Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı  

Geri git   Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı > Türkçü Toplumcu Görüş > Türkçü Toplumcu Görüş

Konu Kapatılmıştır

Seçenekler Tarz
Eski 06-04-2008, 23:25   #21
Yağmurun Tütüsü
Member

İletiler: 43
Varsayılan Ynt: Anılacak Şahsiyetler

Sevgili Tardu, serbet şiir ve Nazım Hikmet konularındaki karşı çıkışın asıl nedenlerini bilinç altına itmiş, kendince bu karşı çıkışları başka nedenlere bağlabilmiş olara gördüm sanki seni.

Benzer diretircesine karşı çıkışlarını Nazım Hikmet ve serbest şiir dışındaki diğer konularda da gözleyebildiğimi söyleyebilirim.

ASLIM'ın da dediği gibi değişim kaçınılmaz. Senin de dediğin gibi yaşanılan yeniliklerden ders almalıyız, hatalarını gözlemlemeliyiz.

Fakat nedir o hata dediklerimiz?

Başka bir yorum daha yapayım: Kafiye ve uyak bizimdir diye ona, başka yeniliklere kapıyı kapatırcasına saplanıp kalmak; günümüzün mevcut matematiksel kuramlarına saplanıp kalmak, mevcut sorunlara hep alışılagelmiş formülleri uygulayarak aşmaya çalışıp başarısızlığa uğramak gibidir. Bilimin geldiği son nokta bu deyip kapıyı kapatmak, yeni matematiksel kuramlar geliştirebilmeyi denememek, bunu aklımızın ucundan bile geçirmemek veya reddetmek gibidir. Bu kafiye ve uyağı red edeceğimiz anlamına da gelmez.

Yağmurun Tütüsü isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Eski 06-05-2008, 00:34   #22
Kahvecioğlu
Konuk

İletiler: n/a

Romantik insan Nazım Hikmet,Nazım Hikmet şu şiirinde Atatürk'e büyük övgüler sıralıyor,Nazım Hikmet aslında vatan hasreti ile öldü,tek istediği Anadolu'da bir ağacın gölgesinde yatmaktı,aslında Nazım Hikmet Türkçü idi,Nazım Hikmet'i anlatmaya kelimeler yetmez....

Hepimiz Nazım'ız,gel nazım'ım gel..

Bizim milletimiz hala romantik,hala sevecen herşeyimiz sentez herşeyimiz ılımlı,ne olursan ol gel,gel be birader,kapımız size de açık,sende gel.
Hep bizi böyle kandırırlar,siz ne kadar misafir seversiniz böyle,Datça'da faturaları bile ingilizce göndermeye başladınız o kadar çok misafir seviyorsunuz ki muhteşemsiniz bilmem kaç bin yahudi anne Diyarbakır'da doğum yapıp çocuklarına Türk kimliği kazandırdı,bunu unutmayız lütfen mütevazi olmayın,bankalarınızın büyük kısmını bize sattınız,yabancı sermayeyi bile çok seviyorsunuz,ham meyve tadında gençleriniz Che tişörtleri ile dolaşıyor komünistlerin romantikliğini de seviyorsunuz,sevecenlikten komünistleriniz bile Lenin,Marks hayranı olmuş dünyadaki diğer komünistler gibi kendi liderinizi bile oluşturmadan bu sevecenlikle dışarıdaki liderleri benimsemişsiniz.

Filistin'e oturup hüngür hüngür ağlıyorsunuz o kadar insancılsınız ki Doğu Türkistan,Azerbaycan,Bulgaristan,Yunanistan'daki eziyet çeken soydaşlarınızı Türk diye hiç "kayırmamışsınız" çok iyisiniz gerçekten,hem sizin tasavvufi kişiliklerinizi de çok seviyoruz,bizim stratejilerimize çok uygunlar.Kıbrıs konusunda size zamanında çok eziyet etmiştik ama şimdi sağolun bizi bağrınıza bastınız o kadar ki orada kan veren şehitlerinizi bile unuttunuz.Çok yücesiniz,kindar hiç değilsiniz.
Sizi çok seviyoruz.

