Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı  

Geri git   Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı > Basın-Yayın Güncel Konular > Türk Dünyasından Haberler

Seçenekler Tarz
Eski 07-03-2007, 00:07   #1
Tanrıkut
Yönetici

Tanrıkut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 2,182
Varsayılan Doğu Türkistan Haberleri

http://www.youtube.com/watch?v=lIL0zYI_Kmc
Eski 07-08-2009, 09:34   #2
ASLIM
Türkçü Toplumcu

İletiler: 429
Varsayılan Cevap: Doğu Türkistan Haberleri

KATLİAM GİTTİKÇE BÜYÜYOR.08-07-2009 09:05

Doğu Türkistan`da Müslüman Uygurlara yönelik Çin katliamı gittikçe büyüyor. Bağımsız kaynakların bölgeye ilişkin geçtiği haber ve fotoğraflar, katliamın boyutunu ve ciddiyetini ortaya koyacak nitelikte.
Birbirinden korkunç karelerde, sokak ortasında kanlar içinde yatan cansız onlarca beden... Dahası, başlarından vurulmuş erkekler, tecavüze uğradıktan sonra öldürülen kadınlar! Ve yüzlerce insana işkence ederken kırılan sopalar ve demirler... 21. yüzyılda yaşanan bu kan donduran vahşet görüntüleri Çin`in Sincan Uygur Özerk Bölgesi`nden geldi. Ancak dünya bu vahşete sessiz kalmayı tercih ediyor.

DÜKKANLAR YAĞMALANIYOR

Çin`in Sincan Uygur Özerk Bölgesi`nin başkenti Urumçi`de dün de şiddet olayları devam etti ancak bölgeden hiçbir şekilde sağlıklı haber alınamadı yalnızca önceki gün yaşanan katliamın boyutunu gözler önüne seren birkaç fotoğraf dışında. Çin`in Doğu Türkistan`da Uygur Türklerine yönelik başlattığı katliamda önceki gün 156 kişi öldü, 828 kişi yaralandı. Çin yönetimi bölgenin diğer bölgelerle ve dünyayla iletişimini kesti. Sokağa çıkma yasağı ilan etti. Çinliler Urumçi`de Uygurların iş yerlerine saldırıp dükkanları talan etti. Yüzlerce Uygur Çinli güvenlik güçleri tarafından tutuklandı. Dış dünyayla iletişimin tamamıyla kesildiği, bağımsız kaynakların gelişmeleri teyit edemediği bölgedeki gelişmelerle ilgili olarak Çin Resmi Haber Ajansı Şinhua, “onyıllardır görülmeyen ölçüde kanlı etnik çatışmaların meydana geldiği ve 156 kişinin yaşamını yitirdiği Uygur Özerk Bölgesi`nde polisin, 1434 kişiyi çatışmalardan sorumlu oldukları kuşkusuyla tutukladığını` duyurdu. Resmi rakam 1434. Ancak Uygur Türkleri`nden edinilen bilgiye göre ise rakam resmi açıklanan rakamın en az 2 katı.

DÜNYA SESSIZ

Katliama karşı sessizliği tercih eden dünya ise yalnızca izlemekle yetiniyor. Türkiye`nin ardından, Avrupa Parlamentosu Başkanı Hans-Gert Pöttering, olaylarda “protestocuların öldürülmesinden derin endişe duyduğunu” belirtti. ABD Dışişleri Bakanlığı da Sincan`da 156 kişinin öldürülmesinden derin üzüntü duyulduğunu açıkladı. AB Dönem Başkanı İsveç ise, Çin`in Uygur Özerk Bölgesindeki olaylardan "derin endişe" duyduğunu ve can kaybını "esefle karşıladığını" bildirdi. AB Dönem Başkanlığı, Uygur özerk Bölgesindeki gelişmeleri yakından takip etmeyi sürdüreceğini duyurdu.
Çin elçiliği önünde arbede
Doğu Türkistan`da Uygur Türklerine yönelik Çin`in katliamını protesto etmek amacıyla Ankara`da Çin Büyükelçiliği önünde gösteri düzenleyen kalabalık ile polis arasında arbede çıktı. Büyükelçilik binasına yumurta, taş ve sopalar fırlatan öfkeliği kalabalığı güvenlik kuvvetleri güçlükle sakinleştirdi.

