Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı  

Geri git   Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı > Türkçü Toplumcu Görüş > Tepkilerimiz

Tepkilerimiz Ağ üzerinden ya da somut olarak gösterdiğimiz yasal tepkiler eşgüdüm otağı.

Seçenekler Tarz
Eski 01-07-2008, 09:09   #1
Tanrıkut
Yönetici

Tanrıkut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 2,182
Varsayılan YÖK BAŞKANI PROF. DR. YUSUF ZİYA ÖZCAN, 'DEVLET ÜNİVERSİTESİ PARALI OLMALI' DEDİ

YÖK BAŞKANI PROF. DR. YUSUF ZİYA ÖZCAN, 'DEVLET ÜNİVERSİTESİ PARALI OLMALI' DEDİ

Üniversiteye herkes gitmemeli
YÖK Başkanı Özcan, "İdeali, belli sayıda insanı üniversiteye taşımak. Diğerlerini, yüksek teknik okullara ve yüksek meslek yüksekokullarına yönlendirmek. Bedava okul da olmaz" dedi

Bahar Atakan

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, "Bütün yasaklar kalkacak" açıklamasının ardından tartışılacak bir açıklama daha yaptı. Devlet üniversitelerini paralı yapmak istediklerini söyleyen Özcan "Amaç, sadece belli sayıda insanı üniversiteye taşımak olabilir. Okullar bedava. Hiçbir yerde görülmemiştir" dedi.
Özcan'ın açıklamasına, üniversite öğretim üyesi dernekleri, "Ayrıcalıklı bir sınıf yaratılır, öğrenciler müşteri olur" diyerek tepki gösterdi.
YÖK tarafından kurulan Ulusal Öğrenci Konseyi'nin genel kurulu sonrası öğrencilerle sohbet eden Özcan, bir öğrencinin, "Herkes üniversite mezunu olmalı mı?" sorusuna, "Hayır, olmamalı" yanıtını verdi.
Herkesin üniversiteye yöneldiğini belirten Özcan, bu sözlerini şöyle açtı:
"Okullar bedava. Hiçbir yerde görülmemiştir. Şunu yapmak istiyoruz: Üniversiteleri paralı yapalım, ihtiyacı olana burs verelim. Hiç olmazsa üniversiteler ayağının üzerinde dursun. Sonra, insanlar çalışınca bu parayı geri ödesin. Aynı Kredi ve Yurtlar Kurumu'ndan alınan kredi gibi.
İsteyene 8 - 10 bin YTL kredi versek, sonra bunu bize geri ödese. Neyse borcu... ABD'de olduğu gibi, mezuniyetten sonra ödesin. Bunun ideali, hiç kimseyi üniversiteye taşımamak. Sadece belli sayıda insanı taşımak. Diğerlerini, yüksek teknik okullara ve yüksek meslek yüksekokullarına yönlendirmek. Ara elemana ihtiyaç var. İstihdam sorunu çözülür."

'Beni indirirler'
Özcan, bir öğrencinin, "Neden, bu yöntemle başlama ihtiyacı duymadınız da üniversite sayısını artırma yolunu seçtiniz?" sorusu üzerine, "Çünkü, bunu söylersek daha geldik, üç haftada, herhalde beni oradan çabuk indirirler diye" karşılığını verdi.
Özcan'ın açıklamalarına Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Tahsin Yeşildere şu sözlerle karşı çıktı:
"Vahşi kapitalist sistemin önerisi. ABD ve Türkiye'de kişi başına düşen pay ortada. Türkiye'de yoksulluk diz boyu. Gelir düzeyinin adaletsiz olduğu bir ülkede, üniversitelerin paralı hale getirilmesi sınıfsal ayırıma yol açar." Tüm Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Alparslan Işıklı da şu yorumu yaptı: "Bu, öğrenciyi müşteri yapma yönündeki bir anlayışın belirtileridir.
Sosyal devlet, okuyandan para almaz. ABD'deki sistemi taklit etmek için oranın olanaklarına sahip olmak gerek."
Eski 01-07-2008, 11:51   #2
Kahvecioğlu
Konuk

İletiler: n/a
Varsayılan Ynt: YÖK BAŞKANI PROF. DR. YUSUF ZİYA ÖZCAN, 'DEVLET ÜNİVERSİTESİ PARALI OLMALI'

Şimdi bu düşüncenin neresinden tutsak elimizde kalır.Neden mi ?

