Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı  

Geri git   Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı > Toplumu Bilinçlendirme Çabaları > Yazılar ve Ağbetik

Yazılar ve Ağbetik Başkalarına ait makale veya ağbetik paylaşımı

Seçenekler Tarz
Eski 10-17-2007, 23:34   #1
Akçura
Yönetici

İletiler: 1,026
Akçura - MSN üzeri İleti gönder
Varsayılan Hangi Müslümanlık...

Editör güzel başlık atmış, "İsraf haramdır" diye...Bu başlığı görünce, "ne yazmalıyım?" sorusunun cevabını da bulmuş oldum...

Memleketin yetiştirdiği "en Müslüman" Cumhurbaşkanı'nın düğünü de Müslümanca olmalıydı...

İçkisiz, sanatçısız, muhafazakar değerlere sadık...

107 Milyar TL'ye (eski para yazayım da daha zihin açıcı olsun) mal olan düğünden ayrıntıları Hürriyet'ten aktarayım...

Salonda yaklaşık 3 bin kişi varmış. İki bakan dışında bütün kabine, sermayenin Müslüman ve Laiki (TÜSİAD ve MÜSİAD), Odalar vs...

Düğün için Adile Sultan Yalısına 16 Milyar 750 Milyon kira, 200 davetli için verilen VIP yemek için 22 Milyar, otopark için 2 Milyar para ödenmiş.

Gelin ve damadın nikah masasının uzunluğu 8 metre imiş.

Her ihtimale karşı yedek bir gelim arabası bulundurulmuş; olur ya gelin arabası arızalanır diye...

Güvenliği 6 bin polis sağlamış...

Düğün için özel müzik bestelenmiş ve sahne tasarlanmış...

Tam anlamıyla mükemmel bir "organizasyon" olan düğünde hiçbir ayrıntı atlanmamış...

Henüz bir hafta önce şehit edilen çocuklarımızı temsilen çağrılan şehit aileleri için cam bir masa ayrılmış...

Böylece Şehitler unutulmamış oluyor; ayrıca, "kardeşim daha bir hafta önce şehit verdik nedir bu tantana!" eleştirilerine de bir cevap verilmiş oluyor...

Düğünün Atatürkçülük mesajı da gelinlik ile verilmiş...

Gelin hanımın giysisinde Latife Hanım izleri varmış; nasıl bir iz olduğunu ben anlamasam bile, vardır heralde bir iz!...

Yazı konusu ettiğimiz düğünün "sosyal sorumluluk" vechesini belirtmeden geçersek ayıp etmiş oluruz...

Şöyle ki;

Nikah şekeri dağıtılmamış düğünde "israf" olmasın diye...Onun yerine Kayseri'de bir ormana dikilen ağaçların sertifikası verilmiş...

Takıların önlenmesine çok çalışılmış lakin önlenememiş; hastalık işte!...

Evlilik cüzdanı "pozitif ayrımcılık" yapılarak gelin hanıma verilmiş...

Ayrıca kimse kimsenin ayağına basmamış; böylece eşitlik ilkesi zarar görmemiş oldu.

Tabii ki, düğünün tantanasından "sana ne!" diyenler olacaktır; doğru, banane...

Fakat, siyasi sıfatının önüne "Müslüman" ibaresini koymayı meslek edinen zevatın ömürlerini "kullanmakla" geçirdikleri bu sıfatın bir umdesini hatırlatmak gerekir diye düşünüyorum...

Bu hatırlatma, düğün sahiplerine değil elbet; bu, yıllardır kutsal değerlerine yakın bildikleri için oy verdikleri zevatın içinde yaşadığı sefahati vatandaşa göstermek içindir daha çok...

Sofra üzerindeki kırıntıları "israf olmasın, peşimizden gelir" diyerek toplayıp yiyen bir kültürün temsilcileri olarak, ve üstelik henüz yüreğimizdeki şehit acıları soğumadan yaşanan bu sefahati vatandaşa hatırlatmak lazımdır daha çok...

Burada yaşanan bir "magazin" mevzuundan öte bir şeydir çünkü...

"Komşusu açken kendisi tok yatan bizden değildir" diyen dinin değerlerini "mufafaza" etmekle övünen zevat, Ramazan boyunca kameralarla evlerine misafir oldukları fakir fukaranın "nefsini" düşünüp bu sefahatı gözümüze dayamamalıydı diye düşünüyorum...

İçimizden gelen, Tornacı ustasının çocuğunun nasıl olup da böylesi hızlı bir değişim ve dönüşüm içerisine yuvarlandığı sorusuna cevap vermek çok güç değil belki de...

Bu düğün, İslamcı çevrelerin "değişim/dönüşüm" kabiliyetinin farklı bir yansımasıdır. Tornacı ustasının oğlundaki dönüşümün cevabı da bu dönüşüm gücünde gizlidir...

Benzer görüntüleri Erbakan'ın kızlarının düğününde, ardından Erdoğan'ın düğünlerinde gördük...

İsraf, tantana, adına "görkem" dedikleri "kibir" dünyası siyasal sistemle güya çatışan "İslamcı" (İslami değil) dünya görüşünün sistemle uzlaşma ihtiyacının sonucudur...

Sormak istiyorum...

Hayatını Müslümanca yaşayan bu arkadaşların yaptıkları şu davranışlar ve yaşam tarzlarının hangisi "İslami"dir?...

Müslümanca yaşadıkları iddiası ile "oy verilen" bu vatandaşların yaşam tarzlarındaki İslami iz nedir?

Veya bunların yaşadığı "hangi Müslümanlık"tır?...

Ve muhayyilenizi de içine katarak düşünmenizi istediğim bir diğer soru şudur...

Bu ve benzeri düğünlerde, masalar üzerindeki meyve sularını ve kadınların başındaki "Versage" başörtüleri yok sayınız, makyaj artık bir farklılık değil o yüzden makyajları siliniz demiyorum, her hangi bir TÜSİAD üyesinin düğününden farkı nedir?...

O muhayyel TÜSİAD üyesinin düğünü daha mütevazi değil midir?...

Memet AKBAŞ
http://www.etikhaber.com/content/view/43331/77/
Akçura isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 10-22-2007, 22:49   #2
zh4n
Senior Member

İletiler: 105
zh4n - MSN üzeri İleti gönder
Varsayılan Ynt: Hangi Müslümanlık...

Sonuna kadar katılıyorum.Bunların yaptıkları ne Müslümanlığa ne Türklüğe ne de insanlığa sığar.Düğünün çok abartılı olması Müslümanlığa , o kadar şehitin cesedi daha yerdeyken yapılması Türklüğe , ülke kan ağlarken hiç birşey olmamış gibi davranmaları da insanlığa kesinlikle sığmıyor,en azından ben sığdıramıyorum.Lakin görünen o ki bütün bunlardan en ufak bir rahatsızlık dahi duydukları yok!Biliyorum ki onca yetimin hakkı , onca şehidin kanı ve din üzerinden yaptıkları bu insanlık ayıpları kesinlikle yanlarına kalmayacak.Bu dünyada olmasa öbür dünyada ...

Seçenekler
Tarz