Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı  

Geri git   Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı > Genel İşleyiş > İstekleriniz

Konu Kapatılmıştır

Seçenekler Tarz
Eski 11-18-2007, 22:20   #11
zh4n
Senior Member

İletiler: 105
zh4n - MSN üzeri İleti gönder
Varsayılan Ynt: Din Bölümü

Alıntı:
ogedai Rumuzlu Üyeden Alıntı
Sayın zh4n,

Dini öğreniniz..

Benim ya da bizim dini inancımızı nasıl tespit ettiniz?

Bu sitede yazılarıı paylaşanların inancından banane derken din bölümü önermeniz ilginç tabi.
Yanlış anladınız sanırım.Ben kimsenin inancını tespit etmedim.Bu sitedeki üyelerin inancından banane derken hani demiştiniz ya nabız mı ölçülüyor diye. Hayır ben nabız ölçmüyorum kimin neye,nasıl inandığı beni ilgilendirmiyor.Ben sadece hep beraber olup herkes inançları hakkında takıldığı bir yeri ya da öğrenmek istediği bir yeri dile getirebileceği bir bölüm olsun istedim.
Eski 11-18-2007, 22:23   #12
Oğuz Yabgu
Senior Member

İletiler: 518
Oğuz Yabgu - MSN üzeri İleti gönder

Alıntı:
zh4n Rumuzlu Üyeden Alıntı
Ben zaten burdan fetva verelim de demiyorum.Kimsenin inandığına laf söz edelim de demiyorum.Herkes kendi inancını yaşar lakin bu kadar çekinmeniz gerçekten hayal kırıklığına uğrattı beni.Sadece Türk'Çe için demiyorum yanlış anlaşılmasın.Burada gayet hayırlı işler yapıyoruz dilimiz adına .Bunun yanında dinimizi de öğrenmemiz neden bu kadar sakıncalı yada imkansız gibi geliyor size ?
Bir an kendimi kötü hissettim Zh4n Ben de dinimizi daha iyi öğrenmek adına böyle bir öneriye sıcak bakıyorum aslında. Ama sen de taktir edersin ki, bunun gibi hassas konuların alt yapısı iyi hazırlanmalıdır. Bazı düzenleyici kurallar getirilmelidir. Ben illa olamaz demiyorum. Sadece böyle bir konuda aceleciliğin sıkıntılar çıkarabileceğini düşünüyorum. Bu konu hakkında görüşler yazılmaya devam etsin. Görüşleri öğrenelim.

Alıntı:
Nabız mı ölçülüyor? Din meselesini hakkıyla tartışabileceğimiz bir çok ağeli mevcut. zaten gergin herkes, en ateşli konuyu buraya taşımanın anlamı yok. Din meselesi olmadan ayakta ağelimiz sağolun.

Din derken, neden hepimizin İslam olduğunu varsaydınız? Ben değil ama belki de aramızdan biride papaz getirmek ister tartışmaya, ya da haham. Hepsi temin edilebilirse (hatta şaman) açılsın bölüm.
Bu işin nabız ölçmeyle alakası yoktur diye düşünüyorum. Böyle bir kuşkuyu oldukça yadırgadım. Din başlığı yer alsın, almasın konusu ayrı bir durum. Eğer bu konu hakkında yoğun bir istek olursa, konuyu değerlendirecek arkadaşlarımız vardır. Olur veya olmaz. Açılsa bile, herkes almak istediğini alır. Kimse kimsenin kafasına zorla bir şeyler sokamaz. Benim de din başlığının yer almasında büyük kuşkularım var. Bu ağelinde böyle bir şeye gerek de olmayabilir. Ama bu sert tavrı göstermenize gerek yoktu diye düşünüyorum.
Eski 11-18-2007, 22:25   #13
zh4n
Senior Member

Alıntı:
Tonyukuk Rumuzlu Üyeden Alıntı

Alıntı:
Ben zaten burdan fetva verelim de demiyorum.Kimsenin inandığına laf söz edelim de demiyorum.Herkes kendi inancını yaşar lakin bu kadar çekinmeniz gerçekten hayal kırıklığına uğrattı beni.Sadece Türk'Çe için demiyorum yanlış anlaşılmasın.Burada gayet hayırlı işler yapıyoruz dilimiz adına .Bunun yanında dinimizi de öğrenmemiz neden bu kadar sakıncalı yada imkansız gibi geliyor size ?
Bir an kendimi kötü hissettim Zh4n Ben de dinimizi daha iyi öğrenmek adına böyle bir öneriye sıcak bakıyorum aslında. Ama sen de taktir edersin ki, bunun gibi hassas konuların alt yapısı iyi hazırlanmalıdır. Bazı düzenleyici kurallar getirilmelidir. Ben illa olamaz demiyorum. Sadece böyle bir konuda aceleciliğin sıkıntılar çıkarabileceğini düşünüyorum. Bu konu hakkında görüşler yazılmaya devam etsin. Görüşleri öğrenelim.

