Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı  

Geri git   Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı > Türkçe > Yabancı Türkçe Karşılıklar

Seçenekler Tarz
Eski 12-11-2009, 17:33   #1
chnnt
Konuk

İletiler: n/a
Varsayılan Karşılık önerdiğim ve karşılık önerisi beklediğim sözcükler

Trans
1 . Medyumların ruhla ilişki kurdukları zaman girdikleri özel hipnoz durumu.
2 . Kendinden geçme, içinde bulunduğu ortamdan başka bir dünyaya veya havaya geçme:

Aşmak kökünden gelen aşkı sözcüğünün uygun bir karşılık olabileceği kanısındayım.

* Dalınç trans ın değil meditasyon un karşılığıdır.

Bilokasyon
Aynı anda iki farklı yerde görünmek, bulunmak anlamına gelen bu sözcük için ikiyerdelik karşılığını öneriyorum.

Mnemonist
Öğrendiği tekniklerle belleğini olağandışı geliştirmiş kişi anlamına gelen sözcük için uzbellekli karşılığını öneriyorum.

Demateryalizasyon
Demateryalizasyon, sözcük anlamıyla maddilikten çıkma, madde niteliklerinin yitirilmesi anlamına gelmekte olup, Spiritüalizm’de “ruhun etkisiyle fiziksel bir oluşumun beş duyu ile algılanamaz duruma dönüşmesi” olarak tanımlanır.Sözcük için maddeliksizleşme karşılığını öneriyorum.

Gimmick

Sihirbazlıkta, büyülü efekt yaratmak için kullanılan hertürlü gizli aparat. Sahte medyumlar tarafından da kullanılır.

Aldatmaya yaran araç anlamında aldataç sözcüğünün uygun bir karşılık olduğu kanısındayım.

Lüsid
lucid dreaming- lüsid rüya : kisinin uyku sirasinda ruya gordugunun farkinda olmasi ve ruyasindaki olaylari kontrol edebilmesine verilen isim

farkındalıklı ya da ayrımındalıklı sözcüklerinin uygun karşılıklar olabileceğini düşünüyorum.

Duble
Duble, metapsişikte, fiziksel bedenin süptil maddelerden oluşan kopyasına verilen addır. Buna eski Yunan’da eidolon, okültizmde ve teozofide ise astral beden, esîrî beden, astral ikiz, süptil beden gibi çeşitli adlar verilmiştir. Klasik spiritüalizmde duble için “yaşayanların fantomu” terimi de kullanılmıştır.

Eşbeden sözcüğünün uygun bir karşılık olduğu kanısındayım.

Apor
La : Apportation.
Al : Apport.
İn : Apport.
Fr : Apport. (Genel olarak: Hyloclastie)
Tr : Apor.

Fiziksel medyomluk deneylerinde, deney yapılan yerde var olmayan eşyanın birden peydah olmasıdır. Medyomların apor olayı ile, iradî ve şuurlu olarak bir ilgileri yoktur. Kendiliğinden meydana gelirler. Medyomun rehber varlığı böyle bir imkânı yaratabilir. Eşyanın başka bir yerden gelmesi tam olarak açıklanamamıştır. Muhtemelen, eşyanın yüksek bir enerji altında atomize olması, üç boyutun dışına çıkarak manialardan kolayca geçebilmesi ve tekrar yoğunlaşıp eski şeklini alması tarzında oluşmaktadır. Medyomlarda, mistiklerde, yogi ve fakirlerde, sihirbaz ve şamanlarda tarih boyunca görülmüştür.

Apor için belirik, aporisyon için belirim karşılıklarının uygun olacağı kanısındayım.

Placebo
Genellikle kontrol grubuna verilen tesirsiz ilaç.( Hastaya ilaç diye verilen tesirsiz madde, yalancı ilaç) anlamına gelen sözcük için ilacımsı,emsi karşılıklarının uygun olacağını düşünüyorum.

Levitasyon
Bir cismin veya kişinin olağanötesi(paranormal) olarak yükselişi veya kalkışı anlamına gelen sözcük için mutasyon için önerilen değişinim karşılığını örnekseyerek yükselinim karşılığını öneriyorum.

Dedublüman
Dedublüman ruhçulukta, bedenli bir varlığın, bedenindeki maddelerin bir kısmını demateryalize edip, onları istediği bir biçime sokarak, başka yerlerde ortaya çıkarması” olarak tanımlanır. Daha açık bir deyişle kişinin, aynı anda iki ayrı yerde biri yoğun, diğeri süptil maddelerden oluşan iki bedene sahip olmasıdır.Sözcük için ikibedenlilik karşılığını öneriyorum.

Ve aşağıdaki sözcükler için karşılık önerilerinizi bekliyorum.

hologram,holografi,show reel,süptil,otogram,logogram,aura,horoskop,medyum( bağkuran geldi aklıma ama)
Eski 12-12-2009, 00:55   #2
Tanrıkut
Yönetici

Tanrıkut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 2,182
Varsayılan Cevap: Karşılık önerdiğim ve karşılık önerisi beklediğim sözcükler

Güzel katkılar, devamınızı bekliyoruz. Kullanıcı adınızın bir anlamı yoksa türettiğiniz sözcüklerden biriyle değiştirebiliriz.
Eski 12-12-2009, 16:01   #3
chnnt
Konuk

İletiler: n/a
Varsayılan Cevap: Karşılık önerdiğim ve karşılık önerisi beklediğim sözcükler

Kullanıcı adım Ece Ayhan'ın cehennem ve cennet sözcüklerinden kırarak türettiği cehennet sözcüğünün kısaltmasıdır.
Eski 12-16-2009, 13:04   #4
kobali
Bölüm Sorumlusu

kobali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 1,312
Post Cevap: Karşılık önerdiğim ve karşılık önerisi beklediğim sözcükler

Öncelikle aramıza hoşgeldiniz. Katkılarınızın devamı yarar sağlayacaktır. Kullandığınız mahlasta sessiz harfleri kullanmamak bence doğru değil. Son zamanların modası olmuş, bilgisayardaki sohpet kurguları hep böyle! Türkçemize yararı olmayacağı gibi yozlaştırıyor da...
Eski 12-21-2009, 00:20   #5
Tanrıkut
Yönetici

Tanrıkut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 2,182
Smile Cevap: Karşılık önerdiğim ve karşılık önerisi beklediğim sözcükler

Alıntı:
chnnt Rumuzlu Üyeden Alıntı İletiyi göster
Kullanıcı adım Ece Ayhan'ın cehennem ve cennet sözcüklerinden kırarak türettiği cehennet sözcüğünün kısaltmasıdır.
O halde Cehennet'in sırat köprüsü gibi bir anlamı olsa gerek.

Seçenekler
Tarz