Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı  

Geri git   Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı > Toplumu Bilinçlendirme Çabaları > Deneme bilen Makaleleriniz

Deneme bilen Makaleleriniz Sizin Yazılarınız

Seçenekler Tarz
Eski 01-29-2008, 22:06   #1
Yahya Kemal
Member

İletiler: 84
Yahya Kemal - MSN üzeri İleti gönder
Varsayılan Türban Başörtüsü vs. Sorununa Dair…

29/01/2008

Türban Başörtüsü Ayrımı
Bu konuda hakim görüş türbanın bir siyasal simge , bu siyasi akımın Atatürk, Cumhuriyet ve Laik Rejim karşıtı olduğudur.

Üniversitelerde ve kamusal alanda kılık kıyafet yasağına dair cümleler genelde karşı olunanın analarımızın ninelerimizin başörtüleri olunmadığı, aksine siyasal bir simge halini almış, ve siyasal İslam’ın Türkiye’de ilerleyişi, takipen AKP iktidarları ve ABD’nin BOP’unda Ilımlı İslam modeline bayrak olan türbana karşı olunduğu vurgulanır. Başörtüsü ile türban ayrımı da örtünün bağlanış şekline göre yapılmaktadır.

Türbanın şehirlerde ve gençlerde hakim bir kıyafet olduğu aşikar. Yaş arttıkça ve şehir yaşamından kırsala doğru uzandıkça bağlama şekilleri ve kullanılan örtü değişiklik gösteriyor. Hâl böyle iken türbanı kullananların bunu sosyal statü simgesi olarak da kullandığını düşünüyorum. Bugün Türkiye’deki İslami hareketlerin geçirdikleri evrimin benim için en acı verici yanı İslam’ı liberal ekonomiyle vahşi kapitalizmle senkronize bir hale getirmeleridir. Türban da bu evrim sürecinin kıyafet değişimini gösteriyor. Bugün üniversite kapılarındaki türbanlı kızlarımıza baş örtülerini kırsaldaki gibi ya da analarının ninelerinin bağlama türü gibi giymelerini önermek sonuçsuz kalacaktır. Bugün hangimiz giysisini seçerken aile büyüklerimizle eşdeğer kıyafetler seçiyoruz. Halbuki onlara önerilen annelerinin ninelerinin tarzında bir örtünme.

Kişisel yaklaşımım

Cinsiyetim itibariyle böyle bir örtü takma tarzında bir derdim sorumluluğum yok. Fakat kız olsaydım takar mıydım sorusunun cevabı kesinlikle hayır. Hatta türban olarak nitelenen örtü ve bağlama şekli bana kaba ve sevimsiz görünüyor. Dinen de çok önemli bir vazife olduğu görüşünü savunuyor değilim. Fakat toplumumuzun bir çok kesimi başörtüsünü dinen bir gereklilik olduğunu düşünüyor. Bu gereklilik yaş ilerledikçe daha çok uygulamaya dönüşüyor. Bugün bir çok köy kasaba ve kırsal kesimde günlük hayatta bir şekilde hanımların başı örtülüdür. Bunun siyasete malzeme olması ve toplumsal gerilime sebep olmasına üzülüyorum. Fakat başörtülülerin öğrenim hakkını savunmak konusunda bu görüşlerime rağmen ısrarlıyım. Keşke bu yasak hiç olmasa daha erken kalkmış olsaydı. En üzüldüğüm noktalardan biri bu yasağın kaldırılmasının AKP iktidarı dönemine denk gelmesidir. Benim arzum bu yasağın CHP döneminde ya da TSK insiyatifiyle bir çözüme ulaşmasıydı. Bugün Siyasal İslam türbandan vb. bir çok dini konudan beslenerek iktidarda. Aynı fikirlere sahip erkekler iktidarı, bakanlıkları, başkanlıkları kapışırken; fikri olarak ne düşündüğünü bilemediğimiz bir çok genç kız başlarını örttükleri için üniversite eğitimini alamıyorlar.Kimileri siyasete malzeme oluyor, kimileri cemaat nasihatleriyle devlet karşıtı oluyor, kimileri başlarını eğip devlet büyüktür derken içten içe devlete karşı kırgınlık hissine kapılıyorlar.

