Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı  

Geri git   Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı > Basın-Yayın Güncel Konular > Türkiye'den Haberler

Seçenekler Tarz
Eski 10-30-2011, 22:18   #1
Yakamoz
Türkçü

İletiler: 66
Varsayılan Cumhuriyet Bayramı ilk kez kutlanmıyor !

Depremi bahane edip Cumhuriyet Bayramını kutlamayanlara bir iki kelam:

Esir iken caizmidir ibadet yatıp
kalkıp Atatürk'e dua et
sizin gibi dürzülerin yüzünden
dininden de soğuyacak bu millet

İşgaldeki günü sakın unutma
Atatürk'e dil uzatma sebepsiz
Sen anandan gene çıardın AMMA
Baban kimdir bilemezdin şerefsiz

Cumhuriyet Bayramı ilk kez kutlanmıyor !

Başbakan Erdoğan yayımladığı genelgeyle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tören geçişleri ve resepsiyonunun yapılmamasını istedi. Genelgeye CHP’den eleştiri geldi. CHP’li belediyeler ise fener alayları düzenleterek tepkilerini ortaya koyacak.
Başbakanlık tarafından yayımlanan genelge Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir ilk oldu !
YÜRÜYÜŞ VE RESEPSİYONLAR İPTAL
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün yayımladığı genelgeyle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle tören geçişi ve resepsiyon faaliyetlerinin yapılmamasını istedi. Genelge uyarınca valilikler, yürüyüş ve resepsiyonlarını iptal etti. Erdoğan imzalı genelge dün Resmi Gazete’de yayımlandı.
İPTALİN NEDENİ DEPREM !
Genelgede, “23 Ekim 2011 tarihinde Van ili ve çevresinde meydana gelen deprem felaketi nedeniyle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama törenlerinin sadece çelenk koyma ve tebrikleri kabul törenleri şeklinde icra edilmesi; tören geçişi, resepsiyon gibi diğer kutlama faaliyetlerinin yapılmaması uygun görülmüştür. Bilgilerini ve gereğini rica ederim” ifadeleri kullanıldı.
Önceki gün toplanan MGK öncesinde bir araya gelen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Ankara’da Atatürk Kültür Merkezi alanında yapılması öngörülen geçidin iptaline karar vermişti. 29 Ekim nedeniyle düzenlenecek resepsiyon da iptal edilmişti.
OKULLARDA DA KUTLAMA OLMAYACAK
Van depremi dolayısıyla Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının yapılmamasını öngören Başbakanlık genelgesi uyarınca Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı eğitim kurumlarında da faaliyetler iptal edildi. Genelge uyarınca okullarda bayrak töreni dışında bayram etkinliği düzenlenmeyecek.
MARMARA DEPREMİNDEN SONRA İPTAL YOKTU
30 Ağustos Zafer Bayramı törenleri art arda gelen şehit haberleri üzerine yapılmadı. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tören geçişi ve resepsiyonu da Van depremi nedeniyle iptal edildi. Türkiye’yi yasa boğan 17 Ağustos 1999’daki Marmara Depremi’nde, 30 Ağustos kutlamaları deprem nedeniyle iptal edilmiş, sadece Anıtkabir ziyareti yapılmıştı. 1999 yılındaki 29 Ekim kutlamaları ise tüm yurtta sade bir şekilde yapılmıştı.
HER YER BAYRAKLARLA DONATILDI
BU yıl, Cumhuriyet’in 88. yıldönümünü ulusça buruk kutluyoruz. Hakkari’de yaşanan son terör saldırısı ve Van’daki deprem felaketi nedeniyle her yıl yapılan Cumhuriyet kutlamaları yurt genelinde iptal edildi. Acı günler yaşayan Türkiye’de vatandaşlar evlerini Türk bayraklarıyla donatırken, İstanbul’un iş merkezi Levent ve Maslak’ta plazalara asılan Türk bayrakları gözleri kamaştırdı. Metrelerce yükseklerden süzülen dev bayrakların görüntüsü Cumhuriyet coşkusunu yaşattı.
VALİ MUTLU: RESMİ GEÇİT TÖRENİ VE RESEPSİYON PROGRAMLARI İPTAL EDİLMİŞTİR
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde düzenlenen "İstanbul Valiliği AB’ye Uyum Danışma ve Yönlendirme Kurulu 2011 yılı 3. Toplantısı ve Avrupa Farkındalığı İstanbul’da Şekilleniyor Proje Döngüsü Eğitim Sertifika Töreni" sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı.

