Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı  

Geri git   Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı > Türkçü Toplumcu Görüş > Türkçü Toplumcu Görüş > Soru-Cevap

Konu Kapatılmıştır

Seçenekler Tarz
Eski 09-21-2007, 22:27   #1
ilbey
Junior Member

İletiler: 1
Varsayılan Zaza Türkleri

Siteye yeni girdim zaza kurmanç türkleri makalesi-araştırmasını okudum ben köken olarak erzincan tercanlı fakat doğma büyüme eskişehirliyim makalenin zaza kısmının çoğuna katılıyorum zazalar kesinlikle Türk boyudur. ama zazalık ile kurmançlığın hiçbir alaksının olamayacağını düşünüyorum hele hele ırk bakımından hiç düşünmüyorum şunu düşünüyorum Türkiye ve belkide çevresinde birçok Türkmen aşiretleri zamanla kürtleşmiş(kurmançlaşmıştır.) Dil kökeni olarakta zazaca zaten orta asyadan kopup gelmiş bir dildir. zaten zazaların özellikle alevilerin yaşayışı tamamen Türkmen yaşayışı tavrı Türkmen tavrıdır. Bir Zaza çocuğu Türkiye Türkçesini kesinlikle yadırgamaz bir arayış peşine düşmez şahsen ben böyle birini tanımıyorum. kan çekiyormuş gibi kaynaşmıştır. özellikle ulu önder Atatürk bu büyük Türk kaynaştırmasını sağlamıştır. Tüm bunlardan öte bundan sonra ne yaparız ona bakalım
ilbey isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Eski 10-19-2007, 01:51   #2
Türk'ÇE
Yönetici

Türk'ÇE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 1,862
Varsayılan Ynt: Zaza Türkleri

Alıntı:
ilbey Rumuzlu Üyeden Alıntı
Siteye yeni girdim zaza kurmanç türkleri makalesi-araştırmasını okudum ben köken olarak erzincan tercanlı fakat doğma büyüme eskişehirliyim makalenin zaza kısmının çoğuna katılıyorum zazalar kesinlikle Türk boyudur. ama zazalık ile kurmançlığın hiçbir alaksının olamayacağını düşünüyorum hele hele ırk bakımından hiç düşünmüyorum şunu düşünüyorum Türkiye ve belkide çevresinde birçok Türkmen aşiretleri zamanla kürtleşmiş(kurmançlaşmıştır.) Dil kökeni olarakta zazaca zaten orta asyadan kopup gelmiş bir dildir. zaten zazaların özellikle alevilerin yaşayışı tamamen Türkmen yaşayışı tavrı Türkmen tavrıdır. Bir Zaza çocuğu Türkiye Türkçesini kesinlikle yadırgamaz bir arayış peşine düşmez şahsen ben böyle birini tanımıyorum. kan çekiyormuş gibi kaynaşmıştır. özellikle ulu önder Atatürk bu büyük Türk kaynaştırmasını sağlamıştır. Tüm bunlardan öte bundan sonra ne yaparız ona bakalım
"....zaten zazaların, özellikle alevilerin yaşayışı Türkmen yaşayışıdır..." Alevilerin zazalıkla olan alâkasını Tanrıkut'un bahsettiği bir kişi haricinde hiç duymadım ve ek olarakda, yaşayışları Türkmen yaşayışı demişsiniz bu doğal çunkü Aleviler Türkmendir hem de tamamı.Bunun aksini kimse ispât edemez.Sosyolojik olarakda ele alındığında bu durum ortaya çıkar ama zazalar ile pek bir bilgim yok ve zazalar ile ilgili söylemlerinizi duyuyorum...

"Biz bu zulmetler içinden çıkarız bir gün olur;
Şarka garba yıldırımlar çakarız bir gün olur.

Kara bulutlar içinden parlayıp şimşek atar,
Gök gürler, dolular yağar; bakarız bir gün olur.

Kafkas, Buhara, Kırım'dan çevrilen hisarları,
Vurur millî külünk ile yıkarız bir gün olur.

Türkistan'ın güneşinden alırız bir kıvılcım;
Cehennem olur cihanı yakarız bir gün olur.

Anadol'dan Hindistan'a geçeriz Temür gibi,
Himalaya dağlarını çalkarız bir gün olur.

Dağıstan, Kırım, Kazan'ı; İran, Turan, Kaşgar'ı,
İttihadın zinciriyle sıkarız bir gün olur.

Bizi boğmak için yurda akan acı selleri,
Dinimizin kuvvetiyle tıkarız bir gün olur.

Türk doğarız, Türk gezeriz, Türk yaşarız dünyada;
Devrilen Moskof elinden çıkarız bir gün olur.

Der Zülâlî, Volga, Tuna, Ceyhun, Araslar gibi
Tuğyan eder deryalara akarız bir gün olur."
Türk'ÇE isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Eski 11-07-2007, 12:18   #3
Kahvecioğlu
Konuk

İletiler: n/a

Alıntı:
Türk'ÇE Rumuzlu Üyeden Alıntı
Alıntı:
ilbey Rumuzlu Üyeden Alıntı
"....zaten zazaların, özellikle alevilerin yaşayışı Türkmen yaşayışıdır..." Alevilerin zazalıkla olan alâkasını Tanrıkut'un bahsettiği bir kişi haricinde hiç duymadım ve ek olarakda, yaşayışları Türkmen yaşayışı demişsiniz bu doğal çunkü Aleviler Türkmendir hem de tamamı.Bunun aksini kimse ispât edemez.Sosyolojik olarakda ele alındığında bu durum ortaya çıkar ama zazalar ile pek bir bilgim yok ve zazalar ile ilgili söylemlerinizi duyuyorum...
En iyi araştırma yöntemi dil'den yola çıkmaktır.
Zazaca hakkında ne diyeceğiz peki ?
Zazaca hakkında bilgisi olan var mı ?

