Tekil İleti gösterimi
Eski 01-07-2008, 11:51   #2
Kahvecioğlu
Konuk

İletiler: n/a
Varsayılan Ynt: YÖK BAŞKANI PROF. DR. YUSUF ZİYA ÖZCAN, 'DEVLET ÜNİVERSİTESİ PARALI OLMALI'

Şimdi bu düşüncenin neresinden tutsak elimizde kalır.Neden mi ?

Birincisi üniversitelerin paralı olması için ülkenin genel durumu yani kişi başına düşen gsmh yüksek düzeyde ve "gerçek" olmalı,tabiki gerçek olması da yetmiyor toplumun genel refah düzeyide yüksek olmalı ki insanlar üniversiteyi tek çıkış yolu olarak düşünmesin.
İkincisi kişi parasını değecek şeye vermek ister yani alacağı hizmet yada malın ederini verdiği takdirde karşılığında alacağı tatmin duygusunu karşılamalı dolayısı ile üniversiteler şu anda çok mu iyi eğitim veriyor ? Ne durumda,araşırmalar desteklenmekte mi,dikta edici eğitim sisteminde sorgucu ve araştırıcı eğitim sistemine geçilebilmiş mi ? bunun için kaynaklar ve öğretim elemanları yeterli sayıda ve yeterli "yetkinliği" sahip mi ?
Üçüncü olarak gelişmiş ülkelerde eğitim sisteminde ihtiyaç ve istihdam hesapları planlıdır yani belli bir süre önce hesaplanmıştır.Misal su tesisatı çok da kolay bir iş değildir,suyun korozyonundan tutun musluğa gelen borunun eğiminin yanlış olması sonucunda sıcak su veren şofben'in daha çok harcayacağını bilmesi gerekir.Hep es geçtiğimiz,önemsemediğimiz bu hayata dair meslekler ve daha gelişmiş teknik elemanların yetiştirilmesi gerekir.Çünkü milli değer olarak nitelendirilen hizmet ve malların akıllıca,yeterli teknik bilgi ile kullanılması inşaa edilmesi gerekir.Dolayısı ile teknik eleman yetiştiren okulların kaliteli hale getirilmesi ve karşılığında etkin istihdam kabul edilecek yapıya getirilmesi gerekir.

Kısacası üniversitelerin paralı olması tamamen ekonomik bir anlayışın ürünü değildir.Ondan önce yapılması gereken birçok işlem ve hesap olmalıdır.Ama nedense ülkemizde bu hesapları yapan kişilere bile sorulmaz...

Bu düşünce bana göre afakidir.Uygulaması ise imkansızdır.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56