Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı  

Geri git   Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı > Türkçü Toplumcu Görüş > Tepkilerimiz

Tepkilerimiz Ağ üzerinden ya da somut olarak gösterdiğimiz yasal tepkiler eşgüdüm otağı.

Seçenekler Tarz
Eski 08-21-2007, 22:54   #1
Göktepe
Konuk

İletiler: n/a
Varsayılan Yusuf Halaçoğlu Linç Edilmek İsteniyor!

YUSUF HALAÇOĞLU LİNÇ EDİLMEK İSTENİYOR
21 Ağustos 2007

Türk Tarih Kurumu Başkanı Yusuf Halaçoğlu birkaç günden beri ağır bir bombardımanla linç edilmeye çalışılıyor. Önce Radikal Gazetesinde, Halaçoğlu’nun Türkiye’nin demografik yapısına ve inanç özelliklerine ilişkin söylediği iddia edilen kısa bir haber yayınlandı. Hemen ardından aynı gazetede Halaçoğlu’nun birkaç cümleyle de olsa açıklaması çıktı. Bu açıklamayla haber arasındaki farklılık ve çelişki son derece belirgin olmasına rağmen, bilinen kesimlerden olayı diledikleri şekilde yorumlayan sert tepkiler yükselmeye başladı. Bunun sürdürüleceği, esas amacın Prof Halaçoğlu’nun görevinden alınması olduğu gün gibi ortadadır.

Alevi yurttaşlarımızın incinmelerine yol açacak ifadeler kullanmaya, hükümler vermeye elbette kimsenin hakkı yoktur. Prof Halaçoğlu’nun bu tarz bir yanlışa yöneldiğini görseydik en sert tepkilerin Türk Ocaklarından geleceğinden kimse kuşku duymamalıdır. Çünkü Alevi kardeşlerimiz bu ülkenin en önemli tarihî ve kültürel varlıklarından birini temsil ediyorlar, Türk kültürünü zenginleştiriyorlar. Irkçılık yapmayı düşünmüyoruz; ancak Alevilerin çok büyük çoğunluyla yüzyıllar önce Orta Asya’dan intikal eden Anadolu’nun Türkleşmesi sürecinde yer alan özbe öz Türk’ler oldukları tarihî ve sosyolojik bir gerçektir. Bu bilimsel tablonun Yusuf Halaçoğlu gibi bir bilim adamı tarafından inkâr edilmesi düşünülemez. Nitekim Sayın Halaçoğlu çıkarılan gürültüler arasında sesini duyurmak için çırpınırken, bunu belirtti. Sadece lokalize bir olayı kastettiğini, Tunceli merkezli TİKKO vb. terör örgütlerinin etnik dayanağını işaret etmek istediğini, Alevi yurttaşlarımızı rencide edecek bir ifade kullanmadığını anlatmaya çalıştı. Kürt’lerle ilgili sözlerinin ise, genel bir tanımlama olmayıp, Kürtleşen Türkmen aşiretlerine ilişkin bir tesbit anlamına geldiğini belirtti.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da bu sosyolojik tablonun basit bir incelemeyle bile rahatlıkla fark edilmesine rağmen, buna tepki gösterilmesinin tipik bir ırkçılık olduğu ortadadır.

Esas üzerinde durulması gereken husus, belirli gazetelerin ve bilinen çevrelerin Halaçoğlu’nun sözlerini derin bir utanmazlıkla çarpıtılarak bundan ideolojik ve siyasal rant sağlamaya yönelik girişimlerdir.

Türk Tarih Kurumu ve Sayın Yusuf Halaçoğlu başta Ermeni Soykırım iddiaları olmak üzere, temel millî konularda yıllardır bilimsel bir duruş sergilemektedir. Solcu ve liberal çevrelerin Türk kimliğine, millî varlığımıza ve tarihî konularımıza ilişkin kampanyalarının en büyük engellerinden biri Türk Tarih Kurumu’dur.

Akıllarınca stratejik bir manevra ve saldırıyla, Alevi ve Kürt yurttaşlarımızı kışkırtarak, bazı siyasal merkezleri ve kuruluşları organize bir kampanyada buluşturarak bu engeli ortadan kaldıracaklar.

Hükümet’i baskı altına almak suretiyle Halaçoğlu alaşağı edilirse bir taraftan Ermeni Soykırım iddialarına karşı duran kesimlere darbe vurmuş, intikam almış olacaklar, diğer taraftan önemli bir kurumun millî bilinç zemininde faaliyet göstermesine sıcak bakmayacak, zihniyetlerine uygun yeni bir yönetimin iş başına gelmesinin kapılarını açmış olacaklar.

