Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı  

Geri git   Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı > Toplumu Bilinçlendirme Çabaları > Kitap Önerileri

Seçenekler Tarz
Eski 11-20-2008, 14:43   #1
KEMALİST
Otağ Sorumlusu

İletiler: 283
Varsayılan daskapital

Kapitalist ekonominin can öekiştiği şu günlerde Karl Marks'ın kitabı daskapital yok satıyor. Ağelinde gezinirken y-betiğini buldum
1 Cilt http://www.kurtuluscephesi.com/marks/kapc100.html
2 Cilt http://www.kurtuluscephesi.com/marks/kapitalc2.html
3 cilt http://www.kurtuluscephesi.com/marks/kapitalc3.html
Eski 11-20-2008, 17:40   #2
ASLIM
Türkçü Toplumcu

İletiler: 429
Varsayılan Ynt: daskapital

Alıntı:
KEMALİST Rumuzlu Üyeden Alıntı
Kapitalist ekonominin can öekiştiği şu günlerde Karl Marks'ın kitabı daskapital yok satıyor. Ağelinde gezinirken y-betiğini buldum
1 Cilt http://www.kurtuluscephesi.com/marks/kapc100.html
2 Cilt http://www.kurtuluscephesi.com/marks/kapitalc2.html
3 cilt http://www.kurtuluscephesi.com/marks/kapitalc3.html
Şeytanın iki oğlu varmış; biri SİLİK, diğeri SİBİLİK....
Eski 11-20-2008, 18:30   #3
Tardu
Otağ Sorumlusu

İletiler: 70

gomanistler seviniyor kapitalist ekonomi nalları dikti diye ama bu kriz zayıfların elenmesi olarak görülmeli bence,Güçlü gibi görünen ama aslında zayıf şirketler daha güçlü şirketler tarafından teker teker el konulacak.Dünyada öyle barış şartlarında ekonomik düzeni çökertecek bir şey yok Egemen güçlerin aleyhine.Olan yine işçiye emekçiye olacak ama egemenlerin de egemenleri her daim güçlü olacak.

Tardu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 11-21-2008, 00:23   #4
KEMALİST
Otağ Sorumlusu

İletiler: 283

Sosyalizm asla kapitalizm karşısında güçlenemez ama kapitalist ekonomi çıkmazın içinde. Kendine bir yol arıyor bunu yakında bulur. Egemen güçler kendilerinin zayıflamasını istemez.Buı kirizden küçük şirketlerçok etkilendi ama kendileri azda olsa etkilendi. Bu krizin ne zaman kadar süreceği belli değil ama kapitalizm yine aynı olacak değişmeyecek
Eski 11-21-2008, 00:40   #5
Kahvecioğlu
Konuk

İletiler: n/a

Kapitalizmin yenildiği veya zayıfladığı yok.

Küresel sermaye özüne dönüyor maalesef ülkemizde derin analizi yapamayanlar "kapitalizm" ölüyor nidaları ile sosyalistlerde çığlık atarak kendilerini avutuyorlar ama durum çok farklı.En basit ifadesi ile büyük cüsseli bir insanın yumruğu ne kadar kuvvetli olsada vücudunu kontrol etmekte çok zorlanır yani getirileri-götürüleri muhakkak vardır.Dolayısı ile küresel güç patronları dünyaya dağılan dolar miktarını artık kontrol altına alıyorlar alabilmelerinin tek yolu küçük ve orta ölçeklileri ( büyüklerinde çoğunu ) batırmak sermayeyi özünde toplamak ve seçilmişleri kutsamakla olur.
Yani büyük ( makro ) monopoly oyununun taşları belirli ve sermayeyi kendi kadim hizmetkarlarının elinde toplayarak kontrol gücünü arttırmaktadır.Böylelikle ağzı açık ayran budalası gibi bakan dünyadaki sermayedarların çoğunu bilerek tokatlamakta,ben yoksam siz yoksunuz diyerek karizmasını sağlama alma çabasıdır.

Çünkü baş hizmetkar ABD sınırlarının ötesine uzanma kabiliyetini Bush devrinin sona ermesi ile ara vermiş ,dünyada mali ve siyasi kaos yaratarak 50 yıllık belkide daha fazla süreli planını devreye sokmuştur.Zaten Hz. Hüseyin'in işaret ettiği safsataları,Zenci mi müslüman mı ne olduğu belli olmayan Obama'nın iktidara gelişinin bu kadar şatafatlı olarak dünyaya sunulmasının nedenide budur.
Uzakdoğu'nun ve Rusya gibi ülkelerin hızlı yükselişine karşı askeri gücü göze alamayan ve amerikan "halkından" desteğini yitiren ABD yönetimi geçtiğimiz dönemlerde bunun zararını cari açıkları ile yüksek oranlı kredileri,dağılan parası ile ödemiştir.
Benzetmenin en uygunu şudur,küresel kadim hizmetkar ülkesinin parası doları toplama evresindedir.Çünkü iktisadın en önemli temel unsurlarından biri "sayıca fazla olan şeyin değeri düşer" yani dünyaya dağılan sıcak para kıvamındaki doları toplamak değerini yükseltmek,yükseltirken çiban başlarına verebildiği kadar zararı vermektir.
Onun için yüzyılların ütopyası marksist taraflarının attığı sevinç naraları beyhudedir.

Ha tabiki hakkını vermek lazım,bayramın son günü sanki acelesi varmış gibi davranıp hemen borsayı açan zihniyet ile Rusya'nın aynı zaman aralığında 4 gün borsasını kapatan akılcı zihniyeti aynı kefeye koymak haksızlık olur...

Dip Not: Borsa'nın hava civa bir kavram olduğunu en yaygın tabiri ile "beklenti satan" bir mana ifade ettiğini 50.000 sınırına dayanan İMKB balonunun "planlanmış kriz" sonrasındaki durumu karşılaştırarak daha iyi anlarız.
Dip Not2: Para satın alan değer değil,paranın ekonomik değeri olan bir maldır.Mallarının değerini yükseltmek isteyen tüccarda malı piyasaya kısıtlı sürüp değerini arttırma yoluna gider.
Eski 11-21-2008, 16:23   #6
Mühendis
Türkçü Toplumcu

İletiler: 388

Zeistgest Filmini izleminizi tavsiye ederim.

(öğrenciyken pek bir heyecanlıydı sanki)
Mühendis isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 11-21-2008, 22:25   #7
Kahvecioğlu
Konuk

İletiler: n/a

Onun bir sonraki bölümü de çıktı.
Eski 11-21-2008, 22:52   #8
Mühendis
Türkçü Toplumcu

İletiler: 388

hadi ya. Hemen bulup indiriyorum.

(öğrenciyken pek bir heyecanlıydı sanki)
Mühendis isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Seçenekler
Tarz