Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı  

Geri git   Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı > Türkçü Toplumcu Görüş > Türkçü Toplumcu Görüş

Seçenekler Tarz
Eski 07-16-2007, 21:41   #1
KOÇAK
Junior Member

KOÇAK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 2
Varsayılan Türkçü Toplumculuğun Esasları

1- Türk Toplumculuğu, Türk halkının tarihsel kökleri ile dinsel/kültürel, kalıtımsal ve toplumsal özelliklerine dayanmaktadır.

2- Türk Toplumculuğu, özel mülkiyetin reddine taraftar değildir. Bununla birlikte özellikle üretim araçları açısından kamu mülkiyetinin esas olduğu bir düzeni savunmaktadır.

3- Türk Toplumculuğu, büyük iktisadî kuruluşların emekçi Türk kitleleri adına Türk devletinin mülkiyetinde olmasını amaçlamaktadır.

4- Türk Toplumculuğu, Marksist sosyalizmin dünya çapında sınıfsız toplum ereğini gerçekçi bulmamakta ve benimsememektedir.

5- Türk Toplumculuğu, Sultangaliyevcidir. Ancak Sultangaliyevci düşünsel mirası donuk ve durağan bir anlayışla benimsemeyi kabul etmemektedir. Sultangaliyev'in Sosyalist Turan ideali Türk Toplumculuğunun da büyük ülküsüdür.

6- Türk Toplumculuğu, sosyal adaletçi, paylaşımcı, eşitlikçidir. Sosyal devleti savunmaktadır.

7- Türk Toplumculuğu, sağlık hizmetlerinin, eğitimin ve toplu ulaşımın ücretsiz olmasını talep etmektedir.

8- Türk Toplumculuğu, soy esasına dayalı bir Türk ulusçuluğunu takip etmekte fakat emperyalist milliyetçiliği reddetmektedir.

*Özünde İslam dini ve Sünnî İslam anlayışı da toplumcu karakterlidir. Özellikle zekat, fitre, sadaka gibi İslamî gelenek ve uygulamalar bunun göstergesidir. Sünnî Türkler de (yönetici elit kısım hariç) Alevî Türkler gibi sosyal yardımlaşmaya, dayanışmaya ve adalete çok büyük değer verirler. Sünnîsi ve Alevîsi ile bütün Türkmenler tarihsel, ırkî, geleneksel ve inançsal olarak TOPLUMCU bir ruh taşırlar.
KOÇAK isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 07-16-2007, 22:03   #2
Tanrıkut
Yönetici

Tanrıkut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 2,182
Varsayılan Türkçü Toplumculuğun Esasları

Merhaba Kardeşim

Katkılarından dolayı teşekkür ederiz.Aramıza hoşgeldiniz.
Eski 03-22-2008, 23:58   #3
Emir1405
Junior Member

İletiler: 14
Varsayılan Ynt: Türkçü Toplumculuğun Esasları

Türk Toplumculuğu, Türk halkının tarihsel kökleri ile dinsel/kültürel, kalıtımsal ve toplumsal özelliklerine dayanmaktadır.
Aynen katılıyorum
Aranıza yeni katıldım
Herkese selamlar
Emir1405 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 03-23-2008, 01:49   #4
Mühendis
Türkçü Toplumcu

İletiler: 388

Hoş geldiniz.

(öğrenciyken pek bir heyecanlıydı sanki)
Mühendis isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 03-24-2008, 22:17   #5
Emir1405
Junior Member

