Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı  

Geri git   Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı > Toplumu Bilinçlendirme Çabaları > Serbest Kürsü

Seçenekler Tarz
Eski 10-29-2007, 20:59   #1
Akçura
Yönetici

İletiler: 1,026
Akçura - MSN üzeri İleti gönder
Varsayılan Babacan, ABD avukatı gibi

Türkiye’nin Dışişleri Bakanı, PKK’ya yardımla suçlanan ABD’yi bir Amerikalıdan bile daha hararetle savundu .
Orta Doğu turu çerçevesinde Tahran’a giden Dışişleri Bakanı Ali Babacan ilk olarak İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ile görüştü. Babacan, görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında şaşırtıcı açıklamalarda bulundu.

Terörle mücadelede bugüne kadar denenen yöntemlerle sonuç alınamadığını anlatan Dışişleri Bakanı Ali Babacan, ABD’nin PKK terör örgütüne yardım edip etmediği sorusuna karşılık hayret verici şu ifadeleri kullandı:

“Terörün hedefi olmanın nasıl bir şey olduğunu en iyi anlayacak ülkelerden biri ABD’dir. ABD’nin herhangi bir terör örgütüne destek verebileceğini düşünmek bile istemiyorum, böyle bir şeye ihtimal vermiyorum.”

İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki, terörle mücadelede ikili ve bölgesel işbirliğinin önemli olduğunu vurguladı.

Babacan, ABD’yi temize çıkardı
Amerika’nın PKK’ya yardım edip etmediği yönündeki bir soru üzerine Ali Babacan, “ABD’nin terör örgütüne destek verebileceğini düşünmek bile istemiyorum, böyle bir şeye ihtimal vermiyorum” dedi

Orta Doğu turu çerçevesinde Tahran’da bulunan Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, dün ilk olarak İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ile görüştü. İki bakan baş başa ve heyetler arası görüşmelerden sonra ortak basın toplantısı düzenledi. “Terörle mücadele bizim için bir ilke meselesidir” diyen Babacan, sşöyle devam etti: “Bu konuda bugüne kadar pek çok metot denendi. Irak’la, ABD ile defalarcafarklı çözümler üretilmesine çalışıldı. Ancak bugüne kadar somut bir sonuç alınamadı. Sorun azalmadı, çoğaldı. Türkiye’nin PKK ile mücadelede pek çok enstrümanı var. Bunlar siyasi diyalog, diplomasi, ekonomi ve askeri enstrümanlardır. Bu enstrümanların hepsi şu an masadadır.”

Amerika bilir
Ali babacan, ABD’nin PKK terör örgütüne yardım edip etmediği yönündeki bir soru üzerine ise, şunları söyledi: “ABD, global terör eylemlerinin hedefi olmuş bir ülkedir. Terörün ve teröristin hedefi olmak nasıl bir şeydir bunu en iyi anlayacak birkaç ülke varsa bunlardan biri ABD’dir. ABD’nin dünyadaki herhangi bir terör örgütüne destek verebileceğini düşünmek bile istemiyorum, böyle bir şeye ihtimal vermiyorum.”

Mutteki: PKK’yı Amerika ve İsrail destekliyor
İran Dışişleri Bakanı Mutteki, PKK terör örgütünün Türkiye’ye karşı eylemlerini kınadıklarını belirterek, terörle mücadelede ikili ve bölgesel işbirliğinin önemli olduğunu vurguladı. Mutteki, “Irak’ın kuzeyindeki terör faaliyetleri, işgalcilerin Irak’ta bulunmasıyla yeni bir hal almış ve artmıştır. Bizim açımızdan bu tür eylemleri, dış destek olmadan gerçekleşemez” dedi. İsrail ve ABD’nin bölgedeki terör faaliyetlerine ilişkin çabaları olduğunu iddia eden Mutteki, ABD’nin bu konuda ciddi bir tutum almasını istedi. Terör eylemlerinin durdurulması için bölgesel işbirliğinin gerekli olduğuna işaret eden Mutteki, “Biz ortak işbirliği ve değerlendirmelerle terör mantıklı bu küçük grupları yenebileceğimizi düşünüyoruz” diye konuştu.

Ahmedinecad’dan Türkiye’ye tam destek
Tahran temaslarını sürdüren Dışişleri Bakanı Ali Babacan, İran Cumhurbaşkanı Ahmedinecad ile görüştü. İran Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin terörle mücadelesini anlatan Babacan’a, Türkiye’nin mücadelesini anladıklarını ve işbirliğine hazır olduklarını söyledi. Bu arada, İran’ın resmi haber ajansı İRNA, Babacan’ın İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ile görüşmesine dair geçtiği haberde, Ahmedinecad’ın, İran, Türk ve Irak uluslarının dost ve kardeş üç ulus ve kaderlerinin de birbirine bağlı olduğunu söylediğini bildirdi. Habere göre Ahmedinejad, “Dolayısıyla birbirimizin çıkarlarını korumamız gerekiyor. İşgalcilerin bölgede bulunması bölge güvenliğini tehlikeye atıyor. İşgalciler bölge sağlığını tehdit eden bir mikrop gibi” diye konuştu.

http://www.yenicaggazetesi.com.tr/ha...y.php?hit=2950
Akçura isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 10-29-2007, 21:05   #2
BEYATLI
Konuk

İletiler: n/a
Varsayılan Babacan, ABD avukatı gibi

;D Ali Babacan sırtını kuytuya verdi...

Adamın karnını ABD doyuruyor, ya ne diyecekti...

Olur böyle şeyler. Ben artık hiç şaşırmıyorum.

Seçenekler
Tarz