Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı  

Geri git   Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı > Türkçü Toplumcu Görüş > Türkçü Toplumcu Görüş

Konu Kapatılmıştır

Seçenekler Tarz
Eski 06-04-2008, 12:58   #11
ASLIM
Türkçü Toplumcu

İletiler: 429
Varsayılan Ynt: Anılacak Şahsiyetler

Alıntı:
Tardu Rumuzlu Üyeden Alıntı
Anlaşılan odur ki şiir konusunda kişisel zevklerimiz Nazım konusunda Türk lehli bir düşün açığa çıkarmamızı engellemektedir.

Serbest şiir...
Hepimizin bildiği gibi 1930ların sonlarından itibaren üniversitelerimize yerleşenler ağırlıklı olarak Komunist veya da sol düşünceli adamlardır.
En basiti Sabahattin Ali'nin gökten zenbille inercesine büyük mevkiilere gelmesidir.E peşine medyayı da buna ortak edersek bizim güncel anlamda şiir zevkimiz malesef ki bu ve benzeri insanlarla beraber şekillenmiş ve zevksizleşmiştir.

Soruyorum son 50 yılda yetişmiş ve populer olmuş kaç tane şair Türk şiir geleneğinden gelmektedir?

Anlaması kolay,yazması kolay güzel yazılardır Nazım vb kişilerin yazdığı şiirimsiler.
E haliyle zevksizleştirilerek iki arada bir derede kalmış bizim gibi şehir insanına uygundur malesef.

Neden son 50 yılda Türk şiir geleneğinden yetişen ve populer olan değerli şairlerimiz yoktur?

E böyle halka mal olmuş Türk şiir geleneğinden yetişen şairlerimiz yoksa Türk edebiyatı denilen olgu malesef ki gelişmemektedir.
Serbestçiler daha dün ortaya çıkmış ve Türk Şiir geleneğinin önünü keserek yukarıdaki bahsettiğim nedenlerden ötürü ambargo koymuşlardır.

Ben demiyorum serbestçiler,düzensizler,disiplinsizler,bayağı zevkin eserleri olmasın.Olsun onlar da zenginliktir.Ama bu disiplinsizler bu şekilde bir baskıyı asıl Türk edebiyatçıları üzerine oluşturmuşlarsa ve bunun Kökeni nazım hikmet gibilerse Nazımın Türk Şairi olması Malesef ki Türk şiirine zarar vermektedir.

Basit mantıkla 50 tane güzel şiirimsisi varsa Nazımın 1000 tane güzel Türk şiir geleneğinden gelme eserin ortaya çıkmasına,ortaya çıksa bile halka mal olmasına engel olmuştur.

Türkçüysek eğer bu gibi konuları da değerlendirmeli ve ona göre hareket etmeliyiz.Yarın bir gün hece ölçümüz ve diğer değerlerimiz tamamen kaybolduğunda elimizde kalacak şeyler sadece şiirimsiler ve Türk kültürüyle yetişmedikleri için Türk Milletine de Milli anlamda hiçbir şey katamayacak Şairimsiler olacaktır.

Bilmiyorum sizler hiç dikkat ettiniz mi ama yeni gelişen nesil Hece ölçüsüne çocukça diye saldırmaktadır.
Ama hiç düşünmezler ki hece ölçüsündeki emek üstüste dizilmiş sözcükler yığınından daha değerlidir.

Türkçü olmam, nesnel olmama engel değil, olamaz da... Tekrar edeyim... -Sabit bir hainliğini görmediğim N. Hikmet- bir Türk şairidir... Türkçe yazdığı için, Türk Edebiyatı içinde değerlendirilmelidir... Bu hem kişisel düşüncem hem bilimin emri... Yani ötesi yok...

