Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı  

Geri git   Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı > Türkçü Toplumcu Görüş > Türkçü Toplumcu Görüş > Soru-Cevap

Konu Kapatılmıştır

Seçenekler Tarz
Eski 11-09-2007, 00:59   #11
Oğuz Yabgu
Senior Member

İletiler: 518
Oğuz Yabgu - MSN üzeri İleti gönder
Varsayılan Ynt: Zaza Türkleri

Alıntı:
Attila HUN Rumuzlu Üyeden Alıntı
Nedir bu Zazaları, Kürtleri vs. Türk yapma çabası? "Türklük" sonradan olunabilecek bir şey midir? Zaza Zazadır, Türk de Türktür!
Peki, ya Zazalar Türkse Şahsen benim amacım herkesi zorla Türk yapmak değil. Kimse zorla Türk olamaz zaten. Bu içten gelen birşeydir.
Eski 11-09-2007, 01:23   #12
Attila HUN
Konuk

İletiler: n/a

Alıntı:
Oğuz Yabgu Rumuzlu Üyeden Alıntı
Alıntı:
Attila HUN Rumuzlu Üyeden Alıntı
Nedir bu Zazaları, Kürtleri vs. Türk yapma çabası? "Türklük" sonradan olunabilecek bir şey midir? Zaza Zazadır, Türk de Türktür!
Peki, ya Zazalar Türkse Şahsen benim amacım herkesi zorla Türk yapmak değil. Kimse zorla Türk olamaz zaten. Bu içten gelen birşeydir.
Şunu ifade edeyim o halde:

Pigmeler, Aborjinler, Araplar, Çingeneler, Kıptiler ne kadar Türk ise Zazalar da o kadar Türk'tür. Demekle olsaydı, papağana da öğretilirdi Türklük.

Eski 11-09-2007, 01:27   #13
Oğuz Yabgu
Senior Member

O zaman bana şunu da de:

"Ben Zazaların antropolojik olarak Türk olmadıklarını çok iyi biliyorum. Eskiden konuştuları dil de Arapça-Farsça kaynaklıydı"

Bana bunları diyebiliyor ve kanıtlayabiliyorsan eyvallah diyeceğim. Yok "bilmiyorum" diyorsan, bir bilene sormak lazım diyorum.
Eski 11-09-2007, 01:31   #14
Attila HUN
Konuk

Alıntı:
Oğuz Yabgu Rumuzlu Üyeden Alıntı
O zaman bana şunu da de:

"Ben Zazaların antropolojik olarak Türk olmadıklarını çok iyi biliyorum. Eskiden konuştuları dil de Arapça-Farsça kaynaklıydı"

Bana bunları diyebiliyor ve kanıtlayabiliyorsan eyvallah diyeceğim. Yok "bilmiyorum" diyorsan, bir bilene sormak lazım diyorum.
Siz Zazaların antropolojik olarak Türk olduklarını iddia ediyorsanız, bunu ispat etmelisiniz. Yine de bir önbilgi olarak şu ilginizi çekebilir:

Alıntı:
Zazalar ve Zazaca
Zazalar’ın yaşadığı coğrafya

Zazalar, nüfusu tahminen 4-6 milyon olan bir halk olarak Doğu-Anadolu’nun Fırat ve Dicle su havzasında yaşarlar. Sükun ettikleri yer enlem 37,8°- 42° ve boylam 37,8°- 40° arası arasında yer alan bölgede, il olarak Doğu-Sivas’tan Varto’ya, Gümüşhane’den Siverek’e kadar uzanır. Ağırlıklı olarak Tunceli, Bingöl, Erzincan, Elazığ, Kuzey-Diyarbakır illerinde yaşarken, Kangal, Zara, Ulaş ve İmranlı (Sivas), Kelkit, Şiran ve Gümüşhane, Hınıs, Çat, Aşkale (Erzurum), Gerger (Adıyaman), Pötürge ve Arapkir (Malatya), Mutki (Bitlis), Sason (Batman), Sarız (Kayseri), Aksaray ilçelerinde de meskendirler. Bunun dışında İstanbul, Ankara, Bursa, Eskişehir ve birçok ilçeye göçetmiş Zaza mevcuttur. Almanya, Avusturya, İsviçre, Hollanda, Belçika, Fransa, İsveç, Danimarka gibi Avrupa ülkelerinde bulunan Zaza sayısı tahminen 300.000’dir. Çoğu Almanya’ya iş veya son yıllarda iltica etmek için yerleşmiştir. Cambul (Kazakistan) ve Batum (Gürcistan) bölgelerinde de 1944’te sürgün edilen Zazalar’ın yaşandığı söylenmektedir. Zazalar’ın nüfusu hakkında kesin bir bilgi mevcut değil, fakat tahminlere göre 3 milyon, bazı tahminlere göre ise 4 ile 6 milyon arasıdır.
Dil ve etniklik

