Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı  

Geri git   Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı > Basın-Yayın Güncel Konular > Türk Dünyasından Haberler

Cevapla
 
Seçenekler Tarz
Eski 07-18-2007, 21:38   #1
Turan Tigin
Junior Member
 
Üyelik tarihi: Jul 2007
İletiler: 11
Varsayılan Tataristan'ın Yetki Paylaşım Anlaşması Yeniden Onaylandı

Tataristan Özerk Cumhuriyeti ile Rusya federal hükümeti arasındaki yetki paylaşımını düzenleyen anlaşmaya ilişkin tartışmalar son günlerde yeniden hız kazandı.

Bilindiği gibi, RF Devlet Duması 9 Şubat 2007 tarihli oturumunda Federal Merkez ile Tataristan arasındaki Yetki Paylaşım Anlaşması'na federal yasa statüsü kazandıran kanun teklifini kabul etmişti. Duma tarafından kabul edilen ve geçerlilik süresi 10 yıl olan Anlaşma'ya ilişkin yasa teklifinin RF Federasyon Konseyi tarafından da kabul edilmesi gerekiyordu. Ancak, başta Konsey Başkanı Sergey Mironov olmak üzere Konsey, 21 Şubat 2007’de yaptığı oturumda Tataristan'ın özerkliğiyle ilgili Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından sunulan tasarıyı, “diğer Özerk Cumhuriyetler açısından, Rusya’yı bölünmeye götürecek kötü örnek yaratması ve Anayasa’nın, Federasyon üyesi cumhuriyetlerin eşit haklara sahip olduğu hükmünü ihlal etmesi” gerekçesiyle kabul etmemişti. Federasyon Konseyi, anlaşma metninde yer alan ve özellikle Tatarca'nın resmi dil olduğuna, kimliklerde Tatarca yazılı sayfanın bulunmasına ve cumhurbaşkanı adayının Tatarca bilmesi zorunluluğu gibi hususlara da itiraz etmişti. Konseyin, Tataristan'ın özerklik haklarına sınırlama getirme yönünde karar alması, ülkede tartışmalara yol açmıştı.

Daha sonra, Başkan Putin, anlaşmanın yenilenmiş bir metnini 27 Haziran’da Duma’ya sundu ve Şubat 2007’de anlaşmayı onaylamak istemeyen Federasyon Konseyi’nin itirazları da gözönüne alınmadı. Senato'nun reddettiği anlaşma, Putin'in isteği ile Duma tarafından 05 Temmuz 2007’de yeniden, ancak, önemli bir değişiklikle kabul edildi. Yeni anlaşmada “Tataristan Cumhuriyeti’nin statüsünü Rusya Federasyonu Anayasası ile Tataristan Anayasası’nın belirlemesi” hükmü kaldırılarak, yerine “Sadece iki anayasaya değil, Rusya Federasyonu’nun yasalarına uygunluk” şartı getirildi.

Kazan ile Moskova arasında yetki paylaşımını düzenleyen anlaşma, Tataristan’ın Rus pasaportu düzenlerken Tatar Türkçesini ve Cumhuriyet sembolünü kullanmasına izin veriyor. Tataristan vatandaşlarına verilen Rusça yazılı kimliklerde Tatarca yazılı ek bir sayfa yerleştirme hakkı saklı kalıyor. Anlaşmada, Cumhuriyetin Başkanı, Rusya Federasyonu Başkanı’nın önereceği adaylar arasından seçilmesi hükmü de bulunuyor. Ayrıca, Cumhuriyette Tatar dili, Rusça ile birlikte resmi dil olarak ilan edildiği için Tataristan Cumhurbaşkanı adaylarının Tatarca bilmesi şartı aranmasına karşın, adayların dil bilme seviyelerinin kontrol edilmesi öngörülmüyor.


Ayrıca federal hükümet ile Kazan’ın ekonomik, çevresel, kültürel ve diğer bölgesel konularda ortak kararlar almaları ve Tataristan Cumhuriyeti'nin bu tür konuların ortak çözümü ve anlaşma kapsamındaki yasaların onayı için Duma'ya sunulması öngörülüyor.