Gelelim diğer konuya…

Serbest şiir anlayışını nasıl da kolay harcamışsın… Orhan Veli gibi bir dev sanatçıyı nasıl yok sayabiliyorsun? Oktay Rıfat’ı, Melih Cevdet Anday’ı, Özdemir Asaf’ı…Attila İlhan’ı, Cahit Külebi’yi..…………… Bunu yapmak hiçbirimizin haddi olamaz… Öyle rahat harcamışsın ki koca Cumhuriyet şiirini… açıkçası, ne yazacağımı çok düşündüm Tardu…

Şunu bilmelisin ki, serbest şiir demek; disiplini olmayan, temeli olmayan şiir demek değildir… Günümüzün popüler isimlerine bakarak böyle bir kanıya varmamalısın.. Eline kalem alan herkes şair biliyorsun… Senin zevksiz diye nitelendirdiklerin, onlar olmalı… Bu konuda daha çok araştırmanı öneririm… İnşallah bir gün, aynı ortamda bulunabiliriz de bunu daha iyi konuşabiliriz…

Eski 06-04-2008, 13:21   #12
ASLIM
Türkçü Toplumcu

Alıntı:

Ben bu konuda uzman değilim,olamam da olmama da luzum yok.Bahsettiğim üzere Türk Şiiriyle,Serbestçilerin şiirimsileri arasındaki sanat açısından karşılaştırmadan çok Birinin diğerini ezmesinden bahsediyorum.Bilmiyorum belki de serbestlik daha bir sanatkaranedir de ben anlamıyorumdur.Ama serbestliğin bizden olmadığını biliyorum geçmişten son 50 yıla kadar gerçek Türk edebiyatı eserlerini incelediğimde.

Türk Şairliğine gelince,Mevlana farsça yazar,Mevlana fars kültürlüdür,Mevlana felsefesi fars aklıyla çalışır.Mevlana fars şairi midir?
Değildir.Keza Türk Şairi de değildir.

Bunlar Beynelmileliğin garip ürünleridir.Ürünleri dünya için gereklidir ama milli değillerdir.Beslenilir ama tamamen benimsenmez.

Benim anlatmak istediğim okunsun bilinsin ama Özden uzaklaşılmasın.
Yoksa benim müzik zevkimden tutun,edebiyat zevkime kadar bin türlü yabancı öğe vardır.Ama özümü bilirim ve öncelikli olarak özümdür.
Ben yığınlar halinde Türk çocuklarının
"Hangi Tür Şiirden hoşlanıyorsun" sorusuna
"Serbest şiirden hoşlanıyorum" yanıtını almak istemiyorum bir Türkçü olarak.
Nedeni ise "kendimi rahatça ifade edebiliyorum,rahatça kavrayabiliyorum ne güzel kural yok" Mantığı olması ise yazıda bile disiplinden,kuraldan sıkılan gençliğin disipline bir hayat öneren,militarist bir yapıda olan Milliyetçilikten ve Vatan sevgisinden iyice uzaklaşmasına az veya çok ki bu görecelidir katkı sunmaktadır.

Anlayacağınız Toplumu etkileyen konular şiir de olsa uzantıları ve olumsuzlukları gayri Milli olduğu sürece başka yerlerden de çıkmaktadır.
Bu yüzden de kendime Nazımın şiirini eleştirecek yetkiyi Edebiyattan az anlayan ama Türkçü düşünceyi,toplumbilimini bilen ve bunu Mühendisin analitik düşüncesiyle,sebep sonuç ilişkisi ve matematiksel düşüncesiyle yoğurup nerelere gittiğini ve gidebileceğini gören biriyim.Yoksa sadece konu edebiyat ve sanat olsa benim haddime değildir hayatını şiire adamış birinin şiirlerini eleştirmek.
Mevlana'nın durumu halen tartışmalıdır Tardu... İslamiyet'in en güzel yorumunu Türk mutasavvıfları ortaya koymuşken, Mevlana'nın Farsça yazması ile ortaya çıkan çelişki, Türk Edebiyatının talihsizliğidir.. Öğrenciliğimde, Hacettepeli hocalarımız çok tartışırlardı bunu..

