Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı  

Geri git   Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı > Toplumu Bilinçlendirme Çabaları > Tıbbi Gelişmeler

Tıbbi Gelişmeler Tıbbi gelişmeler Sağlık Sorunlarını Danışma Otağı

Seçenekler Tarz
Eski 04-10-2008, 11:46   #1
Hikemî
Konuk

İletiler: n/a
Varsayılan Korneaların Yeri Değiştirildi

Korneaların Yeri Değiştirildi

Aydın’da 67 yaşındaki kadının, görme kaybı bulunan sağ gözündeki kornea ile görmeyen gözündeki sağlam korneanın yeri değiştirildi

Dünyada bir ilk gerçekleştirilen Aydın Devlet Hastanesinde görevli Opr. Dr. Atakan Karaeminoğulları, bir hastanın görme kaybı bulunan sağ gözündeki kornea ile görmeyen gözündeki sağlam korneanın yerini değiştirdi. Dr. Karaeminoğulları, “Aynı hastanın kornealarının yer değiştirilmesi, tıp literatüründe bir ilk” dedi. 67 yaşındaki Hediye Çinelioğlu, 30 yıl önce geçirdiği travma sonucu sol gözünü kaybetti, yaşlanmaya bağlı olarak da zaman içinde sağ gözünde görme kaybı meydana geldi.

Hastanın şansıydı
Hastaneye giden kadının muayene edilmesi sırasında sağ gözündeki korneanın zarar gördüğünü, görmeyen sol gözündeki korneanın ise yapısını koruduğunu görüldü. Buradan hareketle görme kaybı yaşanan sağ gözündeki kornea ile görmeyen gözündeki sağlam korneanın yeri değiştirildi. Dr. Karaeminoğulları, “Dünyada buna benzer kornea nakilleri var. Ancak aynı hastanın kornealarının yer değiştirilmesi, tıp literatüründe bir ilk. Şimdiye kadar böyle bir ameliyat yapılmamasının nedeni, aynı hastanın bir korneasının sağlam, diğerinin zarar görmüş olma olasılığının düşük olmasıdır. Hastamızın yıllardır görmeyen gözü, yine kendisi için umut olmuştur” diye konuştu.

Eskisinden daha iyi görüyorum
Hediye Çinelioğlu, sağ gözünde de görme kaybının artması nedeniyle doktora başvurduğunu belirterek, “O da daha iyi görmemin ameliyatla mümkün olacağını söyledi. Ameliyatı kabul ettim. Şimdi eskisinden çok daha iyi görüyorum. Bütün doktorlarıma çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Seçenekler
Tarz