http://www.boyuthaber.com/News/Siyas...CE-BUYUYOR.php
Eski 07-08-2009, 09:39   #3
ASLIM
Türkçü Toplumcu

Bahçeli Çin, etnik katliam yapıyor.08-07-2009 09:31

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Sincan Uygun Bölgesi`nde yaşanan olayları ``Uygur Türklerine yönelik etnik katliam`` olarak nitelendirdi.
Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Bahçeli, ``Çin Halk Cumhuriyeti`nin Sincan Uygur Bölgesi`nde Uygur Türklerine yönelik saldırıları toplu etnik katliam boyutlarına ulaşmıştır.`` dedi.

Giderek yaygınlaşan ve savunmasız soydaşlarımızı topyekün hedef alan katliamlarda can kaybının korkutucu rakamlara ulaşmasından endişe edildiğini vurgulayan MHP lideri, ``Çin makamlarının dünya ile irtibatını kestiği bölgeden sağlıklı haber alınamaması bu endişeleri arttırmakta. Bu insanlık dışı katliamın Çin halkının iç çatışması, Han Çinlileri ile Uygur Türkleri arasında bir çatışma olarak görülmesi ve gösterilmesi, eğer maksatlı değilse, gerçeklerle bağdaşmayan bir hata ve gaflet olacaktır.`` ifadesini kullandı. Uluslararası camiayı olaya karşı duyarsız kalmakla suçlayan Bahçeli, hükümetin harekete geçmesini isteyerek, ``Başbakan Erdoğan ve AKP Hükümeti`nin bu konuda tam bir atalet içine girmesinin ve Dışişleri Bakanlığı`nın üzüntü ifade eden ve adet yerini bulsun niyetiyle yaptığı kısa bir açıklama ile yetinmesinin de anlaşılabilir ve izah edilebilir bir yönü bulunmamaktadır. Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi`nin bakanlığa çağrılarak protesto girişiminde bulunulmamış olması en hafif tabiriyle bir gaflettir.`` görüşünü savundu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan`dan Filistin`e gösterdiği hassasiyeti Uygur Türklerine de göstermesini isteyen Bahçeli, açıklamasında şunları kaydetti: ``Gazze ve Filistinliler konusunda şov yaparak söylemediğini bırakmayan, Davos sahte kahramanlığını siyasi ranta çevirme hesapları peşinde koşan Başbakan`ın Uygur Türklerinin katliamı konusunda sessiz kalmasının derin sebeplerini Türk milleti elbette takdir edecektir. Milliyetçi Hareket Partisi ve Ülkücü Gençlik, sahipsiz ve korumasız bırakılan Uygurlu soydaşlarının her şart altında yanında olacak ve Çin makamları eliyle yürütülen bu etnik imha kampanyasını yasal ve meşru zeminlerde protesto edecektir.``

http://www.boyuthaber.com/News/Siyas...am-yapiyor.php
Eski 07-08-2009, 09:41   #4
ASLIM
Türkçü Toplumcu

ZAMAN, DOĞU TÜRKİSTAN`A İLGİSİZ.08-07-2009 02:53

Başbakanlık Tanıtma Fonu`nun verdiği büyük maddi destekle düzenledikleri Türkçe olimpiyatları ile büyük popülarite elde eden Gülen grubu yayın organları ve özellikle de ZAMAN, Doğu Türkistan`da gerçekleşen Müslüman ve Türk kıyımına karşı ilgisiz...
Dünyanın çeşitli bölgelerinde açılan Türk okulları üzerinden büyük popülarite elde eden Gülen grubunun medya organları, Doğu Türkistan’da günlerdir devam eden soykırıma karşı ilgisiz.