Öğrencilerimize, yetişmekte olan gençlerimize gelince... Dediklerinin çok doğru; ama emin ol, bilinçli çocuklarımızın payı da azımsanmayacak kadar fazla... Bir eğitimci olarak en fazla dikkat ettiğim şey; öğrencilerimin Türk Edebiyatını bir bütün olarak görüp, kaynaklandığı durumları, geçirdiği evreleri iyi çözümleyebilmelerini sağlamak ve onları, Türk Edebiyatının seçkin isimleri ile, mümkün mertebe tanıştırmaktır... Bu bilinçle, Edebiyatımız karşısında daha farklı bir duruş sergileyeceklerini düşünüyorum; hatta bunun örneklerini yaşıyorum...
Eski 06-04-2008, 14:33   #13
kobali
Bölüm Sorumlusu

kobali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 1,312

Günümüzde edebiyata yönelmiş genç kalemlerin ortaya koyduğu değerler, ne yazıktır ki:
Ya "abartılı", ya da "zorlamalı" suçlamalarıyla karşılaşıyorlar. Oysa ki; biz bu değerlerin "arı türkçe" için bir geçiş dönemi yaratacak değerler olabileceği ve gelecekte daha akıcı, daha kalıcı "arı türkçe" eserlerin ortaya çıkmasını sağlayacaklarına inanmalıyız.

Bazıları için şans, bazıları içinse şansızlık (bana göre de) sayılabilecek, Araplarla, Farisilerle komşu oluşumuz, kendi öz Türk edebi değerlerimizin sönükleşmesine sebep olmuştur ( Osmanlıdaki edebiyat ürünleri ortadadır). Yavaş yavaş da olsa dilde arınma şarttır. Adını Osmanlıca koydukları dilde yazılanların top yekunu, konunun yetenekli kalemlerince arı türkçeye çevrilmelidir. Bazıları da arşivlerdeki yerini almalıdır. Bu günkü nesil arapça ve farsça sözcükleri, kendi kültürü gibi algılamaktadır.Bunun tek sebebi ısrarla dil emperyalizmini dayatan kafalardır.

Bu konu her tartışıldığında, her defasında "türkçemizin zenginliğidir" söylemiyle sığınılan kalıp, öz türkçeyi gönülden sevenleri her defasında yürekten yaralamaktadır. Basri Gocul'un çalışması olan Oğuzlama, bu geçişe yardımcı olacak eserlerden sadece birisidir.

Sözün özü şudur: Diller de etkileşim mutlaka olur. Benim kendime en çok sorduğum soru; "neden Türkler bu etkileşimden çok fazla zarar görüyorlar?" dır. Elbette yanıtsız değildir bu soru ancak; o istenci gösterecek cesaretli dil devrimcileri bir şekilde bastırılıyorlar. İşte; bizim gibi insanlara burada çok iş düşmektedir. Arı türkçeyi casaretlendirecek tüm eylemlere açık olmalıyız. Belki, bir iki nesil sonra türkçemizin değeri daha çok ortaya çıkar!
Eski 06-04-2008, 15:02   #14
Tanrıkut
Yönetici

Tanrıkut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 2,182

Alıntı:
Anlaşılan odur ki şiir konusunda kişisel zevklerimiz Nazım konusunda Türk lehli bir düşün açığa çıkarmamızı engellemektedir.

Soruyorum son 50 yılda yetişmiş ve populer olmuş kaç tane şair Türk şiir geleneğinden gelmektedir?

Anlaması kolay,yazması kolay güzel yazılardır Nazım vb kişilerin yazdığı şiirimsiler.
E haliyle zevksizleştirilerek iki arada bir derede kalmış bizim gibi şehir insanına uygundur malesef.

Ben demiyorum serbestçiler,düzensizler,disiplinsizler,bayağı zevkin eserleri olmasın.Olsun onlar da zenginliktir.Ama bu disiplinsizler bu şekilde bir baskıyı asıl Türk edebiyatçıları üzerine oluşturmuşlarsa ve bunun Kökeni nazım hikmet gibilerse Nazımın Türk Şairi olması Malesef ki Türk şiirine zarar vermektedir.

Basit mantıkla 50 tane güzel şiirimsisi varsa Nazımın 1000 tane güzel Türk şiir geleneğinden gelme eserin ortaya çıkmasına,ortaya çıksa bile halka mal olmasına engel olmuştur.

