Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı  

Geri git   Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı > Türkçü Toplumcu Görüş > Tepkilerimiz

Tepkilerimiz Ağ üzerinden ya da somut olarak gösterdiğimiz yasal tepkiler eşgüdüm otağı.

Seçenekler Tarz
Eski 09-17-2007, 05:15   #1
KünAy
Konuk

İletiler: n/a
Varsayılan Yeni Anayasa Taslağı Kabul Edilemez!

22 Temmuz genel seçimleri sonrası % 47 gibi bir oy oranı ile seçimleri kazanan AKP hükümeti halkın çoğunluğunun oyunu almanın ve bu çoğunluğun arkalarında duracağı düşüncesi ile ve de Cumhurbaşkanlığı koltuğuna da kendi içlerinden birini yerleştirmenin verdiği güç ile ilk iş olarak anayasa değişikliğine soyundu.

Yeni Anayasa taslağında “Türk Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türktür.” şeklinde Ziya Gökalp ve Atatürk’ün Türklük düşüncesini yansıtan ifade, AKP’nin “din, ırk ve dil ayrımını ortadan kaldırmak için” açıklamaları ile “Devlete vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşıdır” ifadesi halini alıyor. Yani bu yasa değişikliği ile Türkiye’nin Federasyon olmasının önü açılırken,Türk devleti ifadesi kaldırılarak Türklerin Anadolu’da ki 1000 yıllık siyasi hakimiyetine karşı ilk kez bu kadar ciddi bir adım atılmaktadır. Selçuklu ve Osmanlı Devleti’nde hanedanın Türk olması, Türkiye devletinin de bunların tabii unsuru olarak kurulmuş milli devlet olması haliyle Anadolu’da 1000 yıllık Türk hakimiyetinden bahsedebiliriz. Türk ifadesine karşı yapılan bu girişimi, tabii ki halkımız onaylamayacaktır. Ne var ki olayın gerçek boyutu halkımıza yansıtılmamaktadır.

Kan ile alınan ve kan ile kurtarılan Türk yurdu masa başı hileleri ile Türklükten çıkarılıyor, Türk yurdunda Türklük etnik kimlik olarak kabul ettirilmeye çalışılıyor.

Yeni anayasada yer alan bu ifadeler, bu güne kadar AKP’nin söylemlerinde alıştıra alıştıra toplum önünde bilerek dile getirdikleri “Kürt sorunu vardır”, “Türkiye bir mozaiktir”, “Türklük bir alt kimliktir” gibi esas olarak ayrımcılık yapan sözlerin artık yasallaşmasının, bizlerden sonra dünyaya gelecek olan nesillerin bu söylemlerle büyüyüp “Türklük Bilincinin”, “Ne Mutlu Türk’üm Diyene” sözünün unutulmasının, Diyarbakırlı Ziya Gökalp’in “Türçülüğün Esasları” adlı eserinin çöpe atılmasının, Atatürk’ün adının toprağa gömülmesinin ve Türk adının tarihten silinmesinin başlangıcıdır.

Yeni Anayasa taslağında 1982 Anayasası’nın “değiştirilemez” maddeleri arasına yer alan 3. madde de “ Türkiye devletinin “ dili Türkçe’dir” ifadesi “resmi dili Türkçe’dir” ifadesi ile değiştirilecektir. “Türkçe’den başka hiçbir dil, eğitim ve öğretim kurumlarında Türk Vatandaşlarına ana dilleri olarak okutulamaz ve öğretilemez” ifadesi yerine “Türkçeden başka dillerde eğitim ve öğretim yapılması ile ilgili esaslar demokratik toplum düzeninin gereklerine uygun olarak kanunla düzenlenir” ifadesi yer alıyor. Yani bu ucu açık ifade ile Federasyonun alt yapısı hazırlanmaktadır. Böylece devlet, Kürtçe öğrenimden sonra Kürtçe ile eğitime geçerek, devlet eliyle bir Kürt kimliği ve Kürt devleti oluşturacaktır. Bir yandan Türklük kaldırılırken diğer yandan Güneydoğu bölgesindeki aşiretler ile Kürt milleti oluşturulacaktır. Zaten bir Amerikan-Yahudi tasarısı olan BOP’un da Ortadoğu hedefi budur.

