PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kuşçubaşı Eşref’i 44 yılda buldular


Akçura
07-29-2008, 23:52
Trablusgarp, Balkan, Birinci Dünya ve İstiklal Savaşı gazilerinden, Milli İstihbarat Teşkilatı’nın atası kabul edilen Teşkilat-ı Mahsusa’nın ilk başkanlarından ’Kuşçubaşı Eşref’ olarak bilinen Eşref Sencer Kuşçubaşı’nın kabri bulundu.

Aydın Türk Ocağı’nın yaptığı çalışma sonucu Kuşadası-Söke yolu Yayla Köy Caferli Granta mezarlığı yakınında bulunan Eşref Sencer Kuşçubaşı’nın mezarı başında toplanan İzmir Türk Dünyası Kültür ve İnsan Hakları Derneği’nin üyeleri ve Aydın Türk Ocağı üyeleri, saygı duruşunda bulunup dua okudu. Türk Dünyası Kültür ve İnsan Hakları Derneği Başkanı Celal öçal, "Dün Atatürk ve silah arkadaşları gibi yurdumuza yabancı sokmama, topraklarımızı çiğnetmeme, bayrağımızı indirtmeme, bağımsızlığımızı sürdürme gayret ve çabalarında bulunan Eşref Sencer Kuşçubaşı gibi büyüklerimize karşı kendimizi suçlu hissetmeliyiz. Hiçbir kaynakta onun mezar yeri yazmaz. Vefatından 44 sene sonra kabrinin yerini açıklıyoruz. İngilizler’in casusları Albay Thomas Edward Lawrence’a nasıl sahip çıktıklarını düşündükçe Kuşçubaşı’na yapılan vefasızlık daha acı geliyor. Kuşcubaşı için buraya bayrak dikeceğiz, hizmetlerini tanıtan bir kitabe koyacağız" dedi.

1964’te öldü

1873’de İstanbul’da doğan Kuşçubaşı, Harb Okulu son sınıfında iken Padişah Abdülhamid tarafından, Jön Türklerle ilişkisi gerekçesiyle Hicaz’a sürgüne gönderildi. 1913’te, Süleyman Askeri ile beraber Batı Trakya’da kurulan ilk Türk Cumhuriyeti’nin kurucuları arasında yer aldı. Süleyman Askeri’nin ölümü sonrası Teşkilat- ı Mahsusa’nın başkanlığına getirildi. Kurtuluş Savaşı’nın bitiminde çerkez Ethem’e olan yakınlığı nedeniyle 150’likler listesine kondu, yurt dışına çıkarıldı. Aftan sonra Türkiye’ye döndü ve 1964’te vefat etti.


http://www.nettavir.com/haberdetay.asp?id=7265

Horasan Ereni
09-07-2008, 23:26
Sayın Akçura Bey,

Kuşçubaşı Eşref'in Çerkes olduğu hakkında belli başlı iddialar var, bu konuda beni aydınlatırsanız mutlu olurum. Şayet Çerkes ise Türklük ya da Türkçülük davasının içerisinde işi nedir kendisinin?

İL TEGİN
09-13-2008, 16:51
Esenlikler,

Öncelikle yeni üye olarak otağımızdaki tüm kandaşlarımı selamlarım. İlk iletimde bu başlığa atmak kısmetmiş.

Kuşçubaşı Eşref, Çerkezdir. Ayrıca BAŞBUĞ ATATÜRK tarafından düşmanla işbirliği yaptığı için defedilen 150'lik hainlerden biridir. İstiklal Savaşımız esnasında Yunan ordusuna katılarak, masum Türlk Halkına olmadık katliamlar ve işkenceler yapan, Çerkez Ethem ile beraber Yunanlılara katılmıştır.

BAŞBUĞ ATATÜRK'ün Tanrıdağı'na varmasıyla birlikte,150'lik hainlerin çoğu maalesef Türkiye'ye geri dönmüşlerdir(Çerkez Ethem'in Kardeşleri Reşit ve Tevfik, Refii Cevat Ulunay,Refik Halid Karay vs.)