PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ahıska Türkleri Kurultayı Ankara'da


Akçura
09-24-2008, 01:59
Dünya Ahıska Türkleri Kurultayı 11 Ekim''de Ankara''da yapılacak.

Kırgızistan'daki Ahıska Türkleri Medeniyet Merkezi'nin başkanı ve Dünya Ahıska Türkleri Konfederasyonu üyesi Mürefeddin Sakimov konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Ağustos ayı içerisinde Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te geçirilmesi planlanan ancak Gürcistan'ın içerisinde bulunduğu savaş hali dolayısı ile tehir edilen büyük kurultay 11 Ekim'de Ankara'da yapılacak.

1944 yılında Gürcü kökenli kanlı Sovyet diktatörü Stalin'in emri ile anavatanlarından zorla çıkarılarak Orta Asya'ya sürgün edilen Ahıska Türkleri hali hazırda Azerbaycan, Türkiye, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Rusya Federasyonu, Ukrayna ve ABD'de yaşıyorlar.

Söz konusu ülkelerde yaşayan ahıska Türklerinin liderleri geçtiğimiz Haziran ayında yine Ankara'da toplanarak Dünya Ahıska Türkleri Konfederasyonu Danışma Kurulu'nu oluşturmuşlardı.

Ekim ayında gerçekleştirilecek kurultayda anavatana geri dönüş ile ilgili Avrupa Birliği'nin Gürcistan hükümetine şart koştuğu görevlerin hangilerinin hayata geçirildiği ve bu konularda neler yapılabileceği müzakere olunacak.


http://www.etikhaber.com/content/view/63349/48/