VATAN CADDESİNDEKİ GEÇİŞ TÖRENİ
Vali Mutlu, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla her yıl düzenlenen resmi geçit törenlerinin iptal edildiğini belirterek, şunları söyledi:
"Cumhuriyetimizin 88. yılı programı çerçevesinde tertip edilecek olan Vatan Caddesi’ndeki geçit töreni ve akşamındaki yapılacak olan resepsiyon, Van’da hayatını yitirmiş olan vatandaşlarımızın acısını milletçe paylaştığımız bugünlerde Cumhurbaşkanlığımızın Başbakanlığımızın bu konuyla ilgili aldığı kararlar ve genelgeler doğrultusunda iptal edildi. Bugün saat 13.00’te Taksim Meydanı’nda yapılacak olan çelenk sunma törenimiz ve yarın sabah İstanbul Valiliği’nde tebriklerin kabulüyle ilgili program içerisinde yer alan faaliyetlerimiz icra edilecek. Ancak bunun dışında ifade ettiğim gibi resmi geçit töreni ve resepsiyon programları iptal edilmiştir. Kamuoyuyla bir basın açıklaması yapaak duyurmuştuk ama sizin vesilenizle bunu paylaşmayı yararlı görüyorum. Bu vesileyle Van’daki acı afette hayatını kaybetmiş olan vatandaşlarımıza rahmet ve milletimize başsağlığı dileklerimizi bir kez daha paylaşmak istiyorum" dedi.
Vali Mutlu, kısa sürede bu acının atlatılmasını temenni ettiğini de söyledi.
BAĞDAT CADDESİ'NDE FENER ALAYI YAPILACAK
Kadıköy Belediyesi'nden yapılan açıklamada 29 Ekim akşamı saat 19.00'da Bağdat Caddesi'nde fener alayının yapılacağı duyuruldu.
Yürüyüşe katılan vatandaşlar, bu yıl Hakkari Çukurca’da şehit edilen 24 asker ile Van depreminde yaşamını yitirenlerin anısına siyah giyinecek.
İZMİR'DE DE İPTAL
Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yarın yapılacak geçit törenleri, tüm illerde Başbakanlık genelgesiyle iptal edildi.
Van depremi nedeniyle alınan karar gereği, bugün öğlen yapılacak çelenk koyma ve yarın sabah vilayetlerde yapılacak tebrikat törenleri dışındaki, resmi geçit dahil tüm etkinlikler iptal edildi.
AKAYDIN: DEVLET BÜYÜKLERİ RESMİ GEÇİDİ TÜRK HALKINA ÇOK GÖRÜYOR
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Mustafa Akaydın, Van’daki deprem nedeniyle Cumhuriyet Bayramı resmi geçit törenlerinin iptal edilmesini eleştirdi. Başkan Akaydın, "Türkiye Cumhuriyeti’nin 88’inci yılında devlet büyüklerimiz tarafından resmi geçit törenleri bile yasaklanıyor, Türk halkına çok görülüyor" dedi.
Döşemealtı İlçesi sınırlarında bulunan Büyükşehir Özel Eğitim Okulu öğrencileri, velilerin de katıldığı tören ile 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın’ın da izlediği törende kortej geçişi yapıldı. Törende konuşan Başkan Akaydın, Van’daki deprem nedeniyle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında resmi geçit törenlerinin iptal edilmesini eleştirdi. "Türkiye Cumhuriyeti’nin 88’inci yılında devlet büyüklerimiz tarafından resmi geçit törenleri bile yasaklanıyor, Türk halkına çok görülüyor" diyen Akaydın, şunları söyledi:
