Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı  

Geri git   Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı > Atatürk ve Atatürkçülük > Atatürk İlkeleri > İnkılâpçılık (Devrimcilik)

Sormacamız: Hangisi olsun?
İnkılâpçılık 6 60.00%
Devrimcilik 4 40.00%
Katılımcı sayısı: 10. Bu sormacada oy kullanma yetkiniz bulunmuyor

Seçenekler Tarz
Eski 04-12-2008, 00:47   #11
Oğuz Yabgu
Senior Member

İletiler: 518
Oğuz Yabgu - MSN üzeri İleti gönder
Varsayılan Ynt: Devrimcilik

Arkadaşlar, şu karıştırılmasın tabi. Atatürk'ün kurduğu yapı bir devrim niteliği taşır. Yani bir devrimdir. Türkiye Cumhuriyeti bir İnkılâp sonucu kurulmamıştır. Ama belirtmek istediğim İlkeleri içindeki İnkılâpçılık farklı bir konumdadır. Yukarıda buna biraz değindim ama yanlış anlaşılmaya mahal vermemek için tekrar yazmak istedim.

Devir- + -m (fiilden isim yapan)

Devrim sözcüğünün açılımı bildiğiniz gibi budur. Geçmiş yapıyı devirmeniz ve yenisini ortaya koymanız gerekir. Eğer Türkçe kökenli bir karşılık der isek bunu düşünmemiz gerekir. Yoksa Milletin en rahat anladığı dil üzerinden kavram karmaşasına yol açılır. Biz kurulu yapıyı geliştirmek peşindeyiz. Amacımız budur. Bu da devrimle yapılmaz elbette. Atatürk haklı ve doğru bir devrim gerçekleştirmiştir. Bizle ise Türkiye Cumhuriyetini ilelebet koruma ve bengileştirme gayreti içindeyiz.

Eski 05-27-2008, 19:58   #12
Mühendis
Türkçü Toplumcu

İletiler: 388

Sözcüğü güzel açıklamışsın. Bende ilkeyi biraz açıklamaya çalışayım elimden geldiğince. Kemalizmde sürekli devrimcilik esastır. Eğer mevcut durum eskidiyse yıkarsın yeniden yaparsın. Çağın gereksinimlerini karşılamıyorsa gene yıkarsın yeniden yaparsın. Sürekli kendi içinde bir devrim yaparsın. Bu yüzden devrimcilik doğru bir kavram olsa gerek.

Bu yüzden kemalizm her zaman geçerli olacaktır.

(öğrenciyken pek bir heyecanlıydı sanki)
Mühendis isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 05-27-2008, 22:19   #13
Oğuz Yabgu
Senior Member

Eğer devrim yapmaktan söz ediyorsan Atatürk'ün kurduğu yapıyı çökertip yenisini oluşturman gerekir. Eğer çağı yakalamak, ayak uydurmak ve hatta geçmek der isen bu İnkılapçılığa girer. Devrim aynı yapı içersinde gerçekleşmez. Devrim yenisini inşa eder. Aynı yapı içersinde olan inkılapçılıktır. Buna Yenilenme diyebiliriz. Eğer Atatürk'ün kurduğu yapı çağımızı karşılamıyorsa o zaman devrim yapılır ve yeni düzen oluşturulur. Bunun saçma olduğunu hepimiz bildiğimiz için yapılacak olan eylem devrim değil, inkılapçılıktır.
Eski 05-28-2008, 00:20   #14
delibasozi
Senior Member

İletiler: 107

Artık devrim sözcüğü yalnız kullanılmıyor. Her kullanıştan önce 'ne' devrimi olduğu, 'neyin' devrimi olduğunu belirtmek için başına "özel isimden oluşan" sıfat(lar) getiriliyor.

Ayrıca dünyanın başka yerinde "devrimcilik" sözcüğünün kullanıldığını sanmıyorum, kullanılsa bile gelip Atatürk'ün 6 ilkesinin biri olan bizim "Devrimcilik"imizin anlam olarak yerini almaz. Takılmayın bu kadar, hangisini kullanmak istiyorsanız onu kullanın. Tabi hatırlatayım "İnkılapçılık" Arap kökenli bir sözcük ve ufak bir yazım yanlışı yüzünden "Köpeklik" anlamına gelebiliyor. Gerisi size kalmış...
Eski 05-28-2008, 01:10   #15
Oğuz Yabgu
Senior Member

Konu İnkılapçılığın Türkçe karşılığının devrim olduğu yönünde açılmıştı. Ben de farklı kavramlar olduğunu belirtmek için bunları yazdım. Ben kesinlikle İnkılapçılık olarak söylenmeli demiyorum zaten. Ama bunun karşılığı devrim değildir. Eğer Türkçesini söylemek istiyorsak yeni bir sözcük ortaya koymamız gerekiyor demek istiyorum.
Eski 05-28-2008, 10:54   #16
İlker
Bölüm Sorumlusu

