Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı  

Geri git   Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı > Toplumu Bilinçlendirme Çabaları > Yazılar ve Ağbetik

Yazılar ve Ağbetik Başkalarına ait makale veya ağbetik paylaşımı

Seçenekler Tarz
Eski 08-09-2007, 15:14   #1
KünAy
Konuk

İletiler: n/a
Varsayılan Bir toplum nasıl çökertilir?

Bir alıntıdır...

Bir toplumun değerleri çökertildikten sonra, tepkisizleştirip uyuşturduktan sonra şehirleri çökertmek, yerle bir etmek çok zor olmasa gerek.
"Bir toplum nasıl çökertilir?" sorusunun cevabını CIA raporlarında dört maddeyle özetleniyor.
1) Şayet bir toplumu çökertmek istiyorsanız, önce onların "kendi paralarına olan güvenlerini" sarsacaksınız.
2) O toplumun "kendi değerlerini" yıkacaksınız. Tarihinden, medeniyetinden ve kültüründen beslenmesine engel olacaksınız.
3) Toplumu "tüketim toplumu" haline getireceksiniz.
4) Toplumu bilgisizleştireceksiniz. Bilgi toplumu olmaktan uzaklaştıracaksınız.

Bu dört maddeden hangisini gerçekleştiremediler ki? Onlar bizleri bilgisizleştirmek istiyorsa biz daha çok bilgilenmek için çalışmak zorundayız. Daha çok okumalıyız. Daha çok düşünmeliyiz. Medya, insanlığı köleleştirmek, bilgisizleştirmek, kendi değerlerinden uzaklaştırmak ve bizleri tüketim toplumu haline getirmek için çabalıyor. Asıl bombalar evlerimize atılmış anlayacağınız... Evlerimiz kan revan içinde... Dizi, maç ve magazinden başka hiçbir gerçeği olmayan ailelerin evleri çoktan yerle bir edilmiş....
Eski 08-09-2007, 20:48   #2
BEYATLI
Konuk

İletiler: n/a

Bana Cengiz Aytmatov'un eserlerini hatırlattı bu yazılar.
Eski 08-10-2007, 02:08   #3
Akçura
Yönetici

İletiler: 1,026
Akçura - MSN üzeri İleti gönder

Alıntıdır.

Alıntı:
istiklal savaşından hezimetle çıkan ülkelerden biri olan ingilterede başbakan Winston Churchill ayaklanıp tepki göstererek devlet binası önünde toplanan halkı sakinleştirmek için aşşağıya indi. Halk hep bir ağızdan biz dünyanın en güçlü devletlerinden biriyken en teknolojik silahlarımız ve sayı üstünlüğümüz varken nasıl oluyoda bir avuç türkü yenemiyoruz ve hezimete uğruyoruz diye soruyodu. Churchill halkın arasından iki genç secerek bina önündeki havuzun yanına getirdi ve havuza bi kaç tane balık attı gençlere havuza girip balıkları yakalamalarını söyldi gençler bi müddet çabaladı ve sonuçta balıkları yakalayamadı churchill halka dönerek şunları söyledi; -türkler islam denizinde yüzen balıklardır onları suyun içinde yakalamak mümükün değil...ancak ben bu havuzdan her gün bikaç kova su boşaltıp havuzu kurutursam balıkları yakalırım...işte bundan sonra izleyeceğimz yol budur onların islama olan bağlılığını maneviyatlarını kurutucaz kendimizde bozulmaya başlamış olan çarpıklaşmış aile yapısı ve kültürümüzü onlara empoze edicez bunu yaparken de hiç zorlanmıyacaz çünkü zamanı geldiğinde onlar bizim gibi olmak için çaba sarfedecekler... bize ÖZENECEKLER!
Akçura isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 08-10-2007, 17:41   #4
siyun_bike
Türkçü Toplumcu

İletiler: 112

Anominin Göstergeleri(Srole ölçeği)
1)Toplum liderlerinin bireylerin ihtiyaçlarına yönelik ilgisizlikleri
yönünde bir algı.
2)Temel olarak düzensiz, kuralsız görülen bir toplumda çok az şeyin
başarılabileceği düşüncesi.
3)Hayatın amacının gerçekleşeceği yerde giderek gerilemesi yönünde oluşan
bir algı.
4)Boşluk ve hiçlik duygusu.(Değerlerin ve normların anlamını yitirmesi)
5)İnsanın bireysel ve psikolojik destek için hiçbir bireysel ilişkisine
güven duyamayacağı düşüncesi.

Bunlar ortaya çıkmaya başladığı anda toplumsal çözülme başlamış demektir.
Hocamız bu 5 aşamadan 4'ünü geçirdiğimizi ama son aşamada kaldığımızı
söylemişti dersteyken.Ama ben son zamanlarda son aşamanında gerçekleştiğini
üzülerek görüyorum.
siyun_bike isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Seçenekler
Tarz