"Geçen sene yaşadığımız anayasa değişikliği ve referandum, bu sene yaşamakta olduğumuz anayasa değişikliği çalışmaları ve Güneydoğu’da yaşanan terörü ilişkin olaylar Türkiye Cumhuriyeti’nin, 1’inci Cumhuriyet’in yok edilmeye çalışıldığı gibi bir hava yaratıyor. Ne demek resmi geçit törenlerini yasaklamak? Resmi geçitler, özellikle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı yasaklanamaz, iptal edilemez. Çünkü bu geçitler, Mehmetçik, gaziler ve Atatürk’e minnetlerin, şükranların sunulduğu anlardır. Resmi geçit törenleri eğlence değildir. Mateminiz var ise baloları ve resepsiyonları yasaklayabilirsiniz ama resmi geçit törenlerini yasaklayamazsınız. Bu yasakçılara en büyük cevabı, sizin yaptığınız bu geçiş vermiştir."
SANATÇILAR DA TEPKİ GÖSTERDİ
Van depremi nedeniyle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama törenleri çerçevesinde tören geçişi, resepsiyon gibi kutlama faaliyetlerinin yapılmamasına twitter'dan tepki yağdı. Aralarında birçok ünlü ismin de bulunduğu binlerce kişi sosyal paylaşım sitesi twitter'dan Cumhuriyet Bayramı törenlerinin zaten göbek atılarak kutlanmadığını, ayrıca asıl bu günlerde daha da coşkuyla kutlanması gerektiği görüşünde birleşti
Sosyal paylaşım sitesi twitter'da aralarında Gülben Ergen, Birol Güven, Bekir Coşkun, Hamdi Alkan, Ece Vahapoğlu gibi ünlü isimlerinde bulunduğu birçok vatandaştan tepki yağdı.
TÖRENLERİN İPTAL EDİLMESİNE TWITTER'DAN TEPKİ YAĞDI
Sosyal paylaşım sitesi twitter'da aralarında Gülben Ergen, Birol Güven, Bekir Coşkun, Hamdi Alkan, Ece Vahapoğlu gibi ünlü isimlerinde bulunduğu birçok vatandaştan tepki yağdı.
İşte o yorumlardan bazıları:
Gülben Ergen: 29 Ekim CUMHURIYET BAYRAMIMIZ Kutlu olsun M.Kemal ATATURK'e layik bir genclik yetisiyor olsun!!!! Evet ben simdiden kutluyorum!!! Belki sebeplidir bu yaptigim...28 Ekim den 29 Ekim'i kutlamaya baslamak istedim bu yıl sebepli
TipAdam C.: Bu sene asıl kutlanması gereken bayram Cumhuriyet Bayramı'mıdır. Binlerce şehidimizin uğruna öldüğü de Cumhuriyet'tir, saygılar.
Birol Güven: Van'a yardım da ederim, Cumhuriyet'i de kutlarım. Bu kardeşlik ve dayanışma günlerinde Cumhuriyet Bayramı kutlamaları daha bir anlamlı olmaz mıydı?
Bekir Coşkun: CUMHURİYET BAYRAMI EĞLENCE DEĞİLDİR... KUTLAMAK İÇİN CUMHURİYETİ SEVMEYENLERİN İZNİ GEREKMEZ...
İstiklal Akarsu: Devlet bu sene Cumhuriyet Bayramı kutlama organizasyonu yapmayacakmış, Van için toplanan yardımın dağıtım organizasyonunu yapsa yeterli.
Hamdi Alkan: Unutmayalım ki Cumhuriyet şehadet mertebesine ulaşmış Atalarımızın bize bıraktığı en büyük kazanımdır.. "Resmi" kutlamaları iptal edilen cumhuriyet Bayramı'nı "sivil" olarak kutlamaktan gurur duyuyorum!!!
Ece Vahapoglu: 'Bayram' iptal edilir mi? Cumhuriyet Bayrami iptal olur mu?? Aci ve zor bir haftadan gectigimiz evet asikar ancak Cumhuriyet Bayrami gobek atarak, dans ederek kutlanan bir bayram havasinda gecmez ki??

Kaynak: http://www.hakimiyet.com/gundem/cumh...yor-h6937.html

Seçenekler
Tarz