Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı  

Geri git   Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı > Türk Harsı(Kültürü) ve Tarihi > Türk Tarihi

Seçenekler Tarz
Eski 04-05-2010, 00:14   #11
Teñrikut
Gönüllü

İletiler: 23
Varsayılan Cevap: Türk Milleti'ne Yavuz mu, yoksa Şah İsmail mi daha çok hizmet etmiştir?

Alıntı:
Tardu Rumuzlu Üyeden Alıntı İletiyi göster
Bugün Laikliğin Türk milliyetçiliğinde destek noktası olması gerektiğini gösteren bir örnektir Yavuz ve Şah Arasındaki çekişme, bölünme. Lakin bugünkü Türkiyemizde en fazla saldırılan değerimiz laiklik. İnsanlarımıza Laik düşüncenin var olmadığı bir Türkiye'nin bölüneceğini, Türklüğünü yitireceğini iyi anlatmalıyız.

Burası çok önemli. Türkçüler olarak Laikliğe sahip çıkmamız elzem şart. Ancak laikliğe sahip çıkıyoruz diye insanların dinini yaşamalarına müdahale edilmesine karşıyım. İnsanlar başkalarının sınırlarına girmediği müddetçe istedikleri gibi dini yaşamlarını sürdürmelidirler. Hatta yalnızca bu konuda demokrat fikirlilerle uyuşmaktayım.
Teñrikut isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 04-05-2010, 00:35   #12
Tardu
Otağ Sorumlusu

İletiler: 70
Varsayılan Cevap: Türk Milleti'ne Yavuz mu, yoksa Şah İsmail mi daha çok hizmet etmiştir?

bugün ülkede Demokrat fikirli denilen ve sesi çıkan insanlar , Tarikatları, cemaatleri "dini özgürlük" adı altında insanların "gerçek demokrat fikirlerini" kontrol altına almak için çabalayan insanlardır. En basiti Darbeye karşı bilmem kaç milyon adım yürüyüşünde görüldü.
Demokratlar, güya özgürlükçüler lakin orada yürüyüşte haremlik selamlık şeklinde yürüyüş yapıldı.

Atsız'ın da dediği gibi Türkçülük Şuurlu demokrasi taraftarıdır. "başkalarının sınırlarına girmediği müddetçe" tanımınız da herhalde bu şuuru vurgulamak istediniz isteyerek veya istemeyerek.

bu yüzdendir ki Demokrasi adı altında, özgürlük adı altında oynanan oyunlara iyi dikkat etmeliyiz. Üniversitelere bugün güya özgürlük gelmiştir "Türban serbesttir" lakin Türban serbestisini sağlayan hükümetin rektörleri üniversitelerdeki PKKlılar ve Şeriatçılar hariç hemen hemen herkesin siyasi hareketlerine veya herhangi bir şekilde normal kulup faaliyetlerine doğrudan veya dolaylı yoldan sekte vurmaktadır.

Yani Türban serbestisi varken diğer özgürlükler yerin dibine geçmiştir.

Konu Tardu tarafından (04-05-2010 Saat 00:37 ) değiştirilmiştir.
Tardu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 04-05-2010, 00:55   #13
Tanrıkut
Yönetici

Tanrıkut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 2,182

İnsanların dinini istediği gibi yaşaması daha doğrusu insanların istediği gibi yaşaması en doğal haktır ama demokrasi herkesin istediği gibi at oynatması değildir. Kaldı ki Batı demokrasilerinde insanlar üzerindeki denetim oldukça fazladır.

Devlet, din konusunu başıboş bırakamaz.Bu konuda Diyanet İşleri etkin biçimde çalışmalıdır. Din,başıboş bırakıldığı zaman toplumu, dini yönden atomize eden tarikatlar ve cemaatler oluşmaktadır. Bu tarikatların birçoğu da kendiliğinden çıkmayıp, genelde emperyalist bir gücün denetiminde büyümektedir.

Pakistan'da Ahmediliğin, Arabistan'da Vahabiliğin, Türkiye'de de Nurculuğun kurulması, mezhep vari tarikatların oluşturulması hep bu şekilde oluşmuştur.

Bu sebeple, halkın masum dini istekleri üzerine gidilmemelidir fakat örgütlü yapılanmalara karşı dikkatli olunmalıdır.
Eski 04-05-2010, 08:15   #14
Teñrikut
Gönüllü

İletiler: 23

Size farklı bir boyuttan bahsetmek istiyorum bu arada söylemeden edemem dediklerinize harfiyen katılıyorum.

Benim farklı boyut dediğim diğer nokta şu; Bugün ülkemizde Müslüman sunni sayısı ve Alevi sayısı oldukça büyük rakamlar. Bu insanların yine oldukça büyük bir kısmı Türk.

Hal böyle olunca sizin bu insanları kazanmanız gerekmekte. Ben saf din duyguları ile propaganda yapalım demiyorum. Yani örneğin Türkçülük islamiyetin şartıdır. Bizde Müslümanlığın kılıcıyız gibi söylemler ile adamları kazanmaya çalışmayalım. Ancak yapacağımız söylemler ve davranışlarla onları kırmamamız da gerekir.

Günümüzde ne yazık ki Sunniler akepe ile aynı siyasi görüşte ve nurculuk gibi çeşitli tarikatlar ile koyun gibi güdülmekte. Alevi ırkdaşlarımız ise Chp'nin siyasi görüşünde ve ne yazık ki sosyalist akınlar ile güdülmekte.

Oysa Hem Aleviler Hem Sunniler tek bir konuda birleşmeli. Türk Mİlliyetçiliği. İşte bunun için herkesin dini yaşantısına saygılı olduğumuzu tavırlarımızla belirli etmek zorundayız.

Ben tutup yazacağımız yayınlarda konuşacğaımız konularda dini konuları işleyelim demiyorum. Ama saygılı olduğumuzu yeri geldiğinde belirtmek zorundayız.
Teñrikut isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 04-05-2010, 13:07   #15
Tanrıkut
Yönetici

Tanrıkut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 2,182

Evet haklısın.Bizim aramızda Alevi de var Sunni de. Din milletler için gereklidir, dinsiz milletlerin nasıl sapıttığı ortada. Din, milli şuuru ezmeye kullanılmamalı ya da ümmetçilik fikri milliyetçiliğin önüne geçmemelidir. Yani dinin sınırı ibadet ölçüsünde değil de siyasal alanda belirlenmelidir.

Seçenekler
Tarz