Tekil İleti gösterimi
Eski 09-22-2007, 11:20   #11
Tanrıkut
Yönetici
 
Tanrıkut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jun 2007
İletiler: 2,177
Varsayılan Yeni Anayasa Taslağı Kabul Edilemez!

MHP'den Erdoğan'a darbeci benzetmesi


MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, AKP'nin 1982 Anayasasını değiştirmek için izlediği çalışma yöntemini sert bir dille eleştirdi.


Vural, AKP'nin yönteminin 12 Eylül 1980 askeri yönetim dönemindeki anayasa çalışmalarına aynen uyduğunu belirterek, "Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ı, 12 Eylül'de Genelkurmay Başkanı Org Kenan Evren Başkanlığında, kuvvet komutanlarından oluşan ve son karar makamı olan beş kişilik Milli Güvenlik Konseyi'ne" benzetti.

SAPANCA POLİTBÜROSU

Vural, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Tartışma zemini parlamento almalı. Bu da aynı 12 Eylül Anayasası gibi aynen verilen tarife göre profesörler tarafından verilen hazırlanmış. Burada da bir Konsey var. Ama bu Konsey, 12 Eylül'deki gibi beş kişilik değil, tekli Konsey, sadece Başbakan Erdoğan var. Sapanca Politbürosu da kendisini Kurucu Meclis zannediyor herhalde. Benim anayasamla ilgili tartışmayı siz nasıl Meclis dururken, Sapanca'da yaparsınız, siz kendinizi ne zannediyorsunuz? Milletin kalbinin attığı parlamentoda değerlendirilmeyen bir anayasa çalışması yapma hakkını siz nereden buluyorsunuz" dedi.

"MİLLET İRADESİ YERİNE ÜÇ- BEŞ ADAM"

Vural, Başbakan Erdoğan'ın, rektörlere, "Anayasayı Meclis yapar" dediğini ancak bu sözleriyle gerçeklerin ters düştüğünü söyledi. Vural, "Hani Meclisin önünde olan bir şey mi var. Sanki Meclis çalışıyor da, Rektörler Komitesi de Meclisin görev alanına giriyor" dedi.

Vural, Başbakan'ın, yeni anayasanın "Partili anayasa olmayacağını, AKP Anayasası olmayacağını" söylediğini ancak bu konuyu AKP yetkili kurullarında görüştüğünü belirtti. Vural, "Sen kim oluyorsun, sen işine bak. Sapanca'dakiler kim oluyor? Meclis iradesinin yerine üç beş adam getiriyorlar. Bu kendi milletvekillerine de haksızlık değil mi? Başbakanın açıklamaları baştan aşığı boş ve anlamsız açıklamalar" dedi.

"DUBLÖR KULLANMASINLAR"

Vural, AKP'nin anayasa değişikliği konusunda şu ana kadar "kayıtdışı konuşmalar" yaptığını belirtti. Vural, AKP'nin, akademisyenleri ön plana iterek belli bir taktik izlediği yorumunu yaptı.

Vural, şöyle konuştu:

"Tezgah altından kayıt dışı konuşmasınlar,siyasi iradelerini ortaya koysunlar. Biz de o zaman gerekli cevabı veririz. Kayıtdışı konuşup kayıtdışı müzakere yöntemi izliyorlar. AKP ve Başbakan, mertçe ne düşündüklerini ortaya koysunlar, dublör kullanmasınlar. O zaman cevaplarını veririz. Saklambaçlı anayasa çalışması olmaz. Birkaç tane profesör ve doçentin çalışmasının arkasına saklanıp, karşı siyasi değerlendirmeleri ve yaklaşımları etkili olmaktan çıkaran bir yöntem izliyorlar. Yüreklice ne istediklerini söylesinler. Muhalefeti anlamlı olmayan tartışmaların içine çekip, bu eleştirileri kanıksatmak isteyen bir yöntem izliyorlar."

"BAŞÖRTÜSÜ RANTI"

Vural, Başbakan'ın bir yandan anayasa tartışmasının başörtüsüne indirgenmesinden şikayet ederken, diğer yandan kendisinin bunu yaptığını söyledi.

Vural, "Başbakan başörtüsü konusunda mutabakat oluşmasını engellemek istiyor. Başbakan bu işin siyasi rantını devam ettirmek istiyor. Bunun dışında siyasi simge değildir diyor. Ama meseleyi hem kendileri siyasi simge haline dönüştürüp çıkmaza sokuyorlar, hem de sanki çözmek istiyor gibi hava oluşturuyorlar. Bundan da siyasi rant elde etmeye çalışıyor. Üstelik amaçları çözmek değil" dedi.

UZLAŞMA KOMİSYONU

Vural, MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin, kendilerini ziyareti sırasında TBMM Başkanı Köksal Toptan'dan anayasa değişikliği için Uzlaşma Komisyonu kurulmasını istediğini belirtti.

Vural, "Anayasa değişikliğinin tartışma zemini parlamento olmalı. Bütün bilgiler burada alınmalı ve değerlendirilmeli. Milletin içinden çıkmayan bir anayasa nasıl millete maledilebilir" dedi.

http://www.kanalturk.com.tr/haber.php?haber_id=28127
__________________
Türküz,Türkçüyüz,Atatürkçüyüz!
Tanrıkut isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
 
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56