Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı  

Geri git   Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı > Türk Harsı(Kültürü) ve Tarihi > Öyküler ve Destanlar

Seçenekler Tarz
Eski 05-13-2011, 22:04   #1
kobali
Bölüm Sorumlusu

kobali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 1,312
Post Dost

DOST
Genç adamın biri, dermiş babasına her gün;”Benim de dostlarım var, en az sendeki dostlar gibi”.
Baba anlamlı bakar oğluna,“Olmaz her insandan dost” der. Hakikatlisi belki bir, bilemedin iki,
Yürekten dost bulamazsın yaşamda,en gerçek, en hakikisini…
Baba oğluna; dost nedir anlatmak ister. Hemen bir koyun keser ve koyarlar çuvala.Baba der ki oğluna,
“Haydi al bu çuvalı götür dostuna” Çuvaldan kanlar damlamakta, sanki öldürmüş de bir adamı, koyuvermiş çuvala. Delikanlı sırtlanır çuvalı, gider en iyi bildiği dostuna.
Çalar kapısını dostunun, açar dost dediği kapıyı.
Bakar çuvala ki kanlı, “Vallaha misafirim vardır evde, alamam seni kanlı kanlı” der.
İçerden seslenir dost dediği arkadaşının karısı, “Haydi herif ben yatıyorum tez gel”.
Yalanla yüzüne kapanır kapı. Tek tek dolanır delikanlı, tanıdığı sevdiği doslarını.
Ne çare, hepsi kapatır yüzüne bir bir, dost edindiği kapıları.
Evlat geriye döner, yıkılmıştır içinden. Dönerek babasına “çok haklıymışsın” der.
Yaşamda dost yokmuş, ne sana ne de bana. Baba “hayır” der.Çok çok zor da olsa,
Dostluk bazen örtüşür üst üste. Haydi al çuvalı da, bir de benim dostuma git.
Genç sırtlanır tekrar, alnından ter, çuvaldan kan damlar.Gider babasının dostuna, kabul görür sevinir.
Babasının dostu, delikanlıyı hemen içeriye alır, Hem sağı hem solu kollayarak.
Geçerler arka bahçeye, bir çukur kazarlar birlikte. Gömerler çuvaldaki koyunu adam diye,
Üzerine serpiştirirler toprak. Belli olmasın diye de, hemen dikerler sarımsak.
Genç adam gelir babasına; “Baba işte gerçek dost buymuş” diye konuşunca;
Babası “daha erken, o belli olmaz daha Sen yarın git, çıkart orda bir kavga,
Atacaksın iki tokat, hiç çekinmeden ona, İşte o zaman anlaşılacak, gerçek dost ne demek,
Sonra gel olanı anlat bana” Genç adam, aynen yapar babasının dediğini,
Maksadı anlamaktır, dostun hakikisini. Babasının dostuna istemeden atar iki tokat.
Der ki tokadı yiyen DOST. “Git de söyle babana; biz satmayız sarımsak tarlasını,
Ne mala, ne paraya, ne de iki üç okkalı tokada…

DOST
Genç adamın biri, dermiş babasına her gün;”Benim de dostlarım var, en az sendeki dostlar gibi”.
Baba anlamlı bakar oğluna,“Olmaz her insandan dost” der. Hakikatlisi belki bir, bilemedin iki,
Yürekten dost bulamazsın yaşamda,en gerçek, en hakikisini…Baba oğluna; dost nedir anlatmak ister. Hemen bir koyun keser ve koyarlar çuvala.Baba der ki oğluna,“Haydi al bu çuvalı götür dostuna” Çuvaldan kanlar damlamakta, sanki öldürmüş de bir adamı, koyuvermiş çuvala. Delikanlı sırtlanır çuvalı, gider en iyi bildiği dostuna.Çalar kapısını dostunun, açar dost dediği kapıyı.Bakar çuvala ki kanlı, “Vallaha misafirim vardır evde, alamam seni kanlı kanlı” der.İçerden seslenir dost dediği arkadaşının karısı, “Haydi herif ben yatıyorum tez gel”.Yalanla yüzüne kapanır kapı. Tek tek dolanır delikanlı, tanıdığı sevdiği doslarını.Ne çare, hepsi kapatır yüzüne bir bir, dost edindiği kapıları.
Evlat geriye döner, yıkılmıştır içinden. Dönerek babasına “çok haklıymışsın” der.Yaşamda dost yokmuş, ne sana ne de bana. Baba “hayır” der.Çok çok zor da olsa,Dostluk bazen örtüşür üst üste. Haydi al çuvalı da, bir de benim dostuma git.Genç sırtlanır tekrar, alnından ter, çuvaldan kan damlar.Gider babasının dostuna, kabul görür sevinir.Babasının dostu, delikanlıyı hemen içeriye alır, Hem sağı hem solu kollayarak.Geçerler arka bahçeye, bir çukur kazarlar birlikte. Gömerler çuvaldaki koyunu adam diye,Üzerine serpiştirirler toprak. Belli olmasın diye de, hemen dikerler sarımsak.
Genç adam gelir babasına; “Baba işte gerçek dost buymuş” diye konuşunca;Babası “daha erken, o belli olmaz daha Sen yarın git, çıkart orda bir kavga,Atacaksın iki tokat, hiç çekinmeden ona, İşte o zaman anlaşılacak, gerçek dost ne demek,Sonra gel olanı anlat bana” Genç adam, aynen yapar babasının dediğini,Maksadı anlamaktır, dostun hakikisini. Babasının dostuna istemeden atar iki tokat.
Der ki tokadı yiyen DOST. “Git de söyle babana; biz satmayız sarımsak tarlasını,Ne mala, ne paraya, ne de iki üç okkalı tokada…

Çekilemeyecek durumda da olsan seni sevmeli.
Sarılacak biri olmadığında bile sana sarılmalı.
Dayanılmaz olduğunda bile sana dayanmalı.
Dost dediğin;
Yüreğiyle gelmeli.
Seninle sevinip seninle üzülmeli.
Ağladığında, onun göz yaşları olmalı.
Ama hepsinden çok,
Dost matematiksel olmalı.
Sevinci çarpmalı,
Üzüntüyü bölmeli,
Geçmişi çıkartmalı,
Yarınları toplamalı.

Gerçek DOST budur işte...

Seçenekler