Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı  

Geri git   Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı > Türkçe > Türk Orkun Alfabesi

Seçenekler Tarz
Eski 01-22-2008, 23:16   #1
Oğuz Yabgu
Senior Member

İletiler: 518
Oğuz Yabgu - MSN üzeri İleti gönder
Varsayılan Orkun Alfabesinin Günümüz Türkçesine Göre Eksikleri İçin Bazı Geçici Öneriler

Sizlere yaptığım bu öneriler asla bizler için yeterli olmayacak. Ancak gerekli merciler bu işe el atıp yoluna koyana kadar bir miktar yardım sağlayabilir.

* Orkun alfabesi Büyük Ünlü Uyumuna göre hazırlanmıştı. Yani Haber, sakin, Şahit, takip gibi kelimeleri yazmanız zordur. Çünkü seslerin 10 tanesi kalın ve ince olarak ayrılmış ve bütün sözcükler kalın başlayıp kalın, ince başlayıp ince devam etmekteydi. Yalnız B. ünlü uyumana uymayan sözcüklerde her hecedeki kalın ve ince sesleri yazarak bu sorunu bir miktar çözmekteyiz. Ama bazı sözcükler yine de tam olmamaktadır.

Yapabileceğimiz Örnekler:

BERKAN - B(E)RK(A)N

İnce hece olan "BER" deki "B" ve "R" yi ince, kalın hece olan "KAN" daki "K" ve "N" nin kalın yazılması.

GAZETE - G(A)ZETE

Kalın hece olan "GA" daki G'yi kalın yazıp ince hecelerdeki T'yi ince yazabilirsiniz. Z'nin ince veya kalını yoktur. Bu durumda okurken GAZATE olarak okunur. Yalnız sözcüğü bildiğiniz için siz GAZETE okuyabilirsiniz.

* Orkun Alfabesinde Bulunmayan Seslerin (c, ğ, h, f, j, v) Yerine Şimdilik Kullanabilecekleriniz.

C İçin eski Türkçede olduğu gibi Ç sesini kullanabilirsiniz.

Ğ İçin mevcut olan G sesini kullanabilirsiniz.

H için K sesini kullanmanız mümkün olabilir.

F İçin eski Türkçede olduğu gibi P sesini kullanabilirsiniz.

J İçin kullanabileceğiniz en uygun ses Ç olabilir.

V İçin şimdilik B sesini ve sözcük ortasındaki bazı hallerde G sesini kullanabilirsiniz.

Seçenekler
Tarz