Bilmiyorum sizler hiç dikkat ettiniz mi ama yeni gelişen nesil Hece ölçüsüne çocukça diye saldırmaktadır.
Ama hiç düşünmezler ki hece ölçüsündeki emek üstüste dizilmiş sözcükler yığınından daha değerlidir.
Dedesinin birinin yıllar önce ordan gelmiş olması onu Lehli yapmaz, ne o dili bilir ne de o kültürü. Serbest şiir geleneğini Nazım Hikmetle başlamamıştır, serbest şiiri başlatan Orhan Veli'dir. Serbest şiir Türk edebiyatına katkı sağlamıştır. Serbest şiirle birlikte uyaklı yazılan şiirlerin azalması, serbest şairin hatası olamaz. Hece ölçüsüyle yazayım, uyak oluştursun diye Türkçe'ye birçok Arapça Farsça sözcük eklenmesi de hece ölçüsünün suçu değildir. Serbest şiir de hece ölçüsüyle yazılmış şiirler de bizimdir. Biz burda Nazım Hikmet'in kökeninden ya da edebiyatından değil de siyasi yanından konuşuyoruz.

Halka mal olan şiirlerin olmamış olması halkın edebiyata olan ilgisinde olan azalmayla ölçülebilir. Kaldı ki Yahya Kemal'i bile yaşadığı zamanda bilen genelde okumuş yazmış insanlardır. Basın ve sermaye Türk kültüründen uzaklaştıkça ne serbest ne de uyaklı şiire yer kalmaktadır, edebiyat sayfasının yerini magazin almaktadır.

Saygı görmenin ilk şartı saygı göstermektir. Eğer sen kendi beğenine uymayan şiirlere şiirimsi dersen, diğeri de çıkar seninkine çocuksu der.
Malesef sözcük yığını ve şiirimsi gibi tabirlerle doğru olan bazı tespitlerinin birçok kişi nazarında kabuledilmemesini sağlıyorsun.

Siyasi yönüne gelince kendi fikirlerinde tarafsız olsaydı tüm Dünya'da olan haksızlıklara karşı durması gerekirdi. Amerika'nın yaptıklarına karşı
gelirken, kendi fikirdaşlarının yaptıklarına karşı sessiz kalması onun anti emperyalist kişiliğindeki çelişkilerdendir. Hiroşima'yı anlattıktan sonra Ahıska'yı da anlatsaydı o zaman anabilirdik.
Eski 06-04-2008, 17:09   #15
KEZBAN YENGENİZ
Junior Member

İletiler: 6

Yazılanların hepsini okuyamadım evladım, ama anılacak en büyük kişi Atatürktür. Bu da benim yorumum olsun.
KEZBAN YENGENİZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Eski 06-04-2008, 17:18   #16
ASLIM
Türkçü Toplumcu

Alıntı:
KEZBAN YENGENİZ Rumuzlu Üyeden Alıntı
Yazılanların hepsini okuyamadım evladım, ama anılacak en büyük kişi Atatürktür. Bu da benim yorumum olsun.
Hoşgeldiniz Kezban Yengecim Sayfamıza renk kattınız gerçekten ne diyeyim
Eski 06-04-2008, 20:23   #17
Tardu
Otağ Sorumlusu

İletiler: 70

Alıntı:
Tanrıkut Rumuzlu Üyeden Alıntı
Alıntı:

Dedesinin birinin yıllar önce ordan gelmiş olması onu Lehli yapmaz, ne o dili bilir ne de o kültürü. Serbest şiir geleneğini Nazım Hikmetle başlamamıştır, serbest şiiri başlatan Orhan Veli'dir. Serbest şiir Türk edebiyatına katkı sağlamıştır. Serbest şiirle birlikte uyaklı yazılan şiirlerin azalması, serbest şairin hatası olamaz. Hece ölçüsüyle yazayım, uyak oluştursun diye Türkçe'ye birçok Arapça Farsça sözcük eklenmesi de hece ölçüsünün suçu değildir. Serbest şiir de hece ölçüsüyle yazılmış şiirler de bizimdir. Biz burda Nazım Hikmet'in kökeninden ya da edebiyatından değil de siyasi yanından konuşuyoruz.