“Ne mutlu Türk’üm diyene” sözü Cumhuriyetimizin “Türklük” tanımının değiştirilmesi ile kaybedileceği gibi; tamamıyla bir kültür kuşatması altında kalan, küreselleşme, çağdaşlaşma yalan ve talanları ile giyimi-kuşamı, konuşması, dili yozlaştırılan, kültür sömürüsü altında ezilmeye ve milli bilincini kaybetmeye zorlanan Türkiye, “Türkçe” ile ilgili düzenlemelerle de “Türk demek Türkçe demektir” sözünü kaybedecektir.

Başkomutan vasfını taşıyan Cumhurbaşkanlığı makamına ilkokul mezununun seçilmesine izin veren, siyasi partilere yönelik “sınıf veya zümre diktatörlüğünü veya herhangi bir diktatörlüğü amaçlayamaz” şeklinde ki yasağı kaldıran, devletin bütünlüğünü bozma hedefi bile söz konusu olsa, “faaliyet” değil “eylem” şartı öngören ve her türlü bölücü oluşumun devlet içinde örgütlenmesine izin veren “Türk” ün sonunun başlangıcı olan bu anayasaya ; Türklüğünle, Türkçenle, Tarihinle gurur duyuyorsan ve yüreklice “Ben Türk’üm” diyorsan Tepkisiz Kalmamalısın. Bu toprakların Türkleşmesi için sehit olmuş yüzbinlerin kemikleri sızlatan bu girişimleri durdukmak için yasal tepkilerinizi gösteriniz.

“Dil bir milletin bayrağıdır. O milleti bir arada tutan ve yok olmasını engelleyen biricik etkendir.”

“Türkçe demek Türk demektir, Ne mutlu Türk’üm diyene”

Tepkinizi aşağıda ki ağ hesaplarına gönderiniz:

cumhurbaskanligi@tccb.gov.tr, bilgi@basbakanlik.gov.tr , info@adalet.gov.tr, ozelkalem@kulturturizm.gov.tr, basinmus@meb.gov.tr , didb@saglik.gov.tr, bilgi@enerji.gov.tr, basin@tarim.gov.tr

chpbim@chp.org.tr, basinbirimi@chp.org.tr , yerelyonetimler@chp.org.tr, hukukbirimi@chp.org.tr, mhp@mhp.org.tr, bilgi@mhp.org.tr, genelbaskan@mhp.org.tr, ozelkalem@mhp.org.tr, basin@mhp.org.tr, teskilat@mhp.org.tr, bilgiislem@mhp.org.tr, genelsekreterlik@mhp.org.tr, yaziisleri@mhp.org.tr, devletbahceli@mhp.org.tr, bbp@bbp.org.tr, basın@anavatan.org.tr
basın@anavatan.org.tr, adana@anavatan.org.tr, adiyaman@anavatan.org.tr, afyon@anavatan.org.tr, agri@anavatan.org.tr, aksaray@anavatan.org.tr, amasya@anavatan.org.tr, ankara@anavatan.org.tr, antalya@anavatan.org.tr, ardahan@anavatan.org.tr, artvin@anavatan.org.tr, agar@dyp.org.tr, mehmet.tatar@dyp.org.tr, ummet.kandogan@dyp.org.tr, info@emep.org, ip@ip.org.tr, info@ldp.org.tr, mesaj@saadet.org.tr, ozelkalem@saadet.org.tr, pamukcu@saadet.org.tr, teskilat@saadet.org.tr, siyasi@saadet.org.tr,

Eski 09-17-2007, 12:25   #2
siyun_bike
Türkçü Toplumcu

İletiler: 112

Bu konuda bir şey söylemek istiyorum: Anayasanın değişmesine tepkilerimiz var fakat biz zaten var olan anayasaya uygun hareket etmiyoruz ki! Mesela;“Türkçe’den başka hiçbir dil, eğitim ve öğretim kurumlarında Türk Vatandaşlarına ana dilleri olarak okutulamaz ve öğretilemez” ifadesi var fakat bugün ingilizce ana okullarına kadar indi...Birçok veli çocuğuna Türkçe yerine ingilizce vb. dilleri öğretiyor.Buna çok şahit oldum ,çocuk daha ilkokula gitmeden ingilizce ve fransızca öğreniyordu...Hani anayasamızda maddesi vardı!?
“Türkçe” ile ilgili düzenlemelerle de “Türk demek Türkçe demektir” sözünü kaybedecektir. buna gelince zaten bu söz çoktan kaybedildi.Eğer Oktay hoca olmasaydı açık söylüyorum ben bu sözü duymayacaktım...
siyun_bike isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 09-17-2007, 12:42   #3
Göktepe
Konuk

