PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Gülmek ve ağlamak

Mühendis
09-04-2007, 18:59
Bu soru lise döneminden beri aklımdadır. Hep çekinmmişimdir. Artık soruyorum ama...

Olaylara bağlı olarak insan oğlu güler ya da ağlar. Olay hoşa gidiyorsa gülünür gitmiyorsa ağlanır.

Neden tam tersi değil? Bunun sebebini merak ediyorum. Bu eğitimden mi kaynaklanıyor? (bebeklikten beri süre gelen ağlayıp gülme) Ya da insanın yapısında olan birşey mi? Kalıtsal mı?

Oğuz Yabgu
09-05-2007, 01:26
Bu soru karşısında kilitlenip kaldım. Büyük bir çıkmazın karşısında çaresizlik içindeyiz :) Eğitimle bağlantısı olmadığını düşünüyorum. İnsan ve hayvan yazılımı böyle üretilmiş sanırım.

ASLIM
09-05-2007, 03:52
Oğuzhan' a katılıyorum ve soruların için tebrik ediyorum değerli gönüldaşım:)

Göktepe
09-05-2007, 09:06
Selamlar..

Yusuf'un ilginç soruları devam ediyor. (:

Bildiğim birkaç şeyi aktarayım.

Gülmek: Bedenin rahatlaması sırasında meydana gelir. Gülmenin yararlı olduğu henüz kesinlikle saptanmamıştır. Psikologlar, gülmeyi sinir sisteminin ani gevşemesi ve meydana gelen bir tepkime olarak tanımlar.Fakat beynin aşırı yorulduğu, aşırı hassaslaştığı durumlarda, ani gerilmeler sonucunda da oluşabilir.

Ağlamak: Aşırı üzüntü, aşırı mutluluk veya fiziki tahrik sırasında gözyaşı salgısının boşalması ile meydana gelir.Ağlamak bedeni rahatlatır. Salgı bezlerindeki zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olur.

Görüldüğü gibi aslında ikisi de yoğun duygular dolayısıyla oluşan tepkiler.

Fakat temel fark olarak, gülmek beden rahatladığında oluşurken, ağlamak, bedeni rahatlatmak amacıyla, yani gerginken oluşur.

Bu, neden üzüldüğümüzde ağladığımızı ve sevindiğimizde güldüğümüzü açıklıyor.

Yine de aşırı duygu yoğunluklarında, ya da kişisel özelliklere bağlı olarak ters tepkiler verilebilir..

Mühendis
09-05-2007, 20:38
Bu soru karşısında kilitlenip kaldım.
Hele dur. Kitlenilecek sorular daha sormadım.
Oğuzhan' a katılıyorum ve soruların için tebrik ediyorum değerli gönüldaşım
:)
Yusuf'un ilginç soruları devam ediyor. (:
İleride tıpı bıraktıracak sorular gelecek. Hazırlıklı ol.

Fakat temel fark olarak, gülmek beden rahatladığında oluşurken, ağlamak, bedeni rahatlatmak amacıyla, yani gerginken oluşur.
Güzel cevap. Anlamış oldum niye gülüp-ağlıyoruz.

Peki Sırıtma eylemi? Okulda etrafamızda birçok insan gülüyor. Gülen suratlar var karşımızda? Herkesin beden durmadan rahatlıyor mu?