Birincisi üniversitelerin paralı olması için ülkenin genel durumu yani kişi başına düşen gsmh yüksek düzeyde ve "gerçek" olmalı,tabiki gerçek olması da yetmiyor toplumun genel refah düzeyide yüksek olmalı ki insanlar üniversiteyi tek çıkış yolu olarak düşünmesin.
İkincisi kişi parasını değecek şeye vermek ister yani alacağı hizmet yada malın ederini verdiği takdirde karşılığında alacağı tatmin duygusunu karşılamalı dolayısı ile üniversiteler şu anda çok mu iyi eğitim veriyor ? Ne durumda,araşırmalar desteklenmekte mi,dikta edici eğitim sisteminde sorgucu ve araştırıcı eğitim sistemine geçilebilmiş mi ? bunun için kaynaklar ve öğretim elemanları yeterli sayıda ve yeterli "yetkinliği" sahip mi ?
Üçüncü olarak gelişmiş ülkelerde eğitim sisteminde ihtiyaç ve istihdam hesapları planlıdır yani belli bir süre önce hesaplanmıştır.Misal su tesisatı çok da kolay bir iş değildir,suyun korozyonundan tutun musluğa gelen borunun eğiminin yanlış olması sonucunda sıcak su veren şofben'in daha çok harcayacağını bilmesi gerekir.Hep es geçtiğimiz,önemsemediğimiz bu hayata dair meslekler ve daha gelişmiş teknik elemanların yetiştirilmesi gerekir.Çünkü milli değer olarak nitelendirilen hizmet ve malların akıllıca,yeterli teknik bilgi ile kullanılması inşaa edilmesi gerekir.Dolayısı ile teknik eleman yetiştiren okulların kaliteli hale getirilmesi ve karşılığında etkin istihdam kabul edilecek yapıya getirilmesi gerekir.

Kısacası üniversitelerin paralı olması tamamen ekonomik bir anlayışın ürünü değildir.Ondan önce yapılması gereken birçok işlem ve hesap olmalıdır.Ama nedense ülkemizde bu hesapları yapan kişilere bile sorulmaz...

Bu düşünce bana göre afakidir.Uygulaması ise imkansızdır.
Eski 01-07-2008, 11:53   #3
Türk'ÇE
Yönetici

Türk'ÇE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 1,862
Varsayılan Ynt: YÖK BAŞKANI PROF. DR. YUSUF ZİYA ÖZCAN, 'DEVLET ÜNİVERSİTESİ PARALI OLMALI' DEDİ

İşe bak,utanmadan herkes evrenkentli olmamalı diyor.Tabii teknik elemanda lâzım fakat bu düzeyde iken ara elemanı olamazlar mı?
Şuanki alınan harç paraları gözlerine dizlerine dursun.Yetmiyor mu?Bir de 2. öğretimdekilerdealdıkları..Zaten ticarethaneye dönüşmüş.Yeni yök başkanı kimsenin isteğini karşılamayacak.Hükümet hariç.Zaten o'nların baskısı ile hareket ettiğinide birizlencede söylememiş miydi?
Okullarda,ister bireysel,ister kulüplerle olsun, konuya tepki gösterilmeli..Hükümet yanlısı,şakşakçı öğrencinin bile zoruna gidecek bir durum.

"Biz bu zulmetler içinden çıkarız bir gün olur;
Şarka garba yıldırımlar çakarız bir gün olur.

Kara bulutlar içinden parlayıp şimşek atar,
Gök gürler, dolular yağar; bakarız bir gün olur.

Kafkas, Buhara, Kırım'dan çevrilen hisarları,
Vurur millî külünk ile yıkarız bir gün olur.

Türkistan'ın güneşinden alırız bir kıvılcım;
Cehennem olur cihanı yakarız bir gün olur.

Anadol'dan Hindistan'a geçeriz Temür gibi,
Himalaya dağlarını çalkarız bir gün olur.

Dağıstan, Kırım, Kazan'ı; İran, Turan, Kaşgar'ı,
İttihadın zinciriyle sıkarız bir gün olur.

Bizi boğmak için yurda akan acı selleri,
Dinimizin kuvvetiyle tıkarız bir gün olur.

Türk doğarız, Türk gezeriz, Türk yaşarız dünyada;
Devrilen Moskof elinden çıkarız bir gün olur.

