PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fethi Tevetoğlu ( 31.01.1916)- (27.11.1989)


Akçura
11-27-2007, 21:11
Fethi Tevetoğlu ilk, orta ve lise eğitimini yurdun çeşitli vilayetlerinde yaptı. Daha sonra Askeri Tıbbıye'ye girdi. Mezuniyetinden sonra Gülhane Askeri Tıbbıye'ye tayin edildi. İhtisasını Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tamamlayarak çocuk hastalılları uzmanı oldu. Bir süre sonra askerlik görevinden ayrıldı ve A.B.D'ye giderek Teksa ve Baylor Üniversitelerinde başasistan ve öğretim görevlisi olarak çalıştı. Dönüşünde Samsun'a yerleşerek serbest hekimlik yapmaya başladı. Aynı yıl Demokrat Parti Samsun İl Başkanı oldu. 27 Mayıs ihtilalinden sonra Adalet Partisi Samsun teşkilatını kurarak il başkanı oldu ve aynı yıl Samsun'dan senatör seçildi. Bu görevde aralıksız 12 yıl kaldı.

Tevetoğlu, Dünya Antikomünist Teşkilatı'nın Orta Doğu ülkeleri temsilciliğini üstlenmiş, ölümüne kadar bütün yıllık kongrelere katılmıştır. Ayrıca Türk Ansiklopedisi yayın kurulu başkanlığı da yapmıştır. 1987'de yayıma başlayan "Yeni Orkun dergisine de çeşitli makaleler, dizi yazılar yazmış, son gününe kadar da derginin başyazarlığını yapmıştır. 27 Kasım 1989'da geçirdiği ani bir kalp krizi sonucu uçmağa vardı.

Tevetoğlu İstanbul'da Askeri Tıbbıye öğrencisi iken Atsız'la tanışarak ona hayranlık duymuş ve en yakın dostlarından biri olmuştur. Daha Askeri Tıbbiye öğrencisi iken, bir arkadaşının adına aldırdığı imtiyazlı "Kopuz" Dergisini yayınlamaya başladı. Ancak haberi alan Ankara'daki yetkililer eğer dergiyi kapatmazsa er olarak alaya çıkaracaklarını bildirdiler. Daha sonra Samsun'a tayin edildi. Burada da Kopuz'u eşi üzerine aldığı imtiyazla yayınlamayı sürdürdü. Bu defa da Ankara'dan bir heyet gönderildi, Tevetoğlu'nun ifadesi alındı. Fakat Kopuz'a dokunulmadı. Derginin bu döneminde yazıları yayınlananlar arasında Atsız, Zeki Velidi Togan, İsmet Türmtürk, Hüseyin Namık Orkun, Nejdet Sançar, İsmail Hakkı Yılanlıoğlu, Orhan Şaik Gökyay, Peyami Safa, Remzi Oğuz Arık,Z. Fahri Fındıkoğlu, Dr. Hakkı Akansel vardı.

1944'te Türkçülerin turuklanmasına başlanınca Tevetoğlu'da gözaltına alındı. Bir hücreye kondu ve 73 gün orada kaldı. Ve nihayetinde mahkeme sanıkların" milli bir gaye için çalıştıkları" hükmüne vararak beraat kararı verdi. Fakat Tevetoğlu zaten 11 ay 20 gün hapis yatmıştı. Ankara'da görevli olduğu sıralarda, Türk Milliyetçiler Derneği'nde ateşli Türkçü konuşmalar yaptı. Aynı yıllarda Türk Ocağı Ankara Şubesi'nin açışına önderlik yaptı.

Hayatı boyunca yazdığı yüzlerce makale ve şiirleri çeşitli dergilerde ve gazetelerde yayınlanan, kitap halinde basılmış eserleri şunlardır:

-Yarın Turan Benimdir.
-Bir Bayrak Altına.
-Fuzuli'nin Bahçesi
-Türklüğe Kurban
-Rabindranath Tagore
-Büyük Türkçü Müftüoğlu Ahmed Hikmet
-Enis Behiç Koryürek- Hayatı ve Eserleri
-Faşist Yok Komünist Var
-Dış Politika Görüşümüz
-Milletlere Işık Tutan İki Beyanname
-Komünist Blokta Milliyet ve Mefkure( G. Von Mende'den çeviri)
-Kıbrıs ve Komünizm
-Açıklıyorum
-Yirminci Yüzyılın Yüzkarası: Utanç Duvarı
-Türkiye'de Sosyalist ve Komünist Faaliyetler
-Mukaddes Topraklardan Geçen Yol
-Benim Gördüğüm Bugünkü Rusya
-Mehmed Emin Yurdakul- Hayatı ve Eserleri
-Ömer Naci
-Hamdullah Suphi Tanrıöver - Hayatı ve Esreleri
-Dağ Yolu
-Gönül Hanım
-Milli Mücadele Yıllarındaki Kuruluşlar

Akçura
11-27-2007, 21:13
27 Kasım 1989'da uçmağa varan değerli büyüğümüz Fethi Tevetoğlu’nu saygıyla anıyoruz.