PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yumurtalık Nakliyle Anne Olacak


İlker
11-11-2008, 19:13
http://www.yenicaggazetesi.com.tr/resimler/1226365682.jpg

İngiltere’de tıp tarihi açısından bir ilkin gerçekleştiği ve yumurtalık nakli yapılan bir kadının önümüzdeki günlerde anne olmaya hazırlandığı belirtildi. Londra’da yaşayan ve 15 yaşında geçirdiği rahatsızlık sonucu erken menopoza girerek kısırlaşan 38 yaşındaki kadına, geçen yıl ikiz kız kardeşinin bir yumurtalığı nakledildi. Naklin ardından hamile kalan kadın önümüzdeki günlerde anne olmaya hazırlanıyor. Bebeğin doğmasıyla yöntemin başarısı kanıtlanacak ve bu erken menopoza giren 100 bini aşkın İngiliz kadının yanı sıra kemoterapi ve radyoterapi gören kadınlara umut olacak.

Doğan bebek yöntemin başarısını kanıtlayacak
Kanserli kadınların yumurtalıklarını kemoterapi ya da radyoterapiye başlamadan önce dondurtabileceği ve daha sonra bunların yeniden kendilerine nakledilmesiyle hamile kalabilecekleri kaydediliyor. Uzmanlar, bu yöntemin erken menopoza giren kadınların vücudundaki hormon seviyelerinin de yeniden normale dönmesine yardımcı olacağını belirtiyor.


++++++


Emzirilen bebeğin akciğerleri daha güçlü
Emzirilen bebeklerin akciğerlerinin çocuklukta emzirilmeyenlere göre daha güçlü olabileceği belirlendi. İngiliz ve ABD bilim adamlarının, 1456 bebekle 10 yaşlarına gelene kadar yaptığı araştırmada, bebekken en az 4 ay boyunca emzirilen çocukların akciğerlerinin daha iyi çalıştıkları görüldü. Araştırmada, emmenin farklı mekanizmaları ve emme süresinin, bu etkiden kısmen sorumlu olabileceği belirtildi.


++++++


Oyuncakla oynama şekli otizm belirtisi olabilir
Bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre bebeklerin oyuncaklarla alışılmışın dışında bir biçimde oynaması otizm belirtisi olabilir. Otistik bebeklerin oyuncaklarını çok daha uzun süreler eğip büktüğü, evirip çevirdiği ve objelere yandan baktığı belirtildi. Bu bulgunun, otistik olma ihtimali bulunan çocukların durumunun önceden saptanmasını sağlayabileceği bildirildi.