Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı  

Geri git   Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı > Türk Harsı(Kültürü) ve Tarihi > Türk Mutfağı

Seçenekler Tarz
Eski 11-02-2007, 20:59   #21
ogedai
Konuk

İletiler: n/a
Varsayılan Kımız

Hatta başbakanatan diye bir tür bile geliştirilebilir. Malum, tohumunu alacağımız şanlı bir at bile biliyorum ben. ;D
Eski 11-03-2007, 02:27   #22
Kahvecioğlu
Konuk

Varsayılan Kımız

Süt süttür,aslan sütü,kısrak sütü hepsini içerim
İçmeyene iç demem.Sunmam,tavsiye etmem.
Eski 11-03-2007, 06:01   #23
Akçura
Yönetici

İletiler: 1,028
Akçura - MSN üzeri İleti gönder
Varsayılan Kımız

Kendine Doğru

Atanın içkisi köpüklü kımız,
Arpa suyu içme! dedi bir Kırgız!

Evinin yemişi erikle elma,
Komşunun bağından hurmayı alma!

Başka dile uymaz annenin sesi,
Her sözün ararsan vardır Türkçesi!

Duymadan düşünme, görme sezmeden,
Kendi duygun olsun usunu yeden!

Dile, yap! Tanrı'nın sensin bileği,
Göktürk'ün sendedir yüce dileği!

Demir sana tapar, şimşek baş eğer,
İsteme, sen yarat; görme, sen göster!

Ziya Gökalp
Akçura isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 11-08-2007, 23:18   #24
Mühendis
Türkçü Toplumcu

İletiler: 388
Varsayılan Ynt: Kımız

Muhabbete biraz geç kaldık. Dalayım hemen. Kımız bulma yeri verdiğin için sağol kahvecioğlu.

Alkolsüz oluşu Edirneli olarak kötü bir durum tabikir. Aslan sütü olayına gelirsek. Onun yeri de tadı da ayrı. Ama olsun gene içeriz.

Süt gibi ise tadı benim için kötü. Heralde en son sütü 8 yada 9 yaşımdayken içtim. Süt içemiyorum. Ana tarafından gelen bir özellik. Ana tarafım süt içemiyor bende içemeyen biriyim.

Tadı ekşimsi yazılmış. Boza gibimi acaba?

(öğrenciyken pek bir heyecanlıydı sanki)
Mühendis isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 11-09-2007, 01:10   #25
Oğuz Yabgu
Senior Member

İletiler: 518
Oğuz Yabgu - MSN üzeri İleti gönder

Boza koyu, kımız durudur. Ayrıca kımızda ağza şekerli bir tat gelmez. Yalnız bir süre sonra hafif bir tatlılık hissi bırakır.
Eski 11-10-2007, 21:30   #26
Kahvecioğlu
Konuk

Alıntı:
Mühendis Rumuzlu Üyeden Alıntı
Muhabbete biraz geç kaldık. Dalayım hemen. Kımız bulma yeri verdiğin için sağol kahvecioğlu.

Alkolsüz oluşu Edirneli olarak kötü bir durum tabikir. Aslan sütü olayına gelirsek. Onun yeri de tadı da ayrı. Ama olsun gene içeriz.

Süt gibi ise tadı benim için kötü. Heralde en son sütü 8 yada 9 yaşımdayken içtim. Süt içemiyorum. Ana tarafından gelen bir özellik. Ana tarafım süt içemiyor bende içemeyen biriyim.

Tadı ekşimsi yazılmış. Boza gibimi acaba?
Alkollüdür arkadaşım.
Eski 11-11-2007, 02:03   #27
Oğuz Yabgu
Senior Member

Özendirmek gibi olmasın ama şu anda kımız içiyorum Ya ben alıştım ya da bu pek gözel. Uzun zamandır almamıştım tadını tekrar hatırladım. Ekşi de değil, kendine has bir tadı var. Her zaman baklava, sarma yiyemiyorum ama kımız içiyorum Alkol konusunda ise, eğer tazeyse çok cüzi olmalı. Çünkü ne tadında ne kokusunda bir şey yok. Ama çok beklemiş bir kımızda alkol kokusu gelebiliyor. Onun tadı da iyi değil.
Eski 11-11-2007, 09:09   #28
ASLIM
Konuk