Türkiye’nin ve Türk Milleti’nin nasıl bir ihanet tuzağına sürüklenmek istendiğini, solcu, neo-liberal, ikinci Cumhuriyetçi kesimlerin belirli amaçlar çevresinde nasıl organize olduklarını anlamak ve bu kesimlerin medyadaki etkinliklerini görmek için bu linç kampanyasına bakmak yeter.

Türk Ocakları Genel Merkezi
Eski 08-21-2007, 22:57   #2
Göktepe
Konuk

Radikal'in haberi

http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=230551

Yusuf Halaçoğlu istediklerini yapamayan Türk düşmanları için en büyük engellerden birisidir..

Kendisi daha uzun yıllar Ermeni iddialarına bilimsel gerçek cevapları hazırlayan Türk Tarih Kurumu Başkanı olarak Türk milletinin kalbinde yer alacaktır..
Eski 08-21-2007, 23:00   #3
Göktepe
Konuk

Hülya Avşar'dan KÜRT Yanıtı

http://www.aktifhaber.com/news_detail.php?id=128487

Bir de şu habere bakın..

"Avşar" gibi büyük bir Türk boyunun adını taşıyan utanmazlar, kürtçülük oynuyorlar..
Eski 08-22-2007, 05:47   #4
Tanrıkut
Yönetici

Tanrıkut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 2,182

Elimde Ermeni dönmelerin listesi var ama açıklamam 22 Ağustos 2007

ANKARA

"Kürt Aleviler Ermeni dönmesidir" sözlerini inkár eden Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Yusuf Halaçoğlu, "Elimde Ermeni dönmelerin listesi var" diyerek yeni bir tartışma daha başlattı. Gazetecile-rin teyplerindeki kayıtlar Prof. Halaçoğlu’nun "söylemedim" dediği sözleri söylediğini gösteriyor.

TÜRK Tarih Kurumu (TTK) Başkanı Prof. Yusuf Halaçoğlu, gösterilen tepkiler üzerine geri adam atarak, "Ben, ’kürt Aleviler dönmedir’ demedim" dedi. İstifa çağrılarına, "Birileri bağırabilir çağırabilir, birileri istifa isteyebilir, her şey olabilir. Bunların bir önemi yok" yanıtını veren Prof. Halaçoğlu, ırkçılık suçlamalarına karşı kendisini, "Arşivin nerede olduğunu, bu belgelerin ne işe yaradığını bilmeyen bazı profesörler, yargısız infaz yapıyorlar. Ben ne yaptığımı biliyorum. Yaptığım ırkçılık değil, bilimsel çalışmadır. Görevden alınmam gerçekleri değiştirmez" diye savundu. Sözlerinin eksik ve yanlış yansıtıldığını öne süren Prof. Halaçoğlu, düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:

ALEVİLER TÜRKMEN

Hiçbir konuda belgesiz konuşmadım. Türkiye’de kafasını kuma sokanlar var, bir kısmı da profesör. Aleviler’in yüzde 99’u Türkmendir. Hoca Ahmet Yesevi tarikatından Hacı Bektaşi Veli’ye gelirler. Semah, şaman semasının aynısıdır. 14 yıldır çalıştığım personel müdürüm Alevidir. Bazı Aleviler aradı, anlattım teşekkür ettiler.

REKABET YANLIŞ

"Bugün Türkiye’de Türk-Kürt rekabeti yaratmak isteyenler var. Birileri bölüp parçalamak istiyor, ben de bütünlemek istiyorum. Müslüman olmuş Ermeni vatandaşlar var. Ben Ermeniler’i suçlamadım. Türk geleneğinde devlet insan için var. Ermeni Patriği benim dostum. Bir sürü Kürt arkadaşım var. Ben ırkçı değilim. Kim çarpıtıyorsa onlar utansınlar.

KÜRTLER ŞAFİİ

Kürtlerin yüzde 99’u Şafii mezhebinden gelir, Şafiiler de Sünni’dir. ’Tehcirden, baskıdan, sürgünden kurtulmak için, kendilerini Kürt Alevisi olarak gösteren Ermeniler oldu’ dedim. Tarihi belgelere dayanan bu gerçek neden Alevileri, Kürtleri, Ermenileri aşağılamak olsun? Gerçeklerden korkarsak, bilimsel araştırma yapamayız.