Der Zülâlî, Volga, Tuna, Ceyhun, Araslar gibi
Tuğyan eder deryalara akarız bir gün olur."
Türk'ÇE isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 01-07-2008, 12:13   #4
BEYATLI
Konuk

İletiler: n/a
Varsayılan Ynt: YÖK BAŞKANI PROF. DR. YUSUF ZİYA ÖZCAN, 'DEVLET ÜNİVERSİTESİ PARALI OLMALI' DEDİ

Yalnış hatırlamıyorsam geçen Cuma Eskişehir Osmangazi Evrenkenti'nde de bir yürüyüş yapıldı. Ama katılım çok azdı... Yerleşkenin geniş olması nedeniyle Eskişehir Estram otobüş şirketi ile anlaşmalı olarak sadece yerleşke içinde fakülte ve bölümler arası ulaşım ücretsizdi... Ama şimdi her otobüse binişimizde en az 75 ykr vermek zorundayız. Eğer estram öğrenci biletimiz yoksa 1 ytl ya da 1 ytl 25 ykr... Aslında işin özü şu: para vermek zorundayız... Özellikle mühendislik ve mimarlık fakültelerine gidecek öğrencilerin canları çok yanacak. Bununla da kalmadı. Sürekli aldığımız öğrenci belgeleri ve transkript gibi önemli belgeleri de para ile alacağız...

Valla söylemezsem içimde kalacak. Hazır yeri gelmişken ESOGU rektörünün de aydığı oylara göre değil de Saaaaaaayın Cumhurbaşkanımız tarafından göreve geldiğini de hatırlatmak isterim...

Eeeee her horoz kendi çöplüğünde ötsün demişler. Çöplük horozun ise, o çöplükte sadece o horoz öter...

İŞLEM
ÜCRET

Kayıt Gideri (İlk Kayıt)
60 YTL

Kayıp Kimlik Yenileme
20 YTL

Diploma Ücreti (Kayıp Diploma Dahil)
20 YTL

Lisans Üstü Programlara Başvuru Ücreti
50 YTL

Yabancı Uyruklu (Lisans) Başvuru
40 €

Yatay Geçiş Başvuru Ücreti
50 YTL

Öğrenci Belgesi Türkçe-İngilizce
5 YTL

Not Durum Belgesi (Transcript) Türkçe-İngilizce
5 YTL

İngilizce Muafiyet Sınav Ücreti *
20 YTL

Geçici Mezuniyet Belgesi
5 YTL

Diploma Eki (2.Nüsha)
20 YTL

Eski 01-07-2008, 12:24   #5
Tardu
Otağ Sorumlusu

İletiler: 70

alın işte türk insanıyla akpli daha doğrusu abdli ve abli mantığının ne kadar da zıt olduğunu gösteren zırva.türk insanı türk kültürü toplumcu,paylaşımcı,yardımlaşmacıdır.türk insanın ilk toplumlaşmaya başladığı süreçten bu zamana kadar bu böyledir.köylüsündeki imecesinden tutun şehirlisindeki iş kolları arasındaki yardımlaşmaya kadar.bu toplum şeyh bedrettinler gibi nicesini çıkarmış bu cumhuriyet ziya gökalpin düşüncede türkçü siyasette halkçıyız sözü üzerine temellenmiştir.farklı türk coğrafyalarına gidersek eğer bu millet mirseyit sultan galiyevi de çıkarmıştır.

bizler eğitim türk devletinin bireylerine bedavaya sağlaması gereken en önemli konu olması gerekli derken. sağlık hizmetleri parasız olmalı derken,bazı kamu hizmetleri de maliyetine verilmeli derken bu kendini eğitimci sanan herifin dediğine bakın.

türk milletiyle türk kültürüyle bu kadar da çelişen hükümet olur mu?
Tardu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 01-07-2008, 15:02   #6
Tanrıkut
Yönetici

Eğitim eşit olmalıdır.Biz özel evrenkentleri kapatıp,adalet sağlamak isterken YÖK başkanın dediklerine bakınız.

Yani tam bir kapitalist anlayış,sosyal adaleti,fırsat eşitliğini ve toplumsal dayanışmayı yokeden bir fikir.Üzücü olan başka bir gerçek de Akp'li ve fethullahçıların çoğu sosyal devleti yani toplumcul devleti hiçe sayıp,kapitalist devlet anlaşıyışını benimsemektedir.
Eski 02-11-2008, 03:25   #7
Tanrıkut
Yönetici

Varsayılan Ynt: YÖK BAŞKANI PROF. DR. YUSUF ZİYA ÖZCAN, 'DEVLET ÜNİVERSİTESİ PARALI OLMALI'

Eğitimde Napolyon Formülü

EĞİTİMDE NAPOLYON FORMÜLÜ

Para...
para...
para...

AKP iktidarı yüksek öğrenimin de özelleştirilmesi için düğmeye bastı.
Uygulama eğitimi paralı hale getiriyor.