Zazaca, Hint-Avrupa dil ailesinin İrani diller gurubun Kuzey-Batı koluna dahildir. Beluçi, Gorani ve Sengseri dilleriyle Kuzey-Batı kolunun Hyrkani (Gurgan) alt gurubunu teşkil etmektedir. Zazaca’nın diğer akraba olduğu diller arasında Talişi, Mazenderani, Semnani, Gileki, Tati, Herzendi, Kürtçe, Farsça sayılabilir. Gramer ve kimi önemli sözcükler açısından Zazaca’ya yakın olan diller Kuzey-İran’da, Hazar Denizi kıyısında konuşulan dillerdir. Onun dışında Anadolu’da konuşulan Kurmanci-Kürtçesiyle yüzyıllarca ortak coğrafya paylaştığından dolayı bir dil yaklaşımı olmuştur.

Zazaca üzerine Türkiye’de, özellikle siyasette bir Kürt lehçesi olarak bilinen bir statüko mevcut. İrani dillerin dilbilim dalı olan İranoloji’ye göre ise Zazaca bir Kürt lehçesi veya dili değil, başlıbaşına bir dildir. Kürtler’in siyasi ve sayısal olarak Zazalar’a göre daha üstün olması, Zazalar’ın ve Zazaca’nın varlığı konusunda epey bir dezavantaj oluşturmuştur. Zazaca hakkında siyasette ve halk arasında, özellikle Batı-Anadolu’da yaygın olan “Kürt lehçesi” diye bir tanımlama vardır. Fakat özellikle son yıllarda yavaş yavaş açığa çıkan araştırmaların ve dergilerin sayesinde bu görüş değişmektedir.

Türkiye’de Türkçe’nin dışındaki yerli dillere uygulanan baskıdan ve inkardan dolayı Zazaca hakkında herhangi bir bilimsel kaynak bulmak pek güç. Ondan ötürü Zazaca Türkiye dışında, özellikle Almanya’da araştırılabilip, bilimsel olarak İrani diller arasındaki yeri saptanmıştır.

Zazaca’yı ilk olarak başlıbaşına bir dil olduğunu, yaptığı derleme, araştırma ve incelemeleriyle kanıtlayan ilk dilbilimci Oskar Mann’dır. Oskar Mann’ın 1903’ten 1907’ye kadar yaptığı araştırmalarını ilerletip kitap haline getiren Karl Hadank, “Die Mundarten der Zâzâ” adlı bilimsel eseri 1932 yılında kitaplaştırmıştır. Böylece İranoloji dilbilimde Zaza dili bugüne kadar dilbilimcilerin hemfikirliliğiyle başlıbaşına olarak tanınma durumunu korumakta. Oskar Mann’dan önce Peter Lerch (1856), Friedrich Müller (1864), Albert van Le Coq (1901) gibi araştırmacı ve dilbilimcilerin eserlerinde de Zazaca hakkında folklorik yazın derleyip kısmen analiz de etmişlerdir.

W.B. Henning (1954) , D.N. MacKenzie (1961-95), T. L. Todd (1985; A Grammar of Dimili [also known as Zaza], Michigan 1985, 277 s.), G.S. Asatrian / F. Vahman (1987-95), Joyce Blau (1989), P. Lecoq (1989), C. M. Jacobson (1993-97; Rastnustena Zonê Ma / Handbuch für die Rechtschreibung der Zaza-Sprache, Verlag für Kultur und Wissenschaft, Bonn 1993 / İstanbul 2001, Tij Yayınları; Zazaca Okuma Yazma El Kitabı, Bonn 1997 / İstanbul, Tij Yayınları), J. Gippert (1993-96), M. Sandonato (1994), Ludwig Paul (1994-98; Zazaki: Grammatik und Versuch einer Dialektologie, Dr. Ludwig Reichert Verlag, Wiesbaden 1998, 366 s.), Zılfi Selcan (1987-98; Grammatik der Zaza-Sprache, Nord-Dialekt (Dersim), Wissenschaft und Technik Verlag, Berlin 1998) gibi dilbilimcilerin analiz ve araştırmaları günümüze dek sürmekte.