Halka mal olan şiirlerin olmamış olması halkın edebiyata olan ilgisinde olan azalmayla ölçülebilir. Kaldı ki Yahya Kemal'i bile yaşadığı zamanda bilen genelde okumuş yazmış insanlardır. Basın ve sermaye Türk kültüründen uzaklaştıkça ne serbest ne de uyaklı şiire yer kalmaktadır, edebiyat sayfasının yerini magazin almaktadır.

Saygı görmenin ilk şartı saygı göstermektir. Eğer sen kendi beğenine uymayan şiirlere şiirimsi dersen, diğeri de çıkar seninkine çocuksu der.
Malesef sözcük yığını ve şiirimsi gibi tabirlerle doğru olan bazı tespitlerinin birçok kişi nazarında kabuledilmemesini sağlıyorsun.

Siyasi yönüne gelince kendi fikirlerinde tarafsız olsaydı tüm Dünya'da olan haksızlıklara karşı durması gerekirdi. Amerika'nın yaptıklarına karşı
gelirken, kendi fikirdaşlarının yaptıklarına karşı sessiz kalması onun anti emperyalist kişiliğindeki çelişkilerdendir. Hiroşima'yı anlattıktan sonra Ahıska'yı da anlatsaydı o zaman anabilirdik.
Türk Lehine,Demek istedim.Ama dedesinin Lehistanlı olması ve düşününün de Türkçe olmamasından kaynaklı o kişiyi Türk de göremeyiz.
Kaldı ki soyuyla sopuyla veya da siyasi görüşüyle ilgilenmiyorum şuan.

Hece ölçüsü Türk halk edebiyatının temel kaynağıdır,birçok halk eserlerinde görülmekte ve bunların Farsça sözcüklerle pek de işi yoktur bildiğimiz kadarıyla.Zaten Divan edebiyatının birçok şairinin,Osmanlının aydın kesiminin birçoğunun Türk olmaması Farsçayı,arapçayı bu denli tepemize çıkartandır.

Şiirimsi olmasına gelince bu bir hakaret veya saygısızlık değildir.Benim 2000 yıllık şiir tanımın içerisine son 50 yılda giren yazılardır ve benim 2000 yıllık şiir tanımımla tamamen çelişmektedir ve şiir tanımımım üzerine çıkıp şiir tanımımı ezmektedir.Nasıl vitessiz bir motorun asıl adı Motorlu bisikletse,Buna rağmen bir chopperın adı Motorsiklet olması gibidir bu tanımlama.

Medyanın etkisine gelince,Medya sadece tvlerdeki magazin programları değildir, bunların güya enteller için olanlarıdır da.Kitap basımevleridir de,gazetelerin güya entel sayfalarıdır da.Daha eski mecmuaların yerleridir de.

Siz benim ne demek istediğimi anlamamakta diretiyorsunuz bana kalırsa.

Ben şiirin baskın Türünün doğal seleksiyonla değişmesine karşı değilim.Kültür bir ekosistemse ve şiir bu ekosistemimizin önemli bir baskın türüyse bunun doğal yollarla değişmesi,evrime ve adaptasyona neden olur.Ancak bu değişim bugün doğal yollarla değildir.Birileri gelip baskın türü değiştirmiştir.Baskın türün değişmesi de ekosistemimizin diğer önemli türlerini bozmuştur bozacaktır ve günü gelince eski baskın Tür olan şiirimizi yok edecektir.Bu da ekosistemin çökmesine ve kültürün yok olmasına haliyle Türklüğün yok olmasına neden olacaktır.

Tardu isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Eski 06-04-2008, 20:35   #18
Tardu
Otağ Sorumlusu

İletiler: 70

Alıntı:
ASLIM Rumuzlu Üyeden Alıntı
Alıntı:

Serbest şiir...
Hepimizin bildiği gibi 1930ların sonlarından itibaren üniversitelerimize yerleşenler ağırlıklı olarak Komunist veya da sol düşünceli adamlardır.
En basiti Sabahattin Ali'nin gökten zenbille inercesine büyük mevkiilere gelmesidir.E peşine medyayı da buna ortak edersek bizim güncel anlamda şiir zevkimiz malesef ki bu ve benzeri insanlarla beraber şekillenmiş ve zevksizleşmiştir.

