PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Neden Yunan renkleri?

kobali
03-15-2008, 17:33
Hep aklımı kurcalamıştır. Belki çok önemsiz gibi görünebilir ama... Diyorum ki; ilköğretimde çocuklarımıza giydirdiğimiz önlüklerin rengi neden kırmızı beyaz değil de, Yunan bayrağını çağrıştıran mavi beyazdır? Anasınıfına kırmızı beyaz giydirilebiliyorsa, bunu bütün sınıflara neden giydirmiyorlar? Anlaşılmaz bir uygulama. Kafama takılıyor işte. Belki de bunamaya başladık, kimbilir...

sevgiler

vatan_41
03-15-2008, 23:00
tabi kırmızı beyaz çok güzel olur ama kesinlikle mavi beyazda da artniyet düşünmüyorum .... (o kadarda olmaz diye düşünüyorum ....)

Tanrıkut
03-16-2008, 01:35
Önceden kara önlük giyerdik, şimdi mavi oldu. Aslında mavi renk genelde Türkleri simgeler. O sebeple de olduğunu düşünmüyorum, bence tesadüf eseri olsa gerek.

ASLIM
03-16-2008, 01:53
Siyahtan maviye geçiş sürecini anımsıyorum.. Güya çocukları "siyah" tan kurtaracaktık; ama daha kötüsü ile donattık... Türk Dünyasının rengi, Batı'da bilinen adı ile "turkuaz" dır; yani "camgöbeği"... ama bu "mavi"nin hangi dine hizmet ettiği bilinmiyor.. :D Bence zevksiz bir MEB çalışanı işi yalnızca; Yunanlıların günahına girmeyelim derim :)

ogedai
03-16-2008, 13:02
Kırmızı gözün ve beynin algılamak için en çok işlem yapması gereken renktir. Bu nedenle kırmızıyı önermiyorum.. Maviye gelince; ilköğretimokulları şirinler çizgfilminin seti gibi oldu :)

İlkokullarda her sınıf için ayrı bir renk uygulaması nasıl olurdu? Öğretmenler içinde büyük kolaylık olabilir.. Öğrenciler içinde farklı renk önlüğe geçebilmek motivasyonu sağlayıcı bir etken olabilir.

ogedai
03-16-2008, 13:05
Tabi bu renklerin yan yana gelince sakınca yaratmaması gerekiyor. Hiç bir renkten korkumuz yok ama yinede istemeyerekte olsa çocuklarımızın zihinaltına, isemediğimiz şeyleri çağrıştıran renkleri ekmemeliyiz.

ASLIM
03-16-2008, 13:42
İstemediğimiz şeylerin ekilmesi bir tarafa, her ilköğretim öğrencisinin gönlünde, bir an önce mezun olup o önlükten kurtulma arzusu yatıyor :D

ASLIM
03-16-2008, 13:44
Kırmızı gözün ve beynin algılamak için en çok işlem yapması gereken renktir. Bu nedenle kırmızıyı önermiyorum.. Maviye gelince; ilköğretimokulları şirinler çizgfilminin seti gibi oldu :)

İlkokullarda her sınıf için ayrı bir renk uygulaması nasıl olurdu? Öğretmenler içinde büyük kolaylık olabilir.. Öğrenciler içinde farklı renk önlüğe geçebilmek motivasyonu sağlayıcı bir etken olabilir.

Öneriniz güzel gerçekten.. Zaten çok sevimli olur bu veletler; bir de böyle giyinirlerse............ :) İlköğretim öğretmenliği mi yapsam yeniden acaba ::) Çok özledim keretaları :)

ogedai
03-16-2008, 18:13
Teşekkür ederim.. :) Bizim Kırgız köyünde öğretmenden pek şikayetçiler.. Söyleyim dedim:)

ASLIM
03-16-2008, 23:36
Teşekkür ederim.. :) Bizim Kırgız köyünde öğretmenden pek şikayetçiler.. Söyleyim dedim:)

Tamam; bana uyar... Saygısız olmadıkları sürece -ki bunlar ilköğretim çocuğu- severim haylaz veletleri :) Aslıhan Hocaları da az haylaz değildi bir zamanlar; iyi anlaşırız... Yaz okulu varsa; gönüllüyüm.... ;)

ogedai
03-17-2008, 01:04
Kırız çocuklar harikadır.. Şımarıklığı hiç bilmezler.. Çok çalışkandırlar. Çok saygılıdırlar. E kan işte. Maya güzel.. :) Kızlar da dahil yeni neslin okuması gerekliliğini kavramışlardır.. Bu bakımdan çok aydın bir duruşları vardır. Bu duruş yaşadığım bölgede pek yaygın değildir ancak Kırgızlar dışında. Bu yüzden bu bakış açısının azami şekilde değerlendirilmesi gerekmektedir. Eğitimciler tarafından tabi.. Eğitimsiz bırakılan köylüm din istismarcılarının eline düşmek üzeredir. Bunu köydeki dostlarımla yaptığım konuşmalardan anlıyorum.. bir başka önemli mesele.