İletiler: 14

Türk Toplumculuğu, özel mülkiyetin reddine taraftar değildir. Bununla birlikte özellikle üretim araçları açısından kamu mülkiyetinin esas olduğu bir düzeni savunmaktadır.
bence esas olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk un uyguladıgı gibi karma ekonomik model olmalıdır
uretim araclarında kamu mulkiyetinin esas olması ne denmek istenmektedir hiç ozel sektor fabrikası işletmesi olmıyacakmıdır
eger boyle ise pratik lik uzak bir yontem uretim hem ozel sektor hem de kamu olmalıdır
kamunun ozellikle stratejik oneme haiz olan savunma petrol vb.. sektorlerde agırlıkta olması memleket için faydalıdır
ayrıca kamu işletme lerinin gunumuzde ozellestirilmelerinin ana nedeni olarak kamu işletme iktidarların arpalık ları olması gosteriliyor
bunu onlemek için kamu işletmelerinin profesyonel yonetilmesi için ozerk olması saglanmalı kar elde etmesi için yatırımlar yapılmalı ki ozelleştirilmesine gerek kalmasın
ben sahsen hukumet reisi olsam ilk once petrol rafineri sanayinde olan Turk petrolleri anonim ortaklıgına turkiyedeki
petrol arama cıkartma ithal etme ihraç etme rafineri kurma işletme petrol urunlerini pazarlama petrol istayonu kurma işletme gibi
hakları hepsini tekel olarak verir boylece stratejik olarak bir sektor guvence alırım boylece bir ekonomik dev dogar
ama bu tekel tam ozerk olacak ve profesyoneller tarafından ozel sirket gibi yonetimeli
karı da yuzde 75 i hazineye yuzde 25 i de yatırımları kullanılmalı hiçbir sekilde hukumetlen alakası olmamalıdır ki karlı bir sekilde arpalık olmadan idare edilsin
bahsettiğim model karma ekonomik sisteme uygundur bence
ancak bu gibi stratejik sektorleri guvene alırsak global ekonomiden olabildiğince bagımsız ve onların oyunlarından uzak olabiliriz

Emir1405 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 03-26-2008, 00:49   #6
Kahvecioğlu
Konuk

İletiler: n/a

Alıntı:
Emir1405 Rumuzlu Üyeden Alıntı
Türk Toplumculuğu, özel mülkiyetin reddine taraftar değildir. Bununla birlikte özellikle üretim araçları açısından kamu mülkiyetinin esas olduğu bir düzeni savunmaktadır.
bence esas olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk un uyguladıgı gibi karma ekonomik model olmalıdır
uretim araclarında kamu mulkiyetinin esas olması ne denmek istenmektedir hiç ozel sektor fabrikası işletmesi olmıyacakmıdır
eger boyle ise pratik lik uzak bir yontem uretim hem ozel sektor hem de kamu olmalıdır
kamunun ozellikle stratejik oneme haiz olan savunma petrol vb.. sektorlerde agırlıkta olması memleket için faydalıdır
ayrıca kamu işletme lerinin gunumuzde ozellestirilmelerinin ana nedeni olarak kamu işletme iktidarların arpalık ları olması gosteriliyor
bunu onlemek için kamu işletmelerinin profesyonel yonetilmesi için ozerk olması saglanmalı kar elde etmesi için yatırımlar yapılmalı ki ozelleştirilmesine gerek kalmasın
ben sahsen hukumet reisi olsam ilk once petrol rafineri sanayinde olan Turk petrolleri anonim ortaklıgına turkiyedeki
petrol arama cıkartma ithal etme ihraç etme rafineri kurma işletme petrol urunlerini pazarlama petrol istayonu kurma işletme gibi
hakları hepsini tekel olarak verir boylece stratejik olarak bir sektor guvence alırım boylece bir ekonomik dev dogar
ama bu tekel tam ozerk olacak ve profesyoneller tarafından ozel sirket gibi yonetimeli
karı da yuzde 75 i hazineye yuzde 25 i de yatırımları kullanılmalı hiçbir sekilde hukumetlen alakası olmamalıdır ki karlı bir sekilde arpalık olmadan idare edilsin
bahsettiğim model karma ekonomik sisteme uygundur bence
ancak bu gibi stratejik sektorleri guvene alırsak global ekonomiden olabildiğince bagımsız ve onların oyunlarından uzak olabiliriz

Yakınımızda bir ülke bu tarzı uyguluyor ve eski gücüne döndü.

Seçenekler
Tarz