Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı  

Geri git   Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı > Türkçü Toplumcu Görüş > Türkçü Toplumcu Görüş > Soru-Cevap

Konu Kapatılmıştır

Seçenekler Tarz
Eski 11-09-2007, 02:38   #21
Oğuz Yabgu
Senior Member

İletiler: 518
Oğuz Yabgu - MSN üzeri İleti gönder
Varsayılan Ynt: Zaza Türkleri

Ben sanırım derdimi pek anlatamıyorum Buraya yorum yazan arkadaşların içinde, Zazaları Türk göstermek için çırpınan kimseyi görmedim. Aksine kesin yargılardan kaçan insanlar görüyorum. Ama daha sağlam bir araştırma yapılmadan Türk olmadıklarını direten bir anlayışı da yanlış görüyorum.

Gerçek anadillerinin Arapça olduğu belliyse diyecek birşey yoktur zaten. İlk önce bunu belli hale getirmek gerekir.
Eski 11-09-2007, 09:44   #22
Attila HUN
Konuk

İletiler: n/a

Alıntı:
Oğuz Yabgu Rumuzlu Üyeden Alıntı
Buraya yorum yazan arkadaşların içinde, Zazaları Türk göstermek için çırpınan kimseyi görmedim.
O halde görün:

Alıntı:
ilbey Rumuzlu Üyeden Alıntı
Siteye yeni girdim zaza kurmanç türkleri makalesi-araştırmasını okudum ben köken olarak erzincan tercanlı fakat doğma büyüme eskişehirliyim makalenin zaza kısmının çoğuna katılıyorum zazalar kesinlikle Türk boyudur. ama zazalık ile kurmançlığın hiçbir alaksının olamayacağını düşünüyorum hele hele ırk bakımından hiç düşünmüyorum şunu düşünüyorum Türkiye ve belkide çevresinde birçok Türkmen aşiretleri zamanla kürtleşmiş(kurmançlaşmıştır.) Dil kökeni olarakta zazaca zaten orta asyadan kopup gelmiş bir dildir. zaten zazaların özellikle alevilerin yaşayışı tamamen Türkmen yaşayışı tavrı Türkmen tavrıdır. Bir Zaza çocuğu Türkiye Türkçesini kesinlikle yadırgamaz bir arayış peşine düşmez şahsen ben böyle birini tanımıyorum. kan çekiyormuş gibi kaynaşmıştır. özellikle ulu önder Atatürk bu büyük Türk kaynaştırmasını sağlamıştır. Tüm bunlardan öte bundan sonra ne yaparız ona bakalım
Zaza dilinin Orta Asya'dan geldiğini iddia edenler bunu bize ispat etmeliler.

Zazalık ve Alevilik konusuna gelince;

Askerdeyken Alevi bir arkadaşım vardı. Yakın arkadaştık. Eşi Zaza idi. Eşinin ailesi, arkadaşımın Alevi olduğunu bilmiyordu. Arkadaşıma bununla ilgili soru sormuştum. Bna dediği şey şu idi: "Eşim Zaza. Ailesi Alevilerdin hiç hoşlanmıyor. Benim Alevi olduğumu öğrenirlerse bizi kesinlikle ayırırlar."

Bu konuda genel anlamda Kahvecioğlu'na katılıyorum.

Eski 11-09-2007, 10:03   #23
Tanrıkut
Yönetici

Tanrıkut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 2,182

Konu üzerine çok araştırma okudum ve ilbeyin dedikleri doğrudur.
Kurmançlar,dilleri Soranicenin etkisinde kalmış Türkmenlerdir.
Zazaların dillerinde Oğuz Türkçesinde bugün kullanılmayan ama Yakutistan ya da Sibirya'da kullanılan Türkçe sözcüklerin kullanılması Türklüklerini ispatetmezse de bağlantıyı gösterir.
Zazalar büyük oranla Alevi Bektaşi'dir ve yoğunlukla Alevi Akkoyunlu Devleti'nin kurulduğu bölgede yaşarlar.
Zazaca dil kuralı olarak Farsça'ya yakındır.Zaza Aşiretlerinin adı da Türkçedir.
Bu konuda kendi edindiğim bilgilere göre vardığım kanı,M.S.9'lü yıllarda Zazaların Hazar denizi güneyinden göçetmiş,bölgede yerleşik olan Fars kültürü etkisinde kalmış yörüklerdir.