Grubun amiral gemisi Zaman gazetesinde bugün Müslüman Uygurlara yönelik soykırımla ilgili manşetten verilen bir habere rastlanmadı. Zaman gazetesi köşe yazarları ise mutad olduğu üzere Ergenekon dışında başka bir konuyla ilgilenmiyorlar. Zaman yazarlarının ele aldığı konular şu şekilde: Mehmet Kamış- Madımak katliamı; Abdülhamit Bilici-Egemen Bağış’ın 6 aylık karnesi; A. Turan Alkan-Gofret gibi köşe yazısı; Al Bulaç-Asker ve rejim: NATO ve AB; Mustafa Ünal-Veto rüzgârı dindi; Bejan Matur-Sivas katliamı..

Görüldüğü üzere, Zaman gazetesinin bugünkü köşe yazılarından ikisi Sivas olaylarıyla ilgili ve bu olayları katliam olarak değerlendirmiş yazı sahipleri. Binlerce Uygur’un katledildiği ve binlercesinin de hâlâ işkence altında tutulduğu Doğu Türkistan’daki Türk kıyımını görmeyen Zaman, bakalım daha ne kadar Türkçe öğretmekle övünecek.

Ender Sapmaz

http://www.boyuthaber.com/News/Siyas...NA-ILGISIZ.php
Eski 07-08-2009, 11:15   #5
KEMALİST
Otağ Sorumlusu

İletiler: 283

Davos fatihi nerde
Filistin için sokaklara dökülenler nerede
Eski 07-09-2009, 23:51   #6
Akçura
Yönetici

İletiler: 1,028
Akçura - MSN üzeri İleti gönder

Uygur Lider: Türkiye Beni İki Kez Reddetti

Rabiya Kadir "Türkiye'ye girmesi sakıncalı kişi olarak" geri çevrilmiş.

ÇİNLİLERLE BİRLİKTE YAŞANAMAZ

"Son olaylar, artık Uygurların Çinlilerle birlikte yaşamayacağını göstermiştir. Urumçi'de 5 Temmuz günü barışçıl şekilde protesto yürüyüşüne çıkan kadın, çocuk ve gençler Çin hükümeti tarafından vahşice bastırılmıştır.

Çin hükümeti, Doğu Türkitas'daki olaylarda, Uygurluları suçlu gösterme yoluyla güvenlik güçlerinin vahşi tavrını örtmeye çalışıyor. Çinlilerin nefteri körüklenmiştir; Uygurlara saldırılar başladı...

"ÖLÜ SAYISI 1000'İ AŞTI"

Son olarak Urumçi'de, Çinlilerin saldırısı sonucu 4 Uygur kızının öldü haberini aldık. Henüz protesto yürüyüşü bitmeden de 400 kişinin öldüğü haberini aldık. Bence tüm bunları değerlendirdiğimizde, ölü sayısının 1000'i aştığını düşünüyorum.

"YARALILAR ÖLÜME TERK EDİLDİ"

Çinliler bölgeye çok büyük silahlı güç yerleştirdi. Protescuları bastırıyorlar ve ölenlerin çoğunluğunu Uygurlar oluşturuyor. Çin hükümeti, tutuklanan Uygurlu sayısını 1500 olarak ilan etti ancak alınan haberlere göre olaylar başka yerlere de sıçradı. Oralarda da gösteriler yapıldı, çatışmalar çıktı. Bizim dün aldığımız haberlere göre, tutuklanan kişi sayısı 5000'i geçiyor.

"ÜÇ BİN ÖLÜ ABARTLI OLMAZ"

Bence ölü sayısı yükselebilir. Çünkü yaralılar var. Bu rakam Çin hükümetine göre 800 ve bunlar ölüme terk edilmiş durumda. Ben, 2000 - 3000 ölü sayısını abartılı bulmuyorum.

Çin, Doğu Türkistan'ı işgal ettğinden beri baskıcı politika izledi. Dini, örfü, adeti baskı altına aldı. Siyasi baskı 60 yıldır devam ediyor. Ekonomik baskı sürüyor.