Alıntı:
siyun_bike Rumuzlu Üyeden Alıntı İletiyi göster
Bu konuda bir şey söylemek istiyorum: Anayasanın değişmesine tepkilerimiz var fakat biz zaten var olan anayasaya uygun hareket etmiyoruz ki! Mesela;“Türkçe’den başka hiçbir dil, eğitim ve öğretim kurumlarında Türk Vatandaşlarına ana dilleri olarak okutulamaz ve öğretilemez” ifadesi var fakat bugün ingilizce ana okullarına kadar indi...Birçok veli çocuğuna Türkçe yerine ingilizce vb. dilleri öğretiyor.Buna çok şahit oldum ,çocuk daha ilkokula gitmeden ingilizce ve fransızca öğreniyordu...Hani anayasamızda maddesi vardı!?
“Türkçe” ile ilgili düzenlemelerle de “Türk demek Türkçe demektir” sözünü kaybedecektir. buna gelince zaten bu söz çoktan kaybedildi.Eğer Oktay hoca olmasaydı açık söylüyorum ben bu sözü duymayacaktım...

Doğru , zaten var olan maddeleri bile uygulamıyoruz.
Ama , sağlam bir çalışmayla ve örgütlenmeyle bunların uygulanmasını talep etme hakkımzı var.
Ya da hiç bir anlamı olmasa bile, o maddelerin orada bulunması bile rahatsız ediyor adamları..
Türk'e dair bir şeyler görmeye tahammül edemiyorlar..
Eski 09-19-2007, 02:03   #4
ogedai
Konuk

Çok teşekkürler,
Bu anlattığınız bizim "tek" meselemiz aslında. Diğerleri bu sorunun yan etkileri.. UYAN TÜRK!
Eski 09-19-2007, 02:13   #5
BEYATLI
Konuk

Ben de teşekkür ederim. Gerçekten çok güzel bir şekilde anlatılmış...
Eski 09-19-2007, 03:59   #6
Tanrıkut
Yönetici

Tanrıkut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 2,182

Alıntı:
siyun_bike Rumuzlu Üyeden Alıntı İletiyi göster
Yasalar son zamanlarda nedense Türklük leyhinde olduğu zaman unutturuluyor,Türklük aleyhinde olduğu zaman sürekli gündemde tutuluyor .
301. maddenin kaldırılması leyhtekine yönelik gündemken örnekken,tevhid-i tedrisatın uygulanmaması aleyhtekine örnektir.

Eğer bu yasa çıkarsa,Tv sunucuları ve basın Türk milli takımı yerine Türkiye milli takımı; Türk devleti yerine Türkiye devleti,Türk milleti yerine Türkiye toplumu ve Türk yerine Türkiyeli gibi milliyet ifade etmeyen sadece pasaportla sınırlı olan tanımlayı kullanmaya zorlanacaklar.Zamanla bu fikir halkın bilincine yerleşecektir.Sonra ise tarih dersleri gereksiz görüp kaldırılacak,böylece hem Orta Asya ile hem kendimizle olan bağlarımız koparılacaktır.
Eski 09-19-2007, 04:25   #7
Tanrıkut
Yönetici

Anayasa mı, anaforyasa mı?

AKP seçim zaferinden hemen sonra, ilk iş olarak “Askeri Anayasa” dedikleri 1982 Anayasasını, kökünden değiştirmeye koyuldu.
1982 Anayasasını 12 Eylül 1980’den sonra, askeri idare döneminde, profesörler ve hukukçular heyeti hazırlamış ve Kurucu Meclis tarafından kabul edilmişti. Bildiğim kadarıyla bu heyette asker yoktu, ancak dışarıdan, rahmetli Profesör Aydın Yalçın’ın ve Coşkun Kırca’nın katkıları olmuştu. Bu Anayasa 12 Eylül’de, daha önceki 1961 Anayasasının uygulanmasından doğan mahzurlar göz önünde bulundurularak hazırlanmıştı. Ama adı “Askeri Anayasa” ya çıktı!
Anayasalar “değişemez” değildir. 1982 Anayasasında, devletin şekli. Cumhuriyet’in nitelikleri ve devletin bölünmez bütünlüğü, bayrak. İstiklal Marşı ve Başkentin Ankara olması hususundaki maddelerin “değiştirilemeyeceği” hususunda hüküm vardır ama bazı hükümler, değişen şartlara göre değiştirilmişti. Nitekim 1982 Anayasasına, geçici bazı maddeler eklenmiş ve 1995’te, esaslı değişiklikler yapılmıştı
Şimdi de “son yılların tecrübelerine göre” , 1982 Anayasasında değişiklikler yapılması mümkün, hatta gerekli. Ancak öyle görünüyor ki bu, şimdi yapılmak istenen “yenilenme” değil, adeta “devrim”, rejim değişikliği! Adı konsun, konmasın 2. Cumhuriyet’in yeni Anayasası! Zaten 2. Cumhuriyetçiler bunu gizlemiyorlar, 22 Temmuz’dan beri bu Cumhuriyetin bayramını kutluyorlar...

