Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı  

Geri git   Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı > Türkçü Toplumcu Görüş > Sömürü Karşıtları

Sömürü Karşıtları Dünya'da ve Türkiye'de kapitalizm ve emperyalizme karşı mücadele eden güçler (Kişi ve Hareketler)

Seçenekler Tarz
Eski 07-01-2008, 21:13   #21
Horasan Ereni
Junior Member

İletiler: 21
Varsayılan Ynt: Che Guevara

Resmi olarak marksist kültürde yetişmiş olan birisi, nasıl olur da Türkçü Toplumcu bir görüşe yakıştırılabilir olması zordur. Arjantinli isyancıların yerine Sultangaliyev gibi bir üstadımız var bizim. Kıtalar ötesine ihtiyacımız yok, Tatarların Atatürk' ü zaten yolu göstermiştir. Sömürüye karşı kendi kafasını koyan bir Türk yiğide haksızlıktır bu Arjantinlinin resmini koymak.
Eski 07-08-2008, 14:11   #22
KEMALİST
Otağ Sorumlusu

İletiler: 283

Che Küba'da ABD emperyalizmine karşı çıkmıştır ve bu yolda savaşmıştır. Kendisi kominstdir ama SSCB yi emperyalizm yapmakla suçlayanda kendisidir
Eski 07-16-2008, 19:05   #23
KEMALİST
Otağ Sorumlusu

İletiler: 283

Alıntı:
Tanrıkut Rumuzlu Üyeden Alıntı
Küba devriminde etkili görev almıştır daha sonra Bolivya'da öldürülmüştür. Şeguvera öldürülmüşken, Kastro'nun yaşaması tesadüf müdür?
Yahudi kökenli olmasının bunda etkisi var mıdır?
Che SSCB empeyalizm yapmakla suçladıktan sonra SSCB onun Bolivya'da ki mücadelesine yardım etmedi ve tek kaldı sonra Castro'ya uzun bir süre başbaşa konuştular ve Castro'ya mektup yazdı.Castro bu mektubu halka okudu ve Che'yi sildiğini açıkladı. Castro Che'yi kurnaz olmadığını söylüyordu.
Eski 09-13-2008, 18:20   #24
İL TEGİN
Junior Member

İletiler: 8

Che'nin benim açımdan hayran olunacak bir tarafı yok. Türk'ün Tarihi Che'yi ona katlayacak kahramanlarla doludur.

Şahsen ben Fidel Castro'yu daha fazla tutarım. Büyük bir devlet adamı ve Küba Milliyetçisidir. Yahudi kökenli olduğunu sanmıyorum. Çünkü kendisi İspanya'nın Galicia bölgesinden Küba'ya göç eden bir aileye mensuptur.

Amerika'ya yıllardır direnen ve ülkesini Amerikan işbirlikçisi unsurlardan temizleyen devrimci bir insandır. Ayrıca Amerika'nın kendisine karşı örgütlediği muhalifleri sebest bırakarak çoğunu Amerika'ya yollamıştır. Tabii bu gidenlerin hiçbir şeyleri olmadığı için amerika'ya gidince bunlar suç örgütleri kurarak amerika'lıların başına bela oldular. Bugün Florida'nın Miami şehrinde Küba kökenliler sayıca oldukça fazladırlar. Puerte Rico'lular ve diğer Hispaniklerden(Meksika ve diğer Latin amerika ülkelerinden gelen İspanyolca konuşan göçmenler) sonra en fazla nefret edilenler, hiç şüphesiz Kübalılardır.

İL TEGİN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 09-13-2008, 18:35   #25
Tanrıkut
Yönetici

Tanrıkut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 2,182

Arkadaşım

Biz zaten bu şahıslara hayran olun ya da olmayın demiyoruz. Sevmek ya da sevmemek şahsın duygularıdır bunun üzerine tesir de edemeyiz. Sadece halkı için mücadele etmesini taktir ediyoruz. Bizler için örnek olacak şahsiyetlerin resimleri anasayfada bulunmaktadır.
Unutmamak gerekli ki Küba devriminde en az Kastro kadar Şe Guvera'nın çabaları olmuştur.

Kastro'nun kökenini ben değil kızı iddia ediyor, bakınız

Castro’nun İspanya’da sürgünde yaşayan evlilik dışı kızı Alina Fernandez 1997’de yayınladığı anılarında aile kökenleriyle ilgili ilginç bilgilere yer vermişti.