Eğer aramızda eğitimci ya da gönüllü olan varsa başkaları el atmadan bu yaz sizi bekliyoruz.. Hepinizi.. Yaz tatilinizin bir kısmını burada çocuklarımızla geçirebilirseniz çok memnun oluruz.. Tabi kitap yardımıda olabilir.

ASLIM
03-17-2008, 01:49
Ben düşüncemde çok samimiydim zaten...;) Seve seve gelirim, Allah izin verirse tabi.. Tatile girerken bunu ayrıntılı konuşalım.. Gelirken boş gelmem; elimden geldiğince kitap da getirmek isterim... Bahsettiğiniz çocuklarımızı sevgiyle kucaklıyorum..

ogedai
03-17-2008, 19:09
Tamam. Minnetar kalırız.

kobali
06-07-2008, 13:27
Tabi bu renklerin yan yana gelince sakınca yaratmaması gerekiyor. Hiç bir renkten korkumuz yok ama yinede istemeyerekte olsa çocuklarımızın zihinaltına, isemediğimiz şeyleri çağrıştıran renkleri ekmemeliyiz.

Anlatmak istediğim zaten buydu. Teşekkür ediyorum size. Bilinç altında yaratacağı olumsuzluklar düşünülmelidir. Ben ilkokuldayken Türkün gemisi kırmızı direkli, düşman gemisi mavi direli diye bir şarkı öğrenmiştim. Yunan bayrağının mavi olduğunu görünce düşmanımızın yunanlılar olduğu kanısına varmıştım. Renk deyip geçmeyelim, hayatımızda ki önemi büyüktür.

turkcu-54
09-01-2008, 00:56
Mavi-Beyaz yahudi İsrail rengidir. Daha önce siyah beyaz da yabancı kökenli okullardan etkilenilerek yapılmıştı. Papazların kilise kadınlarının kıyafetlerinin rengi gibi eğitimde hep etkileşim olmuştur.

Olması gereken renk Turkuazdır. Bu konuyu gündeme taşımalıyız. Fakat amcasının oğlu terörist olan ve kürt kanı taşıyan bir Milli eğitim bakanı varken bunun olması imkansız görünüyor.

kobali
09-12-2008, 00:25
Mavi-Beyaz yahudi İsrail rengidir. Daha önce siyah beyaz da yabancı kökenli okullardan etkilenilerek yapılmıştı. Papazların kilise kadınlarının kıyafetlerinin rengi gibi eğitimde hep etkileşim olmuştur.

Olması gereken renk Turkuazdır. Bu konuyu gündeme taşımalıyız. Fakat amcasının oğlu terörist olan ve kürt kanı taşıyan bir Milli eğitim bakanı varken bunun olması imkansız görünüyor.

Turkuaz; bu mavi renge bu ismi acaba kimler verdi? Turku sözcüğünün çağrıştırdığı anlamı biliyoruz diyelim. Türk vardır, turku yoktur. Bu bilinci yaratmak isteyen ingilizler zorla yaşamımıza yeni bir anlam dayamıştır. Turkuyu Türk olarak algılarsak, Türk'ü az anlamını bağıra bağıra verdiğini görürüz. Bu rengin adını şiddetle ret ediyorum. Camgöbeği bir anda turkuaz oldu!!!!!

ASLIM
09-12-2008, 04:22

Turkuaz; bu mavi renge bu ismi acaba kimler verdi? Turku sözcüğünün çağrıştırdığı anlamı biliyoruz diyelim. Türk vardır, turku yoktur. Bu bilinci yaratmak isteyen ingilizler zorla yaşamımıza yeni bir anlam dayamıştır. Turkuyu Türk olarak algılarsak, Türk'ü az anlamını bağıra bağıra verdiğini görürüz. Bu rengin adını şiddetle ret ediyorum. Camgöbeği bir anda turkuaz oldu!!!!!