Zazalar Türk kökenli olmasa dahi kültürel olarak Türkle farkları yoktur ve bu vatanı benimsedikleri taktirde Türklükten çıkarılamazlar.
Eski 11-09-2007, 12:07   #24
Kahvecioğlu
Konuk

Alıntı:
Tanrıkut Rumuzlu Üyeden Alıntı
Konu üzerine çok araştırma okudum ve ilbeyin dedikleri doğrudur.
Kurmançlar,dilleri Soranicenin etkisinde kalmış Türkmenlerdir.
Zazaların dillerinde Oğuz Türkçesinde bugün kullanılmayan ama Yakutistan ya da Sibirya'da kullanılan Türkçe sözcüklerin kullanılması Türklüklerini ispatetmezse de bağlantıyı gösterir.
Zazalar büyük oranla Alevi Bektaşi'dir ve yoğunlukla Alevi Akkoyunlu Devleti'nin kurulduğu bölgede yaşarlar.
Zazaca dil kuralı olarak Farsça'ya yakındır.Zaza Aşiretlerinin adı da Türkçedir.
Bu konuda kendi edindiğim bilgilere göre vardığım kanı,M.S.9'lü yıllarda Zazaların Hazar denizi güneyinden göçetmiş,bölgede yerleşik olan Fars kültürü etkisinde kalmış yörüklerdir.

Zazalar Türk kökenli olmasa dahi kültürel olarak Türkle farkları yoktur ve bu vatanı benimsedikleri taktirde Türklükten çıkarılamazlar.
Tanrıkut değerli kardeşim,Türklükten çıkarmak olmayacağı gibi Türk olduğunu iddia etmekte kolay değildir.
Bundan dolayı kesin yargılarla konuşulmasa iyidir.Tabiki Türkiye Cumhuriyeti'nin temel kuruluş ilkesine ve Türklüğün kültürel ilkesine göre ihanet etmeyen kişiye adaletli davranılır ve ayrım yapılmaz.
Ama tavrın "ben okudum biliyorum","Zazalar Türk'tür" tarzında keskin tavırlar ve diktavari yorumlar yanlıştır,tarihi kanıya varmak uzun süren araştırmalar ve tesbitlerle olur yoksa şu anda hepimizin yaptığı gibi internet aracılığı ile sağlıklı sonuçlara ulaşamayız.Kanılar,temenniler sadece kişisel görüştür.
Önceden de dediğim gibi üzerine tarafsızca araştırma yapılması gereken bir konudur.
Zaza aşiretlerinin isimlerinin hepsi Türkçe'dir diye bir kaide yok.Türkçe aşiret isimleri evet mevcut.Fakat Türkçemizde kullandığımız Arapça ve Farsça kelimeler nasıl bizi Arap veya Farisi yapmayacağı gibi Türkçe kelimeler bulunduran dilleri ve onları kullananları da Türk yapmaz,bu bir ispat yöntemi değildir.Dediğim gibi tek başına dil'den yola çıkmak elbette yetersizdir.Çünkü baskın kültürler sosylojik olarak alt kültürleri dil yönünden kendi yörüngesine yani etkisine sokar,doğrudur.
Yoksa iddialarımız sinanoglu.net'deki bir arkadaşın "Barzani" nin asıl kökünün Pars Han'dan geldiğini ve Barzani'nin Türk olduğu iddiası gibi komik ve saçma kalır.

Hazarın güneyi meselesinde Büyük İskender ile Hazar Güneyindeki mücadele eden Perslerin de Türk olduğunu iddia edemeyiz dolayısı ile Hazar kıyısı Türkleri de biraz afaki kalıyor.

Misal Ali Tayyar Önder'in etnik yapı ile ilgili olan kitabında Fellah'lara da Türk,Laz'larında Lazoi olduklarını Orta Asya'lı Türkler olduğunu iddia etmektedir.

Şimdi ayırımcılığa düşmeden,birçok gizli servisin ve gizli servis himayesindeki araştırma kuruluşlarınında oyununa gelmeden duruma bir açıklık getirelim.Türkiye Cumhuriyeti sınırları dahilinde ve bu sınırlar dışında olan fakat Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı hakkına sahip olan kişilerin hepsi,Atatürk ilke ve devrimlerini kabul ediyor,Türkiye Cumhuriyeti'nin asli unsuru adındanda belli olduğu gibi "Türk" kavramı içinde birleşiyor ve beyanlarında,yaşayışında,fikriyatında bu liyakata erişmişse ortak yaşam için problem teşkil etmez.( kişisel ilişkiler tercihi kişilerin keyfiyetindedir.)
Çünkü geçtiğimiz yıllarda Amerikan gizli servisinin himayesi altındaki "Joshua Project" yörükleri bile etnik kimlik olarak göstermiştir.Amaçları zaten belli,tabiki bunu hepimiz anlıyoruz.
İşte yörüklerik,uygurları,karapapakları vb. gibi Türkleri,etnik grup gösteren araştırma.
http://www.joshuaproject.net/countries.php