Üniversitelerde Başörtüsü – Türban Sorunu

En baştan belirtmeliyim ki herhangi bir kimsenin kılık kıyafeti yüzünden yükseköğrenimini alamıyor olması benim için kabul edilemez. Hele ki bu kıyafet dini ve ananevi olarak çeşitli türleriyle uzunca zamandır bu topraklarda kullanılan bir kıyafetse. Türban konusunun siyasi hareket halini almasında kılık kıyafet yasağını getirenlerin payı en az onu kullananlar kadardır kanaatimce. Biliyoruz ki fikirler her zaman karşıtlarından beslenirler. Bugün şu sorunun cevabını da sakin bir şekilde aramak gerekiyor. Acaba bu yasak bundan on yıl önce kaldırılmış olsaydı sonuçları nasıl olur, Türkiye’nin siyasi ve sosyal zemini ne derece farklı olurdu ?

Kamu, Kamusal Alan

Son öneride belirtilen kamu hizmeti alan ve kamu hizmeti veren ayrımı benim de yıllardan beri çözüm için yakın olduğum seçenektir. Kamudan hizmet almakta nasıl ki hastanede adliyede karakolda başı örtülü olanlara bir ayrım yapılmıyorsa eğitim-öğretim için de aynı kıstaslar uygulanabilmelidir.

Fakat burada önümüze çıkan bazı sorunların olacağı muhakkaktır. Maddeler halinde özetlemek gerekirse;

- İlk ve orta öğretimde eğitim-öğretim hakkı

Bu konuda söylenebilecek tek şey kesinlikle kılık kıyafet serbestisi uygulanamaz. Yıllardan beri Türkiye’de uygulanan tek eğitim sisteminde okul üniforması mecburiyeti vardır. Bu uygulamanın değiştirilmesi söz konusu olamaz. Yüksek öğrenimde kılık kıyafet serbestisi olmadığı için oradaki yasağa karşıyım.

- Kamu hizmetinin özel sektörde de verilebildiği durumlar

Kamu hizmeti illa ki devlet görevlisi olunduğu durumlarda verilmiyor. Özel hastane, özel okul örneklerinde olduğu gibi sağlık, eğitim hizmetlerini özel sektör aracılığıyla sunmak mümkün. Bu durumlarda yasağın devam edip etmeyeceği tartışılabilir. Çeşitli sakıncaları vardır, ayrıntılara fazla uzatmamak için girmiyorum

-Yüksek öğrenimi ve doktorasını başı kapalı tamamlayıp hocasının yanında asistanlığa başlayacak kişilerin durumu.

Öğrenim hayatı boyunca hocasından aldığı doktora derslerindede dahi başı kapalı olabilen kişinin üniversitede kadroya girdiği andan itibaren başını açacak olması gelecekte sorun yaratabilir.

Siyasi Yansımaları

AKP

Öncelikli sorun MHP’nin yaptığı açılımla sorunu kamu hizmeti alan/veren konumuna getirmiş olması. Bu konu siyasal İslamcı çevrelerde çeşitli polemikleri beraberinde getirdi. Bazıları yasanın bu haliyle kamu hizmeti verenler için anayasal bir yasak haline getirildiğini iddia ediyor. Bazıları yasanın bu haliyle şimdilik yeterli ve olumlu olduğunu gelecekte duruma göre tavır alınması gerektiğini savunuyor. Son tahlilde Recep Tayyip ERDOĞAN ise kendini bağlayıcı bir konuşma yapmıyor. Önemli olan Recep Tayyip ERDOĞAN’ın bu konuya yaklaşımı. Eğer o da bu yasanın yeterli olduğunu düşünüyorsa onun bu çizgide kalması çok önemli. Çünkü aldığı oy, görev yaptığı dönem ve tabanı üzerinde etkili olan karizması, hitabeti ve inandırıcılığı ile siyasal İslamcıları bu noktada tutabilecek tek isim hali hazırda o. ERDOĞAN’ın alacağı olası net tavır bu konuda belirleyici olacaktır. Benim arzum onun bu konuda net bir tavra girmesidir.