Neden son 50 yılda Türk şiir geleneğinden yetişen ve populer olan değerli şairlerimiz yoktur?

E böyle halka mal olmuş Türk şiir geleneğinden yetişen şairlerimiz yoksa Türk edebiyatı denilen olgu malesef ki gelişmemektedir.
Serbestçiler daha dün ortaya çıkmış ve Türk Şiir geleneğinin önünü keserek yukarıdaki bahsettiğim nedenlerden ötürü ambargo koymuşlardır.

Türkçüysek eğer bu gibi konuları da değerlendirmeli ve ona göre hareket etmeliyiz.Yarın bir gün hece ölçümüz ve diğer değerlerimiz tamamen kaybolduğunda elimizde kalacak şeyler sadece şiirimsiler ve Türk kültürüyle yetişmedikleri için Türk Milletine de Milli anlamda hiçbir şey katamayacak Şairimsiler olacaktır.

.. Tekrar edeyim... -Sabit bir hainliğini görmediğim N. Hikmet- bir Türk şairidir... Türkçe yazdığı için, Türk Edebiyatı içinde değerlendirilmelidir... Bu hem kişisel düşüncem hem bilimin emri... Yani ötesi yok...

Gelelim diğer konuya…

Serbest şiir anlayışını nasıl da kolay harcamışsın… Orhan Veli gibi bir dev sanatçıyı nasıl yok sayabiliyorsun? Oktay Rıfat’ı, Melih Cevdet Anday’ı, Özdemir Asaf’ı…Attila İlhan’ı, Cahit Külebi’yi..…………… Bunu yapmak hiçbirimizin haddi olamaz… Öyle rahat harcamışsın ki koca Cumhuriyet şiirini… açıkçası, ne yazacağımı çok düşündüm Tardu…

Şunu bilmelisin ki, serbest şiir demek; disiplini olmayan, temeli olmayan şiir demek değildir… Günümüzün popüler isimlerine bakarak böyle bir kanıya varmamalısın.. Eline kalem alan herkes şair biliyorsun… Senin zevksiz diye nitelendirdiklerin, onlar olmalı… Bu konuda daha çok araştırmanı öneririm… İnşallah bir gün, aynı ortamda bulunabiliriz de bunu daha iyi konuşabiliriz…

Ben vatan hainliğiyle vb konularla ilgilenmiyorum.Siyasi değil kültürel bakıyorum.Bugün Nazımın vatan hainliği devam etmekteyse eğer bana göre yaptığı hainlikler yüzünden değil Şairlliğinin bir zehir gibi türk edebiyat dünyasını sarıp sarmalamasındandır.Türk insanı bir gariptir,Nazım muhteşem derseniz biraz da mazlumluklar yüklerseniz herkes ona muhteşem gözüyle bakar ve karşı çıkmaya burada da görüldüğü üzere cesaret edemez.Nazımın bu açıdan Serbestçiliğin yayılmasındaki Rolü Orhan veliden vb şairlerden farklıdır.Kaldı ki Nazım olmasa Attila İlhan gibi bir kalemi güçlü bir şairden daha verimli bir şekilde faydalanacağımızı da düşünmeliyiz.Keza Nazım sonrası dönemdeki bütün serbestçi şairler için geçerli bu.Etkileşimi tek yönlü incelemek pek mantıklı olmaz.

Orhan veli.Bu işin başlangıcına neden olduğu için en yaptığı değil yaptıklarının şiiri ne hale getirdiği önemlidir.Bir Makine parçasına yeni bir differansiyel kayışı takarsanız ve bu kayışın ömrünü 1 yıl belirlemişken o 10 ay çalışır 10 ayda diğer kayışlardan daha verimli çalışır ama 10. ayda siz 12 ay çalışacak diye beklerken o kopar ve makinanın diğer parçalarını heba eder.Bu yüzdendir ki 10 ay boyunca diğerlerinden daha fazla verimle çalışan ama hiç hesapta yokken bozulan bu parça daha az verimle ama faydası kestirilebilir olan parçalara göre bozuktur,hatalıdır,hatta işe yaramazdır.Tek faydası hatalı yönüne bakıp 12 ay çalışan en az onun kadar verimli bir parçayı üretebilmemiz için bize yol gösterir.

