Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı  

Geri git   Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı > Toplumu Bilinçlendirme Çabaları > Deneme bilen Makaleleriniz

Deneme bilen Makaleleriniz Sizin Yazılarınız

Seçenekler Tarz
Eski 08-27-2008, 19:11   #11
ASLIM
Türkçü Toplumcu

İletiler: 429
Varsayılan Ynt: Din ve Türkler

Değerli Gönüldaşım, İslam dini üzerine olan bilgi eksikliğimizi, ve yanlışlarımızı, günümüzün en bilinen olay ve kişilerinden hareketle açıklamaya çalışmış... Yüce dinimiz için herhangi bir eleştiri getirmemiş... Ayrıca ben de onun gibi düşünüyorum... ve Mühendis'i alkışlıyorum...

Eski 08-27-2008, 19:18   #12
ASLIM
Türkçü Toplumcu

Alıntı:
Tanrıkut Rumuzlu Üyeden Alıntı
Arkadaşlar, İslam'ın Türklere birçok olumlu katkısı olmuştur, zaten Türkler kendi inançlarına yakın olduğu için İslam'ı seçmişlerdir. Sömürgeciliğin besleyip, büyüttüğü ılımlı İslamcılara bakarak ya da masonların bile ele geçirebildiği hilafet makamına bakarak, İslam'ı yargılamak doğru değildir. En basit olarak örnek vermek gerekirse eğer Türkler Müslüman olmamış olsaydı, Anadolu'da Bizans içinde eriyip gidebilirdi. Büyük bir dini, küçük insanlarla yargılamamak gerekir.
Bizans'la ilgili ayrıntıda ne demek istediğinizi tam olarak anlayamamakla birlikte size katılıyor, asırlar boyu yüce dinimize hizmet edip ona en güzel yorumu kazandıran Türklerin de İslamiyet için bir şans olduğunu vurgulamak istiyorum...
Eski 08-27-2008, 19:31   #13
ASLIM
Türkçü Toplumcu

Alıntı:
Çığır_Türk Rumuzlu Üyeden Alıntı

mühendis kardeş, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kaç dini personeli ve kurumu vardır biliyormusunuz?
90.000 in üzerinde beleşci kadro. üstelik darul harp gördükleri T.C nin laik kurumlarına, her türlü kazığı atmayı mübah gören kelle başlarının midesini de senin-benim ödediğimiz vergiler sayesindedir. dini kadro bu ülkeye vergi vermez.

saygılar çığır türk
Bahsettiklerinizin, laik devlet yapısı ile çelişen durumlar içerisinde değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum...

Eski 08-27-2008, 21:15   #14
Çığır_Türk
Junior Member

İletiler: 27

Alıntı:
Tanrıkut Rumuzlu Üyeden Alıntı

Türkler kendi inançlarına yakın olduğu için İslam'ı seçmişlerdir.
hayır ! Türklerin Yaratıcı inancı, islama hiç benzemez. çünkü, Türklerin Yaratıcı'ya olan istemleri, ritüelsizdir. hiçbir ayin yoktur, Türklerin Yaratıcı Varlığı fark etmeleri, kitapsızıdır ve peygambersiz'dir. en önemlisi Türklükte, tapınma senfonisi bulabilmenin imkanı yoktur. bunu sadece Türk Ulusunu övmek adına söylemiyorum. putcu olmayan her ulus için eşit anlamda söylüyorum. müslümanlar hinduları aşağılarlar. neymiş hindular ineğe tapıyormuş. yahu görmüyor kabe putunu sanki. 145 metrekarelik kabe putu etrafında 7 kere dönmek neyin nesi, hiç aklına takılmıyor da gidiyor hinduların ineğine kafa yoruyor. orasıda cahillik o başka konu. ama bildiğimiz gerçeklerdendir ki, hindular ruh göçü nedeniyle, ineğe karşı, zorunlu saygı gösterirler.yani hindular ineğe tapınmazlar, kabeye tapınan müslümanlar gibi.

saygılar çığır türk
Çığır_Türk isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 08-27-2008, 21:33   #15
Çığır_Türk
Junior Member

