PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Durmak Yok Satışa Devam!


Türk'ÇE
01-06-2009, 18:31
AKP iktidarı dur durak bilmeden satmaya devam ediyor. Ülkenin stratejik kurumlarını bile özelleştirme adı altında satmakta tereddüt etmeyen AKP, 3 dev kuruluşu daha satış listesine koyma kararı aldı.SATILIYORUZ
AKP hükümeti durmak bilmiyor! Türk Telekom, Petkim ve Şeker Fabrikaları gibi önemli kurumları satan AKP, şimdi de Türkiye’nin savunma sanayi için büyük öneme sahip MKEK’i, petrol ve doğal gaz taşıma kurumu BOTAŞ’ı ve Türkiye Kömür İşletmeleri’ni satacağını açıkladı
AKP iktidarı ülkenin en önemli dinamiklerini özelleştirme çabalarına devam ediyor. Türk Telekom, Petkim gibi KİT’eri satan AKP İktidarı, şimdi de ülkeye petrol ve doğal gaz girişini sağlayan Boru Hatları İle Petrol Taşıma Anonim Şirketi BOTAŞ’ı, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne silah üreten ve yerli sanayinin katkı payını artıran Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKİ) satıyor. Özelleştirme İdaresi Başkanı (ÖİB) Metin Kilci, krizin etkileri ortadan kalkmaya başladıktan sonra, sisler dağıldıktan sonra, yeni kuruluşların özelleştirme portföyüne dahil edilmesinin, yeniden gündeme geleceğini söyledi.
Bakanlıklar gündeme taşıyacak
Kilci, gerek BOTAŞ, gerek savunma sanayi için çok önemli çalışmalar yürüten MKİ gerekse de son dönemde özellikle AKP iktidarının oy dağıtmak adına zarar etmesine neden oldn Türkiye Kömür İşletmelerinin satışı için yasal düzenleme yapıldığını açıkladı. Kilci, “Süreç bunu gösteriyor. BOTAŞ, MKEK, TKİ gibi kuruluşlar önümüzdeki dönemde özelleştirilebilir. Bunlar, kamu varlıklarının listesi esasında. Önümüzdeki süreçte bunların özelleştirmeleri, gerek ÖİB, gerekse ilgili bakanlıklar tarafından gündeme gelecek” diye konuştu.
Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu
İmalat sanayi alanında, her çeşit silah, mühimmat, patlayıcı madde, makina, teçhizat ve malzeme imalat kapasitelerini karlılık ve verimlilik esasları göz önüne alarak, savunma ve sivil savunma ihtiyaçlarına göre planlama ve ekonomik bir şekilde üretmek ve pazarlamak, Savunma Sanayinde, yerli katkı payını artırmak ve TSK’nın ihtiyaçlarına yönelik ürünleri üretmekle de kendini görevlendirmiştir. Kurumun 2008 Eylül itibariyle aktif varlıklar toplamı 973 milyon 989 bin 116 YTL 98 kuruştur.
Türkiye Kömür İşletmeleri
Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu’nun (TKİ) sermayesi 180 Trilyon TL. dir. Devletin genel enerji ve yakıt politikasına uygun olarak linyit, turp bitümlü şist, asfaltit gibi enerji hammaddelerini değerlendirmek, ülkenin ihtiyaçlarını karşılamak, yurt ekonomisine azami katkıda bulunmak, plan ve programlar tanzim etmek, takip etmek, uygulma stratejilerini tesbit etmek ve gerçekleşmesini sağlamaktır. Ana hedefleri, üretimi artırmak, kömür kalitesinin iyileştirmek, üretim maliyetlerini azaltmaktır. TKİ’ye bağlı 4 adet Müessese Müdürlüğü ve bu Müesseselere bağlı olarak çalışan 4 adet İşletme Müdürlüğü bulunmaktadır.
Enerji sektörüne hizmet için 1974 yılında kuruldu. 1986 yılına kadar petrol taşımacılığı bu yıldan sonra doğal gaz taşımacılığı yürütmeye başladı. Ekim 1997 tarihinde, Rus şirketi Gazporom’un da ortak olduğu “Turusgaz” şirketine %35, aynı yıl, Nabucco Study Company Pipeline GmbH Şirketi’ne %20 hisse ile ortak oldu. 31.12. 2007 itibariyle doğal gaz boru hattı uzunluğu 9798 kilometreye çıktı. Kurumun toplam kaynakları 2007 sonunda
Elektrik kurumu 2009’da özelleşecek
Kilci, elektrik üretim özelleştirilmesi için henüz bir netlik olmadığını ifade ederek, “2009’un ilk yarısında üretim birimleri belirlenmiş olacaktır diye tahmin ediyoruz” dedi. Kilci ayrıca, 2008 yılında gerçekleştirilen ihalelerin devirlerini bu sene yapmayı hedeflediklerini bildirdi. Bu özelleştirmeler arasında İzmir, Derince, Bandırma ve Samsun Limanları ile elektrik dağıtım ihalelerinin bulunduğunu kaydeden Kilci, bu ay içinde Başkent EDAŞ, önümüzdeki ay SEDAŞ ile bir iki ay içinde de limanların devrinin öngörüldüğünü ifade etti. Kilci, “4,1 milyar dolarlık bir devir işlemi olacak” diye konuştu.

http://www.yenicaggazetesi.com.tr/haberdetay.php?hit=12292

İlker
01-12-2009, 10:18
Bu bölümü herkesin okuyabileceği şekilde ayarlayabilir miyiz?

İlker
01-18-2009, 07:03
Bu bölümü herkesin okuyabileceği şekilde ayarlayabilir miyiz?

kobali
05-13-2011, 21:02
YABANCILARIN SAHİPLENDİKLERİ

Türk Telekom, Arap'ın.

Telsim İngiliz'in.

Kuşadası Limanı İsrailli'nin.

İzmir Limanı Hong Konglu'nun.. .

Araç muayene işi Alman'ın.

Başak Sigorta Fransız'ın.

Adabank Kuveytli'nin.

İETT Garajı Dubaili'nin.

Avea Lübnanlı'nın.

Petkim? Ermeni'nin. (Kazak'a sattık, dediler. Kazağı bi çıkardık.. Ermeni...)

Rakı , Amerikalı'nın.

Finansbank Yunanlı'nın...

Oyakbank Hollandalı'nın.

Denizbank Belçikalı'nın.

Türkiye Finans Kuveytli'nin.

TEB Fransız'ın.

Cbank İsrailli'nin.

MNG Bank Lübnanlı'nın.

Alternatif Bank Yunanlı'nın.

Dışbank Hollandalı'nın.

Şekerbank Kazak'ın.

Yapı Kredi'nin yarısı İtalyan'ın.

Turkcell'in yarısı Finli'nin Rus'un.

Beymen'in yarısı Amerikalı'nın.

Enerjisa'nın yar ısı Avusturyalı'nı n.

Garanti'nin yarısı Amerikalı'nın.

Eczacıbaşı İlaç, Çek'in.

İzocam, Fransız'ın.

TGRT(Fox) Amerikalı'nın.

Demirdöküm Alman'ın.

Döktaş Fransız'ın.

Süper FM Kanadalı'nın.