Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı  

Geri git   Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı > Türk Harsı(Kültürü) ve Tarihi > Gelenek Görenek Töre

Seçenekler Tarz
Eski 10-18-2007, 18:28   #21
BEYATLI
Konuk

İletiler: n/a
Varsayılan Ynt: Yeni Türk ideolojisi gelenekten türetilmelidir.

Alıntı:
Tanrıkut Rumuzlu Üyeden Alıntı
Atsız'ın öngördüğü Türkçülük İlkeleri

1-Türkçüyüz

2-Arınmış Türkçeciyiz

3-Yasacıyız

4-Toplumcuyuz

5-Milli Gelenekçiyiz

6-Demokrasiye Taraftarız

7-Ahlakçıyız

8-Bilimciyiz

9-Teknikçiyiz

atsızizm mi oldu yani?

Atatürk ilkelerine ne oldu?
Eski 10-18-2007, 20:55   #22
Oğuz Yabgu
Senior Member

İletiler: 518
Oğuz Yabgu - MSN üzeri İleti gönder

Alıntı:
BEYATLI Rumuzlu Üyeden Alıntı

atsızizm mi oldu yani?

Atatürk ilkelerine ne oldu?
Sayın Beyatlı, bu konu açıldığından beri birşeyleri anlatmaya çalışıyoruz. Atatürk İlkeleri temel yapımızdır. Ülkeyi kuran ana düşünce biçimidir. Burada buna karşı çıkabilecek hiçkimse yok. Sizin bu yaptığınız yel değirmenlerine saldırmaktan başka bir olmuyor maalesef. Bu oluşum Atatürkçülerin kurmuş olduğu bir yerliktir!

Atatürk İlkeleri ana konu başlıklarını belirtir. Bunların herbiri kendi içinde geniş ve önemli birer yapıdır. Atatürk İlkelerindeki Milliyetçilik doğrultusunda nasıl bir eylem ve yapılanma sağlanmalıdır? İlkelerdeki Devletçilik konusunda nasıl bir eylem ve yapılanma sağlanmalıdır? İşte şu sıralarda yapılan yazışmalar bu amaç üzerine yapılmaktadır.

Nihal Atsız'ın belirttiği bu ilkeler, Atatürk ilkelerine karşı bir rakip niteliğinde değil, o ilkelerin içerikleriyle alakalıdır. Kendisi zaten Atatürk taraftarıdır. Lütfen yapılan yorumlarda yapıcılığa özen gösterelim. Burada birer gönüldaş olarak birbirimize destek olalım. Türkiye'deki zararlı örgütlerin bizden daha başarılı olmasının iki büyük sebebi vardır: Dayanışma ve Çalışma. Biz de kendi içimizde bunları sağlamak için gönül verelim.
Eski 10-19-2007, 01:29   #23
ogedai
Konuk

Oğuz Yabgu çok haklı, bizimkisi bir arayış.

Atatürkçülüğün gerçek tanımının üstünde olan bir şey var; Dönmelerin bize öğrettiği Atatürkçülük! Ve Atatürkçülüğü bu baskıdan, yanlış anlaşılmalardan, uygulamalardan kurtaralım diye yazdığımız yazılar, yapay Atatürkçülüğün içine yerleştirilen statükocu felsefe yüzünden tartışılamaz duruma geliyor. Sorgulanamaz oluyor.

Yapay Atatürkçü (sadece laiklik) olmayan çağdaş düşünceye sahip olamaz fikri, ilkokuldan verilmeye başlanıyor. Aynı, İngilizce (bozuk latince kırıntısı) bilmeyen çağdaş olamaz fikri gibi yerleştirilmiş ve değiştirilmesi zor.

Böylece Yapay Atatürkçülüğü konuşamıyoruz. Böylece ilerleyemiyoruz

Önce laik olmalısın. Bunun için türban görünce tiksinmelisin. İşte yapay Atatürkçülüğün özü bu. Atatürk düşüncesini mahveden bu.

Aslında sorguladığımız Atatürkçülüğün özü değil tabi ki.. Yapay ve birilerinin işine gelen Atatürkçülük kavramı.

Sayın Beyatlı,

Diyorum ki; Atatürkün, biz gençler için, vatan savunması ne zaman başlar anlamlı hitaplarının bahsettiği zamanlar gelmiştir. Yani öngördüğü bütün şartlar oluşmuştur. Ama bu hitap metinleri yok kabul edilmektedir. Bu nasıl Atatürkçülüktür? Ancak geriye sadece din düşmanlığı kalmıştır.Bu durumda saf Müslüman köylüyü bile Atatürk'e düşman etmek için kurulan tezgahtır.

