PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İsteyen Devlet Türkiye'yi Alır


Türk'ÇE
07-09-2008, 22:56
CHP MİLLETVEKİLİ BİRGEN KELEŞ’TEN HÜKÜMETE TAPU KANUNU UYARISI:
Bir devlet bile toprak satın alabilir
Keleş, AKP’nin çok sakıncalı düzenlemeler yaptığını, son çıkarılan yasayla yabancı devletlere bile toprak alma serbestliği getirildiğini iddia ettiHaber: Selda Öztürk KAY
AKP’nin, yabancılara toprak satışını 2002 yılında gündemine aldığını ve o tarihten bu yana çıkardığı yasalarla, çok sakıncalı ve ağır sonuçlar yaratacak düzenlemeler yaptığını belirten CHP İstanbul Milletvekili Birgen Keleş, iktidarın geçtiğimiz hafta parlamentoda onayladığı Tapu Kanunu’nun da bu yönde atılmış en son adım olduğunu söyledi. Keleş, kanunun 36’ncı maddesinin, yabancı devletlere bile kamu kuruluşları kanalıyla Türkiye’den toprak alma serbestliği tanıdığını öne sürdü. Tapu Kanunu’ndaki son değişikliklerin Anayasa’nın 3’ncü maddesi ile başlangıç bölümüne aykırı olduğunu söyleyen Birgen Keleş, yabancı kamu kurumlarının ortak olduğu yabancı şirketlere dikkat çekerek şu uyarıda bulundu: “Yeni yasayla, bu tür şirketler de Türkiye’den dilediği kadar taşınmaz satın alabilecek. Kamu ortaklı bu yabancı şirket, Türkiye’ye karşı dostane duygular beslemeyen, tam tersine Türkiye’yi bölme ve parçalama hayalleri olan bir devlete de ait olabilir.”
Karşılıklılık ilkesi yok
2644 sayılı Tapu Kanunu’na getirilen yeni düzenlemelerin önemli sakıncalar içerdiğini kaydeden CHP Milletvekili Birgen Keleş, yabancı bir şirketin toprak satın alma hakkı devam ettiği sürece, taşınmazın başka yabancı bir şirkete devredilmesi veya yerli bir şirketin yabancı sermayeli hale gelmesi durumunda da bu geçerli olacaktır. Eğer gelen yabancı sermayede yabancı kamu sektörünün payı varsa, söz konusu yabancı kamu sektörü de Türkiye’den istediği araziyi satın almış olacaktır. Bu maddeyle, bir şirketin büyük hissesine kendi kamu kuruluşu kanalıyla sahip olan bir devlet, Türkiye’de istediği araziyi satın alacak duruma gelmektedir. Askeri yasak bölgeler ile güvenlik bölgeleri çevresinde taşınmaz edinimlerinin de Genelkurmay Başkanlığı ile yetkili komutanlıkların iznine bağlı olduğunu, özel güvenlik bölgelerindeki taşınmaz edinimlerinin de taşınmazın bulunduğu yerdeki valiliğin iznine tabi olduğunu hatırlatan Birgen Keleş, Hükümete “Askeri yasak bölgeler, güvenlik bölgeleri, 28’inci madde çerçevesindeki stratejik bölgeler dışında satacağınız toprak mı kalmadı? Bu nasıl bir anlayış? Bu serbestleşmeyi kimse anlayamaz ve açıklayamaz. Hiç kimse AB’ye uyum gerekçesiyle bu vebalin altından kalkamaz” diye seslendi.“Anayasamız yabancı bir devletin Türkiye sınırları içinde taşınmaz mal edinmesine hiçbir şekilde izin verilemeyeceğini vurgular”

http://www.yenicaggazetesi.com.tr/haberdetay.php?hit=8134