Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı  

Geri git   Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı > Türkçü Toplumcu Görüş > Tepkilerimiz

Tepkilerimiz Ağ üzerinden ya da somut olarak gösterdiğimiz yasal tepkiler eşgüdüm otağı.

Seçenekler Tarz
Eski 06-01-2009, 15:52   #1
Abdal Musa
Gönüllü

İletiler: 5
Varsayılan Neden hala mezhepcilik,resmi tarih agir basiyor?

Buraya yeni üye olan bi arkadasiniz olarak ana sayfada okuduklarimdan dolayi biraz hayal kirikligina ugradigimi söylemeliyim...
ben bir Alevi Türk milliyetcisi olarak burada Haci Bektas,Ahi Evren gibi Türk ulularinin yerine Türk halkina sirtini cevirmis,saraydan,mogollardan yana tavir tankinmis mevlana nin sözlerine yer verilmesine anlam veremiyorum.
Her konuyu Türkmen katliami konusunda uzman ve Türk topraklarini araplastiran,farslastiran osmanlinin üzerinden tartismak vede iran Türklestiren sah ismail gibi bir Türk komutanini ve sairi ni kaale almamak yok saymak?
bumu Türk milliyetciligi diye soruyor insan kendine?
din bölümüne göz attim...
her konu sünnilik üzerinden isleniyor...
bir zamanlar bu topraklarin 4/3 ne yakin olan hasTürklerin,Türkmenlerin inanclari yok sayiliyor...
Hala Göktürkler diye övündügümüz atalarimizdan yadigar tek tük ne varsa Alevi Türkmenlerin gelenek,törenlerinde oldugu halde,araplasan sünni hegemonyasi temsilcileri bu Türk ruhunu yok etmeye calisiyor vede bazi Türk milliyetcileride istemden de olsa buna canak tutuyor.
Artik gercekler gün isigi gibi ortada oldugu halde bu "kendimizi kandirmaci" tavra son vermeliyiz...
Bu 1000 yildir yapilan Türkmen zulümüne bizzat Türklerde ortak olmamalidir...
Acikca Alevi Türkmenlerin temelini kurdugu Osmanlinin onlara yaptigi nankörlügü,gene onlarin temelini kurdugu Türkiye Cumhuriyeti'nin vatandaslari yapmamalidir...

Düzeltme:Bilgehan Tonyukuk
Öncelikle Türkçemizi düzgün kullanmaya özen gösterelim...
Abdal Musa isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 06-02-2009, 17:50   #2
Tanrıkut
Yönetici

Tanrıkut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 2,182
Varsayılan Cevap: Neden hala mezhepcilik,resmi tarih agir basiyor?

Sayın Abdal Musa

Siz de onların sözlerini ekleyiniz. Severek okuruz.
Eski 06-03-2009, 12:43   #3
Akçura
Yönetici

İletiler: 1,028
Akçura - MSN üzeri İleti gönder

Alıntı:
Abdal Musa Rumuzlu Üyeden Alıntı İletiyi göster
Buraya yeni üye olan bi arkadasiniz olarak ana sayfada okuduklarimdan dolayi biraz hayal kirikligina ugradigimi söylemeliyim...
ben bir alevi türk milliyetcisi olarak burada haci bektas,ahi evren gibi türk ulularinin yerine türk halkina sirtini cevirmis,saraydan,mogollardan yana tavir tankinmis mevlana nin sözlerine yer verilmesine anlam veremiyorum.
Her konuyu türkmen katliami konusunda uzman ve türk topraklarini araplastiran,farslastiran osmanlinin üzerinden tartismak vede iran türklestiren sah ismail gibi bir türk komutanini ve sairi ni kaale almamak yok saymak?
bumu türk milliyetciligi diye soruyor insan kendine?
din bölümüne göz attim...
her konu sünnilik üzerinden isleniyor...
bir zamanlar bu topraklarin 4/3 ne yakin olan has türklerin,türkmenlerin inanclari yok sayiliyor...
Hala göktürkler diye övündügümüz atalarimizdan yadigar tek tük ne varsa alevi türkmenlerin gelenek,törenlerinde oldugu halde,araplasan sünni hegemonyasi temsilcileri bu türk ruhunu yok etmeye calisiyor vede bazi türk milliyetcileride istemden de olsa buna canak tutuyor.
Artik gercekler gün isigi gibi ortada oldugu halde bu "kendimizi kandirmaci" tavra son vermeliyiz...
Bu 1000 yildir yapilan türkmen zulümüne bizzat türklerde ortak olmamalidir...
Acikca alevi türkmenlerin temelini kurdugu Osmanlinin onlara yaptigi nankörlügü,gene onlarin temelini kurdugu türkiye cumhuruyetinin vatandaslari yapmamalidir...

Sayın Abdal Musa, bu otağda hiçbir zaman dini inanç ayrımcılığı olmamıştır. Özellikle mezhepçilik bu zamana kadar hiç yaşanmamıştır. Bundan sonra olmasına da izin vermeyiz. Farazi konuşmayalım, istatistiki veriler her şeyi açıklar.

Fikir meydanındaki 4500'den fazla konudan 95 tanesinde ALEVİ kelimesi geçmiş, bu da bütün konuların %2’si demektir. Buna rağmen İSLAM kelimesi 49 konu başlığında yazılmış, yaklaşık %1 olur. SÜNNİ kelimesi 60 konuda işlenmiş, bu da %1,5'a yaklaşır.

