Tekil İleti gösterimi
Eski 09-27-2007, 01:15   #15
ogedai
Konuk

İletiler: n/a
Varsayılan Yeni Türk ideolojisi gelenekten türetilmelidir.

Sistem değişikliği tamamladıktan sonra diğer Türk topluluklarının birleştirilmesi sorunu önümüze çıkmaktadır. Sistem değişikliği doğru olarak yapılabilirse, yeni sistem bu durumu gerekli kılmalıdır. M.Kemal böyle bir birleşme ya da yakınlaşma için gerekli şartları belirtmiş (Sovyet İmparatorluğunun dağılması), o şartlada zaten oluşmuştur.

Sürekli yenilemeye çalıştığımız sistem bu durumun da önünde kesin bir engel oluşturmaktadır.

İçinde bulunduğumuz kaos sistemi, kendisini oluşturan sistemlere bir zehir gibi sızmış, bu sayede kendi bulanık, anlamsız dünya görüşünü resmi ideoloji adı altında yeni nesillere her geçen gün eğitim, medya vb. vasıtasıyla kabul ettirmektedir.

Birleşmiş Türk toplulukları Atatürkçülük dahil her konuda birbirleriyle fikir alış verişine muhtaçtır. Bu fikir alışverişi sonucunda Türk töresini temel alan ve bilimin ışığında oluşturulan ortak bir bilimsel model bizim ideal yönetim sistemimizi oluşturmalıdır.

Sonuç olarak yeni sistemi hayata geçirebilmek, topyekun bir harekete mecburdur. Toplumun desteği, bu yolda alınmalıdır. Kalkışmanın en son başarılı temsilcisi de bu yolda örnek alınmalıdır. Gerisi bize kalmış. Bizi en deriden yaralayan hassasiyetler göz önünde bulundurularak yepyeni bir sistem oluşturulabilir. M.Kemal örneği buna engel değildir. Bilhakis destekler..

Yeni şartlar altında eski sistemi devam ettirmenin gereği kalmamıştır. Adı dahil her şey değiştirilebilir. M.Kemal, Atatürkçü değil bilimsel, olmamızı ister. Atatürkçülük ve Kemalizm ondan sonradan ortaya çıkar ki.. Kendileri, yönetim biçimini dayatmamış, gelişen şartları müspet yönde değerlendirmemizi salık vermişlerdir. Hatta ben dini bir metin gibi tapılacak bir şey bırakmıyorum manasına gelen açıklamalarla, kendi getirdiği sistemin değişe dünyaya ayak uydurabilmek için değiştirilebileceğine işaret etmiştir. Eğer aşırı saygı duyulması gereken bir durum varsa, oda bağımsızlık hareketidir. Diğer şartlar değişmektedir. dünyayı 1923 şartlarına göre görmek ve o şartlara göre tedbirler almak, içerideki dönmelerin, dışarıdan destek alarak Kemalizm ve Atatürkçülüğü bize son derece çarpık öğretenlerin, uygulayanların amacıydı. Bunu başardılar. Türk Genci buna karşıda uyanık olmalı isim ve kavramlara tapınmayı bırakıp aklın ve bilimin yolunu seçmelidir. Atatürk böyle söyler anladığım kadarıyla.

Bu Osmanlı'nın da problemiydi. Görülüyor ki bu tarihten gelen, Türk Milletinin bir problemidir.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56