Teşbihte hata olmazsa Orhan veli ki haz ettiğim bir şiirine rastlayamadım,diğer bütün serbestçiler bu hatalı makina parçası statüsünde incelenirse Türk şiirini de katkıda bulunabilirler.Ama şu da bilinmelidir ki hata yapmadan da gelişimi sağlayamazsınız.

"Türkçü olmam, nesnel olmama engel değil, olamaz da."

Bu Tümce ise Türkçülükle çelişen bir Tümcedir.Bizim tartıştığımız konu şuan Termodinamik,Hidromekanik vb fen bilimleri değildir.Toplumsal bir konudur.E haliyle burada Nesnellik Türkçünün işi değildir.Burada Türk Milletinin çıkarına bir düşünce önemlidir.

yeni bir şiir akımı çıksa bu ciddi anlamda sanat açısından muhteşem örnekler verdirse,şairlerimiz de bu işi cidden çok iyi kıvırsa ve bunu kitap dergi vb konularda halkın içinde yaysanız.Bu benim hece ölçümden ve diğer şiir kurallarımdan daha işlevsel olduğu anlamına gelmez benim için.İsterse Şiirin mikelanjı olsun yeni gelen Şiir türü yine de benden olamaz,sadece çerezlik bir durumda olur.

Neden mi?

Bizler Adı Türk olan bir şeye sadece Türkün olduğu için sevgi ve saygı duygusuyla sahip çıkmayız.Biliriz ki Yılların içerisinde Türkün ürettiği ve Türkleşmiş olan her şey Türk ekosisteminin bir parçasıdır ve diğer konularla bağlantılıdır.Yok olması ekosistemin yok oluşunu hızlandırır.

Malesef ki nesnelliğiniz şu anlama gelmektedir,Benim köpeğim kapı önünü koruyor ama pek verimli değil.tavuklarla da iyi anlaşıyor vesselam,ördeklerle de öyle.Ama dur ben ördeği,tavuğu nasıl koruduğunu bilmediğim ama kapıyı çok iyi koruyan bir köpek alayım.
E ne oldu tavuklarla ördeklere?

Bu açıdan Nesnel olamam Kötü de olsa bizim kötümüzdür,bizdendir ve iyiden daha değerlidir benim için.
Tardu isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Eski 06-04-2008, 22:45   #19
ASLIM
Türkçü Toplumcu

Alıntı:

"Türkçü olmam, nesnel olmama engel değil, olamaz da."

Bu Tümce ise Türkçülükle çelişen bir Tümcedir.Bizim tartıştığımız konu şuan Termodinamik,Hidromekanik vb fen bilimleri değildir.Toplumsal bir konudur.E haliyle burada Nesnellik Türkçünün işi değildir.Burada Türk Milletinin çıkarına bir düşünce önemlidir.

yeni bir şiir akımı çıksa bu ciddi anlamda sanat açısından muhteşem örnekler verdirse,şairlerimiz de bu işi cidden çok iyi kıvırsa ve bunu kitap dergi vb konularda halkın içinde yaysanız.Bu benim hece ölçümden ve diğer şiir kurallarımdan daha işlevsel olduğu anlamına gelmez benim için.İsterse Şiirin mikelanjı olsun yeni gelen Şiir türü yine de benden olamaz,sadece çerezlik bir durumda olur.

Neden mi?

Bizler Adı Türk olan bir şeye sadece Türkün olduğu için sevgi ve saygı duygusuyla sahip çıkmayız.Biliriz ki Yılların içerisinde Türkün ürettiği ve Türkleşmiş olan her şey Türk ekosisteminin bir parçasıdır ve diğer konularla bağlantılıdır.Yok olması ekosistemin yok oluşunu hızlandırır.

Malesef ki nesnelliğiniz şu anlama gelmektedir,Benim köpeğim kapı önünü koruyor ama pek verimli değil.tavuklarla da iyi anlaşıyor vesselam,ördeklerle de öyle.Ama dur ben ördeği,tavuğu nasıl koruduğunu bilmediğim ama kapıyı çok iyi koruyan bir köpek alayım.
E ne oldu tavuklarla ördeklere?