Anasayfada ise 43 konu başlığının içinde geçmiştir. Anasayfada yer alan alevilikle ilgili bazı önemli konu başlıkları:

Aleviler ve Cumhuriyet
Yazar: TÜRK’ÇE
http://turkcutoplumcu.org/index.php?...=857&Itemid=32

Alevilik Türkiye'nin Zenginliği Değildir
Yazar: Cemil Kılıç
http://turkcutoplumcu.org/index.php?...=181&Itemid=32

Aleviler ve Kürtçülük
Yazar Cemil Kılıç
http://turkcutoplumcu.org/index.php?...=378&Itemid=32

Rıza Zelyut: Kürt Alevi Yoktur
Yazar: Rıza Zelyut

http://turkcutoplumcu.org/index.php?...=204&Itemid=31

Fikir meydanındaki şu konuyu inceleyin.

Alevilik, Türk Kültürünün En Özgün Biçimlerinden Biridir
http://www.turkcutoplumcu.org/fikirm...ighlight=alevi

Rakamlardan anlaşılacağı üzere ALEVİLİK bu otağ için yeni bir kavram değildir. Ayrıca burada bulunanların düşünce dünyasında Türk’ün Alevi olmasından, Sünni olmasından ziyade Türk olması birincil önem arz eder.

Eksikleri Tanrıkut’un belirttiği gibi gelin beraberce tamamlayalım.
Akçura isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 06-05-2009, 02:31   #4
Abdal Musa
Gönüllü

Akcura kardes Alevi kelimesinin daha cok gecmesi onun yok sayilmadigi anlamina mi geliyor?
din konusu islenirken ne sünni ne alevi kelimeleri geciyor ama icerik tamamen sünniligi anlatiyor vede sanki Türk halki simdi olmak üzere gecmistede hep sünni gelenektenmis gibi isleniyor...
Tanrikut sana gelince ben size olan seyi ve gözlemlerimi aktardim...
önemli olan herkesin artik konu eger Türklükse objektif olmasi...

Düzeltme:Bilgehan Tonyukuk
Öncelikle Türkçemizi düzgün kullanmaya özen gösterelim...
Eski 06-06-2009, 17:30   #5
Tanrıkut
Yönetici

Tanrıkut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 2,182

Türk büyüğünün sözlerini eklerken onun hangi mezhebten olduğunu kesinlikle düşünmüyoruz, bizim için kıstas Türklük ve evrensel değerlere yapmış olduğu katkıdır.
Eski 06-11-2009, 22:20   #6
kobali
Bölüm Sorumlusu

kobali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 1,312
Post Cevap: Neden hala mezhepcilik,resmi tarih agir basiyor?

Sayın Abdal Musa.

Konuya başlarken Alevi Türk milliyetçiliğinden bahsederken, ifadelerinizi samimi bularak okudum. Burada yazan arkadaşlarımızın çoğusu hiç bir dine veya meshebe hoşgörüsüz davranmadılar. Aslolan da budur. Hiç bir dine inanmayan şahsiyetler de buraya yazıyorlar. Eleştiri yapmanız doğaldır ancak Hacı Bektaş-i Veliyi, Pir Sultan Abdalı konu açarak yazmanız, beni daha çok sevindirir. Siz konuyu açın, bakın ardından ne kadar duyarlı yazılar gelecektir. Haydi başlayalım arzu ederseniz. Pir Sultan Abdal senaryosunu tiyatro etmiş birisi olarak ben hazırım...
Eski 06-18-2009, 03:04   #7
Abdal Musa
Gönüllü

Tanrikut kardes eger aslolan senin dedigin gibi Türklükse o zaman Türkmenlere yüzünü ceviren,Mogollardan yana olan,tükceyi hic kaale alip yazmayan konusmayan Mevlana ya bu hayranlik nedendir?
Yada su dünya yüzünde Osmanlidan daha cok Türk öldüren bir devlet yokken,padisahlari,pasalari,vezirleri,askerleri %80,90 hristiyan,musevi,yahudi,hirvat,sirp olan bir devlete duyulan hayranlik nedendir?
Sana gelince kobali kardes ben dedigim gibi gördügümü yazdim.belkide din konusunu yazan arkadas veya arkadaslar ateisttir,ama yazdigi icerik bana göre yanlis.Buda zaten yillardir yapilan baski sonucu,dinle cok ilgisi olmayan milliyetcilerin bile bilinc altinda böyle yanlis seyleri düsünmeye sürüklenmelerinin sonucudur...
Pir Sultan hz. leri icin istedigin herseyi yaparim...
Canim kurban böyle yüce Türkmen kocalarina.
Sanada ayrica tesekkürler calismalarin icin.............

Not:Imla hatalari yaptiysam affola!!!!!!!!!!!

Konu Abdal Musa tarafından (06-18-2009 Saat 03:09 ) değiştirilmiştir.
Eski 06-27-2009, 15:53   #8
turkkadini
Gönüllü

İletiler: 1
Wink Cevap: Neden hala mezhepcilik,resmi tarih agir basiyor?

öncelikle herkese merhaba;
ben böyle bi site varlığından haberdar olunca çok heyecanlandım.gerçekten ulu önderin yolunda olan,vatanımız için bir araya gelmiş bireylerle buluşacağımı düşünüyordum.fakat görüyorum ki burası inançlarla taraf olmuş yazılarla dolu.öncelikle şunu söylemek istiyorum.burda bu tarz mevzuların geçmesinden rahatsızlık duydum.bizleri birlik yapacak,kaynatacak yazılar görmek beni daha çok mutlu eder.sünni bir bayanım fakat bu tür ayrımlar hiç umrumda değil.tek isteğim vatanımın emperyalist ellerden kurtulması....
turkkadini isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Seçenekler
Tarz