Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı  

Geri git   Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı > Türkçü Toplumcu Görüş > Sömürü Karşıtları

Sömürü Karşıtları Dünya'da ve Türkiye'de kapitalizm ve emperyalizme karşı mücadele eden güçler (Kişi ve Hareketler)

Seçenekler Tarz
Eski 07-24-2007, 03:30   #11
ASLIM
Konuk

İletiler: n/a
Varsayılan Che Guevara

Alıntı:
Tanrıkut Rumuzlu Üyeden Alıntı İletiyi göster
Che,Amerikan emperyalizminin parçalara bölüp ellerinden ve avuçlarından kaynaklarını aldığı Güney Amerika ülkelerinin bağımsızlığı ve birleşmesi için mücadele etmiştir.Güney Amerika'da bu sebeple halk ona ve mücadelesine saygı duyar.Güney Amerika ülkeleri için sosyalist olmak bir sebep değil sonuçtur.Bu sebeple herşeyi kendi ülke koşulları içinde değerlendirmeli,insan için mücadele edenlere saygı göstermeliyiz.

Hacettepe yıllarında resimlerine olan saygımız müthişti; hiç unutmuyorum
Eski 08-07-2007, 11:59   #12
SİBİRYA_KURDU
Konuk

Varsayılan Che Guevara

Katiliyorum Kardeşim
Eski 08-07-2007, 20:56   #13
Tanrıkut
Yönetici

Tanrıkut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 2,182
Varsayılan Che Guevara

Alıntı:
Attila HUN Rumuzlu Üyeden Alıntı İletiyi göster
Evet, iletimiz silinmiş...

Anlamıyorum; bir tarafta "Türkçü Toplumcu" duruş, öbür tarafta Che denen adam...

Ve benim silinen "Abdullah ÇATLI" iletim...

İlginç...
Che de diğer Güney Amerika devrimcileri de halkları için mücadele etmiş sömürüye karşı canlarını vermiş kimselerdir.Sömürü karşıtları kısmında tabii ki o şahsiyetler ve mücadeleleri anlatılacaktır.

Abdullah Çatlı'yı sevmek Che'nin mücadelesini taktir etmeye engel değildir.Che'yi de beğenmenin,Çatlı'ya saldırmak olmaması gerektiği gibi.

Saçma sapan ve konuyla alakasız ikilemler ortaya atılırsa tabii ki silinir.Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlardan olmayınız.
Eski 08-08-2007, 00:08   #14
Attila HUN
Konuk

Varsayılan Che Guevara

Alıntı:
Tanrıkut Rumuzlu Üyeden Alıntı İletiyi göster
Che de diğer Güney Amerika devrimcileri de halkları için mücadele etmiş sömürüye karşı canlarını vermiş kimselerdir.Sömürü karşıtları kısmında tabii ki o şahsiyetler ve mücadeleleri anlatılacaktır.

Abdullah Çatlı'yı sevmek Che'nin mücadelesini taktir etmeye engel değildir.Che'yi de beğenmenin,Çatlı'ya saldırmak olmaması gerektiği gibi.

Saçma sapan ve konuyla alakasız ikilemler ortaya atılırsa tabii ki silinir.Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlardan olmayınız.
Ben de bunu öğrenmeye çalışıyordum. Yanılmadım. Teşekkür ederim.
Eski 08-09-2007, 04:28   #15
Tardu
Otağ Sorumlusu

İletiler: 70
Varsayılan Che Guevara

Ernesto Che'ye ne kadar toplumcu denilebilir bu havada kalmış bir durumdur.
Sultan Galiyev gibi enternasyonalizmi Ulusalcılıkla birleştirebilmiş bir Toplumcu muydu yoksa Ulusalcılığı bir kenara bırakarak sadece Enternasyonalizmi ele alan bir sosyalist mi?

Bu konu bizler için açıklık kazanmamıştır.Bu yüzden Che'ye toplumcu demek biraz havada kalır.Ama bunun yanında Beynelmilelci demek de.

Çünkü toplumcu demek ulusal olarak topluma sahip çıkmaktır
Sosyalist ise beynelmilelci olarak topluma sahip çıkmaktır.

Ama şu vardır ki Che bulunduğu toprağın koşullarında sömürüye baş kaldıran ve halkının iyiliği için emek harcayan biridir.Fidel'e ise eğitim sistemini Rusyadan kopya ederek uygulamasına TVde Biz aynı zamanda Ulusal bir devrim yaptık diğerek Ulusal kimliğini az da olsa ortaya koymuştur.

Ama dediğim üzere kimdir nedir kesin olarak bilemeyiz çünkü adamın yaptıklarından çok düşüncelerinden çok Marksist tezlerle aşırı olarak desteklenmiş hikayeler Che hakkında ortada dolaşmaktadır.

Çatlı'ya gelince Asala konusu bile ne kadar değer verilmesi gereken biri olduğunu açıkça ortaya koyar.
Tardu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 05-27-2008, 22:28   #16
kobali
Bölüm Sorumlusu

kobali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 1,312
Varsayılan Ynt: Che Guevara

Che Guevara ABD emperyalizmine, Çatlı ise Rusya kominizmine karşı mücadele etmiş isimlerdir. Ortak yönleri, karşı durdukları sistemlerin kokuşmuş oluşlarıdır.
Eski 06-04-2008, 16:48   #17
KEMALİST
Otağ Sorumlusu

İletiler: 283

Che'nin hayatını anlatan kitabını okudum babası ilk başta kominst değil diyordu.
Ernesto Küba'yı ABD yönetiminden kurtardı
Eski 06-04-2008, 19:18   #18
Tanrıkut
Yönetici

Tanrıkut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 2,182

Küba devriminde etkili görev almıştır daha sonra Bolivya'da öldürülmüştür. Şeguvera öldürülmüşken, Kastro'nun yaşaması tesadüf müdür?
Yahudi kökenli olmasının bunda etkisi var mıdır?
Eski 06-05-2008, 01:06   #19
Yakamoz
Türkçü

İletiler: 66

Che Guevara'nın motosikletle yaptığı Güney Amerika gezisiyle beraber gözleri de açıldı ve gerçekleri görmeye başladı ve bundan sonra ABD ve ABD'nın dünyaya yaydığı kapitalizme karşı çıkmıştır ve savaşmıştır. O yüzden ben bu şahısı çok önemsiyorum ve de diğerlerine gerektiği yerde bahsediyorum. Dünya'ya bugün bakarsak ne yazık ki gerçeği gören ve o şekilde davranan pek çok devlet adamı kalmamıştır ama hayran olduğum bir kişi vardır ve o da Venezuela'nın başbakanı Hugo Chavez. Batılılara yaltaklanan ve kendi dilini, dinini ve kültürünü yok sayanlar bugün çoğunlukta ve bunlar Batılılar tarafından aşağılıkla izlenmekte. Bu izgiyi bu konuda izlemenizi tavsiye ederim: http://youtube.com/watch?v=j7Vl0peys90. AB ve ABD'ye bizim devlet 'adamlarımızın' yaptığı gibi...izgide çocuk söylediği gibi onlar bunları sadece köpek gibi, maymun gibi görüyor ve hiç ve hiç onların seviyesine varamazsınız; hele hele kendini satmakla (sözüm AB'yi ve ABD'yi savunanlara).

! Viva la Revolución !
Eski 06-05-2008, 01:11   #20
Sanal Astronot
Junior Member

İletiler: 3

Bende sömürü karşıtıyım,hoşgeldim.

Seçenekler
Tarz