Ayrıca AKP’nin bu konuda attığı adımlar partiyi merkez partisi konumundan uzaklaştıracak ve partinin içinde bulunan neo-liberal kanadı rahatsız edebilecektir. Şimdiye kadar bir çok AKP yandaşı olan merkez medya için bu konu AKP ile çekişme içerisinde oldukları bir alan. Bu tartışmalar AKP içerisinde milli görüşçü muhafazakar kanat ile liberal kanadı ayrıştırabilir. Bu ayrışma gerçekleşirse Türkiye’nin siyasal geleceğinin yeniden şekilleneceği muhtemeldir. Ayrışmadan sonra R.Tayyip ERDOĞAN’ın hangi kanada sahip çıakcağı önemlidir. Bu gelişmelerde Abdullah GÜL, Bülent ARINÇ ve Abdüllatif ŞENER faktörleri göz ardı edilmemelidir. AB ile ilişkilerde girilen durağan dönem liberal kanadın kopuşunu hızlandırabilir. Ya da bu AB tarafından hükümete karşı koz olarak kullanılabilir: AKP’ye iç destek karşılığınde Türkiye ‘den taviz. Fakat bu da son derece zor gözüküyor. Yerel seçimler öncesi AKP Milli Görüş tabanına yönelecektir. Güneydoğu illerinde de DTP ile olan çekişmesinde din faktörünü daha kuvvetli kullanmaya çabalayacaktır.

CHP

Konu hakkında duruşunda ısrarcı. Son teklife “Anayasa’ya bu konuyu eklemek büyük bir hatadır” eleştirisinde bulunuyorlar; fakat bu sorunun nasıl çözülmesi gerektiğine dair bir önerileri yok. Gözüken tek çözüm önerileri mevcut uygulamaya devam edilmesi yönünde.

Cumhuriyet mitingleri ve e-muhtıra ile başlayan sürecin AKP’nin %47 oy oranı ve Abdullah GÜL’ün Cumhurbaşkanlığı ile bitmesi CHP tabanında büyük bir üzüntü ve endişe ile karşılanmıştı. Son kale olarak kabul edilen Çankaya’nın AKP’nin 2 numaralı ismine teslim edilmesi, yeni YÖK Başkanı ve türban düzenlemesi bu çevrelerde büyük bir tepki ve huzursuzlukla takip edilmekte, Türkiye’nin seçkin ve aydın kesiminin genel olarak Cumhuriyet’in bu köklü partisi ile aynı düşüncede olması yüksek seviyede rahatsızlıkların had safhaya ulaştığını gösteriyor.

MHP

Bu son öneriyle MHP teklif yasalaşsa ya da iptal edilse dahi AKP çevrelerinin takdiri, CHP çevrelerinin yoğun eleştirileriyle karşı karşıya. Kendi koalisyon ortaklıkları döneminde halledemedikleri konuyu AKP döneminde el atıp bir nevi AKP’ye koltuk çıktılar. Bunun önemli bir sebebi 22 Temmuz seçimlerinde kaleleri sayılabilecek Orta Anadolu çevrelerinde AKP’ye yenilmiş olmaları. AKP’nin %47 oy ile ezici bir seçim galibiyeti alması yüzünden gözlerini AKP oylarına dikmiş görünüyorlar. Bana göre siyaseten doğru bir tespittir. AKP tabanından CHP söylemleriyle oy alınamayacağı aşikardır. O zaman yapılması gereken AKP oylarının nasıl alınabileceğinin tespitidir. MHP işe en kolay yerden din üzerinden başlamış görünüyor. Tabii bu süreçte MHP kurmaylarının takip etmesi gereken MHP’nin AKP tabanından oy alma telaşı içerisinde AKP’lileşmesini önlemektir. Bu konuda önemli olan ayrım dış politika konuları olacaktır.