Yusuf gibi ben de kaçırmışım bu güzel muhabbeti... Olsun... yine de fikrimi beyan ederim TÖMER'de çalışırken Kırgız öğrencilerim, içirmeyi çok denemiş; ancak başarılı olamamışlardı Ne alkolle ne kımızla işim olabilir... Affedileceğimden emin -sırf milli içeceğimiz olduğu için bile- denerdim kımızı... ama "kısrak sütü" çok itici geliyor
Eski 11-11-2007, 20:43   #29
Oğuz Yabgu
Senior Member

Aslında biz atları iyi tanımıyoruz, özelliklerini pek bilmiyoruz. Gerçekten çok asil hayvanlar. Ve hastalandıktan sonra yaşama ihtimalleri yok gibidir. Yani gördüğümüz bütün atlar sağlıklı hayvanlardır. Kemiği kırıldıktan sonra tekrar iyileşmez. Çünkü bildiğim kadarıyla kemik ilikleri yok. Belki de bazı bölgelerinde. Vücutlarına giren mikropların, insan vücudunda olduğu gibi kendi kendini temizleme şansı yok diye biliyorum. Ya da çok cüzi.

Kısrak sütü de bünyesinde mikrop barındırmıyor. Çünkü içerisinde antibaktariel unsurlar taşıyor. Kaynatmadan içilebilen nadide bir süt. Ve yararları inanılmaz derecede çok. Güç, direnç verici, kan yapıcı özellikleri var. İmkanım olsa at çiftliği kurardım. Türkiye'de yaygınlaştırılması gereken önemli bir konu aslında.
Eski 11-11-2007, 22:40   #30
ASLIM
Konuk

Alıntı:
Oğuz Yabgu Rumuzlu Üyeden Alıntı
Aslında biz atları iyi tanımıyoruz, özelliklerini pek bilmiyoruz. Gerçekten çok asil hayvanlar. Ve hastalandıktan sonra yaşama ihtimalleri yok gibidir. Yani gördüğümüz bütün atlar sağlıklı hayvanlardır. Kemiği kırıldıktan sonra tekrar iyileşmez. Çünkü bildiğim kadarıyla kemik ilikleri yok. Belki de bazı bölgelerinde. Vücutlarına giren mikropların, insan vücudunda olduğu gibi kendi kendini temizleme şansı yok diye biliyorum. Ya da çok cüzi.
Söylediklerine katılıyorum Oğuz.... Rahmetli Dedemin bir atı varmış... Adı "Yıldız" ... Bizim ailede bir efsane olmuştur kendisi.. "Kendisi" diyorum; çünkü Yıldız, ev halkından biri gibi değerli ve şahsiyetli imiş bizimkiler için.. Ölümünden sonra, özellikle Rahmetli Babam çok gözyaşı dökmüş... Türklerdeki at sevgisi, en tipik biçimiyle yaşar benim ailemde... Hele bir "kır at" sevgisi vardır ki... Bir de bakımları, çok önemlidir atların.. Dediğin gibi çok hassas hayvanlardır... Büyüklerimden duyduğum, erkek atlara hanımların bakmasının çok daha faydalı olduğu... Onların hassasiyeti, dikkati gerekirmiş bu asil hayvanlar için... Yeri gelmişken bir de deyim aktarayım bizimkilerden... Eğer bakımları düzenli yapılmaz, beslenmelerine -içtikleri suya kadar- iyice dikkat edilmezse, kolayca hastalanabilirmiş bu asil hayvanlar... Bir atın artık iyileşemeyecek kadar kötü olduğu durumu, bizimkiler "gözüne getirmek" deyimi ile açıklıyorlar...

Örn

"At gözüne getirdi."

Gelelim benim kısrak sütü karşısındaki durumuma Her ne kadar "Savaş sırasında, yokluk durumunda sağ tarafları yenebilir." yönünde bir fetva duymuşluğum olsa da, etini yemediğim bir hayvanın, sütünü asla içemem gibi geliyor hala

Seçenekler
Tarz