İletiler: 929

Yusuf'un bahsettiği ihtilal. Oğuzhan'ın bahsettiği inkılap. Devrim her ikisi için de kullanılıyor. Atatürkçülükte olan ihtilal değil, inkılaptır.

ihtilal: Bir ülkenin siyasi, içtimai ve iktisadi yapısını veya yönetim düzenini değiştirmek amacıyla kanunlara uymaksızın cebir ve kuvvet kullanarak yapılan geniş halk hareketi.

inkılap: Toplum düzenini ve yapısını daha iyi duruma getirmek için yapılan köklü değişiklik, iyileştirme. (Yazı inkılabı gibi).
Eski 05-30-2008, 01:27   #17
Mühendis
Türkçü Toplumcu

İletiler: 388

Alıntı:
delibasozi Rumuzlu Üyeden Alıntı
Artık devrim sözcüğü yalnız kullanılmıyor. Her kullanıştan önce 'ne' devrimi olduğu, 'neyin' devrimi olduğunu belirtmek için başına "özel isimden oluşan" sıfat(lar) getiriliyor.

Ayrıca dünyanın başka yerinde "devrimcilik" sözcüğünün kullanıldığını sanmıyorum, kullanılsa bile gelip Atatürk'ün 6 ilkesinin biri olan bizim "Devrimcilik"imizin anlam olarak yerini almaz.
Kemalizmin 6 ilkesinden biridir devrimcilik. 1930'larda fransada çıkan, türkleri ve yeni türk devletini tanıtan la turquie kemaliste (Atatürk tarafındanda desteklenmiştir.) dergisinde de geçmektedir.

(öğrenciyken pek bir heyecanlıydı sanki)
Mühendis isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 05-30-2008, 10:42   #18
İlker
Bölüm Sorumlusu

Atatürkçülükte olan ihtilal değil, inkılaptır. Devrim her ikisi için de kullanılıyor.

ihtilal: Bir ülkenin siyasi, içtimai ve iktisadi yapısını veya yönetim düzenini değiştirmek amacıyla kanunlara uymaksızın cebir ve kuvvet kullanarak yapılan geniş halk hareketi.

inkılap: Toplum düzenini ve yapısını daha iyi duruma getirmek için yapılan köklü değişiklik, iyileştirme. (Yazı inkılabı gibi).
Eski 05-30-2008, 13:07   #19
delibasozi
Senior Member

İletiler: 107

Alıntı:
Hikemî Rumuzlu Üyeden Alıntı
Atatürkçülükte olan ihtilal değil, inkılaptır. Devrim her ikisi için de kullanılıyor.

Teşekkür ederim aydnlattığın için. Şimdi "şekil itibarı ile" hangi ismin anlamı tam karşılayacağını daha iyi anladım. Öyle düşünmemiştim ben esasen. Gerçi "zor kullanmak" kısmını çıkartırsanız, Atatürk'ün Osmanlı'dan Türkiye'ye giden yolda yaptıkları bir nevi ihtilal. Her neyse, onun kastettiği devrimcilik süreğen bir şey ve ihtilalde bu süreğenlik yoktur. Ve son iki yüzyılı çıkardığımızda tarhimizde ihtilal var mı bilemiyorum.

Yusuf'un da dediği gibi, bu ilke; bize, Atatürk'e mal olmuş bir ilke. Yine de "devrimcilik" sözcüğünün kullanılmasında bir mahsur görmüyorum ben. Çünkü ihtilaller süreğen olamayacağı, birbirini takip edemeyeceği için bizim "devrimimiz" ve "devrimcilik"imiz anlam olarak bu öğreyi barındırmaz.
Eski 05-30-2008, 17:14   #20
İlker
Bölüm Sorumlusu

Devrim hem ihtilal hem inkılap için kullanılıyor, fakat günümüzde devrim daha çok ihtilal olarak kullanılıyor. İnkılap anlamı eskimiştir (bkz. TDK Güncel Türkçe Sözlük).

Atatürkçülüğün inkılapçılık ilkesini, ihtilalcilik (yani devrimcilik) olarak yorumlayanlar olabilir. Bu yüzden yönetim biçimi olarak cumhuriyet yerine komünizm, sosyalizm veya faşizmi getirmeyi düşünenler Atatürkçülüğü kullanmak isteyebilirler. "Atatürkçülükte de ihtilal var, o zaman komünizm, sosyalizm veya faşizm gelsin." diyebilirler; ama Atatürkçülükte ihtilalcilik yoktur, inkılapçılık vardır.

Seçenekler
Tarz