Alıntı:
Akçura Rumuzlu Üyeden Alıntı
Bunların gerçek Müslüman olmadıklarını anlatmak, ne İslam da ne Türklük de vatan satmanın olmadığını dile getirmek, bizim vazifemizdir.
akçura yurtdaşım ! gerçek müslüman araplardır. bir Türk veya vir Alman, ne kadar istesede arap ile eşit derecede müslüman olamaz. bunun örnekleri var. muhammed araptır. araplar arapca konuşur. kuran arapçadır. arap örfünü anlatan kavramlar kuranda çokca bulunur. arap dili ve edebiyatını bilenler gerçek müslüman değilde, laiklermi dir gerçek müslüman? lütfen biraz insaf. gerçek müslüman olmak isteyen arabın dilini konuşmalı ve arabın örfünü yaşamalıdır. bunun ikinci tercihi yoktur. kuranda buna müsade etmez. muhammedin istediğini yapmayanın kendi tercihi olamaz. islam dinine hizmet edenlerdeki hastalıklara, hiç dikkat ediyormusunuz acaba? kuran kurslarına gönderilen kız cocuklarını taciz eden din adamları, muhabbeti kalemi, kuran-allah-müslümanlık demekle dem vuran köşe yazarları.... her düzenbazlık müslüman toplumlarda yaşanıyor. hepsine birden tesadüf demek, ayıp bir davranış biçimi olur.

saygılar çığır türk
Eski 08-27-2008, 21:38   #16
Mühendis
Türkçü Toplumcu

İletiler: 388

Çığır Türk Kardeşim. Hinduların üzerine düşünüp, okumuşsunda keşke biraz islamiyet üzerinede okusaydın. Belki yorumun o zaman tarafsız olurdu. Kaldıki eğer bir inancı sorguluyorsan -ki bu laik bir ülkede yasaktır- öncelikle sorguladığın inancı bilmelisin ve karşı tarafın da senin inancını sorgulayacağını hesap etmelisin.

(öğrenciyken pek bir heyecanlıydı sanki)
Mühendis isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 08-27-2008, 22:12   #17
Çığır_Türk
Junior Member

mühendis kardeşim ! yatılı kuran kursu okudum. belki daha sonra, kuran çelişkileri hakkında konu açabilirim. işci olmamdan dolayı, gündüzleri çalışmak durumundayım. zırt diye gemi alacak duruma gelinceye kadar, işci kalacak gibiyim. benim inancım sadece yaratıcı nın varlığı dır. bir yaratıcı nın varlığını, ancak tekil olarak birinci kişilik olarak bilebiliriz. ikinci kişi gelipte bana, kendi kafasındaki tanrısını, bana anlatamaz. gerçekte olan yaratıcı yı anlatsa bile, bunda başarılı olamaz. çünkü yaratıcı varlığı anlamanın tek yolu, yarattığı varlıklar üzerinde bulgu edinip, sonuçlandırmakla olabilir.
Eski 08-27-2008, 22:16   #18
Mühendis
Türkçü Toplumcu

Çok güze düşünmüşsün. İkinci kişinin kendi inancına karışmasına önlemek istiyorsun.

Peki şuan sen bir başkasının ikinci kişisi olmuyor musun?

Eski 08-27-2008, 22:27   #19
Çığır_Türk
Junior Member

başkasının ikinci kişisi olmak ne demek anlamadım.

yaratıcı nın yarattığıyım. eğer anladığım bu ise ikinci olmam mümkün değil. yaratıcı varlık, ne kadar insan yarattıysa muhammeti, beni de o derece insan yarattı. onun şefaat yetkisi varken benim şefaat yetkimin olmamayışı, yaratıcı ya ait safsata değildir...isa insan, bende insan. musa insan, sende insan. muhemmet insan, herkeste insan dır.
Eski 08-27-2008, 22:38   #20
Mühendis
Türkçü Toplumcu

Diyorum ki. Yaratanı bana kimse anlatamaz, bunda başarılı olamaz dedin.Bende diyorum ki sende yaradanı bana anlatamazsın.Burada benim ikinci kişim oluyorsun.(bunu önceki iletine ithafen yazıyorum)

Şefaat yetkisi değildir o. Hz Muhammed'e özgü de değildir. Şimdi hinduların nasıl ineğe tapınmadığını öğrendiğin gibi istersen bunuda öğren.

İslamı anlamak için salt kuranı okumak yetmez. Neden - sonuç ilişkisini düşünmek anlayışı kolaylaştırır.

Çok hoşuma giden bir söz söylemek isterim.

Bilim nasıl olduğunu açıklar, din neden olduğunu açıklar.
A.T. Kışlalı

Tartışma uzamasın. Kısır döngüye gider. Ama düşünelim, anlayalım öyle yazalım.

Seçenekler
Tarz