Kayıtlara geçmesi için
Anayasa uzmanı değilim ve yapılması öngörülen değişikliklerin ayrıntıları hususunda ahkâm kesecek de değilim. Ancak, kayıtlara geçsin diye, bunları belirtmeye mecburum. “Revizyonun” veya “devrimin” mimarları, Atatürk ilkelerine söz rüşveti verseler bile, asıl maksatları Cumhuriyetin temel ilkelerini değiştirmek Atatürk’ü, adıyla sanıyla, dışlamaktır. Yeni taslağı hazırlayanların sicillerine kişiliklerine daha önce ve şimdi yazdıklarına, söylediklerine bakın!
Hukuk ve kanun hükümleri, genelde ve pratikte “kaziye-i muhkeme” -kesin hükümler- olamıyor. Kanunların boşlukları -muğlâk ifadeleri anlayışlara- zamana ve zemine göre, yorumlanabiliyor, “fetva” verilebiliyor. Yeni tasarıda, hükümlerinde böyle, belki de kasıtlı boşluklar ve “saatli bombalar” görüyorum. Ve bunlarla Atatürk Cumhuriyetinin temellerini bozmak istediklerini görüyorum.
Eski Anayasa Mahkemesi Başkanlarından Yekta Güngör Özden der ki: “Bir daha Anayasa özlemi çekmemeliyiz. Hazırlanan taslakta her şey yanlış ve sakıncalı olmaz. Olumlulara katılırız... Ancak, yeni Anayasamız Atatürk ilkeleri çıkarılıp dinsel açılımlı, bir tür Recep Tayyip ilkelerini yaşama geçirici bir Anayasa olamaz!”
Bu, yeni Anayasa taslağı hususunda, haysiyet kırıcı bir şey de var: Hangi onurlu ve egemen devlet Anayasası konusunda AB’nin, müdahale ve dayatmalarına boyun eğer, yabancılara hesap ve izahat vermek mecburiyetini duyar... Hangi onurlu millet buna tahammül eder?
Taslağın en can alıcı maddesi herhalde Türklüğün ve vatandaşlığın tarifi.. Öyle görünüyor ki bu madde, ülkemizin bölünmez bütünlüğünü tehdit edecek -yorumlanacak- şekilde yazılacak. Oysa, bu kavramları en iyi şekilde tanımlamak için, Atatürk’ün “Ne mutlu Türküm Diyene” sözlerini Anayasa “diliyle” ifade etmek yeter!
Ama görülüyor ki, AKP çoğunluğu sayesinde bu taslak, belki bazı revizyonlara uğrasa da, temel ruhu ve amacına göre kabul edilecek. Ve açılacak kapıdan içeri 2. Cumhuriyet adıyla olmasa bile, özüyle girecek ve Birinci Cumhuriyet, Atatürk ve ilkeleriyle birlikte, dışlanacak.
Profesör Mümtaz Soysal “Anayasa Anaforu” başlıklı yazısında, her halde “anaforun” iki anlamını kastediyor. Biri; oldu bittiye, ketenpereye getirmek anlamında...
Diğeri Cumhuriyeti yutacak deniz hortumu manasında... Diyor ki, “Cumhuriyeti, bu sivil anayasa anaforundan kurtarmak için, hemen çalışmaya başlanmalıdır” . Ben ekliyorum: “Her ne pahasına olursa olsun, bu Cumhuriyet demokrasi ve oylarla kurulmadı ki, şimdi oy-sayı hesabıyla
yenik düşsün!”
http://www.yenicaggazetesi.com.tr/a_...php?hityaz=730
Eski 09-19-2007, 11:32   #8
BEYATLI
Konuk

Varsayılan Taslağı Erdoğan Tanıtacak

Ve beklenen an geldi.. Çok konuşulan yeni Anayasa taslağını Erdoğan açıklıyor.
Başbakan Erdoğan yeni Anayasa taslağını bugün saat 15:00'te basın toplantısıyla kamuoyuna duyuracak..