Bu açıdan Nesnel olamam Kötü de olsa bizim kötümüzdür,bizdendir ve iyiden daha değerlidir benim için.
Değerli Gönüldaşım;

Birincisi, nesnellik yalnızca fen bilimleri için değil; bilimin bütün dalları için, dil ve edebiyat bilimleri de dahil,olmazsa olmaz bir koşuldur, temeldir...

İkincisi, yapı olarak akılcıyım.. Gerektiğinde, duygularımı önemsemeyecek kadar... Nesnelliğim de buradan kanaklanıyor.. Benim Türkçülüğüm de Atatürkçülüğüm de öncelikle, elbette gönlümün birer ürünü; ama eğer aklımdan onay almasalardı, şu an ikisi ile de beraber olamazdım Bir gün aklımla çelişirlerse, tüm ilişkimiz bitecek Bu böyle.. benim gerçeğim bu...

Üçüncüsü; Türklük çok büyük ve önemli bir olgudur... hem bizim için hem dünya için... Türklük bu büyüklüğü, tarih sahnesine çıktığı noktada sayarak yakalamamıştır ya da kendi içine ve değerlerine gömülerek... Biz Türkler hep akıncı bir millet olduk... ama akıncılığımız da değildir Türklüğü yücelten, Türklük olgusunu güçlendiren... Biz çevresi ile uyumlu, çevresi ile gelişen ve büyüyen; çevresinden aldıklarını kendinden kattıkları ile harmanlayıp değerlendirebilen bir millet olduğumuz için gelişti ve güçlendi Türklük... Dünya yüzünde, günümüze ulaşıp da arı bir dil ve kültürle yoluna devam eden, üstelik de etkili olan bir millet yok... Değişim kaçınılmaz; sorun bu değişimin yaşanma biçiminde... Zaten bu da ayrı bir başlık konusu Tardu

Gelelim şu köpek, tavuk ve ördekli örneğe Bu örneği vermen gereken ne söylediğimi düşünüyorum da bulamıyorum Sevgili Arkadaşım :

Eski 06-04-2008, 23:24   #20
Tanrıkut
Yönetici

Tanrıkut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 2,182

Konuyu ele alan arkadaş Nazım Hikmet'in siyasi yönünü ele alarak anılması taraftarı idi. Konuyu edebiyat tartışmasına döktün. Burası bir edebiyat sayfası olsaydı, Nazım Hikmet'i anardık ama anılacak şahsiyetlerde bizim için tek kıstas o kişinin sanatı değildir.

Uyaklı yazılsa da yazılmasa da şiir şiirdir. Beğenirsin beğenmezsin, sen şiir değil desen de Orhan Veli de Nazım Hikmet de şairlerdendir ve Dünya'da en çok tanınan Türk şairleri arasındadır.

Uyaklı şiir yazmak ise en çok Müslüman ülkelerinde görükür. Bunun sebebi Kuran'ın aynı zamanda çok büyük bir edebi eser olmasından kaynaklanır. İslam kültürü'nün etkisiyle uyaklı şiir yazılmasının geliştiğini söyleyebilir. Bizim anlayışımızda yenilikleri redetmek veya ondan korkmak olmamalıdır.

Serbest ve hece ölçüsüyle şiirler yazıyorum çünkü ikisi de Türk Edebiyat'ının bir parçasıdır. Sana şiir köşesi açmıştık, bu köşeyi açarken önüne şu ölçüde yaz ya da serbest yaz da demedik. Kendini orda şiirlerinle ifade edebilirdin ama oraya şiirlerini bile koymadın. Şimdi de burda Türk edebiyatı'nın bir dalının Dünya'ya mal olmuş şairlerini oldukça haksız bir şekilde eleştiriyorsun.

Bu konu edebiyat tartışması değildir. Edebi yönüyle yorumları sileceğim.
Siyasi yönü açısından da Nazım'ı anmamızı savunan varsa görüşlerini ve sebeplerini açıklasın.

Seçenekler
Tarz