Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı  

Geri git   Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı > Basın-Yayın Güncel Konular > Türkiye'den Haberler

Seçenekler Tarz
Eski 03-12-2008, 03:53   #1
ASLIM
Türkçü Toplumcu

İletiler: 429
Varsayılan DANIŞTAY'IN LAİKLİK MÜCADELESİ: -BİR KEZ DAHA- TÜRBANA GEÇİT YOK!...

Danıştay türbana bir kez daha ‘dur’ dedi

Danıştay, YÖK Başkanı’nın rektörlere gönderdiği türbanla ilgili yazıyı genelge saydı ve yürütmesini durdurdu

Kemal GÖKTAŞ / ANKARA
--------------------------------------------------------------------------------

Danıştay 8. Dairesi Tüm Öğretim Üyeleri Derneği, Van Üniversite Öğretim Elemanları Derneği, Gazi Üniversiteli Öğretim Üyeleri Derneği, Orta Doğu Öğretim Elemanları Derneği ve Üniversite Konseyleri Derneği’nin YÖK Başkanı’nın yazısına karşı ortak açtığı davada yürütmenin durdurulması istemini görüştü.

Danıştay Savcısı ve Tetkik Hakimi, Daire’ye sundukları görüşlerde yazının “yetki açısından” hukuka aykırı olduğunu belirterek yürütmenin durdurulması kararı verilmesini istedi. Savcı ve hakim, bu karardan önce YÖK’ün savunmasının alınmasına da gerek olmadığı görüşünü bildirdi.

Kararda, YÖK Başkanı’nın 24 Şubat 2008 günlü yazısında Anayasa’nın 10. ve 42. maddelerine eklenen ibareler uyarınca “bazı kız öğrencilerin başlarını örtmekte kullandıkları kıyafetler nedeniyle eğitim ve öğrenim hakkını kullanamadıkları, Anayasa değişikliği göz önünde bulundurulmak suretiyle uygulama yapılması kamu görevi ifa eden yükseköğretim kurumlarının yöneticilerinin görev,yetki ve sorumluluğunda olduğu” ifade edildiği kaydedildi.

YÖK Başkanı’nın yetkisinde değil

Kararda şöyle denildi: “Dava konusu genelge; YÖK Genel Kurulu’nun Yasa uyarınca belirlenen görev alanı içinde yer alan, yükseköğretim kurumlarında eğitim-öğretim faaliyetinin gerçekleştirilmesi ve yükseköğretimin planlanması, düzenlenmesi ve yönetilmesi hususunda bir düzenleme getirmesine karşın, YÖK Genel Kurulu tarafından tesis edilmiş bir işlem değildir. Anayasa, yasa ve yönetmelik hükümlerinin birlikte değerlendirilmesinden; ancak, YÖK Genel Kurulu’nun tesis edeceği işlemle düzenleme getirilecek bir alanda YÖK Başkanı’nın tek başına işlem tesis etmek suretiyle düzenleme yapma yetkisinin bulunmadığı açıkça anlaşılmaktadır.” Genelgenin yetki unsuru yönünden yasaya aykırı olduğu belirtilerek yürütmenin durdurulmasına verilen karar oybirliği ile alındı.

YÖK’ün bu karara, itiraz hakkı bulunuyor. İtirazı, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu görüşecek.

Bundan sonra ne olacak?

8. Daire’nin kararında YÖK Başkanı’nın tartışmalı yazısı sadece yetki açısından ele alındı. Daire, davacı derneklerin “genelgenin üniversitelerde gruplaşmalara yol açacağı; yapılan Anayasa değişikliğinin doğrudan uygulanabilir nitelikte olmadığı; yasal düzenlemeyi gerektirdiği” iddialarını bu aşamada değerlendirmeye almadı.

Suç işlediği iddiası güçlendi

Danıştay’ın YÖK Başkanı’nın yetkisi olmayan bir konuda genelge çıkardığına dair tespit, Özcan hakkında yapılan suç duyurusunda dava açılması ihtimalini de güçlendirdi. Milli Eğitim Bakanı ve 3 YÖK üyesinin hazırlayacağı rapordan sonra Özcan hakkında dava açılıp açılmayacağına Danıştay 2. Dairesi karar verecek.

“Ek 17. madde değişikliği şart”

DavacILARDAN TÜMÖD Genel Sekreteri Suay Karaman kararı “Bu karardan sonra YÖK Başkanı artık hukuk dışına çıkmadan eylemlerini yapmak zorunda kalacaktır. Bizce bu kararın anlamı üniversitelerde ek 17. madde değişmediği için giriş serbestliği diye bir şey yok. Giriş serbestliği diye bir şey olmadığı için türban yasağı devam edecek” sözleriyle değerlendirdi.

Kritik karar hâlâ Anayasa Mahkemesi’nde

YÖK Genel Kurulu’ndan YÖK Başkanı’nın yazısı ile aynı içerikte bir genelge çıkması ihtimali ortaya çıktı. Genel Kurul’un böyle bir genelge çıkarması halinde bu defa Danıştay açılacak olası bir davada genelgenin içeriğine ilişkin bir değerlendirme yapmak zorunda kalabilecek. Bu aşamaya kadar Anayasa Mahkemesi’nden bir karar çıkması halinde Danıştay bu karardaki tespitlere göre hareket etmek zorunda kalacak.

http://w9.gazetevatan.com/haberdetay.asp?Newsid=166533

Seçenekler
Tarz