PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Günümüz çocuklarının yeni oyunları


kobali
09-12-2009, 16:21
Ana babalar, geçmişte çocuklarını sokaklarda oynamak için teşvik ederlerdi. Belki bunu bir bilinç uyandırsın diye yapmamışlardı ama, sokak oyunları kültürünün devamını sağlamakta büyük bir katkı sağlamışlardı.

1980 ne kadar çocuklar, sokaklarda oynayarak kendilerini kültür yönünden fevkalade yenileme ve geliştirme imkanları buldular. O dönemlerde boş arsa ve alanlarda toz, toprak içerisinde oynayarak, metebolizmamızın en ihtiyaç duyduğu bağışıklık sistemlerini de geliştirdiler. Yine o dönemlerde, geleneksel komşuluk adabının ne olduğunu da öğrendiler. En önemlisi, öğrenerek eğitildiler. Sokakların o günkü çocuklara sağladığı faydalar saymakla bitmez!

Yine o dönemlerde bazı ana babaların yanlış yaklaşımları, semt yaşamında bazı kötü intibalar edinmemize de sebep oldu! Özellikle kendini soyutlayan annelerin " sokak çocuklarıyla oynama, ahlaksız olursun" söylemleri, bugünlerin yaşanacağının müjdeleriydiler!

1980 ve sonrasında; sokak kültürünün katli vacip görülerek ne yazıktır ki, öldürülmüştür! Ancak; o naaş, hala musalla taşında yatmakta ama, bazı insanlarda mevtanın dirilebileceği beklentileri uyanmakta (bunlardan birisi de benim)!

Bazılarımız o beklentiler içerisinde avunurken, çocuklarımızın bugünlerindeki ruh ve beden hallerini irdeleyelim. Yapay gıdalarla besleyip, sağlıklı olduklarıyla iftihar ettiğimiz günümüz çocuklarımız! Ayküsünün çok yüksek olduğunu iddia ettiğimiz çocuklarımız! Adını bile yeni yeni öğrendiğimiz hastalıklara karşı süperçocuklar yetiştirdiğimiz! Ev içinde hapsedip, hiperaktif olduklarıyla öğündüğümüz indigo çocuklarımız! Elindekiyle asla yetinmeyen, sadece marka değerlerle kendilerini ifade edebilen fiyakalı çocuklarımız! Televizyon ve bilgisayar kültürünün aşılandığı ahlak değerleri değiştirilmiş, çok bilmiş çocuklarımız! Yani; eğitimsiz sallama öğretim batağında debelenen, sarsıntı yaratacak yaşıntı içindeki suçlu çocuklarımız!!!

Ana babalar o kadar günahsızlar ki! Baba; kıçı kırılıncaya kadar kahvehanelerde okey, pişti gibi zor aşamalar içinde çalışıp didinirken, anne de karakutu başında dizilerden dizilere koşturarak saçını süpürge etmekte! Peki; bu evin dedesi, ninesi yok mu? Ne mümkün, hak getire! Onları yok sayalı on yıllar geçti! Huzur evlerinde gün saymaktalar!

Bu ülkeyi idare edenler, bu oyunda en günahsız insanlardır. Sabahtan akşama kadar ülke menfaati için ihaleler peşinden koşmak kolay mı? Çocuklarımızın geleceğini kurtarmak için çuvalla para veren elin yedi yabancısına, çocuklar adına onların oyun alanlarını satmak kolay bir şey mi? Onları eğitimsiz sallama öğretimle adam edip işsizler ordusuna katmak kolay iş mi?
Dahası; evrensel efendilere yasalar çıkararak onları köle olarak satmak kolay mı?

Yeni; haykıran sesimizi duyun günümüz çocukları! Öldürülen sokak oyunlarımız yerine yeni oyununuz: Suçlu olduğüunuz için " Haydinin çocuklar ev hapsine! Orada sizleri bekleyen tuzaklarla kendinizi geliştirerek, kendi indigo (zeka taşkını) neslinizi yaratmaya"...