Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı  

Geri git   Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı > Basın-Yayın Güncel Konular > Türk Dünyasından Haberler

Seçenekler Tarz
Eski 10-13-2007, 11:15   #1
ogedai
Konuk

İletiler: n/a
Varsayılan TENGİR ORDO

Tengir Ordo

Tengir Ordo (Kırgızca: Tengri'nin halkı) 2005 yılında Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te, kırgız milletvekili Dastan Sarıgulov tarafından kurulan ve türkçü emelleri olan bir kuruluş.

500.000 üyesi olduğu söylenen Tengir Ordo'nun hedefleri, Tengirçilik adı verilen İslam-öncesi Türklerin inanç ve kültürünü araştırmak ve bu temelin üzerine modern bir Türk milliyetciliği inşa etmektir. Bugüne kadar sadece Kırgızıstan'da değil, örneğin Kazakistan'da da başarılı olmuşlardır. Böylece artık kazak Başbakan Nursultan Nazarbayev'de tıpkı birçok Kırgız, Tatar veya Altaylı sıyasetçilerin yaptığı gibi Tengriciliğin asıl Türk kültürünün kaynağı olduğunu konuşmalarında sık sık hatırlatmaktadır.

Kuruluşun önde gelen bazı diğer isimleri Edil Basailov, Muratbek İmanaliev, Topçubek Turganaliev, Abdıganı Erkebaev

Kaynak: Vikipedi
Eski 10-18-2007, 20:29   #2
Oğuz Yabgu
Senior Member

İletiler: 512
Oğuz Yabgu - MSN üzeri İleti gönder
Varsayılan Ynt: TENGİR ORDO

Tengri - Kök Teñri dini, Türklerin milli kültürleriyle iç içe olan bir inanç sistemiydi. Ve bunun Şamanizmle hiçbir alakası yoktur (bilmeyen arkadaşlar için). Türkler İslamiyet öncesi de Tek yaratanlı ve tek hakim inancıyla yaşamakta idi. Ne yazık ki, Türklerin Teñri inancıyla ilgili çok sınırlı yazılı kaynaklara sahibiz. Bunlardan en önemlileri 7. yy. Bizans seyyah ve Tarihçisi Simokattes. Tarihi sırayla sonra Göktürk Kitabeleri( metinlerde inanç sistemine ait metinler bulunmaktadır) Daha sonraki dönemlerde ise İbni Fadlan gibi Arap seyyahlarının kayıtlarıdır. Tabi Çin kaynaklarında da çeşitli veriler olacaktır. Bu metinlerde inancın genel özelliklerine değinilmiş, yalnız içerik bakımından çok yeterli olmamışlardır. Simokattesin kayıtlarındaki veriler, İslamiyetle şaşılacak kadar benzer özellikler taşır. Neredeyse birebirdir. Bu Türk dini, her kavime Yalavaç(peygamber) gönderildiği yazılmış olan Kuran-ı Kerim'de belirtildiği üzere, Türklere gönderilmiş olan bir Yalvaç sayesinde ortaya çıkmış olmalıdır. Bunun tesadüfi gelişmesi oldukça zordur.

Kırgızistan'daki bu oluşumdan haberim olmuştu ama içerik açısından çok bilgi sahibi değilim. Umarım hayırlı bir çalışma sağlanır. Tabi çalışmanın amacı, gerçek Türk Kültüründen yararlanmanın dışında dini bir değişimi içeriyorsa bu soru işaretleri yaratacaktır. Çünkü İlahi herbir din, son gönderilene geçiş yapmalıdır. Tabi bu inananlarca bilinen bir gerçek olacaktır. Aksi taktirde herkes özgür irade sahibidir. Bu çalışmanın gerçekleşmesi sevindirici bir gelişme. Umarım yararlı bir süreklilik sağlanır.
Eski 11-27-2007, 06:58   #3
Tanrıkut
Yönetici

Tanrıkut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 2,177

Altın Ordu devletine Batılılar Altın sürü diyerek aşalamaya çalışıyorlar.Acaba burdaki ordu sözü ordo yani özTürkçe'^deki halk anlamında mı kullanılmıştır.
Eski 11-27-2007, 22:39   #4
Oğuz Yabgu
Senior Member

Selamlar abi. Türkçede "Ordu"nun gerçek manası "merkez"dir. Günümüzdeki ordu anlamını daha sonraları kazanmıştır. Büyük ihtimalle Devletin ordu teşkilatlanmasıyla olduğu için. "Ordo" sözcüğüne gelince, Kırgızca'da "dudak çekerliliği" özelliği olduğu için sözcüğün sonraki heceleri yuvarlaklaşıyor. "Ordu"dan "ordo" oluyor. Kırgızcada şu anda hangi manada ordo diyorlar emin değilim, ama büyük ihtimalle "merkez" anlamında olabilir. Ögedai biliyor olabilir.
Eski 11-29-2007, 21:59   #5
Oğuz Yabgu
Senior Member

Dikkat dalgınlığı yapmışım. "Tengri'nin halkı" olarak çevirildiğine göre günümüzdeki "Ordu" anlamına yakın kullanılıyor. Yani "Tanrının Ordusu" gibi. Ben eski, çıkış anlamını belirtmiştim. Artık "Ordu" sözcüğü "merkez" olarak kullanılmıyor demekki.

Seçenekler
Tarz