Anılarının “Soy Ağacım” adlı ilk bölümünde Castro’nun atalarından birinin bir zamanlar İspanya’dan İstanbul’a göç etmiş, ardından da İstanbul’dan o tarihlerde İspanya’nın bir sömürgesi olan Küba’ya gitmiş bir Yahudi olduğu yazılı. Buna göre Castro’nun soyadında hala yaşayan “Ruz” kelimesi, atalarının soyadında bulunan “Cruz” gibi bir kelimenin bir harfinin düşmesiyle oluşmuştur. O tarihte göçmen bir “Türk”ün (o zamanlar Küba’da Osmanlı ülkesinden gelenlere milliyeti ve dini ne olursa olsun daima “Türk” diye hitap edilirdi), gün gelip de Küba’nın geleceğini etkileyecek bir toruna sahip olacağı kimsenin aklına gelmezdi elbette.

http://www.bizkackisiyiz.net/tarih/46.html
Eski 09-13-2008, 18:45   #26
İL TEGİN
Junior Member

İletiler: 8

Tabiiki ben zaten Küba Devrimi'ne yönelik katkılarına lafım yok, kesinlikle bunu kimse de inkar edemez.

Ancak kapitalizm tarafından çok sık kullanılan bir ikon olduğunu düşünüyorum ve Türk Gençliğinin daha kendi kahramanlarını doğru düzgün tanımaz iken böyle başka yabancılara tanıyıp etmeden okumadan hayran olmasına karşıyım. Ama asla mücadelesine ve fikirlerine olan bağlılığına, onlar için ölüme gitmesini elbetteki her namuslu insan gibi
takdir ediyorum.

Kastro'nun soyu ile ilgili katkınız içinde teşekkür ederim. Umarım yanlış anlaşılmamış,kendimi doğru ifade edebilmişimdir.

İL TEGİN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 09-15-2008, 08:41   #27
Murat KARAL
Türkçü

İletiler: 35
Murat KARAL - İCQ üzeri İleti gönder Murat KARAL - MSN üzeri İleti gönder

İltegin kardeşimin görüşlerine katılıyorum.Bizim büyüklerimizi doğru dürüst tanıyınca bu kişilerin adı anılmaz olur.Tanımayınca da böyle suni kahramanlar büyümeye başlar
Murat KARAL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 09-16-2008, 21:03   #28
Tanrıkut
Yönetici

Tanrıkut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 2,182

Che'nin Çantasından Çıkan NUTUK

Küba Devrimi’nin öncülerinden ve Fidel Castro’nun yoldaşı Arjantinli devrimci doktor Che Guevara, 1967 yılında Bolivya’da yakalanıp öldürüldüğünde sırt çantasından; “Atatürk’ün Büyük NUTUK’u” çıkmıştır...”

NUTUK’un Küba Devrimi’ndeki yeri aslında daha önceki yıllara dayanıyor. Sosyalist Küba Cumhurbaşkanı Fidel Castro, 12 Mayıs 1961 tarihinde Havana’da görevli genç Türkiye diplomatı Bilal Şimşir’den “Atatürk’ün Büyük Nutuk Kitabını” ister. ABD’nin bilgisi olmaması ricasıyla yapılan bu istek, Bilal Şimşir tarafından uzunca bir süre sonra yerine getirilebilir. İşte, Fidel Castro’nun Atatürk hayranlığının kaynağı; İngilizce “Nutuk” kitabını özümseyerek okumasında ve devrimci M.Kemal ATATÜRK’ün ilk antiemperyalist savaşımını zafere eriştiren “1919 Ruhu”ndan esinlenmesinde yatıyor.

12 Aralık 1996’da bir ödül töreni için gittiği Küba’da Fidel Castro ile görüşen Dursun ÖZDEN kendisine “Türkiye’de solcu, ilerici ve devrimci gençler; Che Guevara ve Fidel Castro’yu çok seviyorlar ve sizleri mutlak önder olarak kabul ediyorlar...” der. Bu sözlere Castro’nun verdiği yanıt çok anlamlıdır: “Devrimci M.Kemal ATATÜRK varken, Türk gençleri neden kendilerine başka önder arıyorlar?... Devrimci ATATÜRK bizim ve tüm mazlum halkların esin kaynağıdır...”