TSK

Ordumuz, Cumhurbaşkanlığı sürecinin ve geçmiş türban tartışmalarının aksine bu sefer oldukça sessiz. Bu sessizlik fırtına öncesi sessizlik olabileceği gibi, MHP gibi TSK’nın da taktik manevra arayışında olduğunun bir göstergesi olabilir. E-muhtıranın genel seçimlerde AKP’yi oy kaybına uğratmadığı aksine oyunda artış sağladığı kanaatindeyim. Ayrıca Yaşar BÜYÜKANIT Paşanın 2.Cumhurbaşkanlığı sürecinde hiçbir zaman 27 Nisan Muhtırasını ağzına almadığını ve genelde 14 Nisan konuşmasına ( Sözde değil özde laik) vurgu yaptığını hatırlarsak, 27 Nisan Muhtırasını daha çok Ordu içerisinde alt kademelerden kaynaklanan bir baskının dışa vurumu olarak görmemi destekliyor. TSK’nın bu süreç boyunca (yasanın bu hali ve ciddi bir toplumsal çatışmanın olmaması hali)sessiz kalması taraftarıyım. Eğer tavır alacaksa kesin ve net bir tavır alması gerekir. Ki bu da ciddi bir müdahaledir.

Anayasa Mahkemesi

Yasanın akıbeti için çok önemli bir makam. Yasayı iptal ederse muhtemelen yasak ebed müddet uygulanacak bir safhaya ulaşır. Buna hükümetin, yasaya olumlu yaklaşan MHP’nin ve siyasal İslamcı diğer çevrelerin ne tür tepkiler verebileceğini kestirmek zor. Ama yasa iptal edilmez onaylanırsa buna en çok şaşıran CHP ve tabanı olacaktır. (Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim KILIÇ siyaseten AKP’ye daha yakın yanlış bilmiyorsam.)

YÖK, Rektörler, ÇYDD, ADD vb.

Yukarıda adlarını sıraladığım kurum, kişi ve derneklerin bu konuya genel bakışları ortak, CHP çizgisine yakın bir çizgideler. Yakın zaman içinde Cumhuriyet Mitinglerine benzer bir şekilde sahadaki yerlerini alacaklarına dair haberler var. Muhtemelen alacaklardır. Eğer o tür bir yürüyüş ve toplanma içerisine girerlerse toplumsal çatışmanın ilk işaret fişekleri atılmış olur.

Türkiye

Bana göre haksız bir uygulama olan bu yasağın kalkması Türkiye’nin karmaşık günlerinin habercisi. Laik – Şeriatçı çekişmesi yakın geçmişte 1990’lı yılların ortasında dönemin RP iktidarı ile gündeme oturdu, RP-FP kapandı ve AKP doğdu. Bu süreç Türk toplumunu iki kampa ayırdı. Bu iki taraf 2002 seçimlerinden beri tek başına iktidar olan AKP döneminde iyice bilendi ve sanki bir hesaplaşma günü bekleniyor. Bu yasak etrafında yapılan yorumlar yaklaşan bir tufanın habercisi. Umarım yanılırım.

Yasağın kalkmasından sonra çeşitli üniversitelerden başı örtülü kızlara uygulanan baskılar ve başı açık kızlara uygulanan baskılar hakkında uzunca bir dönem meşgul olacağımız aşikar. Birçok üniversite hocasının AKP ve türban karşıtı olduğu sır değil. Bu kişilerin derslerinde türbanlı öğrencileri kabul edip etmeyecekleri, ders boykotları vs. kötü senaryonun birer parçası.