Erdoğan'ın taslakta yer alan türban, Kürtçe eğitim, egemenlik gibi tartışılan maddelere açıklık getirmesi bekleniyor..
Eski 09-21-2007, 04:08   #9
Tanrıkut
Yönetici

MHP'den anayasa tepkisi
21 Eylul 2007 00:30
Vural: "Anayasa tezgah altında" Serdaroğlu:"Din dersi zorunlu olmalı"

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Anayasa taslağı çalışmalarını eleştirdi. Sapanca'da Anayasa taslağı üzerinde çalışmaları 1982 Anayasasının hazırlanış şekline benzeten Vural, “82 Anayasasında beşli konsey vardı, şimdi tekli konsey...diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, “taslağı değerlendiriyoruz”, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat'ın “bizim taslağımız” dediğini bildiren Vural, “Anayasa çalışmaları tezgah altında yürütülmektedir. Şeffaflıktan aridir. Adeta kayıt dışı bir Anayasa tartışması yaşatılmaktadır. Açıkçası kamuoyunu oyalıyorlar. Kendi işlerine baksınlar” dedi.

Anayasanın halk oyuna sunulması

Milletten kaçmasınlar diyerek, Başbakanı ve AKP'yi, bu Anayasa çalışmalarını Parlamentoda yapmaya çağıran Vural

Anayasa değişikliğinin 367 ve üzerinde bir oyla kabul edilmesi halinde referanduma götürülmesi yetkisinin Cumhurbaşkanına ait olduğunu, böylece Başbakanın 'anayasayı referanduma götüreceğiz' açıklamasının, Cumhurbaşkanının yetkilerine ipotek koymak olduğunu hatırlattı.

Herkes haddini bilmeli

“3-5 tane profesöre sipariş vermekle Anayasa, Anayasa olmaz. Herkes haddini bilmelidir. Hem hazırlayanlar, hem Sapanca'dakiler hadlerini bilmelidir. Kimse TBMM'nin iradesinin üstünde değildir. Başbakan da herkes de bu konuda haddini bilmelidir. Anayasa, milletin yasasıdır. Milletin yasaları da Parlamentoda hazırlanır” diye konuştu.

Dini istismar devam ediyor

“Maalesef bu Anayasayı, bir başörtüsü tartışmasına indirgeyen bizatihi Başbakanın kendisi olmuştur. Halen bu konuyu siyasi istismar vesilesi haline getirip, siyasi simge haline getirmeye devam etmektedir. Türkiye'nin bu meseleyi çözmesi gerekirken, bu meseleyi çözmemek için siyasi gerilimin parçası haline döndüren kendisidir.

BİR ELEŞTİRİ DE SERDAROĞLU'NDAN

MHP Kastamonu Milletvekili Mehmet Serdaroğlu, AKP’nin Anayasa değişikliği üzerindeki çalışmalarını kaygı ile takip ettiklerini belirterek, “Anayasamızda değiştirilmesi gereken maddeler tabii ki vardır. Ancak, ilk ve orta öğrenimdeki Din dersinin zorunlu olmaktan çıkarılıp ‘seçmeli’ ders haline getirilmesi asla kabul edilemez bir durumdur” dedi.

EtikHaber

http://www.etikhaber.com/content/view/41879/77/
Eski 09-21-2007, 04:11   #10
Tanrıkut
Yönetici

Kürtçe var din dersi yok
21 Eylul 2007 00:58
Kürtçe devlet okullarına girebiliyor, din dersinin önü kesiliyor

--------------------------------------------------------------------------------

Yeni anayasa taslağının 45. maddesi ile devlet okullarında Kürtçe eğimin önü açılırken, din dersinin ise önü kesiliyor.

45. madde:

“Eğitim ve öğretim dili Türkçe’dir. Türkçeden başka dillerde eğitim ve öğretim yapılması ile ilgili esaslar, demokratik toplum düzeninin gereklerine uygun olarak kanunla düzenlenir.”

Din dersi seçmeli

Ayrıca yeni anayasayla din dersi, ilk ve orta öğretim okullarında seçmeli hale getiriliyor. Böylece, öğrencilerin önemli bir kısmı, okulda din eğitimi almadan mezun olacak.

EtikHaber

http://www.etikhaber.com/content/view/41882/77/

Türkçeden başka dille derken,milli kültürümüzü ortadan kaldırıp Türkiye devleti olgusu yok edilmek isteniyor.Yani Kürtçe eğitim dediler aldılar şimdi de kürtçe öğrenim eklenmiş.Pkk tüm istediğini aldı.

Seçenekler
Tarz