Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı  

Geri git   Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı > Toplumu Bilinçlendirme Çabaları > Serbest Kürsü

Seçenekler Tarz
Eski 08-11-2007, 02:25   #1
Attila HUN
Konuk

İletiler: n/a
Varsayılan Kızılderililer ve Asya

Keçua dili ile Türkçe arasındaki dil benzerlikleri:

Keçua dilnde "tuka" - Türkçe'de "tükür-mek"
Keçua dilinde "paku" - Türkçe'de "bak-mak"
Keçua dilinde "khapao" - Türkçe'de "kaba"
Keçua dilinde "ipa" - Türkçe'de "abla, aba, apa"
Keçua dilinde "ku" - Türkçe'de "koy-mak"
Keçua dilinde "kaşa" - Türkçe'de "kış"
Keçua dilinde "kuli" - Türkçe'de "kül"
Keçua dilinde "kalı" - Türkçe'de "kalın"
Keçua dilinde "karwın" -" Türkçe'de "karın"
Keçua dilinde "kasa" - Türkçe'de "kes-mek"
Keçua dilinde "tawga" - Türkçe'de "tağ, dağ"
Keçua dilinde "takhıla" - Türkçe'de "dağıl-mak"
Keçua dilinde "khip u" - Türkçe'de "ip"
Keçua dilinde "çur" - Türkçe'de "dur"
Keçua dilinde "as" - Türkçe'de "az"
Keçua dilinde "tak" - Türkçe'de "ta ki"
Keçua dilinde "la" - Türkçe'de "ile"
Keçua dilinde "mi?" - Türkçe'de "mi?"
Keçua dilinde "kon" - Maya dilinde "kin" - Türkçe'de "gün"
Keçua dilinde "atacama" - İnka dilinde "atahualpa" - Türkçe'de "ata"

Diğer bazı örnekler:

Maya dilinde "kan, khan" - Türkçe'de "kağan, han, hakan"
Bazı Amerika yerli dillerinde "ut, uya, utara, utah" - Türkçe'de "ev, otağ, yuva" (ABD'deki "Utah" eyaleti, adını buradan almakta)
Bazı Amerika yerli dillerinde "ghaz" - Türkçe'de "gez-mek"
Aztek dilinde "it zcu intli" - Türkçe'de "it"
Aztek dilinde "kuuş kuuş" - Türkçe'de "kuş"
Bazı Amerika yerli dillerinde "tano" - Eski Türkçe'de "cehennem" anlamına gelen "tamu"
Aztek ve Maya dilinde "aıtıl" - Eski Türkçe'de "nehir, göl, deniz" anlamına gelen "ıtıl, itil"
Bazı Amerika yerli dillerinde "tepe, tepek" - Türkçe'de "tepe"
Bazı Amerika yerli dillerinde "yaotl" - Eski Türkçe'de "düşman" anlamına gelen "yağı"

Örnekler çoğaltılabilir. Daha böyle yüzlerce sözcük var aynı anlama gelen. Tesadüf olabilir mi? Birkaç sözcük olsa tesadüf der geçerdik ama böyle yüzlerce sözcük var.

Orta Asya'daki atalarımızda kutsal bir simge olan "bozkurt" simgesi, birçok Kızılderili toluluğunda da kullanılmakta.

Orta Asya'da atalarımızın destanı olan "Ergenekon Destanı" bazı Kızılderili topluluklarında da aynen var. Adı da "kapalı biryerden başka biryere göçmek, konmak" anlamına gelen "Kapaktokon Destanı" ve bu da mı tesadüf?

Sayı sistemi de (sayılara verilen adlar) bazı Amerika yerli dilleri ile Türkçe'de birbirine çok benzemekte.

12 Hayvanlı Türk Takvimi'nin hemen hemen aynısı olan bir örneği Meksika'da bir inşaat kazısı sırasında bulundu. Buna ne dersiniz?

* * *

Kızılderililerin Türk olduklarını anlatmaya çalışmıyorum. Şunu anlatmak istiyorum: Ortak bir atadan türedi Kızılderililer ve Türkler. Saka Türklerine bazı kaynaklarda "Asya Kızılderilileri" de denmekte.

Bering Boğazı, birkaç kez karaya (yada buza) dönüştü. Günümüzden 10 bin, 20 bin ve 40 bin yıl önce Asya'nın doğusundan Kuzey Amerika'ya göçler olduğu biliniyor. Yani kısacası, ortak bir kültürden (Ön Türk) diyebiliriz.