ÜNİVERSİTELERİN özelleştirilmesine yönelik faaliyetleri yapabilmesi amacıyla idari yapısı yeniden düzenlenen Milli Eğitim Bakanlığı, özel okulların yaygınlaştırılmasını teşvik edecek. MEB’in aldığı bir diğer tedbir ise öğrencilerin “yükseköğretimin finansmanına daha fazla katılımını” hedefliyor. Bu amaçla öğrencilerden alınan harçlarda da önemli bir artışa gidilmesi planlanıyor. ‰8’de

Yükseköğrenimi öğrenciler
finanse edecek
AKP iktidarı, özel okulların yaygınlaştırılması, vakıf üniversitelerinin yükseköğretimdeki payının artırılması ve üniversite öğrencilerinden alınan harçların yükseltilmesini planlıyor.

AKP hükümeti, üniversitelerin de özelleştirilmesi için düğmeye bastı. Açıklanan 2008 Yılı Tedbir’lerine göre Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) idari yapısı yerinen düzenleniyor. MEB eğitimin geliştirilmesi amacıyla özel okulların yalgınlaştırılmasını teşvik edecek. MEB bu yönde, özel örgün eğitim veren kurumların teşvikine yönelik 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu’nda gerekli düzenlemeler yapacak.

Özel sektöre arsa tahsisi
Ayrıca okul yapımında kamu-özel işbirliğine gitmeyi planlayan MEB, özel sektörün okul açması için arsa tahsisi, vergi indirimi, ve sübvansiyon gibi teşviklerden yararlanmasını sağlayacak. Milli Eğitimi Bakanlığı, vakıf üniversitelerinin yükseköğretimdeki payını artırmak amacıyla da vakıf üniversitelerine sağlanan teşvikler kapsamında arsa tahsisini kolaylaştırılacak ve mali desteklerini artıracak. MEB, özel üniversite kurulmasına olanak sağlayacak gerekli mevzuat değişikliklerini de yapacak.

Harçlar artacak
Geçen hafta Resmi Gazete’de de Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun yayımlanmış ve üniversitelerin kurulması kolaylaştırılmıştı. MEB’in eğitimin geliştirilmesi yönünde aldığı bir diğer tedbir ise öğrencilerin “yükseköğretimin finansmanına daha fazla katılımını” amaçlıyor. Bu amaçla öğrencilerden alınan harçlarda da önemli bir artışa gidilmesi planlanıyor. Buna karşın MEB, bankaların devlet güvencesi altında ekonomik gücü olmayan öğrencilere eğitim kredisi sağlaması yönünde de bir çalışma yapıyor. Çalıma içerisinde kredilerin geri ödemesinin belli bir gelir seviyesine ulaşıldıktan sonra yapılmasına yönelik bir düzenleme de bulunuyor.

(ANKA)

İlk işareti YÖK
Başkanı verdi
Üniversİtelerİn paralı olmasını ilk kez YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan dile getirmiş ve mali bağımsızlığı savunmuştu.

YÖK Başkanı Özcan:
Üniversiteler paralı olmalı

Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, “Üniversitelerin mali bağımsızlığı için paralı hale gelmesi gerekiyor. Devlet üniversitelere vereceği parayı öğrencilere vermeli” demişti. YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, “Üniversitelerin her türlü bağımsızlığa kavuşması için bu gereklidir. Özellikle mali bağımsızlığa kavuşması için gereklidir. Devlet parayı üniversiteye veriyor. Üniversitenin bütçesini zenginleştiriyor. Üniversitelere verilen para burs olarak öğrencilere verilse, ihtiyacı olan her öğrenci bu burstan yararlansa, parası olan öğrenci okul parasını kendisi karşılasa olmayan ise devletten burs alsa bu daha iyi olur” diye konuşmuştu.

Eski 02-25-2008, 02:57   #8
Mühendis
Türkçü Toplumcu

İletiler: 388

Parayı cemaat mi karşılayacak yoksa kendisi mi? Başarılı insanların parası yoksa okumamalı mı? Bu cemaatin tutumudur.

(öğrenciyken pek bir heyecanlıydı sanki)
Mühendis isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 05-25-2008, 18:29   #9
kobali
Bölüm Sorumlusu

kobali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 1,312

Galiba fişlenme işini tamamladılar. Kendilerinden olmayanları tespit etmiş olacaklar ki, evrenkentlere giriş belli isimlere göre olacak. Eğer Türk isen, eğer vatanını canından aziz sayıyorsan, eğer israilci, ingiliz ya da amerikancı değilsen; bu evrenkentlere giremezsin!!!

Seçenekler
Tarz