PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yabancılar mülk edinebilecek


Akçura
05-01-2008, 17:37
Yabancıların mülk edinimi konusunda Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararı dikkate alınarak hazırlanan hükümet tasarısı, TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edildi. Tapu Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'na göre, yabancı uyruklu gerçek kişiler, merkez ilçe ve ilçeler bazında, uygulama imar planı ve mevzi imar plan sınırları içerisinde kalan toplam alanların yüz ölçümünün yüzde 10'una kadar kısmında taşınmaz ile bağımsız ve sürekli nitelikte sınırlı ayni hak edinebilecek.

TBMM Adalet Komisyonu Ahmet İyimaya başkanlığında toplanarak, yabancıların Türkiye'de mülk edinmesini öngören, Tapu Kanunu değişikliğini görüştü.

Muhalefetin karşı çıktığı tasarı, AKP'li üyelerin oylarıyla benimsendi.

Tasarıyla, yabancı uyruklu gerçek kişiler, merkez ilçe ve ilçeler bazında, uygulama imar planı ve mevzi imar plan sınırları içerisinde kalan toplam alanların yüz ölçümünün yüzde 10'una kadar kısmında taşınmaz ile bağımsız ve sürekli nitelikte sınırlı ayni hak edinebilecek.

Düzenlemeyle, Bakanlar Kurulu, merkez ilçe ve ilçelerin altyapı, ekonomi, enerji, çevre, kültür, tarım ve güvenlik açısından önemlerini dikkate alarak, bu orandan fazla olmamak kaydıyla farklı oran belirlemeye yetkili olacak.
Askeri yasak bölgeler, askeri güvenlik bölgeleri ile stratejik bölgelere ve değişiklik kararlarına ait harita ve koordinat değerleri Milli Savunma Bakanlığı'nca, özel güvenlik bölgeleri ve değişiklik kararlarına ait harita ve koordinat değerleri ise İçişleri Bakanlığı'nca geciktirilmeksizin Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün bağlı olduğu bakanlığa verilecek.http://www.etikhaber.com/content/view/54271/77/

İlker
05-01-2008, 17:42
Adalet Alt Kurulunda kabul edilmesinin anlamı Meclis'te oylamaya sunulması olmalı?

Gerçek ve sanal mektupları Anayasa Alt Kurulundan sonra Adalet Alt Kuruluyla devam etmemiz gerektiğini anlatıyor bu karar. Paylaştığın için teşekkür ederim.