Devleti oluşturan temel taşlarından birinin 1914-15 Ermeni-Süryani-Yezidi-Rum soykırımı ve 1937-38 Dersim soykırımı olan Türkiye Cumhuriyeti'inde cebren de uygulanan tevhidi tedrisat kanunundan dolayı egitim dili sadece Türkçe’den ibaret sayılmış, bu yüzden Zazaca ve diger anadolu dilleri kendilerini bir eğitim ortamında geliştirebilmek ve eğitim dili olabilme imkanı bulamamıştır. Eğitim dilinin sadece Türkçe’den ibaret olması medeniyetler beşiği olan Anadolu’nun çok dilli ve kültürlü yapısına büyük zarar vermiştir. Bundan dolayı Zazaca ve diğer etnik diller varlıklarını sürdürme noktasında unutulma ve ölü bir dil olma sınırına gelmiştir. Son yıllarda özellikle Avrupa’da Zazaca edebiyatı ve yazı dili çalışmaları ve çabaları Zazalar arasında olumlu bir yankı oluşturmuştur.

Zazaca, Kuzey-Batı İrani dilleri arasında J. Gippert ve P. Lecoq’un şemasına göre (bkz. İrani Diller) şöyle sınıflandırılmakta:

KUZEY-BATI IRANÎ:

Hyrkani (Gürgan) Gurubu: Beluçi, Sengiseri, Gurani, Zazaca
Karmani Grurbu: Kürtce, Sivendi
Medo-Hazar (Caspic) Gurubu: Gileki, Mazederani, Sorxeyi, Talişçe, Âseri

GÜNEY-BATI IRANÎ:
Farsca, Tacikçe, Tati

Tarihsel olarak son yapılan araştırmalara göre Zazaca, bir Ortaçağ-İrani dili olan Partça’ya yakınlık arzetmekte. Günümüz Kuzey-İran’da, Hazar Denizi kıyısında konuşulan diller de Zazaca’ya ilginç yakınlık göstermekte.
Din

Zazalar’ın hemen yarısı Alevi, yarısı da Sünni Müslüman kesimden oluşmaktadır. Sünni kesimde ayrıca Şafii ve Hanefi Zazalar mevcut. Dersim aşiretlerinden oluşan Alevi Zazalar, Koçgiri (Zara, Kangal, Ulaş, Divriği)’den Varto-Hınıs, kısmen Bingöl yöresinde, ayrıca Kayseri’nin Sarız ilçesinde mesken iken, Sünni Zazalar da Elazığ, Bingöl, Diyarbakır, Siverek, Adıyaman, Aksaray, Mudki, Sason bölgelerinde yaşamaktalar. Özellikle Alevi-Sünni ve de Şafii-Hanefi farklılığı Zazalar’da dildeki şive ve kültürde, yaşam tarzında belirmiştir.
KAYNAK: Almanya güdümlü zaza etnik ırkçılarının bağlantılarını vermeyiniz.

Eski 11-09-2007, 01:36   #15
Tanrıkut
Yönetici

Tanrıkut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 2,182

Toplumbilimde bir temel kural vardır.Dil milletler için ayırtedici bir özellik iken etnik kökeni belirleyici bir özellik değildir.
Jamaika'da bugün herkes bozuk İngilizce konuşur ve resmi dilleri hatta anadilleri İngilizce'dir.Bu, ordaki zencilerin Anglo Sakson olduğunu ispatlamaz.Ha keza bugün Peru tamamiyle İspanyolca konuşur ama Perulular İnka kökenlidirler.
Zazalar konusunda sayfamızda bulunan yazı konu uzmanı tarihçinin,bilimsel araştırmasıdır.Bundan dolayı yararlanılması gerekir.
Eski 11-09-2007, 01:45   #16
Attila HUN
Konuk

Alıntı:
Tanrıkut Rumuzlu Üyeden Alıntı
Toplumbilimde bir temel kural vardır.Dil milletler için ayırtedici bir özellik iken etnik kökeni belirleyici bir özellik değildir.
Jamaika'da bugün herkes bozuk İngilizce konuşur ve resmi dilleri hatta anadilleri İngilizce'dir.Bu, ordaki zencilerin Anglo Sakson olduğunu ispatlamaz.Ha keza bugün Peru tamamiyle İspanyolca konuşur ama Perulular İnka kökenlidirler.
Zazalar konusunda sayfamızda bulunan yazı konu uzmanı tarihçinin,bilimsel araştırmasıdır.Bundan dolayı yararlanılması gerekir.
Peki, Peruluların İspanyolca konuşmalarına rağmen İspanyol olmayıp İnka olmaları, Zazaların Zazaca konuşmalarına rağmen Türk oldukları anlamına mı gelir?