Diğer bazı Kızılderili dillerindeki sözcüklerle Türkçe anlamlarının karşılıştırılmasından birkaç örnek:

Yatkı: Ev, yatılan yer
Dodohiş: Dudak
Lı-: Vatan, ili
Tamazk: Hamam, temiz kal
T-sü: Uzun
Hoga: Kerpiç ev, hopan
Missig : Mısır
Tepe: Tepe
Hu: Selam
Tete: Dede
Türe: Türe, töre
Atış-ka: Ateş
Yanunda: Yanında
Aş-köz: Yemek
Tapa: Tuba
Yu: Su, yu-mak, yıkamak
İldiş: Dişleme

Kızılderililer Türk müdür, yoksa biz mi Kızılderiliyiz bilemem ama ortada bir yakınlık olduğu da bir ihtimaldir. Yani biz Kızılderili değiliz elbette. Kızılderililerin de Türk olduklarını iddia edemeyiz ama köken aynı gibime geliyor.
Eski 08-11-2007, 11:42   #2
Tardu
Otağ Sorumlusu

İletiler: 69

Finliler kızılderili değildirler. Finliler bizim de atalarımızın bir kolunu oluşturan Alpin Irk ailesine mensupturlar. Atalarımızın diğer kolunu ise Amerind yani asya kızılderililieri oluşturur
Tardu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 08-11-2007, 12:39   #3
Attila HUN
Konuk

Finlilerin Kızılderili olduğundan bahsetmedim ki.

Finliler, Macarlar, Türkler ve Kızılderililer'in köken olarak birbirlerine yakın olduklarından bahsettim.
Eski 08-15-2007, 20:14   #4
ogedai
Konuk

Varsayılan Sayın Atilla Hun

Sayın Atilla HUN,
Ben hissi olarak davranmadan, mantıklı düşünmeye çalıştığım zaman, Kızılderililerin Asya kökenli olması bana çok akılcı geliyor, yazdıklarınızın hepsine zaten inanıyordum bir kere daha okuyunca büyük heyecan duydum. Ancak mantığım Bering boğazından geçen Asyalıların bir kısmının boğaz da kalmış olmaları gerektiğini ve bu kalanların Eskimo olarak (bazı kaynaklara göre eski moğol'un kısaltması) adlandırılmış olabileceklerini söylüyor. Bu konuda yapılmış tek bir çalışmaya dahi rastlayamadım. Yutub sitesinde bir Eskimo'nun anlattığı şaman hikayesi bana inanılmaz geldi. Hikaye kendisi ile alakalıydı ve gerek doğa sevgisi, gerek hayatın ,evrenin dengeleri ile anlattığı unsurlar bize ve Kızılderili inançlarına çok benziyordu. Sanki Eskimo'nun hareketleri, olgunluğu ve bilgeliği de bir Türk gibiydi.. (Bu kısım duygusal kabu ediyorum)
Bu konu hakkında (Eskimo-Türk veya Eskimo-Orta Asya) bildiğiniz bir yayın , makale, kitap ya da belgesel var mı? var ise benimle paylaşabilirmisiniz?
Bizim arkeologlarımız (bir tanesi de babamdır..) hala bu toprakların Roma-Yunan olduğunu kanıtlamak üzere durmadan çalışma yaparlarken, bu ufak bilgi kırıntılarını büyük bilgi dağarlarına çevirmek üzere Asya dışındaki kıtalarda Türk kültürünü arayacak bilim adamlarına ihtiyaç duymaktayız. Bunu biz apamazsak, yapmazsak, yaptırılmazsak, Avrupalı bilim adamı bize uygun gördüğü tarihi dilediği gibi yazar ve bana şimdiye kadar olduğu gibi gelecekte nasıl şekillenmemi istiyorsa o yönde anlatır. Zaten iki ya da üç kuşağa anlatması onun yazdığı tarihi kabullenmeme yeter(gerek tarih kitaplarıyla, gerek süreli yayınlar kurarak Bkz. Tarih Vakfı.. gerekse tarih dersi kitaplarıyla)
Tekrar Saygılar ve başarılar diliyorum.Teşekkürler..
Eski 08-15-2007, 20:16   #5
ogedai
Konuk

Varsayılan Sayın Atilla Hun

Aynısını tekrar yolladım ve içeriği silemedim..
Özür dilerim.
Saygılarımla
Eski 08-16-2007, 02:52   #6
Attila HUN
Konuk

İlginize teşekkür ederim. Eskimolarla ilgili bildiğim bir yayın yok. Ama bulabilirsem sizi mutlaka haberdar edeceğim.
Eski 08-17-2007, 12:52   #7
Tardu
Otağ Sorumlusu

İletiler: 69

Alıntı:
Attila HUN Rumuzlu Üyeden Alıntı İletiyi göster
Finlilerin Kızılderili olduğundan bahsetmedim ki.