Bundan dolayı arkadaşlar Türk'üm diyen ortaya çıksın ve tüm hayatını bu çerçevede düzenlediğini ifade etsin,sorun değildir.Fakat cümlesine "Ben şuyum" diye ifadeleri verenler ileride değişime uğramaları yüksek ihtimalle de mümkündür.Bunu örneklerle yaşadım.

Aslında yeterli araştırma olmadığı için ve araştırma kurumlarınında nedense kapandığı için Türkiye'de böyle kapsamlı bir çalışma mevcut değildir.Onun için kavramlar bazen zihnimizde karmaşaya yol açabilir.Misal fikirlerini önemsediğim,bilgi birikimine güvendiğim değerli büyüğümüz Prof.Dr.Ümit Özdağ beyefendinin yazısında olduğu gibi...

Antropolojik çalışmalar aslında Atatürk devrinde başlamış,1924 yılında Türkiye Antropoloji Tetkikat Merkezi kurulması emri Atatürk ile verilmiş bunun nedenini aslında günümüzde daha iyi anlıyoruz,çünkü aynı zamanda bilim adamı olan Atatürk ileride emperyalist güçlerin bölgesel oyunlarına sahne olacağımızı gördüğünü tahmin ediyorum.Hatta "Türk" Antropoloji Mecmuası Türk Ocağı yayınları altında çıkmış.Bu araştırma Türkiye genelinde 12 farklı bölgede 60 bin kadın ve erkek üzerinde "sefalotmetrik" ( kafatası ölçümleri ) ağırlıklı,burun,kulak,kürek kemikleri,çene yapısı,göz renkleri,kalça kemikleri boy beden oranları vb. gibi birçok kriterde çalışılmış.Dolayısı ile aslında bu çalışmaları bağnaz bakış açısı ile eleştirenler yani "kafatasçı" diye nitelendirenler bunun Avrupa'da yüzyıllardır ve hala yapıldığından haberleri olmayan kişilerdir.Atatürk mimarı olduğu gözbebeği Türkiye Cumhuriyeti'nin geleceğini düşünerek gerçekleştirmiştir.

Aslında bu başlık altında,tartışmanın yönünü değiştirecek ve araştırmaya yönlendirmek için bir soru soracağım ?
Neden şimdi bu bilimsel çalışmalar bir "tabu" konumunda da,"demokrasi havarisi ABD ve Avrupa bu çalışmalara devam ediyor ? Bu soruyu kendimize soralım ve cevabını arayalım.

Eski 11-10-2007, 00:29   #25
Türk'ÇE
Yönetici

Türk'ÇE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 1,862

Haydaaa ne olmuş sayfaya böyle..

Bu konuyu açıklığa kavuşturmaya az kalmış ha gayret diyelim.
Hepimizin ortak noktası;Zazalar hakkında ayrıntılı bilgi edinmek,çok da önemli bilgiler geliyor ve ırki konular açığa çıkıyor.Oğuz'un antropolojik olarak Türklere benzerliği var mı diye... bahsetmiş.Bu konuda karışmayan ırk kalmadaığından, yalnızca antroplojik araştrma yeterli olmayabilir.Bir Türk'de dâhi,normal değerlerden daha farklı değerler çıkabiliyor.Kafatası yapısı ile dudak,çene gibi uzuvlar tutmayabiliyor.Bnlar artık antropologlar tarafından doğal karşılanıyor.Tabi çıkmaz sokak değil ama bundan ziyadelerede bakmak gerekir.

Bektaşilerin zazalığınıda duymadım,şayet öyleyse Bektaşiliğinden şüphe duyarım.Bektaşilerde devşirmler harici farklı milletlerden Bektaşilik inancı sahibi yoktu."Devşirmelerde Türk değil zaten" diye akla geliyor ama onların soylarının bugünlere gelmelerinin pek bir imkânı yok, olsa bile "beşeler" yani, benim tarafımca sahte yeniçeriler adlı kişilerden gelmiştir fakat onların bektaşilikle alâkası yoktu.Gerçek yeniçerilerin ise evlenmeme zorunluluğu olduğundan soylarının devamı düşünülemez.