Özellikle Çin'in iç bölgelerinden Doğu Türkistan'a milyonlarca Çinli yerleştirildi. Doğu Türkistan'daki genç kadın ve kızlar, Çin'in içlerine taşındı. Doğum kontrol uygulaması ile 7-8 aylık bebekler bile anne karnından alındı. Vahşi bir politika yürütülmüştür. İşte bu siyasat, Uygurların sabrını taşırmış ve tabii bir sonuç olarak bunlar yaşanmıştır.N

Yakın zamanda, Doğu Türkistan'ın tarihi şehri Kaşgar, yeniden imar bahanesiyle bozulmuş ve tahrip edilmiştir. Uygur medeniyetini yok etmeye çalışıyorlar.

"OLAYLARLA İLGİM YOK"

Bana yöneltilen suçlamaları reddediyorum. Bütün sorumlukluk Doğu Türkitanda'ki Komünist Partisi Başkanı ve Yerel Hükümet Başkanı'ndadır. Herkesin yürüyüş yapma ve protesto hakkı vardır.

Tüm dünyadaki Uygurları protesto yürüyüşü yapmaya çağırıyorum. Etrafımdaki kişilerle birlikte Doğu Türkistan halkının durumunu dünya kamuoyuna anlatmaya çalışıyorum. Çin hükümeti de benim bu faaliyetimi ve gelecek desteği yok etmeye çalışıyor.

Türk yetkililerin, özellikle sayın Abdullah Gül ve Başbakan Erdoğan'ın son olaylarla ilgili açıklamalarından ötürü sevinçliyim. Eskiden de destek gösterilmişti ancak son destek çok mutluluk verici. Bunu devam ettirmelerini ve Doğu Türkistan halkına sahip çıkmalarını umuyorum. Barışçıl bir çözüm bulmak, şimdiki duruma çare üretmek için Türk yetkililerle görüşmek istiyorum. Beni kabul etmelerini ve müzakere yapmak istiyorum.

"TÜRKİYE İKİ KEZ BENİ REDDETTİ"

Çevirmen: Türkiye'ye giriş talebi iki kez reddedildi. Talep 2006 ve 2007 yıllarına aitti. Ancak Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği vize vermedi. Gerekçe ise 'Türkiye'ye girmesi istenmeyen şahıs'tı.

Kader: Elbette ki Çin hükümetinin baskısı olduğunu düşünüyorum. Ancak vize verilmemesi beni üzmedi. Türk halkının Doğu Türkistanlılara desteği devam ediyor önemli olan da budur. Seyit Tümtürk benim yardımcım ve Türkiye'de faaliyetlerde bulunuyor.

Türk Büyükelçiliği'ndeki yetkili hanım, neden olarak 'Siz Türkiye'ye girmesi sakıncalı kişi olarak gösteriliyorsunuz. Onun için vize veremeyiz' dedi. Ben de ona 'Türkiye benim vatanım saylır bir gün gireceğim' dedim.

MİLLET HABER
Akçura isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 07-10-2009, 08:32   #7
ASLIM
Türkçü Toplumcu

Türkiye’den vize çıktı Rabiya sevinçten ağladı

’Uygurların Annesi’ Rabiya Kadir’e Başbakan’dan yanıt geldi

2006 ve 2007 yıllarında başvuru yaptığını, ancak Türkiye’den vize alamadığını açıklayan ’Uygurların Annesi’ Rabiya Kadir’e Başbakan’dan yanıt geldi: Başvuru olursa vize veririz. Erdoğan’ın müjdesinden sonra NTV’ye konuşan Kadir, gözyaşları içinde şunları söyledi: “Her şeyden önce Türk halkına, Doğu Türkistanlı kardeşlerine gösterdikleri destek ve yardım için teşekkür ederim. Yetkililere, özellikle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e, 20 milyon Doğu Türkistanlı adına teşekkürlerimi ve minnettarlığımı bildirmek isterim.

Bir Türk televizyonunda Uygur dilinde konuştuğum için çok mutluyum. Sizlere de bana bu fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederim.” Çin’in çatışmaların çıkmasından sorumlu tuttuğu Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Kadir, Washington’dan bağlandığı canlı yayında olaylardan sorumlu olmadığını söyledi:

Artık Çinlilerle yaşayamayız

“Son olaylar, artık Uygurların Çinlilerle birlikte yaşamayacağını göstermiştir. Ölü sayısının 1000’i aştığını düşünüyorum. Bana yöneltilen suçlamaları reddediyorum. Bütün sorumluluk Doğu Türkistanda’ki Komünist Partisi Başkanı ve Yerel Hükümet Başkanı’ndadır. Tüm dünyadaki Uygurları protesto yürüyüşü yapmaya çağırıyorum.”

