PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yabancılara mülk satışı önergesi geri çekildi


Akçura
06-12-2008, 20:16
AKP, Meclis Genel Kurulu'nda, yabancılara mülk satışını öngören tasarıya, önerge ile Anayasa Mahkemesi'nin Doğrudan Yabancı Yatırımlar Kanunu'nda yabancı yatırımcıların taşınmaz edinimini düzenleyen maddesini iptal kararı doğrultusunda yeni bir madde eklemek istedi. Muhalefet, hükümet tasarısında ve komisyon metninde yer almadığı ve milletvekillerine dağıtılmadığı gerekçesiyle önergeye itiraz edince, yapılmak istenen düzenleme Adalet Komisyonu Başkanvekili Hakkı Köylü tarafından komisyona geri çekildi. AKP'nin tasarıya önerge ile eklemek istediği düzenleme "yabancı yatırımcıların, Türkiye'de kurdukları veya katıldıkları tüzel kişiliğe sahip şirketlerin, ana sözleşmelerinde belirtilen faaliyet konularını yürütmek üzere, taşınmaz mülkiyeti veya sınırlı ayni hak edinebilmesini ve kullanabilmesi"ni öngörürken, tasarı da, verilen aranın ardından komisyonun yerinde bulunmaması nedeniyle önümüzdeki haftaya kaldı.

Meclis Genel Kurulu'nda, görüşmelerine dün başlanan ve yabancıya mülk satışını öngören Tapu Kanunu'nda değişiklik yapan tasarının görüşmeleri, AKP'nin, verdiği önerge ile tasarıya yeni bir madde eklenmesi çabası nedeniyle, önümüzdeki haftaya kaldı. AKP, verdiği önerge ile tasarıya Anayasa Mahkemesi'nin "Doğrudan Yabancı Yatırımlar Kanunu'nda, yabancı yatırımcıların taşınmaz edinimini düzenleyen maddesini iptal kararı" doğrultusunda, yabancı yatırımcıların taşınmaz edinebilmesini öngören bir düzenleme eklemek istedi. CHP ve MHP'nin hükümet tasarısında ve komisyondan geçen metinde bu düzenlemenin yer almadığı ve milletvekillerine dağıtılmadığı gerekçesiyle itiraz ettiği önerge, yabancı yatırımcıların, Türkiye'de kurdukları veya katıldıkları tüzel kişiliğe sahip şirketlerin, ana sözleşmelerinde belirtilen faaliyet konularını yürütmek üzere, taşınmaz mülkiyeti veya sınırlı ayni hak edinebilmesini ve kullanabilmesini öngörüyor. Genel Kurul'da muhalefetin tepkisi üzerine, önerge Adalet Komisyonu Başkanvekili Hakkı Köylü tarafından komisyona geri çekildi. Önergenin komisyona geri çekilmesinin ardından tasarının görüşmeleri devam etti. Ancak 2 ve 3'ncü maddeleri kabul edilen tasarının 4'ncü maddesi üzerinde görüşmeler devam ederken verilen aranın ardından, komisyon yerinde bulunmadığı için görüşmeler tamamlanamadı.

AKP'nin Genel Kurul'da tasarıya eklemeyi başaramadığı önerge ise önümüzdeki hafta Pazartesi günü Meclis Adalet Komisyonu'nun yapacağı toplantıda müzakere edilecek. Ardından da tasarı Genel Kurul'da görüşülecek.


http://www.netgazete.com/NewsDetail.aspx?nID=509438&winmode=pop&openerref=http%3A//www.netgazete.com/

kobali
06-12-2008, 23:42
Fatih Sultan Mehmetin söylemiş olduğu söz, vekilleri korkuttu galiba!