Mart 1997 de Habitat Toplantısı için İstanbul’a gelen Fidel Castro, yaptığı konuşmada şöyle der: “Asıl devrimci M.Kemal Atatürk’tür. Ben bir devrim yaptım, ama O’nun yaptıklarını asla başaramazdım. Sakın kendinize başka esin kaynağı aramayın...” Fidel Castro’nun bu sözleri karşısında heyecanlanmamak mümkün mü?

Bu bağlamda son yıllarda Latin Amerika ülkelerinde esmekte olan “ulusalcı ve antiemper- yalist rüzgarda” Mustafa Kemal ışığının etkisi yok mudur sizce?...

O Mustafa Kemal ışığıdır ki; doğudan batıya, güneyden kuzeye, birçok halk hareketini ve halk önderini etkilemiştir. Örneğin, çağdaşları Lenin ve Çörçil kendisini hep takdir etmişlerdir. Örneğin, 1935’teki Uzun Yürüyüş öncesinde Şankay Meydanı’nda toplanan binlerce Çinliye seslenen Mao’nun ilk sözleri şöyledir: “Ben, Çin’in Atatürk’üyüm...” Ve 1948’den bugüne dek, Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki 8. ve 9. sınıflarda Yakınçağ Tarihi derslerinde Atatürk ve Cumhuriyet Devrimleri okutuluyor.

Peki, Atatürk ışığı dünyanın dört bucağını aydınlatırken Türkiye’de neler oluyor? Ne yazık ki ülkemizde bir yandan gericiler ve yobazlar diğer yandan Che, Castro, Lenin, Mao gibi devrimci liderleri sözde örnek aldıklarını sanan “uçuk solcular”, Atatürk’ü ve düşüncelerini yıpratmak için herşeyi yapıyorlar. Emperyalistler ve yerli işbirlikçileri de Atatürk’e karşı olan her türlü gerici ve bölücü hareketi destekliyorlar. Bu tür çalışmalar yurt dışında da sürüyor. İşte sizlere iki örnek:
Birincisi, Küba polis şefi Carlos Fernandez’in yaptığı açıklamaya göre: “Başkent Havana’daki 13/K parkında, birçok dünya liderinin büstlerinin olduğu yerde bulunan Atatürk büstü, Havana Karnavalı için çeşitli ülkelerden gelen ‘Kürt kökenli gençler’ tarafından 26 Temmuz 2007 günü yerinden sökülerek yok edilmiştir...”
İkinci örnek ise çok düşündürücü: “Annan Planı gereğince KKTC’deki ortaöğretim okullarının ders kitaplarından Atatürk ve Türkiye Ulusal Kurtuluş Savaşı konuları çıkarıldı...”

Son yıllarda ülkemizin üzerine çöken kara bulutların dağıtılabilmesi için; öldürüldüğü gün Che’nin sırt çantasından çıkan NUTUK’u kendimize rehber edinmemiz gerekiyor.
Eski 11-16-2008, 19:07   #29
GÜNEYAZERBAYCAN
Gönüllü

İletiler: 17

Mücadelesi ve davasına inancı örnek alınabilecek bir toplum lideri.
GÜNEYAZERBAYCAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 08-02-2010, 23:38   #30
Kozanoğlu
Gönüllü

İletiler: 10
Varsayılan Cevap: Che Guevara

Fidel Castro da, Ernesto da Küba devrimini ulu önder Atatürk'ten esinlenerek gerçekleştirmişlerdir. Bugün Küba'nın başkentinde Fidel Castro tarafından yaptırılmış Atatürk büstü vardır. Che Guevara'nın çantasından da öldükten sonra Nutuk çıktığı bilinmektedir. Ülkemizin gençlerinin ulusal devrim yanlısı Ernesto ve Castro'yu örnek alması asla kötü birşey olamaz. Çünkü o bilince sahip insanlar önce Atatürk'ü bağrına basabilecek düşüncede insanlardır. Ancak ülkemizde tehlikeli olan şey, Atatürk'e kin besleyen, enternasyonal yani küresel devrimi savunan Leninci, Stalinci harekettir.

Şahsım adına konuşursam örnek alınacak tek önder Mustafa Kemal ATATÜRK'tür. Bunun dışında Ernesto Che Guevara ve Fidel Castro da sevdiğim ve hayatlarını, icraatlarını zevkle okuduğum iki güzel insandır.

Yaşasın sömürüye karşı ulusal direniş.
Kozanoğlu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Seçenekler
Tarz