Arapça ve Farsça kelimelerin değişiminden oluşmuş bir dil.
Ve bu dillerin ingilizceninde kökünü oluşturduğunu düşünürsek...

(Zazaca) Soled = tuz salat veya salt (ing.) tuz
(Zazaca) Seme cumartesi samedi (fr.) cumartesi vb. gibi...
Arapça veya Farsça bilgisine sahip olan kişiler benzerliklerin ne kadar yoğun olduğunu görecektir.
Zaten zaza araştırmacılar da Zazaca'nın "İrani Dilller" grubuna ait olduğunu kabul ediyorlar.

Kazım Mirşan'a göre de zazalar bir Türk boyudur.Bunu da dile dayandırıyor.Fakat günümüzde zazaca çok daha farklı
Misal Kazım Mirşan anne'yi zazaca da "aney" diye belirtmiş fakat günümüzde zazaca'da "mader" diye geçmekte yada hepimizin tanıdığı ingiizcedeki "mother" gibi ve Farsça "Mader". gibi.

Eski 11-07-2007, 23:16   #4
Oğuz Yabgu
Senior Member

İletiler: 518
Oğuz Yabgu - MSN üzeri İleti gönder

Kahvecioğlu, dediğiniz gibi dil bu konuda ana dayanak demektir. Benim Zazaca hakkında pek bilgim yok. Zazalar günümüzde Arapça - Farsça kaynaklı bir dille konuşuyorsa da eskiden de öyle mi konuşuyorlardı acaba? Belki de Türkmen boylarının doğuda Kürtleşmiş olduğu gibi Zazalar için de bu geçerli olabilir. Dil konusu çok geçişken bir yapı. Türkmenler de bu yüzden benliklerini şaşırdı. Zazaların eskiden konuştukları dili gösteren bir kaynak varsa buna bakmak gerek.
Eski 11-07-2007, 23:55   #5
Attila HUN
Konuk

Nedir bu Zazaları, Kürtleri vs. Türk yapma çabası? "Türklük" sonradan olunabilecek bir şey midir? Zaza Zazadır, Türk de Türktür!

Eski 11-08-2007, 23:23   #6
Mühendis
Türkçü Toplumcu

İletiler: 388

Alıntı:
Attila HUN Rumuzlu Üyeden Alıntı
Nedir bu Zazaları, Kürtleri vs. Türk yapma çabası? "Türklük" sonradan olunabilecek bir şey midir? Zaza Zazadır, Türk de Türktür!
Olaya ırkçı yaklaşmayalım. Kendini Türk hisseden, Türkçe konuşan Türktür.

(öğrenciyken pek bir heyecanlıydı sanki)
Mühendis isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Eski 11-08-2007, 23:35   #7
Kahvecioğlu
Konuk

Alıntı:
Mühendis Rumuzlu Üyeden Alıntı
Alıntı:
Olaya ırkçı yaklaşmayalım. Kendini Türk hisseden, Türkçe konuşan Türktür.
Muhakkak...

Eski 11-08-2007, 23:58   #8
Attila HUN
Konuk

İlla ki kendini Türk hisseden kişi Türk'tür elbette. Ama tutup da bize düşmanlık besleyenlerin "Ben Türk'üm!" demelerine de inanmamız gerekmiyor. Her şey ortada değil mi?

Eski 11-09-2007, 00:49   #9
Kahvecioğlu
Konuk

Alıntı:
İlla ki kendini Türk hisseden kişi Türk'tür elbette. Ama tutup da bize düşmanlık besleyenlerin "Ben Türk'üm!" demelerine de inanmamız gerekmiyor. Her şey ortada değil mi?
Ben senin dediğini anladım kardeşim,bazı arkadaşlarımız da senin anladığını "tecrübe" ile zamanı gelince anlayacaklar...

Eski 11-09-2007, 00:50   #10
Türk'ÇE
Yönetici

Türk'ÇE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 1,862

Alıntı:
Anlamak istediğimiz şu;Zazalarında ırk bakmından Kürtler gibi Türklere dayanırlığı var mı soy bakımından ve sayfalrında bu kadar Türk Milliyetçiliği sebepleri vs.?
Belkide zazalar özünde Türktür.
Zaten dünya Türktür değil mi mühendis?

"Biz bu zulmetler içinden çıkarız bir gün olur;
Şarka garba yıldırımlar çakarız bir gün olur.

Kara bulutlar içinden parlayıp şimşek atar,
Gök gürler, dolular yağar; bakarız bir gün olur.

Kafkas, Buhara, Kırım'dan çevrilen hisarları,
Vurur millî külünk ile yıkarız bir gün olur.

Türkistan'ın güneşinden alırız bir kıvılcım;
Cehennem olur cihanı yakarız bir gün olur.

Anadol'dan Hindistan'a geçeriz Temür gibi,
Himalaya dağlarını çalkarız bir gün olur.

Dağıstan, Kırım, Kazan'ı; İran, Turan, Kaşgar'ı,
İttihadın zinciriyle sıkarız bir gün olur.

Bizi boğmak için yurda akan acı selleri,
Dinimizin kuvvetiyle tıkarız bir gün olur.

Türk doğarız, Türk gezeriz, Türk yaşarız dünyada;
Devrilen Moskof elinden çıkarız bir gün olur.

Der Zülâlî, Volga, Tuna, Ceyhun, Araslar gibi
Tuğyan eder deryalara akarız bir gün olur."
Türk'ÇE isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Konu Kapatılmıştır
Seçenekler
Tarz