ÇİN: SİZ KARIŞMAYIN

BAŞBAKAN Erdoğan’ın “BM Güvenlik Konseyi geçici üyesi olarak Şincan’da yaşananların BM gündemine alınmasını istiyoruz” açıklamasına Çin’den ilk resmi tepki geldi. Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Qin Gang, olayların “Çin’in içişleri” olduğunu belirterek bu konunun BM Güvenlik Konseyinde ele alınması için neden bulunmadığını söyledi. Nükleer silah sahibi olan Çin, BM Güvenlik Konseyi’nin veto hakkına sahip daimi üyesi olduğu için hangi konunun gündeme alınacağını belirleme hakkına sahip.
Sincan'dan insanın kanını donduran kareler

Foto galeri için tıklayın

SP’den pazar günü miting

SAADET Partisi, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki olayları protesto için İstanbul Çağlayan Meydanı’nda 12 Temmuz Pazar günü miting yapacak. Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Erol Erdoğan, yaptığı yazılı açıklamada, tüm vatandaşları mitinge katılmaya çağırdı. Erol Erdoğan, mitinge Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş’un da katılacağını söyledi.

http://w9.gazetevatan.com/Turkiyeden...47993/1/Manset
Eski 07-10-2009, 08:35   #8
ASLIM
Türkçü Toplumcu

Mesut Yılmaz hükümeti Çin genelgesi çıkarmış

Mert İNAN / VATAN HABER MERKEZİ
--------------------------------------------------------------------------------

1998’de Mesut Yılmaz döneminde Çin ve Doğu Türkistan ile ilgili gizli bir genelge yayınlandığı ortaya çıktı. Çin’in Türkiye’de sürgünde bir Doğu Türkistan hükümeti kurulmasını istemediğinin vurgulandığı genelgeyle, Rabiya Kadir gibi Uygur Türkü liderlerinin faaliyetleri kısıtlanıyor, gösterilerde Çin bayraklarının yakılmasının engellenmesi isteniyor

23 Aralık 1998 tarihinde dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz imzası ile yayınlanan Başbakanlık Genelgesi’yle Türkiye’deki Doğu Türkistanlılar’ın faaliyetlerine kısıtlama getirildiği ortaya çıktı. 1997 şubatında Doğu Türkistanlılar hükümete karşı ayaklanınca Çin protestoları kanlı bir şekilde bastırmıştı. O dönem Türkiye’de yine Çin’e karşı protestolar yapılıyor, Çin bayrakları yakılıyordu. Bundan rahatsız olan Çin, Türkiye’de sürgünde Doğu Türkistan hükümeti kurulacağı duyumlarını da alınca Ankara’yı uyardı.

Ecevit’e Çin gezisinde uyarı

Uygur Türkü olan Hacettepe Tarih Bölümü Doç. Dr. Erkin Ekrem genelgenin yayınlanma sürecini şöyle anlattı: ”1998 haziranında başbakan yardımcısı Bülent Ecevit, Çin’e gitti. Çinliler, Doğu Türkistan konusunda ’hassasız’ mesajı verdi. Ardından da genelge yayınlandı. Genelge, Türkiye’de faaliyet gösteren Doğu Türkistanlı muhaliflerin hareketlerini kısıtlandı. Birçok muhalif Türkiye’den ayrılmak zorunda kaldı.”

Çin’den çekinilmiş olabilir

Uluslararası İlişkiler Uzmanı Hasan Köni de, Türkiye’nin Çin’in gücünden çekinmiş olabileceğini söyledi: “ANAP-DSP koalisyonu Çin’i karşılarına almaktan çekiniyordu. Koalisyon, Türkiye’nin kendi şartlarını da düşünerek bu şekilde hareket etmiş olabilir. Çin’in gücünden çekinmiş olabilirler.”