Ha Nazım mı ? Nazım şiir yazdı bakmayın soyadının "verzanski" olduğuna yahut "beni lenin yarattı" ,"benim bayrağım al bayrak değil kızıl bayraktır, benim vatanım Türkiye değil tüm dünyadır" dediğine,Kurtuluş savaşı yıllarında ortalarda görünmediğine de aldırmayın.

Ha bu arada sizde Akif ve Atsız diye kişiler vardı," ayrı dünyalarda yaşamamışlar" vatanları,Türklükleri için çırpınmışlar ne garip.Sizce de öyle değil mi .!?

Sevin sınırsızca sevin..!

Eski 06-05-2008, 01:13   #23
Türk'ÇE
Yönetici

Türk'ÇE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 1,862

Alıntı:
Stalin benim için çok mühimdir. Gözümün ışığı, fikirlerimin kaynağıdır. BENİ STALİN YARATTI.. Her şeyimi ona borçluyum
Stalin hakkında biraz bilgimiz var ise her şey anlaşılır, bu kadar uzunca yazmanın bir alemi yok...

Şimdi bu konu ile bir kurşun da bana sıkıldı.

Konu edebiyat bölümünde tartışılsaydı daha iyi olurdu ama syasi olarak ele alınırsa herşey ortada...

"Biz bu zulmetler içinden çıkarız bir gün olur;
Şarka garba yıldırımlar çakarız bir gün olur.

Kara bulutlar içinden parlayıp şimşek atar,
Gök gürler, dolular yağar; bakarız bir gün olur.

Kafkas, Buhara, Kırım'dan çevrilen hisarları,
Vurur millî külünk ile yıkarız bir gün olur.

Türkistan'ın güneşinden alırız bir kıvılcım;
Cehennem olur cihanı yakarız bir gün olur.

Anadol'dan Hindistan'a geçeriz Temür gibi,
Himalaya dağlarını çalkarız bir gün olur.

Dağıstan, Kırım, Kazan'ı; İran, Turan, Kaşgar'ı,
İttihadın zinciriyle sıkarız bir gün olur.

Bizi boğmak için yurda akan acı selleri,
Dinimizin kuvvetiyle tıkarız bir gün olur.

Türk doğarız, Türk gezeriz, Türk yaşarız dünyada;
Devrilen Moskof elinden çıkarız bir gün olur.

Der Zülâlî, Volga, Tuna, Ceyhun, Araslar gibi
Tuğyan eder deryalara akarız bir gün olur."
Türk'ÇE isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Eski 06-05-2008, 01:14   #24
Akçura
Yönetici

İletiler: 1,028
Akçura - MSN üzeri İleti gönder

Konu başlığı “Anılacak Şahsiyetler”, konu da “Nazım Hikmet” olunca akıllara şu soru geliyor: Nasıl anılacak? İyi mi anılacak kötü mü? İsteyen istediğini yapsın yalnız yanlışlar doğruları götürmesin.

Nazım Hikmet’in sadece anti-emperyalist olması, Amerika’ya karşı olması yeterli değildir. Bu topraklarının insanı her türlü emperyalizme karşı olmalıdır. Kaldı ki biz Türkçülerin her türlü emperyalizme, kapitalizme ve faşizme karşı duruşumuz net ve kesindir. Fikri yönden Nazım Hikmet’i tasvip etmemiz kendimizle çelişmemiz anlamına gelebilir. Edebi yönü ise Nazım’ın kendi tercihidir, bunu eleştirmeye hakkımız olmadığını düşünüyorum. Yazılanlardan yeteri kadar Nazım hakkında bilgi sahibi olduk, daha fazla tartışmak, konuyu kişiselleştirmek başka bir şey değildir. Kilitliyorum.
Akçura isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Konu Kapatılmıştır

Seçenekler
Tarz