Yasağın kalktığı gün çeşitli gruplar bu yasağın kaldırılmasını kutlama çabasına girebilirler. Bu da toplumdaki huzursuzluğu arttırabilir ve türban serbestisine karşı olanların tepkisine sebep olabilir.

Türban konusunda son günlerde artan tartışmalar sonrasında vaktimin de olması sebebiyle böyle bir yazı kaleme aldım. Bu sorun karşısında tüm konulara değindiğimi düşünüyorum. Amacım herhangi bir kimseyi veya görüşü eleştirmek değil, kendi görüşlerimi sizlerle paylaşmak. Eğer eksik hatalı olduğum konuları görürsem eklemeler yapabilirim. Uzun fakat üstün körü bir yazı oldu kusura bakmayın.

Bu konuda açılan diğer başlıklara yazmadan önce kendi görüşümü,tespitlerimi ve beklentilerimi böyle ifade etmeyi uygun gördüm.

Esen kalın…
Yahya Kemal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 01-29-2008, 22:58   #2
Türk'ÇE
Yönetici

Türk'ÇE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 1,835
Varsayılan Ynt: Türban Başörtüsü vs. Sorununa Dair…

Evet Yahya Kemâl, bazı tespitlerin yerinde... Ciddi bir çatışma bizleri bekliyor...

"Biz bu zulmetler içinden çıkarız bir gün olur;
Şarka garba yıldırımlar çakarız bir gün olur.

Kara bulutlar içinden parlayıp şimşek atar,
Gök gürler, dolular yağar; bakarız bir gün olur.

Kafkas, Buhara, Kırım'dan çevrilen hisarları,
Vurur millî külünk ile yıkarız bir gün olur.

Türkistan'ın güneşinden alırız bir kıvılcım;
Cehennem olur cihanı yakarız bir gün olur.

Anadol'dan Hindistan'a geçeriz Temür gibi,
Himalaya dağlarını çalkarız bir gün olur.

Dağıstan, Kırım, Kazan'ı; İran, Turan, Kaşgar'ı,
İttihadın zinciriyle sıkarız bir gün olur.

Bizi boğmak için yurda akan acı selleri,
Dinimizin kuvvetiyle tıkarız bir gün olur.

Türk doğarız, Türk gezeriz, Türk yaşarız dünyada;
Devrilen Moskof elinden çıkarız bir gün olur.

Der Zülâlî, Volga, Tuna, Ceyhun, Araslar gibi
Tuğyan eder deryalara akarız bir gün olur."
Türk'ÇE isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 01-29-2008, 23:05   #3
Bozdoğan
Konuk

İletiler: n/a

Bu kadar karamsar olmaya ne gerek var ?
Ben MHP ve AKP teklifinin hem düzgün hazırlanmadığı için anayasadan dönebileceğini hem de uygulamada Türban diretmesinde bulunanların aleyhine dönebileceğini düşünüyorum.
Çünkü ; Türban dayatmasında olanların istediği bir teklif olmadığı ortada...Bence bu devletin de kabul ettiği bir uygulama olarak kabul gördü..CHP nin ki , aşırı tepkiciliktir. Türban tarif edilerek safdışı kalmış gibi oluyor. Tonyukuk'un teklifi kabul edilmiş görünüyor.
Eski 01-29-2008, 23:11   #4
Yahya Kemal
Member

İletiler: 84
Yahya Kemal - MSN üzeri İleti gönder

Alıntı:
Bozdoğan Rumuzlu Üyeden Alıntı
Ben MHP ve AKP teklifinin hem düzgün hazırlanmadığı için anayasadan dönebileceğini hem de uygulamada Türban diretmesinde bulunanların aleyhine dönebileceğini düşünüyorum.
Çünkü ; Türban dayatmasında olanların istediği bir teklif olmadığı ortada...Bence bu devletin de kabul ettiği bir uygulama olarak kabul gördü..CHP nin ki , aşırı tepkiciliktir. Türban tarif edilerek safdışı kalmış gibi oluyor. Tonyukuk'un teklifi kabul edilmiş görünüyor.
Haklısınız son satırlarda biraz karamsar bir tablo çizmişim...

