Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı  

Geri git   Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı > Toplumu Bilinçlendirme Çabaları > Serbest Kürsü

Seçenekler Tarz
Eski 08-10-2007, 02:35   #1
Akçura
Yönetici

İletiler: 1,026
Akçura - MSN üzeri İleti gönder
Varsayılan Bartho’ya koç gibi destek

Bartho’ya koç gibi destek
Ortodokslar için İstanbul’daki patrikhaneden sonra ikinci derecede önemli olan Alibey Adası’ndaki (Ayvalık) eski bir kilise, Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç ve Coca-Cola Şirketi İcra Kurulu Başkanı Muhtar Kent’in girişimiyle restore edildi. Kiliseye kurulan kütüphane, Papaz Bartholomeos’un da katıldığı törenle açıldı.

Kiliseyi restore edip kütüphane yaptılar
“Müze, kütüphane, kültür evi, dinler bahçesi” gibi kılıflarla restore ettirilen kiliselerin sayısı giderek artıyor

Kütüphane’nin açılışında konuşan Koç, kilisenin restorasyondan önce harap bir halde olduğunu ifade ederek “Bu eseri ülkeye kazandırdığım için mutluyum” dedi.
Van’daki Ermeni Akdamar kilisesinin AB fonlarıyla “müze” yapılmasının ardından başlayan “restorasyon” çalışmaları devam ediyor. Ortodokslar için İstanbul’dan sonra ikinci derecede önemli olan Balıkesir’in Ayvalık ilçesindeki Alibey Adası’ndaki eski bir şapel (küçük kilise) restore edilerek kütüphaneye dönüştürüldü. Koç Holding Şeref Bakanı Rahmi Koç ve Coca-Cola Şirketi İcra Başkanı Muhtar Kent’in teşebbesüyle kurulan kütüphane önceki gün törenle açıldı. Kütüphaneye, Muhtar Kent’in babası eski büyükelçi Necdet H. Kent’in adı verilirken, törene, Muhtar Kent, Rahmi M. Koç, Midilli Valisi Paulos Vogiatzis, Fener papazı Bartholomeos, Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan ve çok sayıda davetli katıldı.

Haraptı, kazandırdık
Açılış konuşmasında zaman zaman duygulanan Rahmi Koç, “Büyükelçi Necdet Kent ile 1958 senesinde Ankara’da tanıştım. Birbirimizi tanıdıkça Necdet Bey’in bana saygı ve sevgisi arttı. Türk Museviler’i ölümden kurtaran bir kişiydi. Bana aşılayamadığı tek merakı kitap merakıydı. Bir gün beni yanına çağırıp, ‘Göremediğime değil, okuyamadığıma üzülüyorum’ demişti. Oğulları bir kiliseye babasının kitaplarını koymak istemişler, fakat müsaade alamamışlardı. Şimdi Muhtar Kent’in arzusunu yerine getirdik ve bir taşla 3 kuş vurmuş olduk. Kitapları yerine koyduk, sevdiğimiz, büyüğümüz Necdet Kent’in ismini yaşattık ve Türkiye’de güzel ve eski bir eseri restore ettik. Burası haraptı. Bu eserin kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

Bartho çok mutlu oldu
Kütüphane ve değirmeni gezen Fener papazı Bartholomeos ile Midilli Valisi Paulos Vogiatzis, Cunda’da olmaktan mutluluk duyduklarını ifade ederek, eserleri çok beğendi.

http://www.yenicaggazetesi.com.tr/ha...ay.php?hit=403
Akçura isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Seçenekler
Tarz