Finliler, Macarlar, Türkler ve Kızılderililer'in köken olarak birbirlerine yakın olduklarından bahsettim.
Bakın ne diyorum ben, Finlilerin Irkı Başkadır ve Alpin Irk ailesine mensuptur,Kızılderililer ise Amerind ailesindendir.Haliyle Finlerle Türklerin Akrabalığı gerçekken Finlerle Kızılderililerin akrabalığı diye bir durum söz konusu değildir.

Alpin+Amerind= Türk
Finlilerin dedesi= Alpin
Asya kızılderilileri= Amerind.

Yani biz kızılderili değiliz,Alpin de değiliz. iki Irk ailesinin karışımı bir Irkız.Bu tarihin derinliklerinde olan bir karışımdır ki bu da Anadolu Türklüğüyle,Orta asyanın çekik gözlü türklüğü arasındaki fenotipik farklılığın nedenini açıklamaktadır.Onlar da Amerind genleri daha fazlayken bizler de yani Anadolu Türklüğünde Alpin geni daha fazladır.

Reha OğuzTürkkanın kitaplarında daha geniş açıklamayı bulabilirsiniz ki kendisi Ordinaryus Prof bir Antropologdur.
Tardu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 08-17-2007, 14:25   #8
Attila HUN
Konuk

Alıntı:
Tardu Rumuzlu Üyeden Alıntı İletiyi göster
Bakın ne diyorum ben, Finlilerin Irkı Başkadır ve Alpin Irk ailesine mensuptur,Kızılderililer ise Amerind ailesindendir.Haliyle Finlerle Türklerin Akrabalığı gerçekken Finlerle Kızılderililerin akrabalığı diye bir durum söz konusu değildir.
Ne kadar araştırdınız?

Kesin olan bir şey var mıdır?

Alıntı:
Alpin+Amerind= Türk
Finlilerin dedesi= Alpin
Ben de esasında farklı bir şey söylemiyorum.

Biz Kızılderili değiliz. Kızılderililer de Türk değil.

Ama Kızılderililer ile Türkler arasında bir bağ var. Belki de ortak bir köken...

Aynı şekilde, Finlilerle de aramızda böyle bir bağ var. Macarlarla Finliler de birbirlerine çok yakınlar.

Alıntı:
Yani biz kızılderili değiliz,Alpin de değiliz. iki Irk ailesinin karışımı bir Irkız.Bu tarihin derinliklerinde olan bir karışımdır ki bu da Anadolu Türklüğüyle,Orta asyanın çekik gözlü türklüğü arasındaki fenotipik farklılığın nedenini açıklamaktadır.Onlar da Amerind genleri daha fazlayken bizler de yani Anadolu Türklüğünde Alpin geni daha fazladır.
Kendiniz için konuşuyorsanız, sizde Alpin geni daha fazla olabilir.

Beni gören insanlar ilk olarak "Nerelisin, Moğolistanlı (veya Orta Asya'dan herhangi bir yer) falan mısın?" diye soruyorlar. Tiple ilgili bir durum olsa gerek.

Anadolu Türklüğü konusu bambaşka bir konu kanımca. Orta Asya'dan yüzyıllar boyu sürmüş olan göçler sonucu Türkleşmiş, kendini Türk hisseden (ki bundan şüphem de yok, sakınca da yok) bir Anadolulu insanlardan bahsedemez miyiz?

Alıntı:
Reha OğuzTürkkanın kitaplarında daha geniş açıklamayı bulabilirsiniz ki kendisi Ordinaryus Prof bir Antropologdur.
Bende Sn. Reha Oğuz TÜRKKAN'ın kitapları var.

"Kızılderililer ve Türkler" adlı kitabını defalarca okudum ve bu yazımda da üzerimde çok etkisi oldu.
Eski 08-17-2007, 23:13   #9
Mühendis
Türkçü Toplumcu

İletiler: 388

Alıntı:
Alpin+Amerind= Türk
Finlilerin dedesi= Alpin
Çok ilgimi çekti. Ben daha çok diğer ırkların Türk ırkından türediğini sanırdım. Ana ırk Türk diğerleri yan ya da başkalaşmış olarak düşünüyordum. E-kaynak şeklinde varsa bana yollarmısınız.

(öğrenciyken pek bir heyecanlıydı sanki)
Mühendis isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Seçenekler
Tarz