İsa Türkiye’ye giremiyor

14 yıldır Almanya’da yaşayan ve Türkiye’ye girişi yasak olan Uygur Kongresi Genel Sekreteri Dolkun İsa’ya ulaştık. İsa, “Genelge beni ve Uygur Türkleri’ni derinden yaraladı. 2003 yılında Hacettepe Üniversitesi’nde bir toplantı düzenleyecektik. İzin verilmedi. Konferansa üç gün kala Çin elçisi okulla görüşmüş. O görüşmenin ardından toplantı iptal edildi.”

Çin: Siz karışmayın

Erdoğan’ın “BM Güvenlik Konseyi geçici üyesi olarak Şincan’da yaşananların BM gündemine alınmasını istiyoruz” açıklamasına Çin’den ilk resmi tepki geldi. Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Qin Gang, olayların “Çin’in içişleri” olduğunu belirterek bu konunun BM Güvenlik Konseyinde ele alınması için neden bulunmadığını söyledi. Nükleer silah sahibi olan Çin, BM Güvenlik Konseyi’nin veto hakkına sahip daimi üyesi olduğu için hangi konunun gündeme alınacağını belirleme hakkına sahip.

İŞTE O GENELGE:

Gösterilere bakanlar katılmasın Çin bayrakları yakılmasın

İşte 1998 yılında 1998/36 numaralı ‘gizli’ kaydıyla yayınlanan genelgeden çarpıcı bölümler:

* Türkiye Çin Halk Cumhuriyeti’ni (ÇHC), Çin’in tek hukukî temsilcisi olarak 5 Ağustos 1971’de tanımıştır. Şincan-Uygur Özerk Bölgesi’nden göç ederek Türkiye’ye yerleşen soydaşlarımızın faaliyetleri Türkiye ile ÇHC siyasi ilişkilerinde hassas bir noktayı oluşturmaktadır.

* Doğu Türkistan vakıf ve derneklerinin faaliyetlerinin yasal sınırlar içinde kalması önem arz etmektedir.

* BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesinden biri olan ve 1 milyar nüfusu ve rekor düzeydeki kalkınma hızıyla Türkiye için büyük bir potansiyel pazar teşkil eden ÇHC ile siyasî ve ekonomik ilişkilerimiz son yıllarda hızlı bir gelişme göstermektedir.

* Anılan vakıf ve derneklerce düzenlenecek toplantılara bakanlarımız dahil kamu görevlilerimizin katılmamaları ve kutlama mesajları göndermemeleri...

* Toplantılarda Doğu Türkistan bayrağı ve ÇHC’ni rencide eden pankartlar kullanılmaması.

* Çin misyonları önünde Çin bayrağının yakılmasının ve Çin’i rencide edici pankartların kullanılmasının engellenmesi. Yukarıda belirtilen hususlara uyulması hususunda bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Mesut YILMAZ

Başbakan

http://w9.gazetevatan.com/haberdetay.asp?Newsid=247992
Eski 07-10-2009, 08:43   #9
ASLIM
Türkçü Toplumcu

Alıntı:
ASLIM Rumuzlu Üyeden Alıntı İletiyi göster
Mesut Yılmaz hükümeti Çin genelgesi çıkarmış

http://w9.gazetevatan.com/haberdetay.asp?Newsid=247992
Korkak, ürkek, ilkesiz, kişiliksiz insanların yönettiği, sözüm ona lider olduğu bir devlet nasıl büyük bir devlet olabilir ki.... Zorla, siyasi çıkarla, zamanında başımıza bela edilmiş bir adamdan farklı bir tavır beklenebilir miydi ki zaten?
Eski 07-11-2009, 06:38   #10
Tanrıkut
Yönetici

Tanrıkut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 2,182

Doğu Türkistan Derneği'ne Ankara'da Melih Gökçek tarafından belediye şenliklerinde yer veilmediğini de unutmamak gerekir. İslami bir fırkanın Doğu Türkistan'a destek eylemine, Çin'in Sudan'da petrol aramaya destek olduğu için katılmama kararı aldığını da hatırlatalım.

Seçenekler
Tarz