" Şeytan'ın gör dediği " bu olsa gerek Kobali Hocam :) " Camgöbeği "ni de, " Turkuaz "ı da zevkle kullanırım ben...

kobali
09-12-2008, 15:57
" Şeytan'ın gör dediği " bu olsa gerek Kobali Hocam :) " Camgöbeği "ni de, " Turkuaz "ı da zevkle kullanırım ben...
[/quote]

Can kızım. Bu renk daha önce firuze değilmiydi? Yoksa ben mi renkleri karıştırıyorum. Camgöbeği ve firuze hemen hemen aynı renk. Bu turkuaz ne zamandan beri hayatımıza girmiş, ben bunun peşindeyim. Bilen varsa biraz bilgi versin bu turkuaz konusunda! Benim gençliğimde böyle bir renk yoktu! Yoksa renklere fazla takmıyorum çünkü Göktürk bayrağı da mavi idi.

hun_turk58
11-12-2008, 22:30
ben agırlıkla gök mavisi gömlek,sarıca kumaş pantalon giyerim.bence her Türkçü gök mavisini beimsemeli.mümkünse,her kişi bu giysisine Göktürk yazılı bir arma işlemeli.böylelikle heryerde birbirimizi bulmuş oluruz.

ASLIM
11-12-2008, 22:55
Gecikmeli de olsa -izninizle- yanıt vermek istiyorum Kobali Hoca'm....
"Camgöbeği"nden önce " Turkuaz" ı öğrendim açıkçası... Belki yanlış görünüyor; ama "turkuaz" adını, bizlere gönderme yaparak, Batılılar kullanmışlar... Bunu duyduğumda çok sevinmiş, gurur duymuştum bir renge ad olduğumuz için...

Teñrikut
04-08-2010, 08:20
ARkadaşlar mavi, eski Türklerde göğü sonsuzluğu ve Tengriyi simgeler.

kobali
04-08-2010, 10:52
Değerli arkadaşım bu konuyu güncellemiş oldu. Ben bu renge değil, anıldığı ismine takıldım. Gençlik yıllarımda turkuaz diye bir renk yoktu. Cam göbeği, boncuk mavi, gök mavisi gibi mavilerle büyüdük biz. (Turku-az)! Neden (Türkü-çok) değil? Bu azlık sıfatı neden özellikle ardına takılmış bu rengin? Yani bir cinlik olup olmadığını düşünmeden edemiyorum ve hatta hiç bir zamna bu maviye (turkuaz) demiyorum. Mademki batılı emperyalistler bu rengi yaşamımıza dayatıp kabullenmemizi sağladılar, ben de bu rengin (Türküvar, Türküçok, Türk mavisi v.s) isimlerden herhangi uygun olanının kullanılmasından yanayım. Çünkü batılı emperyallerin Türklere bakışını bilmeyen yok...

Tanrıkut
04-08-2010, 11:00
Turkuaz, Türköz sözünün Fıransızca yazılışıdır. Avrupa dillerinde türköz ya da türkös olarak okunur. Bizim Avrupa hayranı şaşkınlar, herşeyin araştırmadan peşine düştükleri için Türkçe olan bu sözün kökenine inmeden Fıransızcası gibi almıştır.

Türköz, taşı Türk tüccarlar tarafından Asya'dan Avrupa'ya getirilen değerli bir taştır. Bu taşın Türkler tarafından getirilmesinden ötürü Türk-öz adıyla anılmıştır. Öz diğer lehçelerde kendi sözü yerine oldukça kullanıldığı için böyle bir çağrışım yapmış olabilir.

Buna benzer özenti kullanım fıranboaz ve gıri de vardır. Fıranboaz'ın Türkçesi ahududu, gırinin Türkçesi bozdur.

kobali
04-08-2010, 11:05
İşte bu... Türköz oturaklı bir isim. Turkuaz yerine Türköz adının kullanılması yerinde bir karşılık olacaktır. Bundan böyle bulunduğum ortamda turkuaz sözü geçerse düzeltme yapacağımdan eminim.

Teñrikut
04-08-2010, 11:44
Turkuaz maviden farklı bir renk. MAvi yeşil arası bir renk.

Rengin ismiyle ilgili bence bir sakınca yok gibi.

Tanrıkut
04-08-2010, 11:46
Türköz renginin farklı tonları var. Ama söylediğin gibi gerçek türköz taşı yeşil ile gökrengi arasında.