Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı  

Geri git   Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı > Atatürk ve Atatürkçülük > Atatürk'ün Hayatı, Kişiliği ve Sözleri

Seçenekler Tarz
Eski 02-01-2008, 00:42   #1
Türk'ÇE
Yönetici

Türk'ÇE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 1,835
Varsayılan SON 15 DAKİKA!

10 Kasım 1938
“son beş dakika”

Dünyadaki son ben dakikasına gözleri kapalı girdi. Göğsü sık sık inip çıkıyordu. Dışarıda bütün bir ulus radyo başındaydı. Savarona, Atasına son bir saygı duruşu için Dolmabahçe önüne demirlemişti. Saray, derin bir sessizlik içindeydi.

DR. İHSAN A. ÖZKAYA (Atatürk’ün Doktoru)
“Başucunun sağ tarafında Prof. Dr. Mim Kemal Öke durmakta... Yanında Dr. Kamil Berk başını O’nun omzuna dayamış hıçkırıyordu. Prof. Dr. Akil Muhtar Özden kendinden geçmiş gibi odanın içinde,
‘Aman yarabbi, aman yarabbi’ diye ağlayarak dolaşıyor. Genel Sekreter Hasan Rıza Soyak ile Muhafız Komutanı İsmail Hakkı Tekçe yatağın ayakucunun sol tarafında duruyorlar. Onlarında gözleri yaşlı. Kılıç Ali de onlar gibi, ellerini kavuşturmuş; son saygı duruşunda...”

KILIÇ ALİ (Atatürk’ün Silah Arkadaşı)
“Hayatına kastedilmemesi için icabında canımızı bile fedaya azmetmiş olduğumuz büyük Atatürk, hepimizin gözleri önünde, güpegündüz, fani hayata veda edip gidiyor, herkes ellerini kavuşturmuş, büyük bir acz içinde duruyor, kimsenin elinden bir şey gelmiyordu. Aman yarabbi, adeta dehşet içindeydik. Hasan Rıza dayanamadı, büyük bir teessür içinde bana,
‘ – Kılıç bak, koca bir tarih göçüyor’ dedi.
Saat tam dokuzu beş geçiyordu”

HASAN RIZA SOYAK (Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri)
“Birden bire gök mavisi gözleri açıldı ve sert bir hareketle başını sağa çevirdi. Ben de artık hıçkırıklarımı zaptedemedim. Diz çöktüm, sağ elini ellerimin içine aldım. Öptüm ve yüzüme sürdüm.”

DR. İHSAN A. ÖZKAYA (Atatürk’ün Doktoru)
“Operatör Mim Kemal Öke, Atatürk’ün açık gözlerini kapattı. Kamil Berk de Gazi Mustafa Kemal imzalı beyaz bir mendille çenesini bağladı. Son nöbet defterine şöyle yazıldı.
‘Saat 09:05 Vefat Etmişlerdi.’

SALİH BOZOK (Başyaver)
“Hekimler büyük ölünün odasından çıktıkları zaman yüzüm kim bilir nasıl bir korkunç hal almıştı ki operatörü Mim Kemal Bey telaşlanarak ‘nereye gidiyorsun’ diye sormaya mecbur oldu. ‘Hiç’ dedim, ‘gidiyorum. İşim bitti artık.’ Fakat Mim Kemal Bey bırakmadı. Kolumdan tutarak aşağıya kadar indirdi. Kalbim iki değirmen taşı arasına düşmüş bir buğday tanesi olsa, ancak bu kadar ezilirdi. Ne ağlayabiliyor, ne konuşabiliyor, ne de konuşulanları anlayabiliyordum. Bir ara büsbütün kendimden geçmişim. Odadan deli gibi fırladım.
‘ – Nereye?’ diye arkamdan koştular.
‘ – Şimdi geliyorum’ dedim. Bundan sonrasını hiç ama hiç hatırlamıyorum...”

Atatürk’ün Başyaveri Salih Bozok, şuursuzca sarayın merdivenlerinden aşağı koştu. Alt katta boş bulduğu bir odaya dalıp kapıyı kapattı. Az sonra, içeriden tek el silah sesi duyuldu. Sesi duyup odaya koşanlar, içeride onu kanlar içinde buldular. Tabancasından, kalbine sıktığı bir kurşunla devrilmişti.

Can Dündar(sarı zeybek belgeseli)

"Biz bu zulmetler içinden çıkarız bir gün olur;
Şarka garba yıldırımlar çakarız bir gün olur.

Kara bulutlar içinden parlayıp şimşek atar,
Gök gürler, dolular yağar; bakarız bir gün olur.

Kafkas, Buhara, Kırım'dan çevrilen hisarları,
Vurur millî külünk ile yıkarız bir gün olur.

Türkistan'ın güneşinden alırız bir kıvılcım;
Cehennem olur cihanı yakarız bir gün olur.

Anadol'dan Hindistan'a geçeriz Temür gibi,
Himalaya dağlarını çalkarız bir gün olur.

Dağıstan, Kırım, Kazan'ı; İran, Turan, Kaşgar'ı,
İttihadın zinciriyle sıkarız bir gün olur.

Bizi boğmak için yurda akan acı selleri,
Dinimizin kuvvetiyle tıkarız bir gün olur.

Türk doğarız, Türk gezeriz, Türk yaşarız dünyada;
Devrilen Moskof elinden çıkarız bir gün olur.

Der Zülâlî, Volga, Tuna, Ceyhun, Araslar gibi
Tuğyan eder deryalara akarız bir gün olur."
Türk'ÇE isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 02-07-2008, 15:43   #2
İlteris
Junior Member

İletiler: 14
Varsayılan Ynt: SON 15 DAKİKA!

Orada göçen koca bir tarih miydi yoksa Türk milletinin kalbimiydi.Gözlerim doldu.

Ruhun şad olsun....
İlteris isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Seçenekler
Tarz