YALANYAZDILAR

Bir gazete eksik ve yanlışlarla bir haber yapıyor. Buna göre beni suçluyorlar. Yarın beni istifaya çağıran bazı siyasetçiler, haklarında gazetelerde çıkan yalan-yanlış haberler karşısında istifa edecekler mi? Veya Türkiye’nin bölücülüğüne gayret eden bazı başkanlara aynı şekilde, ’Meclis’te istifa et’ diyecekler mi?

DÖNMELERİN LİSTESİ

Benim elimde Ermeni ismi, onun Türk ismi ve hangi mahallede oturduğuna dair liste var. Ama bunu hiçbir zaman açıklamayacağım, bu bir tehdit olarak da algılanmasın.

İŞTEBANTÇÖZÜMÜ

"...Araştırmalarımızda şunu gördük ki pek çok bugün Kürt dediğimiz insanlar aslında Türkmen asıllı, yapısal olarak söylüyorum. Ama bununla beraber bir şey daha ifade ediyorum, bunlar fantezi değil söyleyeceğim şey. Bugün Kürt olarak bilinen hatta hatta şöyle söyleyeyim, Kürt Alevi olarak bilinen birçok insan da maalesef Ermeni dönmeleridir. Ve TİKKO’nun içinde yer alan, PKK’nın içerisinde yer alan insanlardan birçoğu bunlardan. Yani bizim zannettiğimiz gibi bir Kürt hareketi değil PKK ya da TİKKO hareketi."

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/7130677.asp
Eski 08-25-2007, 01:57   #5
Türk'ÇE
Yönetici

Türk'ÇE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 1,862
Varsayılan Esenlikler

Yusuf Halaçoğlu'nun bu açıklamalrı zaten âşikârdı.Sadece belgelere dayandırıldı.Nabız yokluyorum ve hiç bir aleviden şikayet gelmezken bazı siyasi ve bölücülüğe kaymış topluluklardan sesler geldiğini farkediyorum.Alevileri ve Kürtleri tek bütün gösteren durum;sürgün zamanında Kürt yönetimi altında iç içe değil ama onların egemenliğinde yaşamalarıdır.Kaldığı bölgeler bir birine hep uzaktır.Aleviler genellikle şehir merkezlerinin en uzak yerlerinde kalırlardı yani kürtlerle iç içe değildir.Şimdi bu konu ayrı ama bu ülkede bilimsel verilerle açıklanmış durumu ırkçılıkla suçlayanların ne kadar cahil olduklarının, cahil olmadığı belli olan kişilerin ise ne kadar art niyetli olduğunu, vatanı bölmek istemlerininin hesapları çarşıya uymadıklarından dolayı rahatsız olduklarını görüyoruz.Hal böyle iken bir yerlerden suç duyurularından ve istifalardan bahsedeliyor.Yazık.

"Biz bu zulmetler içinden çıkarız bir gün olur;
Şarka garba yıldırımlar çakarız bir gün olur.

Kara bulutlar içinden parlayıp şimşek atar,
Gök gürler, dolular yağar; bakarız bir gün olur.

Kafkas, Buhara, Kırım'dan çevrilen hisarları,
Vurur millî külünk ile yıkarız bir gün olur.

Türkistan'ın güneşinden alırız bir kıvılcım;
Cehennem olur cihanı yakarız bir gün olur.

Anadol'dan Hindistan'a geçeriz Temür gibi,
Himalaya dağlarını çalkarız bir gün olur.

Dağıstan, Kırım, Kazan'ı; İran, Turan, Kaşgar'ı,
İttihadın zinciriyle sıkarız bir gün olur.

Bizi boğmak için yurda akan acı selleri,
Dinimizin kuvvetiyle tıkarız bir gün olur.

Türk doğarız, Türk gezeriz, Türk yaşarız dünyada;
Devrilen Moskof elinden çıkarız bir gün olur.

Der Zülâlî, Volga, Tuna, Ceyhun, Araslar gibi
Tuğyan eder deryalara akarız bir gün olur."
Türk'ÇE isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 08-25-2007, 19:04   #6
Mühendis
Türkçü Toplumcu

İletiler: 388

Alıntı:
Göktepe Rumuzlu Üyeden Alıntı İletiyi göster
Hülya Avşar'dan KÜRT Yanıtı

http://www.aktifhaber.com/news_detail.php?id=128487

Bir de şu habere bakın..

"Avşar" gibi büyük bir Türk boyunun adını taşıyan utanmazlar, kürtçülük oynuyorlar..
Doğru dürüst eğitimi bile olmayan k.çı kırık bir şarkıcı açıklama yapmış yetmemiş birde anası yapmış.

(öğrenciyken pek bir heyecanlıydı sanki)
Mühendis isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Seçenekler
Tarz