Anlaşma, yeni sınırlamalar getirmekle birlikte, Tataristan'ın ülke genelinde benzeri olmayan otonomisini sürdürmesini ve Tatarca'nın Cumhuriyette üstünlüğünü korumasını da sağlayacak.

Federasyon Konseyi’nin anlaşmayı onaylayıp, onaylamayacağı ise merak konusu. Siyasi gözlemciler tarafından yapılan yorumlarda, Tataristan'ın Rusya Federasyonu'na bağlı Cumhuriyetler arasında daima en geniş özerkliğe sahip olduğu ve Kremlin'in Sovyetler Birliği'nin çöküşünden bu yana Tataristan'ın da Çeçenistan örneğini izleyerek Rusya'dan ayrılmaya çalışabileceğinden çekindiği ifade ediliyor. Ayrıca, RF Federal Meclisi'nin her iki kanadının da Kremlin'in hakimiyetinde oluşuna işaret edilerek, Federasyon Konseyi'nin daha önce anlaşmaya ilişkin kanun teklifini reddetmesinin Tataristan'ın ihtiraslarının yönetim tarafından kontrol altında tutulmasına yönelik olabileceği kaydediliyor. Federasyon Konseyi senatörleri bu anlaşmanın diğer özerk cumhuriyetlere de emsal teşkil ederek, Rusya'nın toprak bütünlüğünü bozabileceğinden endişe duyuyorlar.

Öte yandan; Tataristan Devlet Başkanı Mintimer Şaymiyev’in iktidardaki Birleşik Rusya Partisi kurucu üyesi olması nedeniyle Putin tarafından da desteklendiği ve Tataristan’ın uzun süredir Kremlin'in güçlü bir müttefiki olması nedeniyle, benzeri görülmeyen bağımsızlık düzeyini sürdürdüğü biliniyor. Bağımsızlığından taviz vermek istemeyen Tataristan, etnik gruplar arasındaki uyum ve farklı milletler arasındaki işbirliği açısından Rusya Federasyonu içerisindeki Türk ve Müslüman Cumhuriyetlere örnek teşkil ediyor ve etkinliği gün geçtikçe artıyor. Ülkedeki Tatarlar, Ruslar ve Yahudiler gibi çeşitli dine ve milliyete sahip topluluklar, dini ve kültürel özelliklerinden hiçbir taviz vermeden demokratik şartlar altında rahatlıkla yaşıyor. Hatta, Kremlin’de bile çok sayıda Tatar’ın görev yaptığı biliniyor. Eski Komünist Parti üyesi M. Şaymiyev'in Başkanlığında geniş yetkilerle donatılmış otonomi elde etmeyi başararak, Federasyon içerisindeki diğer Cumhuriyetlerden farkını ve önemini kanıtlayan Tataristan, her alanda hızla gelişmeye ve ilerlemeye devam ediyor.

Ancak, Tataristan sahip olduğu bu büyük siyasi ve ekonomik gücü nedeniyle, RF tarafından baskı altına alınmak isteniyor. Anlaşma konusundaki tartışmalar da buna örnek teşkil ediyor. Ancak, tüm bu gelişme ve tartışmalara rağmen, son kararı yine Putin verecek. Putin’in, anlaşmayı tüm muhalif görüşlere rağmen, Tataristan ve Şaymiyev’in özel konumu nedeniyle, onaylaması mümkün görünüyor. Tataristan’ın geleceği Putin’in ellerinde.

HAKİMİYETİ MİLLİYE

http://www.hakimiyetimilliye.org/index.php?news=1427
Turan Tigin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler
Tarz

Yetkileriniz
Konu Açmaya Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
İletinizi Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı

Fikirmeydanı Kuralları
Hızlı Erisim


24 Saatlik Zaman Dilimi +2. Şuan Saat: 14:43.


vBulletin® Sürüm 3.8.4
Telif ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd. Türkçü Toplumcu Ağalanı'nın tüm hakları Türk Milleti'ne aittir. Kaynak göstererek alıntı yapmak serbesttir.
Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56