Laiklik ilkesinin bu şekilde uygulanması Atatürkçülüğe açıkça zarar vermektedir.
Gerçek Atatürkçülük uygulansın anlamlı yazılarımızı yanlış anlamış olabilirsiniz.

Saygılarımla
Eski 10-19-2007, 22:08   #24
BEYATLI
Konuk

Merhaba arkadaşlar...

Uzun bir süredir yazamıyorum. O neden tartışma ortamı kuramadık...

Yanlış anlaşılmasın, Mustafa Kemal ile Hüseyin Nihal ATSIZ'ı farklı yerlere koyup, birbirlerine rakipmiş gibi göstermedim.
Evet farklı yerlerdedirler, ama rakip elbette ki değildirler...

İkisini de tanıdığımı düşünüyorum. İkisini de taktir ediyorum... Çok seviyorum...

Bu konuda geleneğe bağlı bir ideolojiden bahsediyorsunuz... Gelenek görenekten uzaklaşmış bir millet nasıl olur da başarır bunu? Batıya o kadar çok özenti var ki kemalizm bile yürürlükte değil...

Bu nedenle gelenek, görenek ile kemalizmi nasıl birleştirebiliriz ki? En azından kemalizmi yürürlüğe koymak olmalı ilk amacımız diye düşünüyorum. Yoksa söylediklerinize karşı değilim. Ama böyle bir ortamda başarılamaz diye düşünüyorum.
Eski 10-20-2007, 14:53   #25
Mühendis
Türkçü Toplumcu

İletiler: 388

Anladığım kadarıyla temel olarak Atatürk İlkelerinde birleşmiş görünüyoruz. Yeni bir ideoloji türetmek yerine mevcut ideolojiyi araştırmayı niye düşünmüyoruz?

Bu tür fikirleri her yerde rastlıyorum. Herkes yeni kavramlar ortaya atıp bir tartışma çıkartılıyor. Aynı nokta etrafında aynı yörüngede olan insanlar tartışıp duruyor. Boşuna vakit kaybediliyor. Biz bunları tartışmak yerine bunlara nasıl ulaşabileceğimizi tartışsak?
Konuyu burada bitirip bunun yerine

Örnek olarak altı ilkeden birini - Milliyetçilik,Devletçilik,..- diye bir konu açıp, buraya yapılan araştırmaları eklesek. Birbirimizi bilinçlendirsek. Bu bilinçlenme sonucu somut işler yapmaya başlasak. Düşüncelerei somutlaştırsak daha iyi olur gibi geliyor.

(öğrenciyken pek bir heyecanlıydı sanki)
Mühendis isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 10-20-2007, 15:30   #26
Oğuz Yabgu
Senior Member

Atatürk'ün ortaya koyduğu 6 ilkeli yapı, UyanTürk üyeliğine girmiş ve burada kalma isteğini sürdüren tüm kişilerin ortak paydası demektir. Herbir ilkenin bütünüyle anlaşılması, tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının üzerindeki bir sorumluluktur zaten. Eğer dikkat edersen ağelimizde Atatürk'ün 6 ilkesine ayrı ayrı bölümler açılmıştır. Ve açıkladığımız bu amaca yönelik tasarlanmıştır.

Tanrıkut'un Atatürk ilkeleriyle ilgili güzel bir açıklaması vardı. Bunu Ülkeyi kuran ana ülkülem olarak değerlendirmişti. Ögedai'ın açmış olduğu bu konuyu, ben "eylem ülkülemi" olarak değerlendiriyorum. Yani amaç, ne yeni ilkeler eklemek ne de değiştirmektir. Bu öneri, yakın ve uzak süreçli yönelgeler/stratejiler kurmakta kolaylık sağlayacak bir yapılanmayı amaçlamaktadır. Ben Ögedai'ın açtığı konuya bu şekilde bakıyorum.
Eski 10-20-2007, 16:33   #27
ogedai
Konuk

Doğrudur, söylemek istediğimde buydu.. Mevcut sistem, milliyetçilik kadar güzel bir ilkeyi yaşatmamak üzere kurulu, laiklik ilkesini Atatürk düşmanlığı için bilemiş, kullanıyor. İnkılapçılık yok, çünkü bilim yok vb. Bütün ilkelerin nasıl çalışmaz olduğunu görüyoruz zaten. Bu ilkeler ışığında yapılacak bir kalkışma, suda haşlanmayı bekleyen kurbağayı uyandırmak içindir.

Ve ilkelerin kaldığı yerden devam etmesi için.
Diğer Türk Devletleri ile birleşmek için. Milli kültürü hakim kılmak için. Sosyal adaleti uygulayabilmek için.

