Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı  

Geri git   Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı > Türkçü Toplumcu Görüş > Tepkilerimiz

Tepkilerimiz Ağ üzerinden ya da somut olarak gösterdiğimiz yasal tepkiler eşgüdüm otağı.

Seçenekler Tarz
Eski 06-28-2008, 14:36   #1
Tanrıkut
Yönetici

Tanrıkut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 2,182
Varsayılan ABD ve AB'nin isteğiyle AKP hükümetinin gayretleriyle hutbeden çıkarılan ayet

Bismillahirrahmanirrahim
...
19- Hiç şüphesiz din, Allah Katında İslam'dır. Kitap verilenler, ancak kendilerine ilim geldikten sonra, aralarındaki "kıskançlık ve hakka başkaldırma" (bağy) yüzünden ayrılığa düştüler. Kim Allah'ın ayetlerini inkar ederse, (bilsin ki) gerçekten Allah, hesabı pek çabuk görendir.
...

ABD ve AB'nin isteğiyle AKP hükümetinin gayretleriyle Ayeti kerime hutbeden çıkartıdı...

İktidarın, AB ve ABD istediği için hutbelerden çıkardığı ayet:

Allah katında hak din İSLAM’dır

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Kretschmer’in bizzat, ABD Büyükelçisi Edelman’ın ise mektup yazarak rahatsızlığını dile getirdiği ayeti kerime, AKP hükümetinin gayretleriyle hutbeden çıkartılarak yerine hadisi şerif konuldu.

Hutbelere müdahale

AB ve ABD istedi… ABD Büyükelçisi Edelman bu ayeti okumayın diye Hükümete mektup yazdı. Ve her Cuma camilerde okunan “Allah Katında Din İslam’dır” ayeti hutbelerden çıkarıldı. Skandal düzenleme Din İşleri Yüksek Kurulu’nun hazırladığı yeni “Hutbe Değerlendirme Kılavuzu” ile ortaya çıktı. Bugüne kadar her Cuma namazında okunan Ali İmran suresi 19. Ayeti, “Allah Katında Din İslam’dır” ayetine yer verilmedi. Kılavuza göre bu ayetin yerine artık “Tövbe eden hiç günah işlememiş gibidir” Hadis-i Şerif’i okunacak.

Türkiye her geçen gün yeni bir skandal gelişmeyle sarsılıyor. Son olarak Diyanet’in Cuma Hutbelerinde okunan “Allah katında din İslam’dır” ayetinin hutbeden çıkarılması gündeme bomba gibi düştü. Ayetten AB ve ABD ülkelerinin yetkilileri rahatsız oluyordu. Eski ABD Büyükelçisi Eric Edelman’ın, geçen yıl Diyanetten sorumlu Bakan Mehmet Aydın’a bir mektup yazıp, söz konusu ayetin hutbeden çıkarılmasını istemiş olması skandalı daha da büyüttü. Söz konusu gelişme Ekonomi, Dış politikadan sonra camilerde okunan hutbelerin bile ABD tarafından belirlendiği eleştirilerine neden oldu. Skandal düzenleme Din İşleri Yüksek Kurulu’nun hazırladığı yeni “Hutbe Değerlendirme Kılavuzu” ile ortaya çıktı. Bütün müftülüklere gönderilen ve hutbe dualarının yeniden düzenlenmesine ilişkin kararları içeren Kılavuzda, bugüne kadar her Cuma namazından okunan Ali İmran suresi 19 Ayeti, “Allah Katında Din İslam’dır” ayetine yer verilmedi. Yeni düzenleme doğrultusunda artık imamlar Cuma Hutbelerinde söz konusu ayeti okuyamayacak. Kılavuzda bu ayetin yerine “Tövbe eden hiç günah işlememiş gibidir” Hadis-i Şerif’i okunacak.

Bir AB bir de ABD rahatsızdı

Cuma Hutbelerinde söz konusu ayetin okunmasından ABD ve AB’li yetkililer rahatsızlık duyuyordu. Hatta eski ABD Büyükelçisi Eric Edelman geçen yıl bu konuda Diyanet’den sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Aydın’a bir mektup yazmış ve bu mektupta söz konusu ayetin Hıristiyanlara tehdit olarak algılandığını belirterek Ayet-i Kerime’nin hutbeden çıkarılmasını istemişti. Aynı şekilde AB Yetkilileri de “Allah katında din İslam’dır” ayetinin diğer dinlere baskı olduğu ve laikliğe aykırı olduğu gerekçesiyle hutbeden çıkarılmasını istemişti. Geçen yıl AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Kretschmer bu konudaki rahatsızlığını bizzat iletmişti.

Diyanet uygulamayı savundu

Hazırlanan yeni Hutbe Kılavuzu’nda, Âl-i İmran Suresi’nin “Allah Katında Din İslam’dır” mealindeki 19. ayetinin bulunmadığını doğrulayan Diyanet yetkilileri, düzenlemenin AB ve ABD eleştirileriyle alakasının olmadığını iddia etti. Bir Diyanet yetkilisi, “Bu ayetin hutbenin sonunda okunması gibi bir şart zaten yoktu” diyerek düzenlemeyi savunmaya çalıştı. Ancak söz konusu düzenlemenin AB ve ABD’li yetkililerin baskısı nedeniyle gerçekleştirildiği belirtiliyor.
Eski 06-28-2008, 16:15   #2
Kahvecioğlu
Konuk

İletiler: n/a
Varsayılan Ynt: ABD ve AB'nin isteğiyle AKP hükümetinin gayretleriyle hutbeden çıkarılan a

Yaklaşık 5 senedir bu söz Cumalarda söylenmiyor.Belirtelim de.
Yeni bir durum değil yani.
Eski 06-28-2008, 16:30   #3
Tanrıkut
Yönetici

Tanrıkut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 2,182
Varsayılan Ynt: ABD ve AB'nin isteğiyle AKP hükümetinin gayretleriyle hutbeden çıkarılan a

Ben böyle olduğunu yeni işittim, benim gittiğim camide okunuyor ama diğerlerinde okunmaması çok önemli bir konu.