Kafam karıştı şimdi :-\

"Biz bu zulmetler içinden çıkarız bir gün olur;
Şarka garba yıldırımlar çakarız bir gün olur.

Kara bulutlar içinden parlayıp şimşek atar,
Gök gürler, dolular yağar; bakarız bir gün olur.

Kafkas, Buhara, Kırım'dan çevrilen hisarları,
Vurur millî külünk ile yıkarız bir gün olur.

Türkistan'ın güneşinden alırız bir kıvılcım;
Cehennem olur cihanı yakarız bir gün olur.

Anadol'dan Hindistan'a geçeriz Temür gibi,
Himalaya dağlarını çalkarız bir gün olur.

Dağıstan, Kırım, Kazan'ı; İran, Turan, Kaşgar'ı,
İttihadın zinciriyle sıkarız bir gün olur.

Bizi boğmak için yurda akan acı selleri,
Dinimizin kuvvetiyle tıkarız bir gün olur.

Türk doğarız, Türk gezeriz, Türk yaşarız dünyada;
Devrilen Moskof elinden çıkarız bir gün olur.

Der Zülâlî, Volga, Tuna, Ceyhun, Araslar gibi
Tuğyan eder deryalara akarız bir gün olur."
Türk'ÇE isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Eski 11-10-2007, 00:43   #26
Kahvecioğlu
Konuk

Alıntı:
Türk'ÇE Rumuzlu Üyeden Alıntı

Hepimizin ortak noktası;Zazalar hakkında ayrıntılı bilgi edinmek,çok da önemli bilgiler geliyor ve ırki konular açığa çıkıyor.Oğuz'un antropolojik olarak Türklere benzerliği var mı diye... bahsetmiş.Bu konuda karışmayan ırk kalmadaığından, yalnızca antroplojik araştrma yeterli olmayabilir.Bir Türk'de dâhi,normal değerlerden daha farklı değerler çıkabiliyor.Kafatası yapısı ile dudak,çene gibi uzuvlar tutmayabiliyor.Bnlar artık antropologlar tarafından doğal karşılanıyor.Tabi çıkmaz sokak değil ama bundan ziyadelerede bakmak gerekir.

Bektaşilerin zazalığınıda duymadım,şayet öyleyse Bektaşiliğinden şüphe duyarım.Bektaşilerde devşirmler harici farklı milletlerden Bektaşilik inancı sahibi yoktu."Devşirmelerde Türk değil zaten" diye akla geliyor ama onların soylarının bugünlere gelmelerinin pek bir imkânı yok, olsa bile "beşeler" yani, benim tarafımca sahte yeniçeriler adlı kişilerden gelmiştir fakat onların bektaşilikle alâkası yoktu.Gerçek yeniçerilerin ise evlenmeme zorunluluğu olduğundan soylarının devamı düşünülemez.

Araştırmalar zaten bir bütündür.Atatürk'ün Antropolojik araştırmaları yapılmasını isteğine inanmıyorsanız o ayrı konu,tek kalem hiçbir zaman çözüme ulaştırmaz.

Saygılar.

Eski 11-10-2007, 00:57   #27
Oğuz Yabgu
Senior Member

Devşirme usulü, biliyorsunuz Osmanlıların diğer Türk hanedanlıklarını devlet kademelerinden uzak tutabilmesi için çıkartılmıştı. Enderun bu şekilde varlık gösterdi. Aslında bunun Yeniçerilerle pek alakası yok.

Yeniçeri örneğini şu yüzden verdim. Yeniçeriler çoğunlukla devşirmelerdi. Türkleşmeleri için de Bektaşilik Tarikatı görevi devralmış olmalıydı. Çünkü Bektaşilik, Hoca Ahmet Yesevi'den kaynaklanmış Türk İslam anlayışını ortaya koymaktaydı. Gerçek Bektaşiler öz be öz Türkmenlerdir. Burada Zazaların Bektaşilikle bağlantısını duyunca aktarmak istedim. Yoksa bunu Zazaların Türk olduklarını kanıtlamak için belirtmedim. Sadece elimizdeki parçaları ortaya koyuyoruz. Evet, antropoloji bilimi de tek başına kanıt olamaz. Dediğim gibi parçaları ortaya koymak meselesi.
Eski 11-10-2007, 01:05   #28
Türk'ÇE
Yönetici

Alıntı:
Kahvecioğlu Rumuzlu Üyeden Alıntı
Alıntı:

Araştırmalar zaten bir bütündür.Atatürk'ün Antropolojik araştırmaları yapılmasını isteğine inanmıyorsanız o ayrı konu,tek kalem hiçbir zaman çözüme ulaştırmaz.