Alıntı:
Nabız mı ölçülüyor? Din meselesini hakkıyla tartışabileceğimiz bir çok ağeli mevcut. zaten gergin herkes, en ateşli konuyu buraya taşımanın anlamı yok. Din meselesi olmadan ayakta ağelimiz sağolun.

Din derken, neden hepimizin İslam olduğunu varsaydınız? Ben değil ama belki de aramızdan biride papaz getirmek ister tartışmaya, ya da haham. Hepsi temin edilebilirse (hatta şaman) açılsın bölüm.
Bu işin nabız ölçmeyle alakası yoktur diye düşünüyorum. Böyle bir kuşkuyu oldukça yadırgadım. Din başlığı yer alsın, almasın konusu ayrı bir durum. Eğer bu konu hakkında yoğun bir istek olursa, konuyu değerlendirecek arkadaşlarımız vardır. Olur veya olmaz. Açılsa bile, herkes almak istediğini alır. Kimse kimsenin kafasına zorla bir şeyler sokamaz. Benim de din başlığının yer almasında büyük kuşkularım var. Bu ağelinde böyle bir şeye gerek de olmayabilir. Ama bu sert tavrı göstermenize gerek yoktu diye düşünüyorum.

Allah razı olsun sizden beni bir anlayan çıkacak mı diye bekliyordum.Ben aceleci davranmıyordum ama beklemediğim tepkilerle karşılaşınca bende afalladım ne yapacağımı şaşırdım.Gerçekten beni anladığınız için çok teşekkür ederim.
Eski 11-18-2007, 22:27   #14
Türk'ÇE
Yönetici

Türk'ÇE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 1,862

Alıntı:
Alıntı:

Afedersiniz ama büyük bir suç mu işledim acaba merak ediyorum? Öfkeyle kalkan zararla oturur biliyosundur umarım.Kendi adına konuşmalısın bence.Hem ben değil diyorsun hemde papaz ,haham şaman temin edin diyorsun.Nabız ölçmeye benim ihtiyacım yok, inanç herkesin kendi içindeki bir şeydir.Banane bu sitedeki üyelerin inancından!Benim amacım dinimizi öğrenmemiz onu kurallarına uygun olarak hayatımızın her alanında yaşamamızdır.
Değerli kardeşim,
Bu konuda şimdiden nasıl ateşlendiğini görüyoruz konunun, hassas bir durum.Ayrıca İlahiyatçı konusunda Sayın M.Cemil KILIÇ mevcut kendisi hem ilahiyatçı hem sosyyologdur ve güvendiğimiz yazarlarımızdandır ama din konusunda yazmıyor çünkü doğacak tartışmaları biliyor,dinin dogmatik olduğnu biliyor(uz).
Suç falan işlemedin ama yazdıklarını iki kere düşünerek yazmalısın yoksa kırıcı olabilirsin en azından burdan öyle görünüyor.
Hayal kırıklığına uğrman da yersiz.Tartışmanın daha fazla uzamaması ve kırıcılık olmaması için konunun kilitlenmesi kanımca uygundur.Ayrıca herkes hangi dine mensubsa, hangi inanca,mezhebe vs... mensubsa kendince yaşasın din eğitimini gerekli yerlerden almalı.

"Biz bu zulmetler içinden çıkarız bir gün olur;
Şarka garba yıldırımlar çakarız bir gün olur.

Kara bulutlar içinden parlayıp şimşek atar,
Gök gürler, dolular yağar; bakarız bir gün olur.

Kafkas, Buhara, Kırım'dan çevrilen hisarları,
Vurur millî külünk ile yıkarız bir gün olur.

Türkistan'ın güneşinden alırız bir kıvılcım;
Cehennem olur cihanı yakarız bir gün olur.

Anadol'dan Hindistan'a geçeriz Temür gibi,
Himalaya dağlarını çalkarız bir gün olur.

Dağıstan, Kırım, Kazan'ı; İran, Turan, Kaşgar'ı,
İttihadın zinciriyle sıkarız bir gün olur.

Bizi boğmak için yurda akan acı selleri,
Dinimizin kuvvetiyle tıkarız bir gün olur.

Türk doğarız, Türk gezeriz, Türk yaşarız dünyada;
Devrilen Moskof elinden çıkarız bir gün olur.