Eski 11-09-2007, 01:48   #17
Oğuz Yabgu
Senior Member

Atilla Hun, benim antropolojik açıdan "Zazalar Türktür" gibi bir iddiam yok.

İkincisi, almış olduğun kaynak sağlam bir kaynak değil. Bölücü akımın ürettiği bir kaynak. Zazalar hakkında kaynak belirttikleri kişiler de J. Gippert ve P. Lecoq gibi avrupalılar. Avrupalıların bu konudaki anlayışlarını gayet iyi bilirsin. Dediğim gibi benim böyle bir iddiam yok. Ben olay incelensin diyorum.
Eski 11-09-2007, 01:51   #18
Tanrıkut
Yönetici

Tanrıkut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 2,182

Burdaki örnek dil kaynaklı milliyet saptamalarının yanlışlığını açıklamak için verilmiştir.
Zazaca ki Farsça'nın bozulmuş halidir.Ben hayatımda gerçek Fars da gördüm Zaza da.Zazalar görünüm olarak Türklere benzerken konuştukları dil bozuk Farsçadır.Zazalar çoğunlukla Bektaşi'dir.Bektaşilik Türkler tarafından kabul görmüş bir tarikattır.
Eski 11-09-2007, 01:57   #19
Oğuz Yabgu
Senior Member

Yeniçeri Ocağı da kurulurken Bektaşi Tarikatına bağlıydı. Zazalar için adamakıllı bir araştırma yapılmamış. Bu boşluğu yabancılar kendi lehlerine çekiyor. Belki Türk değillerdir. Ama bunu bilmek için araştırmak gerek. Yoksa Türklüğü herkese bırakmayız.
Eski 11-09-2007, 02:17   #20
Kahvecioğlu
Konuk

Alıntı:
Tanrıkut Rumuzlu Üyeden Alıntı
Burdaki örnek dil kaynaklı milliyet saptamalarının yanlışlığını açıklamak için verilmiştir.
Zazaca ki Farsça'nın bozulmuş halidir.Ben hayatımda gerçek Fars da gördüm Zaza da.Zazalar görünüm olarak Türklere benzerken konuştukları dil bozuk Farsçadır.Zazalar çoğunlukla Bektaşi'dir.Bektaşilik Türkler tarafından kabul görmüş bir tarikattır.
Dil'in milet kaynaklı saptamaları tek başına yetersizdir,ama yanlış değildir,Dil sadece bu araştırmaların içindeki tek bir kalemdir,ama bu araştırma kriterlerinin başında gelir.
Bununla birlikte birçok araştırma alanıda mevcuttur.
Kanaatimce bizler asıl yanlışa şöyle düşüyoruz;bir dönem çeşitli illerde duvar yazıları görürdük "D.T.O." yani Dünya Türk olsun,gazetelerde "şunlarda Türkmüş,aaa bunların köküde Türkmüş " gibi haberlerle karşılaşıyoruz,Dünya'nın Türk olabilmesi afaki düşüncesi kadar,herkesi Türk ilan etme çabası da gariptir.
Birçoğu bilimsel olarak kanıtlanmamış magazin haberi olarak kalmakta.
Ekonomi'de şöyle bir temel kavram vardır : "Birşeyin adeti fazla ise genelde o şeyin değeri ve itibarı düşer" dolayısı ile kavramlarında sıradanlaştırılması bu tip hareketlerle olur.
Tanrıkut kendi gözlemlerinden bahsetmiş,evet benim de birkaç İranlı ve Zaza arkadaşım oldu,hatta severek izlediğimiz ailemizin beyin yıkama dizisi Kurtlar Vadisindeki "Abdülhey" karakterini canlandıran kişide Zazadır.

Dinde tek başına ispatlayıcı eleman değildir.Dolayısı ile Bektaşilik Türkler tarafından kabul görmüş bir tarikattır,Zazaların çoğuda bektaşidir dolayısı ile Zazalar Türk'tür mantığıda mesnetsizdir.
Dil,din ve kültürel birikim araştırmaların üzerine genetiğe kadar uzanan bir araştırma sonucunda bir sonuca ulaşılabilir.
Rus Kazakların Türk olamayacağı gibi...
Dil kısmına gelince bozuk Farsça kısmına katılmıyorum sadece Farsça değil Arapça kökenli ve birçok uydurma harf ve kelime bileşimidir Zazaca.

Konu Kapatılmıştır
Seçenekler
Tarz