Beni bu karamsar tabloya götüren herkesin kutuplaşmasına uygun bir konu olması ve toplum yaşayışını doğrudan ilgilendiren bir konu olması... Bunlar olabileceklere dair ihtimaller hepsinin olacağını düşünmüyorum ama hayatın bizi nerelere götüreceği belli de olmaz. Umarım hepimiz için hayırlısı olur
Yahya Kemal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 01-30-2008, 04:15   #5
Tanrıkut
Yönetici

Tanrıkut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 2,177

Güzel bir yazı olmuş, bence de siyasal İslamcıların en büyük kozlarından olan türbanı,onların elinden almak için; türban konusunun CHP'nin etkisiyle çözülmesi çok faydalı olurdu.

Baş örtüsü türban ayrımı için

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/81...d=229&sz=48655 bu bağlantıdaki bağlama şekilleri içinden 2 ve 3 uygun olabilir.

Hangi model olacak

Türban tartışmasını sona erdirme çabaları MHP ve AKP arasında anlaşmayla sonuçlanırken, bu kez de başörtüsünün nasıl bağlanacağı konusunda fikir ayrılığı çıktı.
Bir siyasi simge haline getirilen ’türban’ saçların görünmesini önler, boynu olduğu gibi kapatır ve birçok yerde cemaatlere göre değişkenlik gösterirken, Anadolu’nun geleneksel başörtüsü çene altından bağlanıyor. Ancak bu da saçların görüneni ya da saçların hiç görünmeyeni olarak ayrıştırılıyor. Çene altından başörtüsünü bağlamayı ’GATA fiyongu’ olarak niteleyenler de bulunuyor. Bunun nedeni de Gülhane Askeri Tıp Akademisi’ne çene altından fiyonglu şekilde bağlanan başörtüsüyle girilmesine izin veriliyor.
Eski 01-30-2008, 08:30   #6
Bozdoğan
Konuk

Alıntı:
Yahya Kemal Rumuzlu Üyeden Alıntı
Alıntı:
Bozdoğan Rumuzlu Üyeden Alıntı
Haklısınız son satırlarda biraz karamsar bir tablo çizmişim...

Beni bu karamsar tabloya götüren herkesin kutuplaşmasına uygun bir konu olması ve toplum yaşayışını doğrudan ilgilendiren bir konu olması... Bunlar olabileceklere dair ihtimaller hepsinin olacağını düşünmüyorum ama hayatın bizi nerelere götüreceği belli de olmaz. Umarım hepimiz için hayırlısı olur
Aslında kimsenin kutuplaştığına inanmıyorum.
Bunlar siyaset oyunlarıdır.
İpin bir ucundan yapışmaktansa iki ucundan asılmak oyalıyor bizi...
En sağlamından gemi halatı bile bu çekişmeye dayanamaz.Kopar...
Allah vergisi ipliğimizden dokunmuş kumaşımız - bağımız...O nedenle kopmuyor.
Sadece zamandır akıp giden...
Eski 01-30-2008, 08:31   #7
Bozdoğan
Konuk

Anayasa’ya türbanın sokulmaması geri adım 30 Ocak 2008

Oya ARMUTÇU

Refah Partisi ve Fazilet Partisi’ni kapattıran eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, AKP ve MHP’nin üzerinde anlaştıkları formülde türbanın Anayasa’ya sokulmamasını "olumlu bir gelişme olarak" değerlendirdi.