Saygılar.
Nerden çıktı bu inanmama meselesi?

Eğer, karışmayan ırk yoktur,antropolojik sonuçlar tek başına yeterli olmayabilir..( yani;yeterli olabileceği kadar olmayabilir ihtimali..) sözü ise; bunun için bir şey diyemem.Bunlar araştırmalarda çoğu kez çıkmış bir durum.Kaynak vermem gereksiz olur.

Ata'mın böyle bir araştırmaların yapılması istieğine inananıyorum ama benim yazdıklarımla bağdaştıramıyorum yazdığınızı. :-\

Saygı sizden ise, bizede fazlasıyla karşılık vermek düşer.

Eski 11-10-2007, 01:12   #29
Türk'ÇE
Yönetici

Alıntı:
Oğuz Yabgu Rumuzlu Üyeden Alıntı
Devşirme usulü, biliyorsunuz Osmanlıların diğer Türk hanedanlıklarını devlet kademelerinden uzak tutabilmesi için çıkartılmıştı. Enderun bu şekilde varlık gösterdi. Aslında bunun Yeniçerilerle pek alakası yok.

Yeniçeri örneğini şu yüzden verdim. Yeniçeriler çoğunlukla devşirmelerdi. Türkleşmeleri için de Bektaşilik Tarikatı görevi devralmış olmalıydı. Çünkü Bektaşilik, Hoca Ahmet Yesevi'den kaynaklanmış Türk İslam anlayışını ortaya koymaktaydı. Gerçek Bektaşiler öz be öz Türkmenlerdir. Burada Zazaların Bektaşilikle bağlantısını duyunca aktarmak istedim. Yoksa bunu Zazaların Türk olduklarını kanıtlamak için belirtmedim. Sadece elimizdeki parçaları ortaya koyuyoruz. Evet, antropoloji bilimi de tek başına kanıt olamaz. Dediğim gibi parçaları ortaya koymak meselesi.
Özür dilerim benim hatam,devşirmelrden kastım yeniçerilerdi.Devişirme deyince akla gelen hep yeniçeriler oluyor bu sebeple bir kere yazdık afffola.
Diğer yandan sözlerine katılıyorum.Tanrıkut'un "zazaların Alevi bektaşi .." sözleri aklımı karıştırdı.Yaşadığı bölge itibariyle görünen o'dur ki Türk ırkına bağlı olduğuna dair bir adım daha atılmış olur ama bu da tek başına yetmiyor elbet.Bu konuya eğilelim bakalım ne çıkacak meraktan çatlamayalım

Eski 11-10-2007, 02:07   #30
Oğuz Yabgu
Senior Member

Alıntı:
Ata'mın böyle bir araştırmaların yapılması istieğine inananıyorum
Türk'ÇE bunda inanmayacak bir şey yok Bu doğrudur ve sonuçlar Anadolu'da Türk ırkının baskınlığını göstermiştir.

Bu araştırmanın sebebini sana açıklayayım:

Burada Atatürk'ün anlayışını bilmek gerekir. Atatürk, Türk olmak için tek şartı ırka dayandırmamıştır. Yalnız şu gerçeğin ve önemli konunun da farkındadır. Her ne kadar Türk kimliğinde her zaman ırkı şart görmese de şunu gözardı edemezdi: Elbette bir milletin varlık kaynağı ilk başta soy olmaktadır. Ve birileri gelip senin ülkende garip haritalar çizdiğinde gösterebileceğin dayanaklardan biri de antropolojik sonuçlardır. Çünkü Antropoloji, doğrudan o millete doğuştan sahip olanları gösretebilen tek bilim dalıdır. Bu sonuçlar, doğruyu büyük oranda gösterir. Elbette Türk olup da ölçütlere uymayan insanlar olacaktır. Bunun pek çok sebebi olabilir. Zaten burada çoğunluk ele alınır. Bu istisna payı her zaman bırakılır. Irken Türk olmayanları da saf dışı bırakmak için yapılmamıştır.

Umarım açıklayıcı olmuşumdur. Soy milletler için tek koşul olmasa da sonuçta yadsınmaz bir gerçektir. O dili oluşturan ana unsur ve kültürü oluşturan ana madendir. Bu dil ve kültür dairesi içinde ırken Türk olmayan vatandaşlarımız da Türklük kimliğine bu şekilde girebilmektedir.
Seçenekler
Tarz