İlkeler devam etmeli derken. İsviçreden alınan medeni hukuk yenilenip milli ögelere oturtulmuş bir medeni hukuk yerleştirilebilir. O dönemde (kurtuluş savaşından hemen sonra) yasa hazırlayacak durum olmamasından ötürü İsviçre medeni hukuku borç alınmış sayılabilir. Yenisini hazırlamak ilerlemek demektir. Bilim adamları buna yönelmeli.

Fransadan alınan laikliğin din-devlet işlerini düzenleyen bir yapı olduğunu biliyorsak. Aynı içerikte, gelenekten çıkan bize uygun bir sistem oluşturulmalı. İlerlemek budur.

Kısacası ilkelerin kaldığı yerden devam etmesi ancak geleneğe uygun yapıların oluşturulmasına bağlıdır.

Eski 10-29-2007, 02:24   #28
Oğuz Yabgu
Senior Member

Ögedai, geçenlerde "Din - Devlet" ilişkisinin Türk tarihindeki uygulamaları incelenmeli demiştin. Laiklik yerine buna göre bir düzenleme yapılabileceğini belirtmiştin. Çok derinlemesine bir bilgi sahipliğim yok. Yalnız bazı örneklerle yola çıkabiliriz.

Türklerde hepimizin duyduğu üzere, "Töre" (törü, türe..) denilen bir sözlü yasa bulunmaktaydı. Bunun yazılı bir kaynağı saptanmadı; yalnız hiç olmadı anlamına gelmez elbette. Töre kutluk, ilahi bir özellik taşımaktaydı. Çünkü bu hukukun içinde dini etmenler yer alıyordu. Bu öyle bir yapıydı ki, hem Tanrı buyruğuyla düzen kuruluyor, hem de Türklere özgü yaşantı biçimi Töre'nin içersinde yer alıyordu. Bu da Töre'nin Tanrı rızasını ön planda tuttuğu anlamına geliyor. Töre belki de Eski Türk dininin adı demekti. Bu olasıdır, çünkü "Tengri" Yaratanın adıydı. Yalnız böyle bir durum varsa bile, zamanla anlamı daralarak "Yasa" kavramını karşıladı. Belki de ilk zamandan beri sadece yasaydı.

Tengri dini hakkında, ayrıntılı olmasa da kabataslak bir bilgimiz vardır. Bugün devlet yönetimindeki "lâiklik" le kıyasladığımız zaman, Eski Türklerde dinin devlet yapısında etkin olduğunu söylemek mümkündür. Çünkü sadece "Börü" (Kurt), Aşına(Dişi Kurt) soyundan gelenlerin bir yönetme aidiyeti bulunuyordu. Bu hanedana yönetme yetkisi (Kut) veren ise Tanrı idi. Bu soydan gelen tüm erkeklerin hükümdarlık şansları vardı. İçlerinden kimin olacağı, dönemin Kurultayı tarafından seçilirdi. Bu kurultayın kararları, "Töre" adındaki yasanın buyruklarına göre uygulanırdı. Bu yüzden Türk Kağanlarının "Kutluk", "Tanrıkut", "İdikut" gibi ünvanlarına sıkça rastlanır. Çünkü Tanrı yetkisiyle başa geçirilmişlerdir. Yalnız Türk kağanları dokunulmaz değildiler. Töre tüm Türklere aynı şekilde uygulanmaktaydı. Bu nedenle uygunsuz, bilgisiz veya yetersiz Kağanların, Kurultay /meclis tarafından indirildiği bilinmektedir. Göktürk kitabelerinde, başarı elde edildiğinde ya da felakete uğrandığında Tanrı'nın arzusu hissedilmektedir.

İslamiyet öncesi kurulan Hazar Türk Devleti'nin ( 5. - 10. yy) dini hoşgörüsü dikkat çekmektedir. İçinde bulunan her dinin kendine özgü yargı sistemini kullanmaktaydı. Hristiyanlar, Museviler, Müslümanlar, vs.. kendi mahkemelerinde yargılanmakta idi. Bu herhalde tarih sahnesinde bir ilk oluyordu. Türk yönetim kademesi Musevi olan Hazar Devleti, dini hukukları bu şekilde uygulamaktaydı.

Belki daha derin bir araştırma içinde olmak istersin ama şimdilik böyle bir önbilgiyi sunmak istedim. Benim çıkarttığım kadarıyla, bu şekilde bir laiklik uygulaması yoktu. Yalnız, dini hoşgörü ve haklar açısından güzel örneklere sahip.

Seçenekler
Tarz