Danimarka ve İsveç'te 'eşcinsellik haramdır' diyen papazların 2 yıl hapis cezası alması aklıma geldi. Ne günlere kaldık.
Eski 06-28-2008, 17:20   #4
kobali
Bölüm Sorumlusu

kobali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 1,312
Varsayılan Ynt: ABD ve AB'nin isteğiyle AKP hükümetinin gayretleriyle hutbeden çıkarılan ayet

Diyaneti tepki yağmuruna tutabilir miyiz? Çevremizdeki inançlı insanları hareketlendirebiliriz, bu çok kolay. Çünkü bu insanların bundan haberi yok. "Kuranı değiştiriyorlar" diye bir söylem, hepsini ayaklandırır.
Eski 06-28-2008, 18:29   #5
Kahvecioğlu
Konuk

İletiler: n/a

Bu olayın evveli olduğu için çok evvel Diyanet İşleri Başkanlığı açıklama yapmıştı.

http://www.diyanet.gov.tr/turkish/baciklama.asp?id=1151

Açıklamada görüyorsunuz esasa dair bir açıklama yine yapılmamış.
Eski 06-29-2008, 05:13   #6
ASLIM
Türkçü Toplumcu

İletiler: 429
Varsayılan Ynt: ABD ve AB'nin isteğiyle AKP hükümetinin gayretleriyle hutbeden çıkarılan ayet

5 yıl kadar önce okunurken okunmaz olan bir ayet, insanda bu çirkin şüpheyi uyandırabilir; çünkü söz konusu çevrenin sicili, böyle dıştan ayarlı birçok kararla dolu... ama işin, Yüce Allah'ın bir sözünü bırakmaya kadar vardırılabilmiş olması ihtimali çok vahim gerçekten... Bir "komplo teorisi" olduğunu umarım...
Eski 06-29-2008, 10:35   #7
kobali
Bölüm Sorumlusu

kobali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 1,312

Diyanete tepki iletimi gönderdim. Umarım kulak asarlar.

Sayın Diyanet.
Hutbelerde Ali İmran süresinin 19. ayetinin birşeyler adına okunmaması ve kaçınılması hususundaki açıklamanızı okudum. Ancak bu konu ile ilgili yaptığım uğraşlarda yapılanın doğru olduğu sözleriyle karşılaştım ve yıkıldım. Yüce yaratanın bizlere göndermiş olduğu evrensel değerimiz kuranımızın tek noktasına dahi dokunulmayacağı terbiyesiyle büyüdük. Dinimizin temellerini kaynağından öğreten böyle büyük bir kurumun, Allahın ayetlerini kafirlerin isteklerine boyun büktürmeyeceği inancımı kaybetmek istemiyorum. Son zamanlarda ardında divan durduğumuz bazı, devletin maaşlı sahte imamlarının kafirlere ajanlık yapması gerçeklerini de duyunca veya okuyunca beynimizden vurulmuşa döndük. Diyanet olarak en yetkili ağızın görsel yayın yoluyla bu Ali İmran suresinin 19. ayetini üstüne basa basa okuyup, böyle bir densizliğin hiç bir güç tarafından yapılamayacağını açıklaması gerekmez mi? Diyanet İşlerine inancımızı kaybetmek istemiyoruz. Size güvenen Müslüman Türk halkının hislerine tercüman olacağınız umuduyla, Yüce Allahın selameti, korkusu üstünüzde olsun diyorum.
Eski 08-18-2008, 14:16   #8
Aylaberk
Gönüllü

İletiler: 17

Buna da şükretmemiz lazım. Kutsal Kitabımızı da kaldırtmak isteyebilirlerdi. Cuma hutbeleinde okunan o ayetmizi laikliğe karşıdır diye kaldırılmasını isteyen ABD Başkanları yemin ederken İnci'in üzerine el basıyorlar. Medeniyetler çatışmasını ortadan kaldırmak isteyen AKP'nin bu gibi istekleri yerine getirmesinden daha doğal bir şey olamaz. bekleyelim bakalım daha neler göreceğiz bu konu da. onlar değil mi bir zamanlar AB Hıristiyanlar klubüdür dediklerini unutup da şimdi AB ve ABD'nin kulu kölesi olanlar.
saygılarımla.
Aylaberk isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 09-15-2008, 10:14   #9
Murat KARAL
Türkçü

İletiler: 35
Murat KARAL - İCQ üzeri İleti gönder Murat KARAL - MSN üzeri İleti gönder

Ben cumalara özgür olduğumda sürekli giden biriyim.Eskiden sürekli olarak bu ayet söylenirdi iyi hatırlıyorum,artık duymuyoruz,çok enteresan
Murat KARAL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Seçenekler
Tarz