Savaş, "Anayasa’ya sokulması çok tehlikeli bir yoldu. Türban ilkokula kadar girecekti. Ama şimdi yasa ile yapılacağı için iptal etme ve düzeltilme şansı olacak. Çok büyük bir geri adımdır, düzeltilmesi yolu vardır" dedi. Savaş şöyle devam etti: "Eğer türban Anayasa’ya girseydi, Meclis çoğunluğu anlaştığı takdirde ilkokullara kadar türban girecekti. Laiklikle elde edilen her türlü kazanımın kaybedilmesinin çok tehlikeli yolu açılacaktı. Ama bu değişikliğin tam metnine ve gerekçelerine de bakmak gerekiyor."

KİTABI ÇIKIYOR

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya’nın AKP hakkındaki incelemesi sürerken Savaş’ın "AKP çoktan kapatılmalıydı" adlı kitabı önümüzdeki hafta çıkıyor. Savaş, kitabıyla ilgili şunları söyledi: "Bu kitapta, türban meselesinin arkasında, ABD’nin, siyonist güçlerin, Soros’un olduğunu belgeliyorum. AKP, 2002 yılından itibaren altı yıl boyunca RP ve FP’nin on mislini yaptı ve yapmaya da devam ediyor. Sırf Erdoğan ile Gül ve Arınç’ın söyledikleri bile kapatmaya yeterli. AKP çoktan kapatılmalıydı. AKP’nin kapatılmasıyla, Erdoğan, Gül ve Arınç’ın milletvekilleri düşecek ve siyasi yasaklı olacaklardı. Ne Gül Cumhurbaşkanı olabilirdi, ne Erdoğan yeniden Başbakan olurdu. Türkiye cumhuriyetinin temeline dinamit koyan bu Anayasa değişikliği paketi de hiç gündeme gelmeyecekti."

Eski 01-30-2008, 10:19   #8
Bozdoğan
Konuk

Siyaseten yapılan dini ayarlamalar....
Bu mu müslümanlık ?
Takıldık bir başörtüsüne...
Köklü öneri getiren yok...Hep durumu kurtarma..üste çıkma anlayışı..
Getirilen önerinin Türbancı dayatmacıları durduracağına inanmıyorum. Bu durumda güç kaybedebilirler. Tersi de olabilir.
Karamsar değilim ama bunların bir çözüm olduğuna hiç inanmıyorum.
Eski 01-30-2008, 14:22   #9
Mühendis
Türkçü Toplumcu

İletiler: 388

Alıntı:
Tanrıkut Rumuzlu Üyeden Alıntı
Güzel bir yazı olmuş, bence de siyasal İslamcıların en büyük kozlarından olan türbanı,onların elinden almak için; türban konusunun CHP'nin etkisiyle çözülmesi çok faydalı olurdu.

Baş örtüsü türban ayrımı için

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/81...d=229&sz=48655 bu bağlantıdaki bağlama şekilleri içinden 2 ve 3 uygun olabilir.

Hangi model olacak

Türban tartışmasını sona erdirme çabaları MHP ve AKP arasında anlaşmayla sonuçlanırken, bu kez de başörtüsünün nasıl bağlanacağı konusunda fikir ayrılığı çıktı.
Bir siyasi simge haline getirilen ’türban’ saçların görünmesini önler, boynu olduğu gibi kapatır ve birçok yerde cemaatlere göre değişkenlik gösterirken, Anadolu’nun geleneksel başörtüsü çene altından bağlanıyor. Ancak bu da saçların görüneni ya da saçların hiç görünmeyeni olarak ayrıştırılıyor. Çene altından başörtüsünü bağlamayı ’GATA fiyongu’ olarak niteleyenler de bulunuyor. Bunun nedeni de Gülhane Askeri Tıp Akademisi’ne çene altından fiyonglu şekilde bağlanan başörtüsüyle girilmesine izin veriliyor.
En soldaki süleymancıların bağlayış biçimi. Eğer türban pardüse içine doğru olsaydı fetullahçı bağlayış olacaktı. Bunu yanısıra iki cemaatin pardüsü seçmeleride farklıdır.

(öğrenciyken pek bir heyecanlıydı sanki)
Mühendis isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Seçenekler
Tarz