Der Zülâlî, Volga, Tuna, Ceyhun, Araslar gibi
Tuğyan eder deryalara akarız bir gün olur."
Türk'ÇE isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Eski 11-18-2007, 22:29   #15
ogedai
Konuk

İletiler: n/a

Sayın zh4n

Ben de onu diyorum. Herkes inançları hakkında takıldığı yeri yazmasın, karmakarışık olur diyorum. Bazılarının inancıyla ilgili meseleleri cevaplayamayabiliriz, ayrıca bu çok hassas bir konudur, içinde büyük oranda felsefe barındırır. Bu ağeli bahsettiğiniz potansiyeli karşılayamayabilir. Esas demek istediğim, Tengrici (ya da başka inanca sahip) bir arkadaş soru sorsa kopyala yapıştırla cevap vermek zorunda kalırız..

Onu zaten kendisi de yapabilir.

Eski 11-18-2007, 22:33   #16
zh4n
Senior Member

Tamam hepinize teşekkür ederim ve hepinizden özür dilerim demedim farzedin, haklısınız.Yetkililerden konuyu silmesini rica ediyorum.Büyük bir eşeklik etmişim tekrar özür dilerim.
Eski 11-18-2007, 22:34   #17
Akçura
Yönetici

İletiler: 1,028
Akçura - MSN üzeri İleti gönder

Arkadaşlar tartışma yararlı olmaktan çıkmıştır. Konu kilitlenecek.
Akçura isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Eski 11-18-2007, 22:36   #18
Oğuz Yabgu
Senior Member

İletiler: 518
Oğuz Yabgu - MSN üzeri İleti gönder

Bizim saygılı fikir alışveriş yapabilme konusunda yetersiz olduğumuz bu başlık altında görülüyor. Ben de bu ağelinin Din gibi ulu bir mevzuyu kaldırabilecek düzeyde olmadığını düşünmeye başladım. Belki ilerki yüzyıllarda gelişim gösterebileceğimizi düşünüyorum.
Eski 11-18-2007, 22:46   #19
Tardu
Otağ Sorumlusu

İletiler: 70

Türk'ün Dininin ne olduğu konusunda hepimizin malumatı vardır.

Kısacası biz buna Müslümanlık diyoruz.Birkaç istisnai Türk topluluğu dışında bu böyledir.

Hal böyle olunca yani Türk'ün dini İslam olunca Türk'ün adının yüceltilmesi ve Türk'ü uyandırmak için açılan Ağelimizde Türk'ün dininin bölümünün olmasının istenmesi bir Türk'ün en tabii hakkıdır.

Ancak Ağelimizin kuruluş amacı malesef ki Dini tartışmayı içermemektedir.kaldı ki din gibi hasas bir konuda sanal alem üzerinden Tartışmalar yürütülmesini de doğru bulmuyoruz.Din gibi insanları Özellikle de Türk bireylerini birbirine yakınlaştırması gereken böyle kutsal bir mevzu üzerine tartışmalar fikirmeydanına taşındığı andan itibaren zaten yanlış anlaşılmalara devamlı surette mahal veren sanal alemde benzeri yanlış anlaşılmalar vuku bulacak ve haliyle de birleştirici olan din olgusu ayrıştırıcı olacaktır.

Ha derseniz ki Dini yani Müslümanlığı savunmuyor musunuz?

Dinler arası diyalog denen Hristiyanlaştırma projesine,Fethullah gülen ve cemaatine karşı çıkışımız ve bunun üzerine insanları bilgilendirmeya çalışmamız sadece Devletin bölünmez bütünlüğü ve milli yapısını korumak amaçlı değil aynı zamanda Türk'e yakışan en güzel ve tek din olan Müslümanlığı da koruma amaçlıdır.

Bu yüzdendir ki Kimse Türk'ün en önemli değeri olan İslam'a sahip çıkmadığımız gibi çıkarımda bulunmaz umarım.
Tardu isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Eski 11-18-2007, 23:14   #20
Tanrıkut
Yönetici

Tanrıkut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 2,182

Din çok hassas bir konu,daha önceki deneyimlerimizden din bölmünün sadece kavga ve çatışmaya yol açtığını görüyoruz.Bunda sebep,herkesin kendisine göre dini yorumlaması.Birkaç defa açtık ve sadece küskğnlüğe yol açtı.

Dindarlık ve dine saygı konusu başımızın tacıdır ve misyonerlikle mücadele hedeflerimiz arasındadır.Anasayfada dini dosyalar bulunmaktadır.

Dini konularda bilgi ve destek alınması gereken kurum olarak Diyanet İşleri Başkanlığını görmekteyiz,oranın bağlantısını uygun bir bölüme ekleyebilirsiniz.
Seçenekler
Tarz